Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το 4G όσες φορές είχα δοκιμάσει σε αρκετές περιοχές δεν είχα βρει σήμα. Για το 3G πάλι η μισή πόλη σχεδόν είναι off. Ενώ υπάρχει ένδειξη τέλειου σήματος, οι κλήσεις πραγματοποιούνται κανονικά αλλά η ταχύτητα του ίντερνετ απλά δεν υπάρχει. Η δοκιμή είχε γίνει με αρκετές συσκευές, συμβολαίου και καρτοκινητής σε όλες τις ώρες της ημέρας! Το αξιοσημείωτο είναι πως η κατανάλωση των δεδομένων ήταν στα ύψη ενώ στην πραγματικότητα είχες χρησιμοποιήσει τα μισά (και ούτε) δεδομένα.

 

Σε επικοινωνία με την Vodafone δεν θέλανε να παρεδεχτούν το πρόβλημα στην κεραία και αναφέρανε συνέχεια την πολιτική ορθής χρήσης και πως έχουμε ξεπεράσει το ημερήσιο όριο δεδομένων (και μάλιστα σε καρτοσυμβόλαιο με πρόγραμμα δεδομένων 100 mb που είχαν καταναλωθεί μόλις 20 mb τις τελευταίες 3 ημέρες). Έστελνα καθημερινά εικόνες από speedtest. Ακόμη περιμένω ενημέρωση από μεριά τους. [ATTACH]58067[/ATTACH]

 

Εγω το εχω αναφερει για την Αρτα και μου απαντησαν οτι εχουν παρεμβολες.

Την ειδα και εγω την χαμηλη ταχυτητα.

Οσο για το 4G, μια χαρα ηταν. :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σύντροφε να ρωτήσω κάτι.. Λες ότι είχες στο πρόγραμμα σου 100mb/μερα.

Ταυτόχρονα λες ότι «Η δοκιμή είχε γίνει με αρκετές συσκευές, συμβολαίου και καρτοκινητής σε όλες τις ώρες της ημέρας!»

Ξέρεις πόσα mb καταναλώνει το Speedtest της Ookla κάθε φορά που το δοκιμάζεις σε 3G?

Στις δικές μου συσκευές είναι περίπου 20 έως 25mb/μέτρηση… δηλαδή στην δική σου περίπτωση τα 100mb τα ξοδεύεις σε 4 με 5 μετρήσεις μόνο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

εμενα μου εφαγε 300 Mb σε μια μετρηση 4G+ :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οτι και να λεμε η voda απο gprs και πανω δυστυχως ειναι παρα πολυ πισω. Αργο δικτυο πλασματικες ενδειξεις. Το super δικτυο σερνεται. Νοτια προαστεια και πουθενα 4G. Οταν το βγαλει το κραταει για λιγο.

 

Διαφωνω καθετα.

Εγω πχ με 3G στην περιοχη μου ειμαι 20 Mbps

Στις υπολοιπες 10

Αν παω διακοπες, γινομαι hotspot για τους Wind που εχουν 2G

Με Cosmote παρομοια επιπεδα καλυψης 3G. (σε ορισμενα σημεια υπερεχει η cosmote). Αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι λογος να παω σε Cosmote. Ειδικα οταν στην περιοχη μου η Cosmote ειναι 1-2 μπάρες 2G.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω αναφερει για την Αρτα και μου απαντησαν οτι εχουν παρεμβολες.

Την ειδα και εγω την χαμηλη ταχυτητα.

Οσο για το 4G, μια χαρα ηταν. :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

εμενα μου εφαγε 300 Mb σε μια μετρηση 4G+ :lol:

 

Τόσα πολλά ; ουαου ασύμφορ να κανεις speedtest όταν είσαι σε 4g !. Τι συσκευή εχεισ ; επίσης σε τι περιοχή το έκανες το τεστ ; τέλος μηνπως ενημερώθηκε καμία άλλη εφαρμογή παράλληλα ;

Edited by Vasileios
Παρακαλώ μην διορθώνετε πάνω στις παραπομπές. Την επόμενη φορά το μήνυμα σας θα διαγραφεί.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πριν λιγο μιλησα με 3G απο voda σε voda με hd voice !!

 

Το έχω παρατηρήσει εδώ και μία εβδομάδα από voda σε voda μόνο (βασικά ακούγεται σαν να ακούς από hi end ηχείο ενώ πριν σαν από τρανζιστοράκι :lol::lol:) . Προς cosmote δεν έχει hd πάντως. Καλή προσθήκη αν και άργησε εμφανώς.

Link to comment
Share on other sites

Πως κατάλαβες την hd ομιλία; Κάποια ένδειξη στην συσκευή ή απλά άκουσες καθαρότερο ήχο;
Link to comment
Share on other sites

Πως κατάλαβες την hd ομιλία; Κάποια ένδειξη στην συσκευή ή απλά άκουσες καθαρότερο ήχο;

 

Ένδειξη δεν έχει έτσι κι αλλιώς.. ούτε στην κοσμοτε εχει.. Απλά η ποιότητα ήχου ηταν πολύ καθαρή. Σαν να μιλάς με facetime Και οι 2 είχαμε iPhone 6.

Link to comment
Share on other sites

Την περασμένη εβδομάδα μίλησα και εγώ με HD voice, αλλά με Cosmote εγώ και με Vodafone η άλλη μεριά.. Δεν νομίζω να ήταν ιδέα μου το HD voice διότι η ποιότητα ομιλίας ήταν εντελώς κρυστάλλινη:confused:
Link to comment
Share on other sites

Πως κατάλαβες την hd ομιλία; Κάποια ένδειξη στην συσκευή ή απλά άκουσες καθαρότερο ήχο;

 

Όχι ένδειξη δεν έχει αλλά υπάρχει εμφανής διαφορά. Είναι σαν να ακούς αψογο στερεοφωνικό ήχο στο ραδιόφωνό σου αντί του ''μπουκωμένου'' μονοφωνικού....Θα το καταλάβεις όταν ακούσεις...

Link to comment
Share on other sites

Οφειλω να ομολογισω οτι η καλυψη 3g/4g βελτιωνεται. Αθηνα λουτρακι μονιμα 3g και στο λουτρακι 4G. Πριν λιγο καιρο δεν υπηρχε τιποτα........
Link to comment
Share on other sites

speedtest 3g και 4g ( 2παυλες! ) στην Κηφισια κοντα στο Ζηρηνειο! εσωτερικα μεσα στο σπιτι , Και στην επομενη φωτογραφια με το full 4g ειναι μεσα στον οαεε στο νομισματοκοπειο!.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα, αλλά έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αλλοίωση των φωτογραφίων σε διάφορες εφαρμογές μέσω Vodafone? Όταν είχα Cosmote κι ανέβαζα μία φωτογραφία πχ στο Instagram, αυτή ανέβαινε όπως την τραβούσα. Τώρα όλες οι φωτογραφίες που βγάζω φαίνονται σαν πιξελιασμένες/αλλοιωμένες.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα, αλλά έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αλλοίωση των φωτογραφίων σε διάφορες εφαρμογές μέσω Vodafone? Όταν είχα Cosmote κι ανέβαζα μία φωτογραφία πχ στο Instagram, αυτή ανέβαινε όπως την τραβούσα. Τώρα όλες οι φωτογραφίες που βγάζω φαίνονται σαν πιξελιασμένες/αλλοιωμένες.

 

Δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό που θα πω, αλλά όταν σέρφαρα στο ίντερνετ με πακέτο mobile broadband οι φωτογραφίες ήταν υποδεέστερης ποιότητας στο web γιατί εφαρμόζονται αλγόριθμοι συμπίεσης όταν συνδέεσαι πάνω από 3g (κάτι που δεν συμβαίνει σε σύνδεση wifi ας πούμε). Σε κάποιες ιστοσελίδες (ειδικές ιστοσελίδες και λίγες) δεν εμφανίζονταν ΚΑΝ οι φωτογραφίες λόγω των αλγορίθμων συμπίεσης data που εφάρμοζε η vodafone στην 3g σύνδεσή μου.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα, αλλά έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αλλοίωση των φωτογραφίων σε διάφορες εφαρμογές μέσω Vodafone? Όταν είχα Cosmote κι ανέβαζα μία φωτογραφία πχ στο Instagram, αυτή ανέβαινε όπως την τραβούσα. Τώρα όλες οι φωτογραφίες που βγάζω φαίνονται σαν πιξελιασμένες/αλλοιωμένες.

 

Και εγώ αυτό το πρόβλημα έχω. 8 μήνες τώρα δεν μπορώ να δω καμία, μα καμία φωτογραφία σε κανονική ανάλυση.

Όλες με πίξελ. Γι αυτό σε 2 μήνες που τελειώνει το συμβόλαιο θα πάω προς cosmote μεριά…

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό που θα πω, αλλά όταν σέρφαρα στο ίντερνετ με πακέτο mobile broadband οι φωτογραφίες ήταν υποδεέστερης ποιότητας στο web γιατί εφαρμόζονται αλγόριθμοι συμπίεσης όταν συνδέεσαι πάνω από 3g (κάτι που δεν συμβαίνει σε σύνδεση wifi ας πούμε). Σε κάποιες ιστοσελίδες (ειδικές ιστοσελίδες και λίγες) δεν εμφανίζονταν ΚΑΝ οι φωτογραφίες λόγω των αλγορίθμων συμπίεσης data που εφάρμοζε η vodafone στην 3g σύνδεσή μου.

 

εμενα δεν μου εχει τυχει να μην εμφανιζει φωτογραφιες , ισως η αναλυση για τις φωτογραφιες απο τις ρυθμισεις το οριζεις πχ στο μινι οπερα οριζεις εαν θελεις να φορτωνει φωτογραφιες και ναι σε χαμηλη μεσαια η υψηλη αναλυση , παντως αυτο που λετε οτι αλλιως εμφανιζεται η φωτογραφια μεσω mobile internet και αλλιως μεσω wifi το εχω παρατηρησει και εγω αλλα δεν εχει πολυ μεγαλη διαφορα στην αναλυση.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

σορρυ αν ποστάρω σε λάθος θέμα,έχει κανείς άλλος πρόβλημα με τις σελίδες της google αυτή την ώρα,με vodafone mobile broadband?Στο gmail π.χ. μου βγάζει ο chrome DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG. Με άλλη εταιρία από το κινητό είναι οκ.

 

edit μολις επανήλθε,μάλλον πρόβλημα dns θα ήταν

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν μου εχει τυχει να μην εμφανιζει φωτογραφιες , ισως η αναλυση για τις φωτογραφιες απο τις ρυθμισεις το οριζεις πχ στο μινι οπερα οριζεις εαν θελεις να φορτωνει φωτογραφιες και ναι σε χαμηλη μεσαια η υψηλη αναλυση , παντως αυτο που λετε οτι αλλιως εμφανιζεται η φωτογραφια μεσω mobile internet και αλλιως μεσω wifi το εχω παρατηρησει και εγω αλλα δεν εχει πολυ μεγαλη διαφορα στην αναλυση.

 

Καμία σχέση. Όλες μα όλες τις φωτογραφίες τις βγάζει με χαμηλή ανάλυση. Είτε βάζοντας την κάρτα σιμ στο στικάκι ή σε 3G ruter και συνδέομαι με wifi.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα, αλλά έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αλλοίωση των φωτογραφίων σε διάφορες εφαρμογές μέσω Vodafone? Όταν είχα Cosmote κι ανέβαζα μία φωτογραφία πχ στο Instagram, αυτή ανέβαινε όπως την τραβούσα. Τώρα όλες οι φωτογραφίες που βγάζω φαίνονται σαν πιξελιασμένες/αλλοιωμένες.

 

Δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό που θα πω, αλλά όταν σέρφαρα στο ίντερνετ με πακέτο mobile broadband οι φωτογραφίες ήταν υποδεέστερης ποιότητας στο web γιατί εφαρμόζονται αλγόριθμοι συμπίεσης όταν συνδέεσαι πάνω από 3g (κάτι που δεν συμβαίνει σε σύνδεση wifi ας πούμε). Σε κάποιες ιστοσελίδες (ειδικές ιστοσελίδες και λίγες) δεν εμφανίζονταν ΚΑΝ οι φωτογραφίες λόγω των αλγορίθμων συμπίεσης data που εφάρμοζε η vodafone στην 3g σύνδεσή μου.

 

Και εγώ αυτό το πρόβλημα έχω. 8 μήνες τώρα δεν μπορώ να δω καμία, μα καμία φωτογραφία σε κανονική ανάλυση.

Όλες με πίξελ. Γι αυτό σε 2 μήνες που τελειώνει το συμβόλαιο θα πάω προς cosmote μεριά…

 

Εφαρμόζει συμπίεση για να μην καταναλώνονται τόσο γρήγορα τα mb (μετάφραση: χεστηκε για τους συνδρομητές,απλά με αυτόν τον τρόπο εξοικονομεί & bandwidth χωρίς να βάλει πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη για αύξησή του ;) ). Διαφορετικά, θα υπήρχε η δυνατότητα κατόπιν αιτήματος του κάθε συνδρομητή να άρει την συμπίεση αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Έχω 1 Vodafone 3G στικάκι, το βάζω στο λάπτοπ μου δουλεύει κομπλέ, το δίνω σε φίλο, πάλι σε λάπτοπ και λέει δεν εντοπίζεται η συσκευή. Το τσεκάρουμε και σε desktop και πάλι τα ίδια! Τι στο καλό μόνο σ εμένα κάθεται? :p
Link to comment
Share on other sites

Έχω 1 Vodafone 3G στικάκι, το βάζω στο λάπτοπ μου δουλεύει κομπλέ, το δίνω σε φίλο, πάλι σε λάπτοπ και λέει δεν εντοπίζεται η συσκευή. Το τσεκάρουμε και σε desktop και πάλι τα ίδια! Τι στο καλό μόνο σ εμένα κάθεται? :p

 

σε τι λειτουργικό σύστημα το είχες εσύ? και σε τι λειτουργικό σύστημα είχαν οι άλλοι δύο υπολογιστές που προσπαθούσες? επίσης δοκίμασες να κατεβάσεις και να το εγκαταστησεις το πρόγραμμα μέσω ίντερνετ? άμα δεν στο αναγνώριζε?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμόζει συμπίεση για να μην καταναλώνονται τόσο γρήγορα τα mb (μετάφραση: χεστηκε για τους συνδρομητές,απλά με αυτόν τον τρόπο εξοικονομεί & bandwidth χωρίς να βάλει πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη για αύξησή του ;) ). Διαφορετικά, θα υπήρχε η δυνατότητα κατόπιν αιτήματος του κάθε συνδρομητή να άρει την συμπίεση αυτή...

 

 

ακριβώς αυτό ήμουν έτοιμος να το γράψω αλλα μετά το είδα από σένα την μια κόβει το voip δεν ξερω εαν γίνετε και τώρα παλιότερα το έκανε! την αλλη συμπιέζει τα δεδομένα δεν είναι λογικές αυτές στην τελική δικά σας είναι τα mb αν δεν μπορετέ τα χρησιμοποιήστε σωστά δώρον άδωρον τι να τα κανεις τοτε... ποτε δεν την συμπάθησα την vodafone για πολλούς λόγους δίκιο είχα ορίστε και άλλη λόγοι να μην κάνω ποτε προς vodafone

 

εμενα δεν μου εχει τυχει να μην εμφανιζει φωτογραφιες , ισως η αναλυση για τις φωτογραφιες απο τις ρυθμισεις το οριζεις πχ στο μινι οπερα οριζεις εαν θελεις να φορτωνει φωτογραφιες και ναι σε χαμηλη μεσαια η υψηλη αναλυση , παντως αυτο που λετε οτι αλλιως εμφανιζεται η φωτογραφια μεσω mobile internet και αλλιως μεσω wifi το εχω παρατηρησει και εγω αλλα δεν εχει πολυ μεγαλη διαφορα στην αναλυση.

 

το ότι έχει διαφορα σημαίνει ότι έχει συμπίεση δεδομένων αλλιώς θα έπρεπε να είναι το ίδιο ακριβώς όπως είναι στο wifi

Edited by Vasileios
συνένωση μηνυμάτων

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

σε τι λειτουργικό σύστημα το είχες εσύ? και σε τι λειτουργικό σύστημα είχαν οι άλλοι δύο υπολογιστές που προσπαθούσες? επίσης δοκίμασες να κατεβάσεις και να το εγκαταστησεις το πρόγραμμα μέσω ίντερνετ? άμα δεν στο αναγνώριζε?

 

Το laptop μου w8.1 το desktop w7 και το άλλο laptop πάλι w8.1. Το έκανα uninstall και πάλι install 1 φορά και δεν πέτυχε. Σήμερα δούλεψε κανονικά! Τι να πω...?

Link to comment
Share on other sites

Μου χάρισαν ενα huawei r 205 της vodafone και θελω να το χρησιμοποιησω με cosmote γνωριζεται αν γινεται και ποιες ειναι οι ρυθμισεις στο ρουτερ ωστε να δουλεψει σωστα?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Vodafone συνδεση για MMS, σε πιο νουμερο στελνω SMS για να λαβω της ρυθμίσεις...???:confused:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...