Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν,πριν 2 χρόνια περίπου αγόρασα το Sony Ericsson W810i με σύνδεση TIM(νυν Wind)και είχε μέσα τις ρυθμίσεις των mms και ήταν ενεργοποιήμενα.Πριν λίγο καιρό έβαλα στο κινητό μία κάρτα vodafone cu και θέλω να στέλνω mms.Μπήκα στην ιστοσελίδα της vodafone και συμπλήρωσα την φόρμα που έχει και με έστειλαν τις ρυθμίσεις για τα mms μέσω μηνύματος(συγκεκριμένα Vf MMS1)τις οποίες αποθήκευσα.Από εκεί και πέρα έκανα τα εξής:Πήγα 1)στις ρυθμίσεις των mms και έβαλα σαν προφίλ MMS το Vf MMS1 2)στα επικοιν.δεδομένα και βλέπω ότι σαν λογαρ.δεδομένων είναι επιλεγμένος ο Vf MMS1 3)μέχρι και στις ρυθμίσεις Internet,streaming,Java επέλεξα σαν προφίλ το Vf MMS1.

Κάνοντας τα παραπάνω πίστευα ότι 100% ήμουν κομπλέ με τα mms και πάω να στείλω αλλά τίποτα.Μπορεί κάποιος να με πει γιατί;;;;Χρειάζεται μήπως με κάποιον τρόπο να ενεργοποιήσω τα vodafone mms;;Υπάρχει περίπτωση να επηρεάζεται επειδή έχω μέσα και τις ρυθμίσεις της Wind;;;(Δε μου φαίνεται λογικό απλά ρωτάω,έτσι κι αλλιώς της Vodafone έχω επιλέξει)Και τέλος,μήπως χρειάζεται να περάσουν κάποιες ώρες για να ενεργοποιηθούν τα mms;;;(έχουν περάσει 19 ώρες από όταν πέρασα τις ρυθμίσεις στο κινητό)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον βοηθήσει.:)

Προστατέψτε το περιβάλλον.

 

Μηδενική ανοχή στο παθητικό κάπνισμα!

Link to comment
Share on other sites

Τον αριθμο τον ενεργοποιησες? Δεν αρκουν οι ρυθμισεις στη συσκευη, πρεπει να παρεις 13830 για να ενεργοποιηθουν τα mms+gprs στη γραμμη. Παιρνει περιπου ενα τετραωρο.
Link to comment
Share on other sites

Mporeite kai mesw tou My Account apo to http://www.vodafone.gr na parete tis ry8miseis gia mms, gprs kai vodafone live! Vazeis ton ari8mo sou kai sta stelnoun dwrean...
Link to comment
Share on other sites

Τον αριθμο τον ενεργοποιησες? Δεν αρκουν οι ρυθμισεις στη συσκευη, πρεπει να παρεις 13830 για να ενεργοποιηθουν τα mms+gprs στη γραμμη. Παιρνει περιπου ενα τετραωρο.

 

Mporeite kai mesw tou My Account apo to http://www.vodafone.gr na parete tis ry8miseis gia mms, gprs kai vodafone live! Vazeis ton ari8mo sou kai sta stelnoun dwrean...

 

Ευχαριστώ angelfeather και Alex0077.Όλα μιά χαρά.

Κι έτσι τυπικά να πω τι ακριβώς έγινε:Παίρνω χθες το μεσημέρι τηλέφωνο στο 13830 και με λένε ότι έχω ενεργοποιημένα τα mms και με στέλνουν απλά τις ρυθμίσεις.Αλλά δεν έγινε κάτι.Τελικά το απόγευμα πήγα σε ένα κατάστημα της Vodafone όπου ο υπάλληλος με προέτρεψε να ξαναπάρω στο 13830 όπως και έκανα.Με είπαν ότι δεν ήταν ενεργοποιημένα τα mms,με στείλανε πάλι τις ρυθμίσεις και με είπανε μετά από 4 ώρες να απενεργοποιήσω για λίγο το κινητό και μόλις το ενεργοποιήσω θα είναι εντάξει.Ακολουθώντας τα παραπάνω και με την βοήθεια της κοπέλας στην εξυπηρέτηση πελατών μπορώ πλέον να στέλνω και να λαμβάνω mms.Αυτά.

Και πάλι ευχαριστώ και τους 2 σας.

 

 

Υ.Γ.:Ευτυχώς που ήταν εξυπηρετικότατη και ήξερε τι της γινόταν η γυναίκα στην εξυπηρέτηση πελατών την δεύτερη φορά που τηλεφώνησα γιατί η πρώτη και το παληκάρι στο κατάστημα μάλλον δε γνώριζαν και πολλά επί του θέματος.

Προστατέψτε το περιβάλλον.

 

Μηδενική ανοχή στο παθητικό κάπνισμα!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς τις χρεώσεις για το internet γενικά καθώς και τις ρυθμίσεις για Pocket PC για συνδρομητές με συμβόλαιο;

 

Συγκεκριμένα έχω ένα HTC με διπλή κάρτα συμβόλαιο και cu.

Συνδέεται αυτόματα σε HSDPA και κάνει σύνδεση μέσω internet.vodafone.gr όταν πάω να ανοίξω εφαρμογές που χρειάζονται internet πχ. msn.

 

Έμαθα πρόσφατα ότι με την υπηρεσία surf & web μπορείς σε cu να έχεις 30mb δωρεάν internet. Επειδή δεν είχα μονάδες στη γραμμή CU το ενεργοποίησα (παρόλο που από τη vodafone μου είπαν πως δε γίνεται) στην γραμμή με το συμβόλαιο. Το θέμα είναι ότι δεν είμαι σίγουρος αν η χρέωση γίνεται με βάση τη γραμμή και την υπηρεσία ή έχει σχέση και το συγκεκριμένο APN που χρησιμοποιείται (στο cu για κάποιο λόγο δεν μπορώ καν να συνδεθώ gprs με το ίδιο APN - ίδια συσκευή εννοείται)

 

Έχει δοκιμάσει κανείς τα παραπάνω και να του έχει έρθει λογαριασμός ώστε να ξέρουμε με σιγουριά ότι δε χρεώνεται παραπάνω από τα 3 ευρώ το μήνα το msn;

Tech Ministry -> http://techministry.gr

TechMinistry: Thessaloniki's Hackerspace

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση κι από μένα:

Έχοντας ενεργοποιήσει το πρόγραμμα Surf & Email,είναι δυνατό να συνδέσω το κινητό με το pc για να μπαίνω από τον υπολογιστή καταναλώνοντας τα MB του Surf & Email; Αν γίνεται μπορεί να βοηθήσει κάποιος για το τι ρυθμίσεις χρειάζονται;

Link to comment
Share on other sites

εχω surf and mail 30. τι μηνυμα στελνω για να το απενεργοποιησω?

 

αφου κανω την διακοπη κοβεται απευθειας ή στο τελος του μηνα?

Link to comment
Share on other sites

εχω surf and mail 30. τι μηνυμα στελνω για να το απενεργοποιησω?

 

αφου κανω την διακοπη κοβεται απευθειας ή στο τελος του μηνα?

 

gia apenergopiisi stile 2OFF sto 19109...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πηρα ηρθαν κανονικα οι ρυθμισεις αλλα υπαρχει προβλημα παιδες και σας εκληπαρω να με βοηθησετε η συσκευει ειναι i mode δηλαδη της cosmote λογω συνδεσης αλλα εγω εχω καρτοκινητη vodafone και ο πατερας μου εχει την συνδεση κανονικα...Και τωρα δεν μπορω να στειλω μμσ ουτε να μου στειλουν ουτε τιποτα...Κατι φταιει με το i mode και δεν ξερω τι να κανω...

Ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πηρα ηρθαν κανονικα οι ρυθμισεις αλλα υπαρχει προβλημα παιδες και σας εκληπαρω να με βοηθησετε η συσκευει ειναι i mode δηλαδη της cosmote λογω συνδεσης αλλα εγω εχω καρτοκινητη vodafone και ο πατερας μου εχει την συνδεση κανονικα...Και τωρα δεν μπορω να στειλω μμσ ουτε να μου στειλουν ουτε τιποτα...Κατι φταιει με το i mode και δεν ξερω τι να κανω...

Ευχαριστω εκ των προτερων..

 

Το MMS και το Internet στις συσκευές i-mode λειτυργεί μόνο με κάρτες sim της Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

re pedia lete pote tha katargithi t orio ton 30mb? (surf & email) eleoc dld 1 mb gia kathe mera? mas douleboun mpeno sto myphone.gr se 2 - 3 selides pai 1 mb:angry::angry::angry: internet prepi na einai aperioristo oxi 30mb gia 1 mina... den ginete doulia me 30 mb....................na itan aperioristo kai na itan 20e pali simferi..kalitera na pame WIND
Link to comment
Share on other sites

Εχω cosmote και εχω ενεργοποιησει την υπηρεσια Wireless Internet Easy που παρεχει δυνατοτητα να συνδεσω το κινητο μου σαν μοντεμ και να μπω σε μια δυσκολη στιγμη στο ιντερνετ.

 

Υπαρχει κατι αντιστοιχο στην Vodafone χωρις παγιο???

Link to comment
Share on other sites

Ναι, χωρίς να ενεργοποιήσεις κανένα πρόγραμμα. Συνδέεις το κινητό με τον υπολογιστή και μπαίνεις στο ίντερνετ.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

re pedia lete pote tha katargithi t orio ton 30mb? (surf & email) eleoc dld 1 mb gia kathe mera? mas douleboun mpeno sto myphone.gr se 2 - 3 selides pai 1 mb:angry::angry::angry: internet prepi na einai aperioristo oxi 30mb gia 1 mina... den ginete doulia me 30 mb....................na itan aperioristo kai na itan 20e pali simferi..kalitera na pame WIND

 

Mia pi8ani lisi einai na stiseis ton ziproxy (http://ziproxy.sourceforge.net/) spiti sou kai na pernas to traffic apo ekei. Me ligo twiking 8a sou meiwsei kata polly ta MB... Oso gia tin WiND sou vgazei ti pisti kai den pezei kai swsta

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πηρα και ρωτησα και την voda αλλα δεν εβγαλα ακρη.. Ενω εχω κλειστο το 3g + το wifi + το push emails μεσα απο τις ρυθμισεις, τα emails tou gmail συνεχιζονται να μου ερχονται real time. To θεμα ειναι οτι δεν ξερω με ποιον τροπο ερχονται, και αν χρεωνομαι εξτρα. Στο cc μου ειπαν οτι απο την στιγμη μου λαμβανω δεν χρεωνομαι, αλλα η κοπελια δεν το κατειχε το σπορ απ'οτι καταλαβα, και θελω να το διaσταυρωσω. Αν γνωριζει κανεις σχετικα, ας με διαφωτισει. thnx

 

α και κατι offtopic. υπαρχει τροπος να μαθω ποσα δωρεαν sms/λεπτα μου απομενουν?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πηρα και ρωτησα και την voda αλλα δεν εβγαλα ακρη.. Ενω εχω κλειστο το 3g + το wifi + το push emails μεσα απο τις ρυθμισεις, τα emails tou gmail συνεχιζονται να μου ερχονται real time. To θεμα ειναι οτι δεν ξερω με ποιον τροπο ερχονται, και αν χρεωνομαι εξτρα. Στο cc μου ειπαν οτι απο την στιγμη μου λαμβανω δεν χρεωνομαι, αλλα η κοπελια δεν το κατειχε το σπορ απ'οτι καταλαβα, και θελω να το διaσταυρωσω. Αν γνωριζει κανεις σχετικα, ας με διαφωτισει. thnx

 

α και κατι offtopic. υπαρχει τροπος να μαθω ποσα δωρεαν sms/λεπτα μου απομενουν?

 

Δεν πρεπει να εχεις κλειστο το 3G. Ειναι ασχετο. Απλα εχεις χαμηλοτερη ταχυτητα.

Αλλαξε το apn για να μην λαμβανεις/χρεωνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να εχεις κλειστο το 3G. Ειναι ασχετο. Απλα εχεις χαμηλοτερη ταχυτητα.

Αλλαξε το apn για να μην λαμβανεις/χρεωνεσαι.

μα θελω να εχω ιντερνετ! να μην χρεωνομαι τζαμπα με νοιαζει? δηλαδη τα push χρεωνονται? βλακειες μου ελεγαν στο CC?

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΛΙΑ ΕΙΧΑ ΕΝ ΝΟΥΜΕΡΟ ΚΑΡΤΟΚΙΝΙΤΟ ΤΗΣ VODAFONE ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΤΟΣΟ ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΝ ΜΜΣ ΜΕ ΑΣΤΕΙΑ VIDEOS ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΓΡΑΦΗ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ VODAFONE ΑΛΛΑ ΤΗΣ ALTEC

 

ME THN VODAFONE ΠΟΥ ΕΠΙΚΙΝΩΝΙΣΑ ΜΟΥ ΕΣΤΗΛΕ ΣΤΟ CC THΣ ALTEC TO 13813 Ο ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ.ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΑ ΚΕΡΝΤΡΙΚΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ 2106872000 ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΣΙΚΩΝΟΥΝ ΠΟΤΕ.

 

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΜΜΣ ΧΡΕΩΝΟΥΝ 0,55 CENTS TO KAΘENA XΩΡΙΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΒΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΠΑΜΕ ΣΤΑ 2€

 

ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4 ΜΕ 5 ΜΜΣ

 

ΠΩΣ ΤΑ ΞΕΦΟΡΤΟΝΟΜΑΙ??????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει με καρτοκινητό vodafone οπότε δεν έχει θέση στα Ευρυζωνικά και μεταφέρεται.

Επίσης σε παρακαλώ μην γράφεις με κεφαλαία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Με καρτοκινητο, στελνωντας κενο μηνυμα στο 1286, σου ερχοντα τα MB που σου απομενουν στο surf and mail 30.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

έχω το Sony Ericsson P1i και μόλις κατέβασα και ενεργοποίησα την εφαρμογή Visto Mobile Email από το site: push.vodafone.gr/ota

Όταν την ενεργοποιήσω συνδέεται με ρυθμίσεις Push Services αντί για το γνωστό Vodafone Web. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν εγώ χρεώνομαι επιπρόσθετα με αυτές τις ρυθμίσεις? Πληροφοριακά έχω το Vodafone Surf & Email 150 MB.

Link to comment
Share on other sites

Με καρτοκινητο, στελνωντας κενο μηνυμα στο 1286, σου ερχοντα τα MB που σου απομενουν στο surf and mail 30.

 

emis p exoume symbolio pos tha mathenoume ta mb p mas apomenoun? prepi na kaleso kathe fora tin eksipiretisi? p einai kai m xreosi? i exi kai gia emas kati tetio ?:blink: an kseri kapios na apantisi pls :)

 

ΠΑΛΙΑ ΕΙΧΑ ΕΝ ΝΟΥΜΕΡΟ ΚΑΡΤΟΚΙΝΙΤΟ ΤΗΣ VODAFONE ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΤΟΣΟ ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΝ ΜΜΣ ΜΕ ΑΣΤΕΙΑ VIDEOS ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΓΡΑΦΗ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ VODAFONE ΑΛΛΑ ΤΗΣ ALTEC

 

ME THN VODAFONE ΠΟΥ ΕΠΙΚΙΝΩΝΙΣΑ ΜΟΥ ΕΣΤΗΛΕ ΣΤΟ CC THΣ ALTEC TO 13813 Ο ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ.ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΑ ΚΕΡΝΤΡΙΚΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ 2106872000 ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΣΙΚΩΝΟΥΝ ΠΟΤΕ.

 

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΜΜΣ ΧΡΕΩΝΟΥΝ 0,55 CENTS TO KAΘENA XΩΡΙΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΒΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΠΑΜΕ ΣΤΑ 2€

 

ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4 ΜΕ 5 ΜΜΣ

 

ΠΩΣ ΤΑ ΞΕΦΟΡΤΟΝΟΜΑΙ??????????????????????????????

 

file m kai egw ixa energopiisi kati tetio ipiresia meso tou live kai m kostize kathe mina 5E... kai kalesa tin 13830 kai mou edosan ena stathero arithmo kai tous ipa oti na apenergopiisoun tin ipiresia kai t apenergopiisan..

Link to comment
Share on other sites

1erwtisi:

ta 30mb pou sou dinei to programma aforoun tis epomenes 30meres apo tin stigmi energopoiisis tis upiresias or to upoloipo tou imerologiaka mina pou vriskomaste opws ginetai kai me ta programmata xrisis tis vodafone??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...