Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενώ θα μπορούσες να πας στην cosmote να έχεις την υπηρεσία email μαζί με 10 δωρεάν sms την ημέρα και με 13 ευρώ το μήνα να έχεις 200 Mb δωρεάν το μήνα τόσο για το email σου (POP3 ή IMAP) όσο και για πλοήγηση στο πραγματικό internet χωρίς proxy φραγμούς και ασημβατότητες.

 

Δεν ειναι το ιδιο. Αλλο push αλλο pull.

Link to comment
Share on other sites

το push τι να το κάνω ? καλό είναι και το pull :lol:

web είπα ότι θέλω, POP3 (κλασικό, να κάνω εγώ send/receive) και κανένα msn

 

δοκίμασα με internet.vodafone.gr και δούλεψαν όλα τελικά

 

αυτή την κίνηση (μέσω του internet.vodafone.gr) εννοούν άραγε στα 40ΜΒ ?

 

Ενώ θα μπορούσες να πας στην cosmote να έχεις την υπηρεσία email μαζί με 10 δωρεάν sms την ημέρα και με 13 ευρώ το μήνα να έχεις 200 Mb δωρεάν το μήνα τόσο για το email σου (POP3 ή IMAP) όσο και για πλοήγηση στο πραγματικό internet χωρίς proxy φραγμούς και ασημβατότητες.

είχα τους λόγους μου που έφυγα από την CosmOTE, δεν μπορώ να κρατάω 4 άτομα για να έχω 200Mb Internet :rolleyes:

λόγω της δουλειάς μου και της dsl στο σπίτι πιστεύω θα είναι αρκετά τα 40Mb το μήνα :cool:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το ιδιο. Αλλο push αλλο pull.

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι το push είναι καλύτερο αλλά μόνο όταν έχεις απεριόριστο internet. Το αναφέρω από την εμπειρία που είχα όταν στο imode χρεώνονταν τα εισερχόμενα email διότι αν σου έστελνε κάποιος μια ******* εικόνα πολλών kb τα χρωνόσουν κανονικά. Ενώ με αυτό που αναφέρω παραπάνω και την υπηρεσία email της cosmote θέλω να πώ ότι σου έρχεται δωρεάν sms που σε ενημερώνει για το εισερχόμενο email και από εκεί με διάφορες εντολές μέσω sms δωρεάν το διαγράφεις το προωθείς ή το αφήνεις και μπαίνοντας στο email σου μέσω pop3-imap το βλέπεις. Επίσης στο sms ειδοποίηση αναφέρεται αν το email έχει επισηναπτόμενο αρχείο πόσα kb είναι από ποιόν ειναι κτλ.

Μεγάλη και ουσιώδης διαφορά που μαζί και με τα 10 δωρεάν sms την ημέρα κάνει την υπηρεσία πάρα πολύ καλή και ανταγωνιστική.

Link to comment
Share on other sites

το push τι να το κάνω ? καλό είναι και το pull :lol:

web είπα ότι θέλω, POP3 (κλασικό, να κάνω εγώ send/receive) και κανένα msn

 

δοκίμασα με internet.vodafone.gr και δούλεψαν όλα τελικά

 

αυτή την κίνηση (μέσω του internet.vodafone.gr) εννοούν άραγε στα 40ΜΒ ?

 

 

είχα τους λόγους μου που έφυγα από την CosmOTE, δεν μπορώ να κρατάω 4 άτομα για να έχω 200Mb Internet :rolleyes:

λόγω της δουλειάς μου και της dsl στο σπίτι πιστεύω θα είναι αρκετά τα 40Mb το μήνα :cool:

 

 

Μεσα στα 40 ειναι και το internet.vodafone.gr

 

Μπορεις να καλεις και το 13830 να σου λενε και ποσα απο τα 40 σου απεμενουν (πλεον).

Link to comment
Share on other sites

τελικά μετά από 30' συνομιλίας με την εξυπηρέτηση καταλήξαμε ότι όλη η κίνηση (web, pop3, smtp, msn, τα πάντα) συμπεριλαμβάνονται στα 40MB που έχω με το πάγιο των 10€

 

τι άκουσα μέχρι να καταλήξουμε ως εκεί δεν περιγράφεται...

εξυπηρετικότατη η κοπέλα που μίλησα, αλλά δεν τους ενημερώνουν φαίνεται σωστά

Link to comment
Share on other sites

τελικά μετά από 30' συνομιλίας με την εξυπηρέτηση καταλήξαμε ότι όλη η κίνηση (web, pop3, smtp, msn, τα πάντα) συμπεριλαμβάνονται στα 40MB που έχω με το πάγιο των 10€

 

τι άκουσα μέχρι να καταλήξουμε ως εκεί δεν περιγράφεται...

εξυπηρετικότατη η κοπέλα που μίλησα, αλλά δεν τους ενημερώνουν φαίνεται σωστά

 

Δε νομίζω να είχες απορία ότι σου δίνουν κάτι ...δωρεάν! Ειδικά η vodafone!

 

Σε αυτά τα θέματα, ελάχιστοι στην εξυπηρέτηση πελατών γνωρίζουν τι τους γίνεται... εδώ θα μάθεις περισσότερα. :D

Why don't we just take the safety labels off everything and let stupidity sort itself out?
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, αγορασα πριν απο λίγες μέρες το Sharp GX33 και μια μέρα που είχα χρόνο αποφάσισα να μπώ στο Vodafone live! Πάτησα το κουμπί, έκανε πολλή ώρα και μετα μου έβγαλε ένα μηνυμα που έλεγε αν θυμάμαι καλα αν θελω να συνεχίσω με κλήση csd. Ναι είπα κι εγώ, και έτσι μπήκα.

Μέτα απο κάποια ώρα βγαίνω και κοιτάω το υπόλοιπό μου... απο 3€ είχει πάει 0.06€!

Κουφάθηκα! Δεν έχει εισητίριο εισόδου ρε παιδία το Vodafone live? ή έπρεπε να τους πώ να μου ενεργοποιήσουν κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν μπηκες μεσω vodafone live.

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Mπηκες απο άλλη "πυλη" και οχι απο το Vodafone live.

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια

λοιπόν έχουμε και λέμε, ενεργοποίησα το Vodafone Mobile Email με 40 ΜΒ κίνηση και 10 ευρώ το μήνα. Και η ερώτηση είναι η εξής: μπαίνω με τις ρυθμίσεις του Vodafone Web (internet.vodafone.gr) ετσί;

Υ.Γ. και κάτι άλλο, στο P1i έχω βάλει και τις ρυθμίσεις του Vodafone live! (wap.vodafone.gr) πρέπει να εισάγω και proxy server εκεί?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπήκες στο live με gprs για μεταφορά δεδομένων (packet switch data) αλλά μέσω του δικτύου φωνής (circuit switch data), το οποίο νομίζω έχει χρονοχρέωση (και σίγουρα είναι πιό αργό).

 

προφανώς τη στιγμή που προσπάθησες να μπεις δεν υπήρχε κάλυψη gprs και σου πρότεινε να μπει με csd - εννοείται οτι την επόμενη φορά θα πεις όχι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εχω το htc touch σαν συσκευη και συνδεση vodafone.H συσκευη δεν ειναι vodafone live.Θελω να μπαινω που και που στο internet.Εχετε κατι υποψη σας???Μπορω να χρησιμοποιησω αυτο το προγραμμα με τα 3,5 ευρω/30 mb ανα μηνα?Αν ναι,ποιες ειναι οι ρυθμισεις για την συσκευη μου?Αν οχι,τι μπορω να κανω??Υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα της vodafone??Και αν ναι,ποιες θα ειναι οι χρεωσεις????Ευχαριστω.

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια

λοιπόν έχουμε και λέμε, ενεργοποίησα το Vodafone Mobile Email με 40 ΜΒ κίνηση και 10 ευρώ το μήνα. Και η ερώτηση είναι η εξής: μπαίνω με τις ρυθμίσεις του Vodafone Web (internet.vodafone.gr) ετσί;

Υ.Γ. και κάτι άλλο, στο P1i έχω βάλει και τις ρυθμίσεις του Vodafone live! (wap.vodafone.gr) πρέπει να εισάγω και proxy server εκεί?

Δεν ενεργοποιήθηκε ακόμα. Είχα κάνει αίτηση το Σάββατο. Μάλλον κάναν καμιά ******* από το κατάστημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εχω το htc touch σαν συσκευη και συνδεση vodafone.H συσκευη δεν ειναι vodafone live.Θελω να μπαινω που και που στο internet.Εχετε κατι υποψη σας???Μπορω να χρησιμοποιησω αυτο το προγραμμα με τα 3,5 ευρω/30 mb ανα μηνα?Αν ναι,ποιες ειναι οι ρυθμισεις για την συσκευη μου?Αν οχι,τι μπορω να κανω??Υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα της vodafone??Και αν ναι,ποιες θα ειναι οι χρεωσεις????Ευχαριστω.

Το mobile email με 10€ (με ΦΠΑ) και 40ΜΒ κίνησης GPRS

Αυτό με τα 3,5€ αν δεν κάνω λάθος είναι wap και όχι "καθαρό" Internet για να δεις και email (POP3) κλπ

 

Καλησπέρα παιδια

λοιπόν έχουμε και λέμε, ενεργοποίησα το Vodafone Mobile Email με 40 ΜΒ κίνηση και 10 ευρώ το μήνα. Και η ερώτηση είναι η εξής: μπαίνω με τις ρυθμίσεις του Vodafone Web (internet.vodafone.gr) ετσί;

Υ.Γ. και κάτι άλλο, στο P1i έχω βάλει και τις ρυθμίσεις του Vodafone live! (wap.vodafone.gr) πρέπει να εισάγω και proxy server εκεί?

 

Με το internet.vodafone.gr μπαίνεις ναι

Τι τις θες τις ρυθμίσεις wap?

Ξήλωσέ τις έχουν τραγική ογκοχρέωση :!:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα νεύρα μου πάνε να σπάσουν. Ενεργοποίησα το Vodafone Mobile Email απο την παρασκευή. Απο τότε μπαίνω με το προφίλ του Vodafone Web (internet.vodafone.gr) και απο την Παρασκευή που μπαίνω στο internet ο λογαριασμός μου έχει πάει στα ύψη χωρίς να έχει αφαιρεθεί ούτε ένα byte απο τα 40 ΜΒ του "δωρεάν" internet. Πήρα 13830 και δεν μπορούν να δούν τίποτα. Τι να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα νεύρα μου πάνε να σπάσουν. Ενεργοποίησα το Vodafone Mobile Email απο την παρασκευή. Απο τότε μπαίνω με το προφίλ του Vodafone Web (internet.vodafone.gr) και απο την Παρασκευή που μπαίνω στο internet ο λογαριασμός μου έχει πάει στα ύψη χωρίς να έχει αφαιρεθεί ούτε ένα byte απο τα 40 ΜΒ του "δωρεάν" internet. Πήρα 13830 και δεν μπορούν να δούν τίποτα. Τι να κάνω?

 

Ξαναπάρε τηλέφωνο και ρώτα τους εάν στο λογαριασμό σου φαίνεται ότι έχεις ενεργοποιημένο το Mobile Email και ρώτα τι υπηρεσίες για data έχουν ενεργοποιήσει. Εάν δεν φαίνεται ενεργοποιημένο τότε έχεις πρόβλημα και καλό θα ήταν να σταματήσεις να μπαίνεις internet/mail μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση. Έχεις κάποιο χαρτί απο το κατάστημα που λέει ότι ζήτησες ενεργοποίηση? Γενικώς στα καταστήματα σου λένε ναι ναι και όλα οκ, αλλά όταν δεν κάνουνε σωστά τη δουλειά τους, εσυ τη πληρώνεις.

 

Ζήτα επίσης, το τεχνικό τμήμα να σου πεί πιο APN πρέπει να χρησιμοποιήσεις για τη συγκεκριμένη υπηρεσία.

 

Πάντως εάν τα έχεις κάνει όλα σωστά, όταν σου έρθει λογαριασμός ο οποίος έχει χρεώσεις που δεν συμφωνείς, πήγαινε σε ένα κατάστημα και κάνε αμφισβήτηση χρέωσης. Κατα πάσα πιθανότητα θα σε αποζημιώσουνε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα νεύρα μου πάνε να σπάσουν. Ενεργοποίησα το Vodafone Mobile Email απο την παρασκευή. Απο τότε μπαίνω με το προφίλ του Vodafone Web (internet.vodafone.gr) και απο την Παρασκευή που μπαίνω στο internet ο λογαριασμός μου έχει πάει στα ύψη χωρίς να έχει αφαιρεθεί ούτε ένα byte απο τα 40 ΜΒ του "δωρεάν" internet. Πήρα 13830 και δεν μπορούν να δούν τίποτα. Τι να κάνω?

 

Φίλε μου μήπως το Vodafone Mobile Email είναι μόνο για το email σου και όχι για κανονικό internet; Δηλαδή όταν στέλνεις και λαμβάνεις email δεν χρεώνεσαι αφού έχεις τα 40 Mb δωρεάν ενώ όταν μπαίνεις στο internet χρεώνεσαι; Για να βγάλεις άκρη κοίταξε ποιό προφίλ internet χρησιμοποιεί το email σου και ποιό το κανονικό internet. Για παράδειγμα όταν κατεβάζεις την εφαρμογή για το push email της vodafone στο κινητό σου, αυτό χρησιμοποιεί κάποιο προφίλ internet που δημιουργήται εκείνη την στιγμή και έχει ως σημείο πρόσβασης το "push" το οποιό φυσικά δεν έχει καμία σχέση με το κανονικό internet. Για ψάψτο λίγο ζήτησε από την εταιρεία να μιλήσεις με κάποιον τεχνικό για να σου πει περισσότερες λεπτομέρειες.

 

EDIT: Τελικά το Vodafone Mobile Email χρησιμοποιεί προφίλ iternet με την ονομασία "Push Services" και έχει ως σημείο πρόσβασης το "push" και φυσικά είναι μόνο για το email και όχι για το internet.

Α ρε αθάνατη cosmote για αυτό σε πάω και ας μην έχεις ενημέρωση υπολοίπου.

Link to comment
Share on other sites

.... Ενεργοποίησα το Vodafone Mobile Email ...

 

Πές μας τη διεύθηνση στο site της vodafone που περιγράφει την υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Πές μας τη διεύθηνση στο site της vodafone που περιγράφει την υπηρεσία.

 

Mobile email Προσωπική έκδοση: για εταιρείες, επαγγελματίες / ιδιώτες που διαθέτουν λογαριασμούς email τύπου POP 3 ή IMAP

Μηνιαίο πάγιο συνδρομής: 10€ (περιλαμβάνει 40ΜΒ δωρεάν όγκο δεδομένων για χρήση email και Internet στο δίκτυο της Vodafone)

 

Χρέωση μετά το τέλος του δωρεάν προσφερόμενου όγκου δεδομένων: 0,006€

Χρέωση περιαγωγής 0,0179€ ανά kilobyte

 

Απο: http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0005080200&vars=0000000000

 

Πήρα εξυπηρέτηση πελατών και μου παν οτι το προφίλ με apn internet.vodafone.gr δλδ το Vodafone Web πρέπει να χρησιμοποιώ γενικά. Το θέμα είναι οτι δεν μπορούσαν να βρούν τι έχει γίνει. Ας πεί κάποιος που το έχει την ίδια υπηρεσία τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

......μου παν οτι το προφίλ με apn internet.vodafone.gr δλδ το Vodafone Web πρέπει να χρησιμοποιώ γενικά....

 

Ζήτα το τεχνικό τμήμα και ζήτα το APN για τη συγκεκριμένη υπηρεσία. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΕΝΙΚΑ! ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΔΙΚΑ για κάθε περίπτωση, αλλά στην εξυπηρέτηση δεν ξέρουν τι τους γίνεται... μιλάω εκ πείρας.

 

Όπως φαίνεται απο την περιγραφή έχεις και internet άρα είσαι καλυμένος (αλλά τί ειναι "Internet στο δίκτυο της Vodafone" - πιθανή παγίδα?).

 

Και απο εδώ και πέρα να ΖΗΤΑΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ του υπαλλήλου που σε εξυπηρετεί.

 

Και επίσης εάν δεν ξέρουν αυτοί τότε ποιος ξέρει??????

Link to comment
Share on other sites

Mobile email Προσωπική έκδοση: για εταιρείες, επαγγελματίες / ιδιώτες που διαθέτουν λογαριασμούς email τύπου POP 3 ή IMAP

Μηνιαίο πάγιο συνδρομής: 10€ (περιλαμβάνει 40ΜΒ δωρεάν όγκο δεδομένων για χρήση email και Internet στο δίκτυο της Vodafone)

 

Χρέωση μετά το τέλος του δωρεάν προσφερόμενου όγκου δεδομένων: 0,006€

Χρέωση περιαγωγής 0,0179€ ανά kilobyte

 

Απο: http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0005080200&vars=0000000000

 

Πήρα εξυπηρέτηση πελατών και μου παν οτι το προφίλ με apn internet.vodafone.gr δλδ το Vodafone Web πρέπει να χρησιμοποιώ γενικά. Το θέμα είναι οτι δεν μπορούσαν να βρούν τι έχει γίνει. Ας πεί κάποιος που το έχει την ίδια υπηρεσία τι παίζει.

 

Σωστο ειναι το apn. Παρε το 13830 και ρωτα αν ενεργοποιηθηκε το Mobile email με το παγιο των 10 ευρω.

Οταν ενεργοποιηθηκε μου ηρθε μηνυμα οτι ενεργοποιηθηκε. Δεν ενεργοποιηται αμεσως με την αιτηση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μήπως το Vodafone Mobile Email είναι μόνο για το email σου και όχι για κανονικό internet; Δηλαδή όταν στέλνεις και λαμβάνεις email δεν χρεώνεσαι αφού έχεις τα 40 Mb δωρεάν ενώ όταν μπαίνεις στο internet χρεώνεσαι; Για να βγάλεις άκρη κοίταξε ποιό προφίλ internet χρησιμοποιεί το email σου και ποιό το κανονικό internet. Για παράδειγμα όταν κατεβάζεις την εφαρμογή για το push email της vodafone στο κινητό σου, αυτό χρησιμοποιεί κάποιο προφίλ internet που δημιουργήται εκείνη την στιγμή και έχει ως σημείο πρόσβασης το "push" το οποιό φυσικά δεν έχει καμία σχέση με το κανονικό internet. Για ψάψτο λίγο ζήτησε από την εταιρεία να μιλήσεις με κάποιον τεχνικό για να σου πει περισσότερες λεπτομέρειες.

 

EDIT: Τελικά το Vodafone Mobile Email χρησιμοποιεί προφίλ iternet με την ονομασία "Push Services" και έχει ως σημείο πρόσβασης το "push" και φυσικά είναι μόνο για το email και όχι για το internet.

Α ρε αθάνατη cosmote για αυτό σε πάω και ας μην έχεις ειδοποίηση κλήσεων.

 

Η υπηρεσία mobile email με apn internet.vodafone.gr (40MB με 10€) παίζει "καθαρό" Internet (web, pull email κλπ). Την έχω ενεργοποιήσει εδώ και δύο εβδομάδες, ελέγχω στο 1399 τον τρέχοντα λογαριασμό και δεν έχω χρεώσεις εκτός από κλήσεις και sms, άρα ισχύει αυτό που μου είπαν.

 

ΥΓ Δεν έχει ειδοποίηση κλήσεων η CosmOTE?!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...