Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eπειδή χρεώονομαι κατά λάθος από πάτημα κουμπιού είσοδο στο wap/vodafone live,υπάρχει κάποιος τρόπος να απενεργοποιήσω τη δυνατότητα αυτή αλλά παράλληλα να είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία για μμς?

 

Σβήσε τις ρυθμίσεις για Vodafone live (αν γίνεται) ή επίλεξε κάποιο άλλο προφίλ σύνδεσης (π.χ Vodafone live Prepay που είναι για καρτοκινητά) ώστε να μην μπορεί να συνδεθεί στο live. Όλα αυτά από τις ρυθμίσεις wap/internet του κινητού σου. Γιατι αν απενεργοποιήσεις την υπηρεσία θα απενεργοποιηθούν και τα mms. Επίσης δες μήπως στη θέση του πλήκτρου που σου δίνει τη πρόσβαση στο live μπορείς να βάλεις κάποια άλλη επιλογή (γίνεται σε κάποιες συσκευές).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδη καταλαβα πλεον οτι απο what's up καρτοκινητη το μονο που μπορω να κανω ειναι να μπαινω στο mycosmos και να στελνω mms αλλα οχι να κατεβαζω email π.χ. μέσω wireless internet απο το nokia 6300 μου και το gmail, ηθελα να μαθω αν απο την καρτοκινητη της vodafone θα μπορω να εχω wireless internet.

 

Μπορει καποιος να μου το επιβεβαιωσει;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη καταλαβα πλεον οτι απο what's up καρτοκινητη το μονο που μπορω να κανω ειναι να μπαινω στο mycosmos και να στελνω mms αλλα οχι να κατεβαζω email π.χ. μέσω wireless internet απο το nokia 6300 μου και το gmail, ηθελα να μαθω αν απο την καρτοκινητη της vodafone θα μπορω να εχω wireless internet.

 

Μπορει καποιος να μου το επιβεβαιωσει;

 

Δε γνωριζω αν θα εχεις καθαρο wireless internet αλλα το gmail θα το ανοιγεις κανονικα. Υπαρχει ογκοχρεωση αλλα αν γνωριζει καποιος για την νεα υπηρεσια που διαφημιζεται αυτον τον καιρο ας βοηθησει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά sorry για την χιλιοειπωμένη ερώτηση αλλά δε βρίσκω λύση.Πήρα το Nokia E65 όμως δε μπορώ να συνδεθώ net μέσω του κινητού.Από τον "οδηγό ρυθμίσεων" έλαβα όλα τα σημεία πρόσβασης αλλά όταν πάω να συνδεθώ με το Vodafone Web δεν ανοίγει καμιά σελίδα.Οι ρυθμίσεις που έχω είναι:

 

Φορέας Δεδομένων:Πακέτα Δεδ.

Όνομα σημ. πρόσβασης:internet.vodafone.gr

username:user

Προτρ.κωδ.πρόσβασης:Οχι

Κωδικός Πρόσβασης: pass

Έλεγχος στοιχείων:Κανονικός

Αρχική Σελίδα:Καμία

 

Προχωρημένες Ρυθμίσεις

Τύπος Δικτύου:IPv4

Διεύθυνση IP τηλ:Αυτόματη

Διεύθυνση DNS:Αυτόματη

Διεύθυνση Διακ. Μεσολ.:213.249.19.49

Θύρα:5080

 

Χρειάζεται καμιά άλλη ρύθμιση πουθενά αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorry για την χιλιοειπωμένη ερώτηση αλλά δε βρίσκω λύση.Πήρα το Nokia E65 όμως δε μπορώ να συνδεθώ net μέσω του κινητού.Από τον "οδηγό ρυθμίσεων" έλαβα όλα τα σημεία πρόσβασης αλλά όταν πάω να συνδεθώ με το Vodafone Web δεν ανοίγει καμιά σελίδα.Οι ρυθμίσεις που έχω είναι:

 

Φορέας Δεδομένων:Πακέτα Δεδ.

Όνομα σημ. πρόσβασης:internet.vodafone.gr

username:user

Προτρ.κωδ.πρόσβασης:Οχι

Κωδικός Πρόσβασης: pass

Έλεγχος στοιχείων:Κανονικός

Αρχική Σελίδα:Καμία

 

Προχωρημένες Ρυθμίσεις

Τύπος Δικτύου:IPv4

Διεύθυνση IP τηλ:Αυτόματη

Διεύθυνση DNS:Αυτόματη

Διεύθυνση Διακ. Μεσολ.:213.249.19.49

Θύρα:5080

 

Χρειάζεται καμιά άλλη ρύθμιση πουθενά αλλού;

 

Σβησε διακομηστη μεσολαβησης και θυρα.

 

Η Νοκια εχει μια μανια με λαθος ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

χαίρεται

έχω ένα πρόβλημα.

έχω το νόκια 6230ι κ ήρθε κάτι σαν ειδοποίηση με το σήμα @ πάνω αριστερά

τι ακριβώς σημαίνει? έχω λάβει e-mail στο κινητό?

μόνο το @ έχει κ κανένα άλλο σήμα.

ευαχαριστώ για την βοήθεια προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Parakalw thn boh8eia sas na xedialinw kapia pragmata...

exw to p990i se symbolaio me thn vodafone kai den exw xanasxoli8ei me internet sto kinito....

ston connection manager mou bgazei kai

 

vf gprs sta settings exei http://wap.vodafone.gr me username to kinito mou kai pass tetrapsifio diko mou

 

vf mms sta settings exei address mms.vodafone.net

 

vf web sta settings exei adress internet.vodafone.gr exei kai username kai pass

 

otan dokimasa na bw mesw opera internet kai mesw im+ sto msn messenger apo oti katalava forto8ike to vf web "profile"

ayto ine me ogkoxreosh h xronoxreosh....

 

ime entaxei me ayta ta profil?

exw se kanena apo ayta xronoxreosh?

 

thnx

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

κι εγω βρε παιδια δεν μπορω με τιποτε να συνδεθω στον ιστο. Ουτε στο

νοκια.κομ ουτε στη βονταφον λάιφ. Μεσω της βονταφον ελαβα καποιες ρυθμισεις αλλα δεν καταφερα τιποτα. Το ιδιο εγινε και με τη νοκια. Το κινητο ειναι το ΝΟΚΙΑ 7373 και εχω αλα καρτ αριθμο. σ

Δωστε μου τα φωτα σας plz:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας διότι έχω πάρει 100 φορές τηλέφωνο το cc της Vf κι έχω πάρει 100 διαφορετικές απαντήσεις:

 

Έχω το iPhone με πρόγραμμα συμβολαίου στην Vf. Επι του παρόντος το τηλέφωνο μπαίνει κανονικότατα στο internet και όλες οι υπηρεσίες του λειτουργούν άψογα με τις γνωστές ρυθμίσεις EDGE (APN: internet.vodafone.gr, User: user, Password: pass). Ως εδώ καλά.

 

Η ερώτηση είναι η εξής: Σε ποιό πακέτο μπορώ να μπώ ωστε να έχω προπληρωμένο κάποιο όγκο (λ.χ. 30MB το μήνα) έναντι κάποιου παγίου και με ποιές ρυθμίσεις?? To CC με παρότρυνε να μπώ στο live + με τα EUR 3.5 το μήνα, αλλά αν κατάλαβα καλά (πράγμα που δε μου το έιχαν πει) το APN για το συγκεκριμένο πακέτο ΔΕΝ είναι το internet.vodafone.gr, αλλά το wap.vodafone.gr. Σημειώνω οτι με το τελευτάιο δεν συνδέεται καθόλου. Έχει βρεί κανείς άκρη? Διότι η ογκοχρέωση τύπου "pay as you go" δε συμφέρει καθόλου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

People who think they know everything are an annoyance to those of us who really do so,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας διότι έχω πάρει 100 φορές τηλέφωνο το cc της Vf κι έχω πάρει 100 διαφορετικές απαντήσεις:

 

Έχω το iPhone με πρόγραμμα συμβολαίου στην Vf. Επι του παρόντος το τηλέφωνο μπαίνει κανονικότατα στο internet και όλες οι υπηρεσίες του λειτουργούν άψογα με τις γνωστές ρυθμίσεις EDGE (APN: internet.vodafone.gr, User: user, Password: pass). Ως εδώ καλά.

 

Η ερώτηση είναι η εξής: Σε ποιό πακέτο μπορώ να μπώ ωστε να έχω προπληρωμένο κάποιο όγκο (λ.χ. 30MB το μήνα) έναντι κάποιου παγίου και με ποιές ρυθμίσεις?? To CC με παρότρυνε να μπώ στο live + με τα EUR 3.5 το μήνα, αλλά αν κατάλαβα καλά (πράγμα που δε μου το έιχαν πει) το APN για το συγκεκριμένο πακέτο ΔΕΝ είναι το internet.vodafone.gr, αλλά το wap.vodafone.gr. Σημειώνω οτι με το τελευτάιο δεν συνδέεται καθόλου. Έχει βρεί κανείς άκρη? Διότι η ογκοχρέωση τύπου "pay as you go" δε συμφέρει καθόλου.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Φίλε μου η vodafone δεν δίνει κανινικό internet και υπηρεσίες φωνής μαζί. Η μόνη που το κάνει αυτό μέχρι στιγμής αυτό είναι η cosmote και δίνει διάφορες επιλογές όπως 13 ευρω το μήνα και 200Mb ή 29,5 ευρώ το μήνα και 5GB. Στην vodafoone πιστεύω ότι μπορείς να πάρεις ξεχωριστή κάρτα για internet μόνο με προγράμματα που δίνουν δωρεάν όγκο δεδομένων με πάγια που συμφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η vodafone δεν δίνει κανινικό internet και υπηρεσίες φωνής μαζί. Η μόνη που το κάνει αυτό μέχρι στιγμής αυτό είναι η cosmote και δίνει διάφορες επιλογές όπως 13 ευρω το μήνα και 200Mb ή 29,5 ευρώ το μήνα και 5GB. Στην vodafoone πιστεύω ότι μπορείς να πάρεις ξεχωριστή κάρτα για internet μόνο με προγράμματα που δίνουν δωρεάν όγκο δεδομένων με πάγια που συμφέρουν.

 

Και το internet.vodafone.gr τι ειναι? Wap? :p

 

Παιδιά τα φώτα σας διότι έχω πάρει 100 φορές τηλέφωνο το cc της Vf κι έχω πάρει 100 διαφορετικές απαντήσεις:

 

Έχω το iPhone με πρόγραμμα συμβολαίου στην Vf. Επι του παρόντος το τηλέφωνο μπαίνει κανονικότατα στο internet και όλες οι υπηρεσίες του λειτουργούν άψογα με τις γνωστές ρυθμίσεις EDGE (APN: internet.vodafone.gr, User: user, Password: pass). Ως εδώ καλά.

 

Η ερώτηση είναι η εξής: Σε ποιό πακέτο μπορώ να μπώ ωστε να έχω προπληρωμένο κάποιο όγκο (λ.χ. 30MB το μήνα) έναντι κάποιου παγίου και με ποιές ρυθμίσεις?? To CC με παρότρυνε να μπώ στο live + με τα EUR 3.5 το μήνα, αλλά αν κατάλαβα καλά (πράγμα που δε μου το έιχαν πει) το APN για το συγκεκριμένο πακέτο ΔΕΝ είναι το internet.vodafone.gr, αλλά το wap.vodafone.gr. Σημειώνω οτι με το τελευτάιο δεν συνδέεται καθόλου. Έχει βρεί κανείς άκρη? Διότι η ογκοχρέωση τύπου "pay as you go" δε συμφέρει καθόλου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Μπορεις να κανεις 2 πραγματα.

Ειτε να ενεργοποιησεις αυτο με τα 3,5 Ευρω, οποτε θα βαλεις wap.vodafone.gr και καπου στον proxy 213.249.019.049 port 5080

 

Ειτε να ενεργοποιησεις mobile email με 10 ευρω και 20 mb για το internet.vodafone.gr

 

Τριτη επιλογη ειναι να ενεργοποιησεις καποιο live plus, με 17 ευρω περιπου, 10MB για internet.vodafone.gr και μετα αρκετα χαμηλη χρεωση 0,0018/ kb

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας. προκειται να αγορασω κινητο pda και εχω μια απορια...

εκτος απο το σπιτι μου, οπου θα χρησιμοποιιω τη δικη μου συνδεση, πως μπορω να μπαινω στ ιντερνετ εκτοσ σπιτιου? μπορω να χρησιμοιιω δικτυο της vodafone ωστε ακομα κι αν πχ ειμαι στν επαρχια, ν μπαινω στ ινερνετ?? και μηπως ξερετε ποσο κοστιζει περιπου?

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά:

Vodafone live! Internet Plus --> 3,5€ με 30ΜΒ και χρέωση 12€ ανά ΜΒ, μετά την εξάντληση των 30ΜΒ.

 

Vodafone live! Plus --> 17€ με 10ΜΒ και χρέωση 2€ ανά ΜΒ μετά την εξάντληση των 10ΜΒ

 

Mobile email -->10€ με 20ΜΒ και 6€ ανά ΜΒ μετά την εξάντληση των 20ΜΒ

 

Μπορείς επίσης να μπαίνεις και χωρίς πάγιο μέσω του Vf Web με χρέωση 6€ ανά ΜΒ.

 

Για τα 3 τελευταία θα πρέπει να έχεις σύνδεση (αν δεν κάνω λάθος).

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Autes einai apanthrwpes times paideia!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

h filh poio panw exei mallon Voda kai psaxnei na brei thn kaluterh lush ths Voda.

An iksere......

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Τώρα εαν πάω για την 1η λύση (3.5 ευρώ) πώς περνάει κανείς τα proxy/port στο iPhone? Δε μου δίνει τη δυνατότητα. Υπάρχουν μόνο 3 πεδία (APN, user, pass)...
People who think they know everything are an annoyance to those of us who really do so,
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Τώρα εαν πάω για την 1η λύση (3.5 ευρώ) πώς περνάει κανείς τα proxy/port στο iPhone? Δε μου δίνει τη δυνατότητα. Υπάρχουν μόνο 3 πεδία (APN, user, pass)...

 

Δοκιμασε στο safari στα settings.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνει αντίστοιχα πεδία. Στο Settings -> Safari έχει Search Engine, Java, Plug-ins, Block Pop-Ups, και Accept Cookies. Δινει επίσης τη δυνατότητα να κάνεις Clear Histor, Clear Cookies, Clear Cache...
People who think they know everything are an annoyance to those of us who really do so,
Link to comment
Share on other sites

Kalimera.. Na kanw mia mallon apli erwtisi? Mporei na mou pei kapoios ti rythmiseis xreiazetai gia na syndeomai sto internet?Giati otan epixeirw na syndethw mou leei oti den diatithetai syndesi paketwn dedomenwn.. Egw to mono pou thelw ousiastika einai na mpainw sto msn..:O Eyxaristw!
Link to comment
Share on other sites

Kalimera.. Na kanw mia mallon apli erwtisi? Mporei na mou pei kapoios ti rythmiseis xreiazetai gia na syndeomai sto internet?Giati otan epixeirw na syndethw mou leei oti den diatithetai syndesi paketwn dedomenwn.. Egw to mono pou thelw ousiastika einai na mpainw sto msn..:O Eyxaristw!

Χωρίς να μπορώ να πω με βεβαιότητα, έχω την αίσθηση ότι πρέπει να ενεργοποιήσεις ένα πακέτο δεδομένων.

Με τη Vodafone, έχεις όλο το Internet στα χέρια σου!

 

Για ακόμη περισσότερη ελευθερία στο «σερφάρισμα», ενεργοποιήστε τώρα το νέο πακέτο Vodafone live! Internet Plus που σας προσφέρει μόνο με 3,5 ευρώ το μήνα (με ΦΠΑ) έως και 30 ΜΒ για πλοήγηση στο Internet μηνιαίως και απεριόριστη πρόσβαση στο Vodafone live! οποιαδήποτε στιγμή εσείς θελήσετε.

http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0001130100&vars=0000000000

 

:happy:

 

 

 

 

 

EDIT: Πρόσεξε και μία απάντηση που δώθηκε στην προηγούμενη σελίδα

Χοντρικά:

Vodafone live! Internet Plus --> 3,5€ με 30ΜΒ και χρέωση 12€ ανά ΜΒ, μετά την εξάντληση των 30ΜΒ.

 

Vodafone live! Plus --> 17€ με 10ΜΒ και χρέωση 2€ ανά ΜΒ μετά την εξάντληση των 10ΜΒ

 

Mobile email -->10€ με 20ΜΒ και 6€ ανά ΜΒ μετά την εξάντληση των 20ΜΒ

 

Μπορείς επίσης να μπαίνεις και χωρίς πάγιο μέσω του Vf Web με χρέωση 6€ ανά ΜΒ.

 

Για τα 3 τελευταία θα πρέπει να έχεις σύνδεση (αν δεν κάνω λάθος).

;)

Link to comment
Share on other sites

 

Χμμμ...να ρωτησω κατι: Εγω εχω το πακετο 3G+ (νομιζω καπως αλλιως το λεει τωρα) που με 15 ευρω + φπα εχω 10ΜΒ προπληρωμενο internet ("καθαρο" gprs).

 

Αυτο που προτεινετε ειναι το ιδιο ?? ΔΗλ. θα μπορω να χρησιμοποιω τον opera mini, ο οποιος ομως λειτουργει με "καθαρο" GPRS η μονο τον browser του κινητου ??

Link to comment
Share on other sites

Kalimera.. Na kanw mia mallon apli erwtisi? Mporei na mou pei kapoios ti rythmiseis xreiazetai gia na syndeomai sto internet?Giati otan epixeirw na syndethw mou leei oti den diatithetai syndesi paketwn dedomenwn.. Egw to mono pou thelw ousiastika einai na mpainw sto msn..:O Eyxaristw!

Απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχεις καθόλου gprs στη γραμμή σου.

Πάρε τηλέφωνο να στο ενεργοποιήσουν (είναι δωρεάν).

Για να μπαίνεις στον MSN θα πρέπει να χρησιμοποιείς σαν σημείο πρόσβασης το Vf Web. Χωρίς πάγιο, η χρέωση είναι 6€ ανά ΜΒ. Εννοείται ότι έχεις σύνδεση (με κάρτα, ξέχασέ τον τον MSN).

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχεις καθόλου gprs στη γραμμή σου.

Πάρε τηλέφωνο να στο ενεργοποιήσουν (είναι δωρεάν).

Για να μπαίνεις στον MSN θα πρέπει να χρησιμοποιείς σαν σημείο πρόσβασης το Vf Web. Χωρίς πάγιο, η χρέωση είναι 6€ ανά ΜΒ. Εννοείται ότι έχεις σύνδεση (με κάρτα, ξέχασέ τον τον MSN).

 

 

6€ ανά ΜΒ???? Plaka mas kanoun?? Dystyxws eimai me karta ara to apoxairetw to msn..:( Koita na deis pou tha mou erxetai to msn pio oikonomika mesw wind italias:X Eleos dld.. Pantws file eyxaristw gia tin voitheia..:happy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...