Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Speedtest σε nokia 808 (που max πιανει μέχρι 14.4mbps) Κυριακή πρωί. Το πάνω είναι με server Αθήνα (910kbps) και το άλλο (7.2mbps) Ηράκλειο Κρήτης. Τι στο καλό? Είναι λογικό?
Link to comment
Share on other sites

Speedtest σε nokia 808 (που max πιανει μέχρι 14.4mbps) Κυριακή πρωί. Το πάνω είναι με server Αθήνα (910kbps) και το άλλο (7.2mbps) Ηράκλειο Κρήτης. Τι στο καλό? Είναι λογικό?

προφανώς πρόβλημα του σέρβερ που χρησιμοποίησες στην αθήνα. Ποιον επέλεξες; Έχει 5

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ με προβληματα στην κοσμοτε παω για vodafone . Κανεις στη Λαμια/Φθιωτιδα με εμπειρια vodafone?

 

Μια χαρά 3G στην Λαμία η vodafone

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, κινητό απ' έξω με αυτές τις συχνότητες:

- HSPA/WCDMA: 850/1900/2100 MHz

- GSM/GPRS/EDGE: 850/900/1800/1900 MHz

- LTE: 700/850/AWS/1900 MHz (US)

 

παίζει κανονικά σε Vodafone εδώ πέρα; Το ξέρω ότι 4G δεν θα έχει, αλλά δεν με απασχολεί. Αρκεί να είναι ΟΚ μέχρι 3G.

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει το φοιτητικό συμβόλαιο της vodafone για internet που με 4+ κάτι euro τον μήνα έχεις 5gb ή 4, δεν θυμάμαι :p

Θέλω να ρωτήσω, αν πάρω ένα στικάκι που υποστηρίζει 4G θα μπορώ να συνδέομαι με αυτές τις ταχύτητες;

ή πρέπει να ενεργοποιήσει και κάτι η vodafone;

When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει το φοιτητικό συμβόλαιο της vodafone για internet που με 4+ κάτι euro τον μήνα έχεις 5gb ή 4, δεν θυμάμαι :p

Θέλω να ρωτήσω, αν πάρω ένα στικάκι που υποστηρίζει 4G θα μπορώ να συνδέομαι με αυτές τις ταχύτητες;

ή πρέπει να ενεργοποιήσει και κάτι η vodafone;

 

θα μπορεις κανονικα αρκει να βρεις μερος που ποιιανει 4g ηδη τα μερη ειναι λιγα. π.χ. στην κοσμοτε το στικακι το 4g για το πακετο με τα 8 ευρω στο φοιτητικο ιντερνετ δινει 4g τωρα και μου φανηκε παραξενο..

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει το φοιτητικό συμβόλαιο της vodafone για internet που με 4+ κάτι euro τον μήνα έχεις 5gb ή 4, δεν θυμάμαι :p

Θέλω να ρωτήσω, αν πάρω ένα στικάκι που υποστηρίζει 4G θα μπορώ να συνδέομαι με αυτές τις ταχύτητες;

ή πρέπει να ενεργοποιήσει και κάτι η vodafone;

 

θα μπορεις κανονικα αρκει να βρεις μερος που ποιιανει 4g ηδη τα μερη ειναι λιγα. π.χ. στην κοσμοτε το στικακι το 4g για το πακετο με τα 8 ευρω στο φοιτητικο ιντερνετ δινει 4g τωρα και μου φανηκε παραξενο..

 

Λάθος.

Μέχρι στιγμής στιγμή η δυνατότητα για χρησιμοποίηση του 4G δικτύου δίνεται μόνο στο συμβόλαιο Vodafone Mobile Broadband 20GB.

 

Ωστόσο θεωρώ πως άμεσα θα δοθεί η δυνατότητα σε όλους του συνδρομητές, ανεξαιρέτως, της εταιρείας να χρησιμοποιούν το 4G δίκτυο της Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε προς το παρόν μένουμε στις υπάρχουσες ταχύτητες και βλέπουμε.
When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

Αρχές Ιουνίου θα δωθεί 4G σε όλους τους πελάτες της Vodafone. Οπότε από τότε θα μπορείς να μπαίνεις στο 4G δίκτυο
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, κινητό απ' έξω με αυτές τις συχνότητες:

- HSPA/WCDMA: 850/1900/2100 MHz

- GSM/GPRS/EDGE: 850/900/1800/1900 MHz

- LTE: 700/850/AWS/1900 MHz (US)

 

παίζει κανονικά σε Vodafone εδώ πέρα; Το ξέρω ότι 4G δεν θα έχει, αλλά δεν με απασχολεί. Αρκεί να είναι ΟΚ μέχρι 3G.

 

Δεν θα παίζει το LTE.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος.

Μέχρι στιγμής στιγμή η δυνατότητα για χρησιμοποίηση του 4G δικτύου δίνεται μόνο στο συμβόλαιο Vodafone Mobile Broadband 20GB.

 

Ωστόσο θεωρώ πως άμεσα θα δοθεί η δυνατότητα σε όλους του συνδρομητές, ανεξαιρέτως, της εταιρείας να χρησιμοποιούν το 4G δίκτυο της Vodafone.

 

ωραια εξυπηρετηση στο νεο καταστημα στο μολ αυτο μου ειπανε οτι παιζει σαν το 3g to 4g!! τι να πω οτι ναναι!!!!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση

 

Απλα μπορεις να μοιραζεσαι τα MB του κινητου σου και με 4 άλλες data cards.

Η να βαλεις επιπλεον MB στο πακετο σου...

 

Πραγμα που η Wind δεν εχει (απαντηση στον φιλο παραπανω).

 

έχει ιδέα κανένας πως δουλεύει το internet 4 share?έχω 2 νουμερα το ενα Red 1 κ το αλλο business50 το ένα 500mb k 300αντιστοιχα.

1. Εχω την υπηρεσία αυτή ή πρεπει να πληρώσω έξτρα;

2. Πως την ενεργοποιώ;

3. Αν ειναι ενεργοποιημένη έχω σύνολο 800mb?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια καρτούλα sim vodafon cu με 500mb internet για χρήση. Μπορω να αγοράσω ένα 3g usb στικάκι και να το χρησιμοποιήσω στο φορητό υπολογιστή ή η vodafon μπλοκάρει αυτή τη χρήση;
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια καρτούλα sim vodafon cu με 500mb internet για χρήση. Μπορω να αγοράσω ένα 3g usb στικάκι και να το χρησιμοποιήσω στο φορητό υπολογιστή ή η vodafon μπλοκάρει αυτή τη χρήση;

Κανονικότατα μπορείς φτάνει να ρυθμίσεις το APN: internet.vodafone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους... Εχθες γύρισα απο Καναδά και ειπα να κανω ενα συμβόλαιο στην Vodafone, πριν περίπου ενα μηνα ειχα ξανα συμβόλαιο στην Vodafone και ολα μια χαρα...

Λοιπον, έκανα ενα πακέτο red 2 που εχει 1500 λεπτα προς ολους και 2 giga Internet... Εχει 2 ωρες που το εκανα και εχω βαλει την καρτα στο note 2 που εχω, απλα δεν εχει ίντερνετ, ανοίγω τα data και δεν μου βγαζει καν το σηματακι πανω στην μπάρα... Πρεπει να κανω καμια ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Να κλείσεις το κινητό και να το ξαναανοίξεις , θέλει κάποια λεπτά της ώρας να ενεργοποιηθεί το internet , και πρέπει να το ανοιγοκλείσεις για να μπει εφόσον δεν μπείκε από την αρχή .
Link to comment
Share on other sites

Να κλείσεις το κινητό και να το ξαναανοίξεις , θέλει κάποια λεπτά της ώρας να ενεργοποιηθεί το internet , και πρέπει να το ανοιγοκλείσεις για να μπει εφόσον δεν μπείκε από την αρχή .

 

Αυτο το ηξερα φιλε μου, τα εχω κανει ολα αλλα τιποτα, απο εχθες στις 5 το απόγευμα μεχρι τωρα τιποτα, εχω κανει το ιδιο πρόγραμμα σε 2 συσκευές, 1 galaxy s2 και 1 note 2..τους πηρα 5 φορες τηλέφωνο και ο καθε ενας λεει τα δικα του... Τωρα μου ειπαν οτι η διαδικασία μπορει να παρει και 2 μερες... Πλακα μας κανουν;; λες και πρωτη φορα κανουμε συμβόλαιο.... Τωρα θα παω στο κατάστημα της Vodafone να τους πω να το συνδέσουν ΤΩΡΑ αλλιως τα κόβω... Ελπιζω σε ενα μισάωρο να εχω ίντερνετ.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια καρτούλα sim vodafon cu με 500mb internet για χρήση. Μπορω να αγοράσω ένα 3g usb στικάκι και να το χρησιμοποιήσω στο φορητό υπολογιστή ή η vodafon μπλοκάρει αυτή τη χρήση;

 

εάν έχεις φοιτητικό πάσο πάρε το vodafone cu καρτοιντερνετ έχει δέκα ευρώ και σου δίνει το usb stick δωρεάν αλλά και 5Gb ίντερνετ για ένα μήνα αλλά και δωρεάν 1ημέρα χρήσης από το καρτοίντερνετ για να το δοκιμάσεις . Εγώ στην θέση σου άμα δεν είχα πάσο για να πάρω το φοιτητικό καρτοίντερνετ θα το έπαιρνα πάλι με περίπου 10 ή 15ευρώ μεταχειρισμένο από το ricardo! Και δεν θα έδινα 30ευρώ για καινούργιο. Επίσης μπορείς να πάρεις και usb stick άλλου δικτύου και να βάλεις την κάρτα σου τα περισσότερα δεν είναι κλειδωμένa !επίσης εάν έχεις κινητό android ή sumbian μπορείς να το κάνεις hotspot wifi και να μην χρειαστείς να πάρεις usb stick ή να συνδέσεις το κινητό ως μόντεμ !

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

εάν έχεις φοιτητικό πάσο πάρε το vodafone cu καρτοιντερνετ έχει δέκα ευρώ και σου δίνει το usb stick δωρεάν αλλά και 5Gb ίντερνετ για ένα μήνα αλλά και δωρεάν 1ημέρα χρήσης από το καρτοίντερνετ για να το δοκιμάσεις . Εγώ στην θέση σου άμα δεν είχα πάσο για να πάρω το φοιτητικό καρτοίντερνετ θα το έπαιρνα πάλι με περίπου 10 ή 15ευρώ μεταχειρισμένο από το ricardo! Και δεν θα έδινα 30ευρώ για καινούργιο. Επίσης μπορείς να πάρεις και usb stick άλλου δικτύου και να βάλεις την κάρτα σου τα περισσότερα δεν είναι κλειδωμένa !επίσης εάν έχεις κινητό android ή sumbian μπορείς να το κάνεις hotspot wifi και να μην χρειαστείς να πάρεις usb stick ή να συνδέσεις το κινητό ως μόντεμ !
κι επίσης, και τα κλειδωμένα μόντεμ, ξεκλειδώνονται εύκολα
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια καρτούλα sim vodafon cu με 500mb internet για χρήση. Μπορω να αγοράσω ένα 3g usb στικάκι και να το χρησιμοποιήσω στο φορητό υπολογιστή ή η vodafon μπλοκάρει αυτή τη χρήση;

 

Έτσι δίνω απευθείας 3g στο Android tablet μου μέσω ενός ξεκλειδωτου Ε173.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση θέλω να κάνω. Σκέφτομαι να αγοράσω το Lenovo IdeaTab A2107. Απ' ότι βλέπω στο 3g αναφέρει HSDPA 2100. Δεν είμαι σίγουρος ακόμα αν θα το δουλέψω με cosmote ή vodafone. Μπορεί κάποιος να μου πει πού είναι η κάθε εταιρία και αν θα μου δουλεύει?

(Όσες άλλες συσκευές έχω δει που ξέρω ότι δουλεύουν σίγουρα Ελλάδα λένε HSDPA 900/2100).

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση θέλω να κάνω. Σκέφτομαι να αγοράσω το Lenovo IdeaTab A2107. Απ' ότι βλέπω στο 3g αναφέρει HSDPA 2100. Δεν είμαι σίγουρος ακόμα αν θα το δουλέψω με cosmote ή vodafone. Μπορεί κάποιος να μου πει πού είναι η κάθε εταιρία και αν θα μου δουλεύει?

(Όσες άλλες συσκευές έχω δει που ξέρω ότι δουλεύουν σίγουρα Ελλάδα λένε HSDPA 900/2100).

Ευχαριστώ!!

Το 3G στην Ελλάδα είναι στα 2100MHz

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...