Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φωνη δεν περνα ακομα. Soon.

 

Ειδες πατντως πως ενα iphone επιβαλει τα 1800 αντι για τα 2600?

 

Καλά οι δικές μας δεν είχαν στα 2600Mhz κι όλας:p

Και τα 900Mhz καλά είναι για LTE. Γιατί προτίμησαν να βάλουν εκεί το 3G;

Σε γενικές γραμμές πάντως οι πρώτοι χρήστες θα ενθουσιαστούν το πόσο μικρό είναι το RTT. To Voice έχει τρελή διαφορά αρκεί οι συσκευές να έχουν και τις ανάλογες προδιαγραφές.

Το iPhone 5 γενικά είναι κακό για LTE. Σε ΝΟΚΙΑ Lumia 900/920 και 800 (όχι 820) καθώς και σε Sony η λήψη είναι πάρα πολύ καλή.

Έχει ακόμη παιδικές ασθένειες το LTE. Το 2600 σε επίπεδα σήματος δυσκολεύεται αρκετά σε εσωτερικό κτιρίων, σε μία πόλη όπου η απόσταση των κεραιών είναι 100-200μ...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

100-200 μέτρα και είναι δυσκολευεται το σημα μεσα στα κτίρια ; :wacko:

 

Καλα που δεν ειναι στα 2600 στην Ελλαδα δηλαδη γιατι θα βλεπαμε LTE μονο σε επιλεγμενα σημεια για πολλα χρονια :p

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο μόνος που τις δύο τελευταίες εβδομάδες παρατηρώ βελτίωση στις ταχύτητες; Μιλάω για Αθήνα πάντα αλλά σε διάφορες περιοχες. Όχι τρελά πράγματα αλλά αξιοπρεπέστατα.
Link to comment
Share on other sites

100-200 μέτρα και είναι δυσκολευεται το σημα μεσα στα κτίρια ; :wacko:

 

Καλα που δεν ειναι στα 2600 στην Ελλαδα δηλαδη γιατι θα βλεπαμε LTE μονο σε επιλεγμενα σημεια για πολλα χρονια :p

 

Δεν έχω πολύ χρόνο να ασχοληθώ και μέχρι τα Χριστούγεννα έτσι θα είμαι (τραγικό) αλλά από όσο έχω δει υπάρχει αρκετή διαφορά σε επίπεδα σήματος μεταξύ 3G@900 και LTE@2600. To 800 είναι φιλέτο για Ελλάδα αλλά η αναλογική τηλεόραση...υπάρχει ακόμη!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο μόνος που τις δύο τελευταίες εβδομάδες παρατηρώ βελτίωση στις ταχύτητες; Μιλάω για Αθήνα πάντα αλλά σε διάφορες περιοχες. Όχι τρελά πράγματα αλλά αξιοπρεπέστατα.

 

Δεν ξέρω αν έχει βελτιωθεί το σήμα της Vodafone στο κινητό (ποιότητα ομιλίας κτλ), αλλά στο ασύρματο internet που χρησιμοποιώ, τις τελευταίες ημέρες, έχω 2-3/5 γραμμές 3G+ δίκτυο για αρκετές ώρες (έως 3 ώρες), ενώ τις προηγούμενες μέρες, το δίκτυο 3ης γενιάς ήταν πολύ ασθενές και την περισσότερη ώρα είχα κάλυψη δικτύου 2ης γενιάς και Edge (κοντά στα δικαστήρια της Ευελπίδων).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χανιά - κουνουπιδιανά (πανεστημιο) ενω στο παραθυρο και εκτος υπαρχει 3G μεσα στο σπιτι μου γυρναει 2G... φταιει οτι το σπιτι εχει τοιχους τουμπανο η κατι αλλο.? βασικα εκτος σπιτιου το σημα 3g σε συσκευη SonyEricsson ειναι 4/5 μπαρες.....
Link to comment
Share on other sites

Χανιά - κουνουπιδιανά (πανεστημιο) ενω στο παραθυρο και εκτος υπαρχει 3G μεσα στο σπιτι μου γυρναει 2G... φταιει οτι το σπιτι εχει τοιχους τουμπανο η κατι αλλο.? βασικα εκτος σπιτιου το σημα 3g σε συσκευη SonyEricsson ειναι 4/5 μπαρες.....

 

Ενώ υπάρχει καλή κάλυψη στα Κουνουπιδιανά, σε μερικά σημεία δεν είναι τόσο ισχυρό το UMTS(λόγω μορφολογίας) γι'αυτό σε πετάει σε GSM. Δεν θυμάμαι αν το πανεπιστήμιο καλύπτεται απ'τον σταθμό μέσα στο χωριό ή και από άλλον, εκτός Κουνουπιδιανών.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ υπάρχει καλή κάλυψη στα Κουνουπιδιανά, σε μερικά σημεία δεν είναι τόσο ισχυρό το UMTS(λόγω μορφολογίας) γι'αυτό σε πετάει σε GSM. Δεν θυμάμαι αν το πανεπιστήμιο καλύπτεται απ'τον σταθμό μέσα στο χωριό ή και από άλλον, εκτός Κουνουπιδιανών.

 

ειμαι στο κεντρο βασικα οποτε λιγο παραξενο να με πεταει εντος σπιτιου σε 2G .... εφοσον οκ δεν ειναι και βουνο το ακρωτηρι γενικα ειναι οχι δα κανενα ιδιαιτερα μορφολογικα μερος.... απεραντη θεα σε στερια και θαλλασα... ουτε βουνα ουτε ανηφορες ουτε γκρεμοι.τωρα αν η επομενη κοντινη κεραια ειναι αλλου η μεσα στα Χανια δεν ξερω ισως παιζει ρολο.τα κουνουπιδιανα απο ακρη σε ακρη ειναι το πολυ 2 χιλιομετρα αποσταση πολυ μικρη.και ειναι και διπλα στο αεροδρομιο

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στο κεντρο βασικα οποτε λιγο παραξενο να με πεταει εντος σπιτιου σε 2G .... εφοσον οκ δεν ειναι και βουνο το ακρωτηρι γενικα ειναι οχι δα κανενα ιδιαιτερα μορφολογικα μερος.... απεραντη θεα σε στερια και θαλλασα... ουτε βουνα ουτε ανηφορες ουτε γκρεμοι.τωρα αν η επομενη κοντινη κεραια ειναι αλλου η μεσα στα Χανια δεν ξερω ισως παιζει ρολο.τα κουνουπιδιανα απο ακρη σε ακρη ειναι το πολυ 2 χιλιομετρα αποσταση πολυ μικρη.και ειναι και διπλα στο αεροδρομιο

 

Ο σταθμός των Κουνουπιδιανών, αν δεν κάνω λάθος, είναι δίπλα στα Καρφούρ. Στο μέσον που κατοικείς εσύ, είναι κάπως σε βαθούλωμα, αν δεν απατώμαι. Υπάρχουν εμπόδια ενδιάμεσα. Τώρα, ποιοι άλλοι σταθμοι καλύπτουν εκεί, θα σε γελάσω, δεν θυμάμαι :p

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορειτε με iphone 4 να κανετε συνδιάσκεψη κλησεων. εμενα δεν με αφηνει, παιζει ρολο που ειμαι καρτοκινητο;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορειτε με iphone 4 να κανετε συνδιάσκεψη κλησεων. εμενα δεν με αφηνει, παιζει ρολο που ειμαι καρτοκινητο;

 

Δεν υποστηρίζει συνδιάσκεψη στα καρτοκινητά. Ούτε η ΚΟΣΜΟΤΕ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Που υπάρχει 4G στη Θεσσαλονίκη παιδιά;

Γνωρίζει κανείς; με vodafone πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ο σταθμός των Κουνουπιδιανών, αν δεν κάνω λάθος, είναι δίπλα στα Καρφούρ. Στο μέσον που κατοικείς εσύ, είναι κάπως σε βαθούλωμα, αν δεν απατώμαι. Υπάρχουν εμπόδια ενδιάμεσα. Τώρα, ποιοι άλλοι σταθμοι καλύπτουν εκεί, θα σε γελάσω, δεν θυμάμαι :p

 

στην ευθεια ειναι το σπιτι μου μολις 1000 μετρα... τι εμποδια εννοεις.. στην ευθεια βλεπω το αεροδρομιο και αριστερα την θαλασσα.Ουτε βουνα ουτε γκρεμοι ουτε σε κανα βαθουλωμα ειναι τα κουνουπιδιανα.Το μονο βαθουλωμα ειναι στο τελος των οικισμων προς το πιθαρι αλλα εκει ναι υπαρχει μορφολογικο θεμα.Οχι στα κουνουπιδιανα. γενικα το ακρωτηρι ειναι μια επιπεδη ωραια επιφανεια που το ματι σου χανεται στην θεα φανταζομαι θα εχεις γυρισει την περιοχη.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να χρησιμοποιήσω μια κάρτα CU με ένα 3G dongle στο ταμπλετ μου.

Υπάρχει κανένα πρόβλημα με κλείδωμα από την Vodafone που να αποτρέπει την χρήση δεδομένων εκτός κινητού;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να χρησιμοποιήσω μια κάρτα CU με ένα 3G dongle στο ταμπλετ μου.

Υπάρχει κανένα πρόβλημα με κλείδωμα από την Vodafone που να αποτρέπει την χρήση δεδομένων εκτός κινητού;

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν υπάρχει.

Ξέρεις πώς γίνεται ακριβώς στο android τάμπλετ;

Βάζω κάποιο πακέτο δεδομένων στην κάρτα, την βάζω στο flasaki και αφού την συνδέσω στο τάμπλετ, πώς την διαβάζει; Θέλει και κάποιο software?

Επίσης, το υπόλοιπο των ΜΒ πώς το βλέπω;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πώς γίνεται ακριβώς στο android τάμπλετ;

Βάζω κάποιο πακέτο δεδομένων στην κάρτα, την βάζω στο flasaki και αφού την συνδέσω στο τάμπλετ, πώς την διαβάζει; Θέλει και κάποιο software?

Επίσης, το υπόλοιπο των ΜΒ πώς το βλέπω;

Σε Andoid δεν ξέρω,

Η βασική ιδέα είναι ότι πρέπει να ρυθμιστεί από το Network Settings το σωστό APN για κάρτα, δηλαδή internet.vodafone.gr

δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο, δεν χρειάζεσαι software . Αν το USB stick είναι της Vodafone , θα εγκαταστήσεις το ανάλογο πρόγραμμα , στην συνέχεια θα επιλέξεις από τις ρυθμίσεις ότι έχεις συμβόλαιο και όχι καρτοκινητό .

Αυτό το βήμα είναι απαραίτητο να το κάνεις γιατί αν του πεις καρτοκινητό βάζει αυτόματα το ΑΡΝ του Καρτοinternet , ενώ αν του πεις συμβόλαιο σε αφήνεις να κάνεις νέο λογαριασμό με ότι ΑΡΝ επιθυμείς .

To υπόλοιπο το βλέπεις στέλνοντας κενό μήνυμα στο 1286 . Αν το tamplet δεν στέλνει μηνύματα , θα χρειαστεί να ανοίξεις Myaccount από την αρχική σελίδα της Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Η sim είναι CU και το στικακι το Huawei E1750.

Τι ρυθμίσεις να περάσω για ΑΡΝ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η sim είναι CU και το στικακι το Huawei E1750.

Τι ρυθμίσεις να περάσω για ΑΡΝ.

 

APN : internet.vodafone.gr

 

δουλεύει επίσης και το webkarta.vodafone.gr

Username και Password άφησε τα κενά.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με την Wind, πώς είναι το 3G της Voda στην επαρχία;

Στην Αθήνα δεν με νοιάζει τόσο.

Έχει κανείς εμπειρία και από τις 2 εταιρείες;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες επαρχία που; Τα σήματα δεν είναι ίδια από περιοχή σε περιοχή διαφέρουν.

 

Δεν υπάρχει καμμία σχέση μεταξύ Wind και Vodafone σε σύγκριση 3G... Η Vodafone είναι πολύ καλύτερη της wind σε κάλυψη 3G, και μπορεί να συγκριθεί με την cosmote σε αυτού του είδους την κάλυψη.

 

Από τις δικιές μου μετρήσεις με vodafone σε Αθήνα, Ναύπλιο, Καλαμάτα, Λαμία, Τρίπολη, Θεσσαλονίκη, Αλεξανδρούπολη, Κομμοτηνή, Αίγινα και Μύκονο, οι ταχύτητες κυμαίνονται περίπου στα 4-5 Mbps κατά μέσο όρο αυτό βέβαια δεν είναι απόλυτο, αφού υπάρχουν περιοχές που έχω πιάσει 1 Mbps και άλλες που έχω πιάσει 16.6Mbps!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιλάω για γενικά εκτός Αθήνας.

Η αλήθεια είναι ότι με Wind που έχω τώρα, όπου έχω πάει για λίγες μέρες (πχ. Ναύπλιο, Καρπενήσι, Καλάβρυτα, Γύθειο) το 3G της είναι τραγικό, με αποτέλεσμα να το κλείνω και να γυρίζω σε 2G.

Εκεί είναι καλύτερα με Voda??

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς ότι σχεδόν κάθε σταθμός βάσης των VF/Cosmote εκπέμπει και UMTS, ε, τότε μάλλον η Wind είναι η μέρα με την νύχτα, συγκριτικά με τις άλλες 2 :p
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τελικά από ΕΒΑΥ ένα μεταχειρισμένο HUAWEI E173.

Είναι ξεκλείδωτο από Ευρώπη.

Υπάρχει περίπτωση να παίζει καμία ασυμβατότητα με κάρτα CU?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...