Jump to content

Κατάργηση της ανωνυμίας των καρτοκινητών - ο απολογισμός


TN97
 Κοινοποίηση

Πιστεύετε ότι όντως έπρεπε να δοθεί τέλος στην ανωνυμία των καρτοκινητών;  

672 members have voted

  1. 1. Πιστεύετε ότι όντως έπρεπε να δοθεί τέλος στην ανωνυμία των καρτοκινητών;

    • Ναι
      388
    • Όχι
      205
    • Το θέμα μου είναι αδιάφορο
      77
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      2


Recommended Posts

Καλά μερικοί το έχουν κάψει τελείως...Θεωρούν οτι εάν κατα τύχη, έχεις την αποψη οτι το μέτρο της κυβέρνησης για την ταυτοποίηση (η επίσημη ανακοίνωση ηταν για την προστασία μας απο τους κακούς ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ ) ήταν μη αναγκαίο και για λόγους εντυπωσιασμού... σε προκαλούν να πας να ακυρώσεις το ΑΦΜ σου(μακάρι να γινόταν) να σταματήσεις να έχεις βιβλιάριο υγείας δηλ. ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και να πάς να ζήσεις στα βουνά γιατί μόνο τότε μπορεί να σταθεί η αντίθετη γνώμη απο την δικιά τους.

Ευτυχώς που σου δίνουν και την άδεια να πάμνε και στο κεπ.

 

Επίσης αν δεν σου αρέσει το αλάτι στο φαί σου δεν πρέπει να ξαναπάς στη θάλασσα- αν πίνεις το καφέ σου σκέτο απαγορεύεται να περάσεις έξω απο ζαχαροπλαστείο και αν η μλκια ήταν εργόχειρο κάποιοι θα είχαν κάνει την προίκα τους...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, πραγματικά πιστεύω ότι τα καρτοκινητά πρέπει να είναι επώνυμα. Έτσι θα αποτραπεί κάποιος π.χ. από τον πειρασμό να κάνει διάφορες φάρσες σε βάρος άλλων βασιζόμενος στην ανωνυμία και κατά τη γνώμη μου θα μπει μια σειρά στις εταιρείες. Βέβαια εκείνο που με ενόχλησε λίγο ήταν όταν πήγα να κάνω φορητότητα καρτοκινητού από την Wind στην Cosmote, μου ζήτησαν εκκαθαριστικό εφορίας (σε OTE shop). Πιστεύω ότι για τα καρτοκινητά αρκεί η ταυτότητα.

 

Λίγο κουλό... ΑΦΜ Ζητάμε λόγο φορητότητας αλλά όχι και εκκαθαριστηκό...

[sIGPIC][/sIGPIC] Αγαπώ Σουηδία!
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω δωσει μονο ταυτοτητα...τεσπα παιδες ας το κλειδωσει κανας μοντερατορας το θεμα...τσαμπα αναβουν τα αιματα....τσαμπα πραγματικα. Ειχαμε το iphone , τωρα εχουμε την ταυτοποιηση....
Link to comment
Share on other sites

τσάμπα η ταλαιπορεία κατά την άποψη μου...

ο εγκληματίας παίρνει ένα καρτοκινητό από Βουλγαρία πχ. αδήλωτο και κάνει ότι γουστάρει...

μάλιστα είναι τόσο κοντά η συγκεκριμένη χώρα που και με την αύξηση της βενζίνης πιο φθηνά θα του βγαίνει να πηγαίνει εκεί να γεμίζει ρεζερβουάρ και κάρτα...!!!

Φιλικά,

Moudaniotis

---------------------------------------------------------------------

Ποτέ μη λες όσα γνωρίζεις....Αλλά πάντοτε γνώριζε όσα λες....

---------------------------------------------------------ΣΩΚΡΑΤΗΣ

Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια λες εμας παρανοϊκους που δωσαμε θετικη ψηφο και βαζεις τον εαυτο σου στην ταξη η οποια λεει τα ιδια απο 1990 , περι τσιπ , πλυση εγκεφαλου κλπ κλπ.... τεσπα...2010 φτασαμε και ναι αυτα που λεγατε εχουν φτασει στην υλοποιηση. Βαλανε τσιπ στα σκυλια...ρε παιδια ελεος δηλαδη...επειδη εμεις δε σκεφτομαστε ετσι σημαινει οτι δεν θελουμε την ελευθερια μας????Μην διαβαζω #$%&$&*$*$ !! εσεις οι ξυπνιοι και μεις τα κοιμισμενα....τς τς..για ξυπνηστε με λιγο ρε παιδες... Γιατι το ελλαδισταν για αυτο εγινε ετσι οπως εγινε, μπο@@δελο..και καθε 4ετια αλλαζουμε τσατσα, γιατι ολοι οι ξυπνιοι ελληναρες νομιζουν οτι η ελευθερια δεν εχει ορια , λογικη και νομους...Ολοι βραζουμε στο ιδιο καζανι! Εαν καιγεστε τοσο για την ταυτοποιηση , να δουμε πως θα κανετε στα πιο σοβαρα....Για τις καμερες μεσα στους χωρους εργασιας δεν ακουσα ακομα κατι, μονο κατι ψυθιρους...

 

Υ.Γ σορρυ για το οφ τοπικ, αλλα δεν αντεχω αλλο....

 

-Γιατί το ελλαδισταν έγινε *********? Επειδή ο κόσμος κάνει φάρσες?

-Λες πως κάθε 4ετία αλλάζουμε τσατσά.. πως μπορείς τότε να συμφωνείς με τσατσάδες και να ΘΕΣ την ταυτοποίηση καρτοκινητών? Οι τσατσάδες το βγάλαν το νόμο!

-Αυτό για τις κάμερες να υποθέσω ότι το βλέπεις σαν καλό και αυτό? Θες παρακολούθηση? Μου λες γιατί?

-Και ΝΑΙ λέω παρανοικούς αυτούς που ψήφισαν ΟΧΙ και το επιχειρηματολογώ. Δεν θέλω να προσβάλω, απλώς νομίζω πως η σωστή λέξη για αυτό που συμβαίνει και θα συνεχίσει στο μέλλον είναι παράνοια. Διαφωνείς με το παράδειγμά μου περί παράνοιας?

Link to comment
Share on other sites

 

Η ανάλυσή μου έδειξε πως η περίπτωση 1 καταλήγει σε παράνοια και η περίπτωση 2 καταλήγει σε λανθασμένη ψήφο:wacko:

Γιατί έτσι? Μπορεί κάποιος να με ξεμπερδέψει?

 

Προσωπικά ψήφισα ΟΧΙ λόγω της παραπάνω ανάλυσής μου:)

 

Πιστεύω ότι το επιχείρημα "δυσκολεύω την ζωή των φαρσέρ" έχει επίσης να κάνει με ελευθερία και ειδικά με το πολύ σημαντικό δικαίωμα του "θύματος" να γνωρίζει ποιος είναι αυτός που τον ενοχλεί. Η φάρσα παύει να είναι αστείο όταν είσαι με ανοικτό το τηλέφωνο βραδιάτικα για κάποιον σοβαρό λόγο. Βέβαια η ταυτοποίηση δεν έγινε για τους φαρσέρ...ούτε ξαφνικά θα γεμίσουν τα δικαστήρια εγκληματίες.

 

Το "ψήφισα υπερ της ονομαστικοποίησης άρα δεν με ενδιαφέρει η ελευθερία μου" δεν ισχύει. Δηλαδή όσοι έχουν κινητά με συμβόλαιο ή ταυτοποιημένο στα στοιχεία τους καρτοκινητό έχασαν την ελευθερία τους;

 

Επίσης οι υποκλοπές μου φαίνονται κάτι τελείως άσχετο με την ονομαστικοποίηση. Άλλωστε ο Παπακώστας δεν θα πάει να δηλώσει στα στοιχεία του καρτοκινητό για να τον παρακολουθούν, αν υποθέσουμε ότι θα το έπαιρνε χαμπάρι το κράτος κάτι τέτοιο.

 

Πιστεύω ότι δεν υπάρχουν αντικειμενικά επιχειρήματα υπερ ή κατά, εκτός ίσως από τα πρακτικά που αφορούν τον φόρτο εργασίας των καταστημάτων και τους αριθμούς συνδρομητών των εταιριών...ούτε η ζωη μας θα αλλάξει, ούτε οι φάρσες και τα εγκλήματα θα σταματήσουν, ούτε ξαφνικά θα αρχίσει "καποιος" (ποιος άραγε; ) να μας παρακολουθεί. Οι περισσότεροι γράφουμε συναισθηματικά αν μας αρέσει ή όχι το μέτρο.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε καταλαβαίνω γιατί θέλετε να έχετε ανώνυμο κινητο ?

Το τηλέφωνο είναι για να καλείς και να σε καλούν.

Είναι απλό. Ζείς κατοικείς και ενεργείς σε 1 χώρα και σε ενα σύνολο. Δε μπορείς να χρησιμοποιείς ανώνυμα το οτιδήποτε, όταν μπορεί να βλέψει το σύνολο.

Ούτε οι κινητές μπορούν να μοιράζουν ανώνυμες κάρτες για να δείχνουν ψέυτικα νούμερα και να παραπληροφορούν!

Όπως ξέρουν όλοι που μένεις, έτσι ξέρουν και το τηλέφωνο σε ποιόν ανήκει. Τί σας πειράζει δηλαδή? Σπίτι δεν έχετε ? ΑΦΜ ? Δ/ση?

Κάποιοι "ιδεολόγοι" κάνουν μονο όλη τη φασαρία και γιατί?? Μα φυσικά για να ενοχλούν τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε καταλαβαίνω γιατί θέλετε να έχετε ανώνυμο κινητο ?

Το τηλέφωνο είναι για να καλείς και να σε καλούν.

Είναι απλό. Ζείς κατοικείς και ενεργείς σε 1 χώρα και σε ενα σύνολο. Δε μπορείς να χρησιμοποιείς ανώνυμα το οτιδήποτε, όταν μπορεί να βλέψει το σύνολο.

Ούτε οι κινητές μπορούν να μοιράζουν ανώνυμες κάρτες για να δείχνουν ψέυτικα νούμερα και να παραπληροφορούν!

Όπως ξέρουν όλοι που μένεις, έτσι ξέρουν και το τηλέφωνο σε ποιόν ανήκει. Τί σας πειράζει δηλαδή? Σπίτι δεν έχετε ? ΑΦΜ ? Δ/ση?

Κάποιοι "ιδεολόγοι" κάνουν μονο όλη τη φασαρία και γιατί?? Μα φυσικά για να ενοχλούν τους υπόλοιπους.

 

ετσι ακριβως!:!:

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε καταλαβαίνω γιατί θέλετε να έχετε ανώνυμο κινητο ?

Το τηλέφωνο είναι για να καλείς και να σε καλούν.

Είναι απλό. Ζείς κατοικείς και ενεργείς σε 1 χώρα και σε ενα σύνολο. Δε μπορείς να χρησιμοποιείς ανώνυμα το οτιδήποτε, όταν μπορεί να βλέψει το σύνολο.

...

 

Δηλαδή τόσο καιρό που το καρτοκινητό μου ήταν χωρίς επώνυμο έκανα φάρσες, καλούσα σε εφημερίδες για τοποθετήσεις βομβών, κανόνιζα αποδράσεις με ελικόπτερο κ.λ.π., ενώ από τις 30/7/10 έχω πάψει να τα κάνω αυτά και καλώ μόνο γνωστούς φίλους, τη γιαγιά μου, τη γκόμενα κ.λ.π..

 

Μη βλέπετε τα άκρα του θέματος ή το θέμα από τις άκρες ... . ;)

 

 

 

...

Ούτε οι κινητές μπορούν να μοιράζουν ανώνυμες κάρτες για να δείχνουν ψέυτικα νούμερα και να παραπληροφορούν!

...

 

Αυτό είναι άλλο θέμα, ας έβρισκαν ένα τρόπο να υποχρεώνουν τις εταιρείες να έχουν σωστά στοιχεία αναφερόμενες μόνο στα ενεργά κινητά (είδες τι όμορφα που τα παρουσίασαν και οι τρεις γράφοντας ότι έγινε ταυτοποίηση στο 95% των ενεργών αριθμών τους). Αν θέλουν το κάνουν.

 

Αν και ομολογώ ότι ένας λόγος που ήθελα τη ταυτοποίηση είναι αυτός, τελικά ούτε έτσι θα μάθουμε ακριβή αριθμό, αν κρίνουμε από τα όσα έχουν γίνει κατά τη ταυτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

1ον: εαν δεν εχεις να κρυψεις τιποτα, δεν εχεις προβλημα για την ταυτοποιηση, 2ον: ολες οι εταιριες λενε 95%.. κοροιδευομαστε?, και 3ον (που εξηγει το ψεμα του 95%): τουλαχιστον σε 1 εταιρια, απο πολυ εγκυρη πηγη, προτεινουν στους κατοχους καρτοκινητης που πηγαινουν για να δηλωσουν στοιχεια, να κανουν συμβολαιο με τη δικαιολογια οτι ειναι πιο γρηγορο! Επισης, πολλες φορες λενε οτι εχει 'κολλησει' η εφαρμογη για ταυτοποιηση, ενω η εφαρμογη για συμβολαιο παντα λειτουργει αψογα.. Αυτα που λεω (για αυτους που θα το σχολιασουν) ειναι ΕΓΚΥΡΟ 100%.
Link to comment
Share on other sites

Να πληρώσεις τη δόση δεν έχεις, για διακοπές στη Χαλκιδική με τους φίλους σου έχεις?

Να φάς την ξεφτίλα σου αθάνατε Ελληνάρα.

Γιατί έτσι γουστάρω ρε φίλε, πως το λένε.

 

(μην πάρεις προσωπικα την απάντηση :rolleyes:)

 

Αλλού βαρούν τα τύμπανα κι αλλού γίνεται ο γάμος ειναι όλη η υπόθεση.

 

Κατ' αρχές, δε μιλάω για μένα. Ήταν ενα παράδειγμα για μια δύσκολη κατάσταση στην οποία μπορεί να βρεθεί ο καθένας στους δύσκολους καιρούς που ζούμε. Κατα δεύτερον οι διακοπές είναι δικαίωμα και όχι πολυτέλεια. Και τριτον, μήπως είσαι εσύ ο Ελληναρας ο γ@ματος που το παιζεις πάντα εντάξει με όλες σου τις υποχρεωσεις και βγαίνεις στα forum να την πεις στους αλλους;

 

Σου εύχομαι να αλλαξεις μυαλά χωρίς να χρειαστεί να περάσεις δυσκολίες όπως συνέβει με μένα. Γιατί τα ίδια μυαλά είχα και γω, δηλαδή χαρακτήριζα Ελληναρά πολύ εύκολα κάποιον απλά επειδή διέκρινα πάνω του μια αδυναμία η ένα πάθος που θεωρούσα ότι εγώ δε το είχα. Μεχρι που αποφάσισα πως έπρεπε να χαλάρωσω και να αρχίσω να κοιτάω τα δικά μου σκ@τα γιατί όπως όλοι οι άνθρωποι δεν είχα λίγα. Και πίστεψε με, (και το λέω πολύ καλοπροαίρετα), αν ψαχτεις λίγο θα βρεις αρκετά και συ πάνω σου.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα δεν ξερω τι να σκεφτω...

βλεπω πολλους να φερνουν σαν επιχειρημα τις φαρσες...

ουσιαστικα λενε "δινω τα στοιχεια μου για να μη μπορει το *******ακι της γειτονιας να με παιρνει το βραδυ οταν κοιμαμαι"....

μου φαινεται τοσο παραλογο...

δεν πιστευω οτι οταν καποιος θελει την ανωνυμια του,σονι και ντε πρεπει να εχει κατι κακο στο μυαλο του....

αν θελετε...γραψτε σε ενα χαρτι τι χρωμα βρακια φορατε και δωστε το στις αρχες,μιας και δεν εχετε κατι να κρυψετε....

ελπιζω το παραδειγμα που εφερα να το αντιληφθειτε στο μεγεθος που το εθεσα...

το αλλο, κατα την ταπεινη μου αποψη, αστοχο επιχειρημα τυπου "δηλωνεις σταθερο,αμφ,δεη...κτλ" καλυτερα να το ξανασκεφτειτε....αυτα ειναι ΣΤΑθΕΡΑ στοιχεια... ειναι το σπιτι σας... δεν βρησκω λογο ομως να μπορει καποιος να με βρησκει οποτε του γουσταρει...το κινητο δεν ειναι εργαλειο για να σε βρησκουν και να ξερουν που βρησκεσαι...ειναι εργαλειο για να επικοινωνεις με οποιος ΕΣΥ θελεις.

οχι...δεν εδωσα...ουτε θα δωσω τα στοιχεια μου για να "προστατευθει το κρατος απο τους τρομοκρατες"....(τετοιο κρατος βασικα...καλα τους κανουν και τους χτυπανε..) ουτε για να σταματισει ο πιτσιρικας τις φαρσες (ελεος)...

και κατι μικρο που δεν το ανεφερε κανενας...

γιατι θα πρεπει να γνωριζει ο καθενας απο τις αρχες που βρησκομαι..και να γινομαι στοχος επειδη κατεβηκα σε μια πορεια διαμαρτυριας;....

αυτοματως στοχοποιουμαι και ποιος ξερει τι μπορει να μου φορτωθει..

αν κανει καποιος το λαθος να πει "τι γυρευεις σε πορειες"...τοτε ειναι αξιος της μοιρας του και δεν θα ασχοληθω περεταιρω.

και οκ εγω που ειμαι μεγαλος..το παιδι μου γιατι να μπει σε μια τετοια διαδικασια επειδη εχει καποιες αποψεις που δεν αρεσουν στο κρατος;...

οχι...δεν εχω κανει κατι κακο και ουτε εχω διαθεση να κανω.ειμαι φιλησυχος ανθρωπος με τη δουλιτσα μου και το σπιτακι μου.

με το ιδιο σκεπτικο, αφου εσεις οι καποιοι δεν κρυβετε τιποτα, να βαλουμε καμερα μεσα στο σπιτι σας... σας ακουγεται λογικο;....δεν θα αντιδρασετε;....γιατι;...εχετε κατι να κρυψετε μηπως;....ΟΧΙ....απλα ο καθενας μας εχει το δικαιωμα να εχει τον προσωπικο του χωρο...και αυτος ο χωρος ειναι και το κινητο..γιατι ακριβως ΕΙΝΑΙ κινητο...στο σταθερο μπορουν να εχουν ο,τι στοιχειο θελουν.

συγγνωμη αν σας κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

...

οχι...δεν εδωσα...ουτε θα δωσω τα στοιχεια μου για να "προστατευθει το κρατος απο τους τρομοκρατες"....(τετοιο κρατος βασικα...καλα τους κανουν και τους χτυπανε..) ουτε για να σταματισει ο πιτσιρικας τις φαρσες (ελεος)...

...

 

συγγνωμη αν σας κουρασα.

 

 

Δε κούρασες καθόλου και με την ευκαιρία καλώς ήλθες στο φόρουμ.

 

Λύσε μου μια απορία σε παρακαλώ, δε το δήλωσες και προτίμησες να κλειδώσουν/χάσεις τον αριθμό σου;

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα.

 

ναι...προτιμησα να μου κλειδωσουν τον αριθμο.

σταθερο εχω,οποιος θελει μπορει να με βρησκει εκει.

αν και ειναι εργαλειο της δουλειας μου το κινητο... αν ειναι να εχω

αριθμο μονο πηγαινοντας με τα νερα τους....καλυτερα να ξεβολευτω λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό δε μπορώ πραγματικά να καταλάβω τι σχέση έχει. Δηλαδή για να καταλάβω, συγκρίνσεις μια αναζήτηση στο Google (που όταν γίνεται η Google απλά βλέπει μια IP και μπορεί απλά να δει ότι κάποιος κάπου στην τάδε χώρα η πόλη ψάχνει το τάδε) με την ταυτοποίηση των καρτοκινητών (όπου εταιρίες και πολιτεία μπορούν να ταυτίσουν μια κινητή υπηρεσία/συσκευή με ένα συγκεκριμένο φυσικό πρόσωπο και μπορούν να συνδέσουν ότι κίνηση έχει γίνει από αυτή την υπηρεσία/συσκευή με αυτό το πρόσωπο).

 

Ή το έχουμε χάσει λίγο ή απλά πετάμε ότι μας κατέβει για να εντυπωσιάσουμε μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

...

ναι...προτιμησα να μου κλειδωσουν τον αριθμο.

σταθερο εχω,οποιος θελει μπορει να με βρησκει εκει.

αν και ειναι εργαλειο της δουλειας μου το κινητο... αν ειναι να εχω

αριθμο μονο πηγαινοντας με τα νερα τους....καλυτερα να ξεβολευτω λιγακι.

 

Πολύ σωστός, με την έννοια ότι υπερασπίζεσαι τις απόψεις σου με πράξεις και όχι με λόγια.

Είναι το λιγότερο που μπορώ να πω για μια κατασταλαγμένη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλως σας βρηκα.

 

ναι...προτιμησα να μου κλειδωσουν τον αριθμο.

σταθερο εχω,οποιος θελει μπορει να με βρησκει εκει.

αν και ειναι εργαλειο της δουλειας μου το κινητο... αν ειναι να εχω

αριθμο μονο πηγαινοντας με τα νερα τους....καλυτερα να ξεβολευτω λιγακι.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω το ότι εφόσον έχεις σταθερό τηλέφωνο και κατά συνέπεια έχουν τα στοιχεία σου (και σε βρίσκουν) που είναι το πρόβλημα να τα δώσεις και για το καρτοκινητό σου?

Εκτός και εάν το καρτοκινητό σου, το θέλεις για παράνομες δουλειές, οπότε ας πρόσεχες ...

 

:cool:

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...