Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βάλε froyo βάλε desire βάλε desire hd βάλε evo, μόνο έτσι θα καταλάβεις ότι όλες τρέχουν μια χαρούλα μην σε αγχώνει ,(μόνο οι nexus αν και ενδιαφέρουσες έχουν κάποια θεματάκια)

 

Εσύ τις έχεις δουλέψει όλες απότι κατάλαβα; :p

Ποιά απο όλες θα πρότεινες σε έναν γκάβακα...; :rolleyes:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εσύ τις έχεις δουλέψει όλες απότι κατάλαβα; :p

Ποιά απο όλες θα πρότεινες σε έναν γκάβακα...; :rolleyes:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=790374

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=780525

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=807333

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=795914 (δεν δουλεύει η κάμερα)

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Ισως να μη δουλεύουν όλα απροβλημάτιστα αλλά αν σκεφτούμε ότι το hd2 δεν είναι καθαρό android phone τρέχει android απίστευτα καλά και μπορεί να συγκριθεί μόνο με κινητά android αντίστοιχης τιμής και hardware ακόμη και τώρα που απλώς τρέχει από την κάρτα.

Οσο είμαι χωρίς το hd2 λόγω service είπα να πάρω ένα vodafone 845 για να δω τι εστί "καθαρό" android phone,ενώ παράλληλα δεν ήθελα να δώσω μια 500αρα τουλάχιστον για ένα κορυφαίο android phone.Πριν λίγες μέρες είχα δοκιμάσει και ένα htc wildfire

Πέραν της προφανούς διαφοράς της ανάλυσης της οθόνης η διαφορά στην εκτέλεση των προγραμμάτων είναι υπέρ του hd2.Πραγματικά το ότι τρέχει από την κάρτα δε το περιορίζει σε κάτι και έχει και το πλεονέκτημα του απεριόριστου χώρου για την αποθήκευση εφαρμογών και τη δυνατότητα με ένα απλό reboot να τρέχεις διαφορετική ρομ .Προσωπικά θα έλεγα ότι το hd2 λειτουργεί ήδη ως "καθαρό" android phone,ενα κλικ κάτω από τα κορυφαία android phones

Link to comment
Share on other sites

τα βασικά εργαλεία μιας καθημερινής χρήσης και λίγο πιο πάνω , δουλεύουν .

Δηλαδή κάποιοι μπορεί να μην φτάσουν σε σημείο να διαπιστώσουν προβληματική συμπεριφορά σε κάτι , όσο αυτό είναι δυνατό σε τέτοιου τύπου πειραματικές εφαρμογές ....

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έλεγα ότι το hd2 λειτουργεί ήδη ως "καθαρό" android phone,ενα κλικ κάτω από τα κορυφαία android phones

...και ασφαλώς πολλά κλικς επάνω απο τα μεσαίας κατηγορίας android phones.;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα update σε 3.14.. και έκανα εγκατάσταση αυτή την έκδοση android http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=823491 .Προς το παρόν δε βλέπω να έχω κάποιο πρόβλημα.Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι όταν ανοίγω το κινητό να μπορώ να επιλέξω απο που να μπουτάρω.Στη πρώτη σελίδα έχει κάποια loaders-bootloaders αλλά δε ξέρω ποια ακριβώς να βάλω για τη εκδοσή μου.

Επίσης όταν κατέβασα τη συγκεκριμένη rom , την έκανα αποσυμπίεση και εμφανίστηκαν 3 αρχεία.Anroid και 2 data.Εγω στη κάρτα μνήμης έβαλα μόνο το android και έτρεξα τα αναγκαία.Τα data δε τα έβαλα, πειράζει?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Για τον android loader δε παίζει ρόλο η ρομ του android.Ο καλύτερος κατά την γνώμη μου είναι ο exceller android loader http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=737001

Δε πειράζει που δεν έβαλες το data.img,γιατί δημιουργήθηκε ένα νέο,κατά την πρώτη εκκίνηση του android

Link to comment
Share on other sites

Για τον android loader δε παίζει ρόλο η ρομ του android.Ο καλύτερος κατά την γνώμη μου είναι ο exceller android loader http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=737001

Δε πειράζει που δεν έβαλες το data.img,γιατί δημιουργήθηκε ένα νέο,κατά την πρώτη εκκίνηση του android

 

Προς το παρόν έχω βάλει αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=733752 αλλά θα δοκιμάσω και αυτό που λες εσύ...

 

Edit:Δοκίμασα το παραπάνω που μου είπες και δε το κατάφερα όταν ξεκινάει το τηλέφωνο να μου βγάζει να επιλέγω απο ποιό λειτουργικό να μπουτάρει.AΦού μπω στα wm και τρέξω το προγραμματάκι μου βγάζει 2 παραθυράκια και όταν πατάω να τρέξει το android μου βγάζει 2 μηνύματα για να τρέξω τα 2 σχετικά προγράμματα ίδια με αυτά που κάνεις την εγκατάσταση.Κάνω κάτι λάθος?Έχω τρέξει το netfc3.7 ..

Edited by boltsis
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Και εγω την ιδια ρομ με εσενα εβαλα φιλε μου. Ολα δειχνουν να δουλευουν σουπερ. Εχω 2-3 ωρες που του εχω βγαλει την παναγια αλλα κολληματα μηδεν. Θα το δω και αυριο στην πραξη...

Να ρωτησω κατι. Το android τρεχει απο την καρτα και δεν επηρεαζει καθολου τα Windows; Ντιπ; Δηλαδη εαν θελω να μεινω με Windows σβηνω τους φακελους που περιεχουν το android (μαζι με οτι αλλο εχουν δημιουργησει στην καρτα μνημης) και ξεμπερδευω; Θα ειναι σαν να μην τα δοκιμασα ποτε;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να ρωτησω κατι. Το android τρεχει απο την καρτα και δεν επηρεαζει καθολου τα Windows; Ντιπ; Δηλαδη εαν θελω να μεινω με Windows σβηνω τους φακελους που περιεχουν το android (μαζι με οτι αλλο εχουν δημιουργησει στην καρτα μνημης) και ξεμπερδευω; Θα ειναι σαν να μην τα δοκιμασα ποτε;

 

Μπορείς να το πεις και έτσι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

θα θελα να ρωτήσω : η χρήση του .nomedia (για την μη εμφάνιση άλλων πέραν των φωτογραφιών και γενικώς των άλλων media ) θα επηρεάσει την χρήση αυτών των φακέλων στα wm;;;;

υπόψιν είναι κρυφό αρχείο και μπαίνει στο folder του οποίου τα στοιχεία δεν θέλουμε να εμφανίζονται στα albums , music ,video etc .

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Χωρίς να το έχω δοκιμάσει εκτιμώ πως όχι λόγο ασυμβατότητας μεταξύ των δύο λειτουργικών. Μην ξεχνάμε ότι το .(φάκελος) είναι χαρακτηριστικό του linux και δεν έχει κάποια χρήση στα windows.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού έκανα update το κινητό μου στην official 3.14.482.2 πέρασα αυτή τη rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=823491 .Πέρασα και αυτό το loader http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=737001 και μπορώ να πω πως είμαι πολύ ικανοποιημένος απο αυτό που έχω δουλέψει μέχρι τώρα.Υπόψιν δε πέρασα κάποιο HSPL ούτε κάποιο radio.

Τα μόνα προβληματάκια είναι ότι όταν φορτώσει το android μου πετάει ένα μυνηματάκι "Υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της εφαρμογής.Άνοιγμα SensePluginManager.(Διαδικασία com.htc.open.sense.pluginmanager)".Μετά αφου το κλείσω δε μου το ξαναβγάζει, σπανίως το βγάζει.Επίσης στη δεξία αρχική οθόνη που έχει τα ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ,αφού βάλω κάποιες επαφές με προβολή κάρτας και κάνω κλικ πάνω στα πρόσωπα τους για να κάνω κλήση μου βγάζει το εξής μηνυμα "Υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της εφαρμογής πρόσωπα (διαδικασία com.android.htccontacts)προσπαθήστε ξανα."Αν βάλω το πρόσωπο για κλήση και όχι προβολή κάρτας όπως είπα πριν κάνει κανονικά κλήση.Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να σβήσω κάποιο πρόσωπο απο τα αγαπημένα αυτά.Eπίσης το γνωστό πρόβληματάκι με τη κάμερα ισχύει και σε εμένα.

Εσείς που όσοι βάλατε αυτή τη rom, σας δουλεύουν όλα τέλεια?Δε με πειράζει το παραπάνω με τα αγαπημένα, το αφαιρώ και το πολύ πολύ να βρω κάποιο άλλο widget.Απλά έχω παρατηρήσει ότι ελάχιστες φορές μου βγάζει μη αναμενόμενη διακοπή σε κάποιες λειτουργίες.ΟΛΑ μα όλα τα βασικά δουλεύουν τέλεια.Wifi,κλήσεις,email, κατέβαζα απο το market το ένα πίσω στο άλλο και αυτο αναλάμβανε να κάνει τα πάντα.Τρομερό, πολλές εφαρμογές και δωρεάν!!

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Eπίσης το γνωστό πρόβληματάκι με τη κάμερα ισχύει και σε εμένα.

 

Για ποιο πρόβλημα μιλάς;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εννοει για τα 3mpixel, το ειχαμε πει καποιοι οτι ειναι 3μεγαπιξελ η καμερα και καποιοι ειπαν οτι ειχαν 5 αλλα μαπα το πεπονι , ολοι 3 εχουν :D

Εγω εχω βαλει στη ρομ το hastarin 8.2 και παει πολυ καλα με την 1.5 του mdeejay.

Και τα s1 s2 kernel του mdeejay ειναι αρκετα καλα αν εξαιρεσουμε την καμερα

Μακρια απο τα s3 s3.1, περισσοτερο προβληματα δημιουργουν απ οτιδηποτε αλλο.

Νομιζω πως το καλυτερο κερνελ αυτη τη στιγμη ειναι hastarin 8.2

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο πρόβλημα μιλάς;

 

Είχε αναφερθεί ότι δεν έχει ζουμ και αυτό ισχύει τουλάχιστον και σε εμένα.Επίσης όταν τραβάς φωτογραφία εκείνη την ώρα στη δείχνει κάπως στενόμακρη αλλά μετά όταν τη κάνεις παρουσιάση φαίνεται εντάξει.Επίσης σαν ποιότητα δε μου φαίνεται για 5mpixels και νομίζω είχε ειπωθεί απο κάποιον ότι φάινεται για 3mpixels.Εννοείται ότι είναι ρυθμισμένο στα 5mpixels.

Βρήκα πως να κάνω διαγραφή κάποιο πρόσωπο απο τα αγαπημένα αλλά γενικά βλέπω ότι εχω πρόβλημα με τις επαφές μου.Καταρχήν δε μπορώ να κανω μια δημιουργία.Βγάζω στην αρχική μου οθόνη το φάκελο με τα πρόσωπα αλλά όταν επιλέγω μια επαφή μου βγάζει ένα πλαίσιο με διάφορα σκιτσάκια και μετά κατευθείαν το μήνυμα ότι λυπούμαστε, υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή.Όταν πάω να κάνω μια προβολή κάρτας πάλι το ίδιο.Γενικά μου βγάζει σφάλμα σε διάφορα που έχουν σχέση με τις επαφές μου.Μήπως φταίει που τις έκανα συγχρονισμό με το google sync?Τι μπορεί να φταίει?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Για τον android loader δε παίζει ρόλο η ρομ του android.Ο καλύτερος κατά την γνώμη μου είναι ο exceller android loader http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=737001

Δε πειράζει που δεν έβαλες το data.img,γιατί δημιουργήθηκε ένα νέο,κατά την πρώτη εκκίνηση του android

Απο που κατεβαζουμε αυτον τον loader εκει που σε παραπεμπει για κατεβασμα δεν βλεπω πουθενα download link.

Link to comment
Share on other sites

Απο που κατεβαζουμε αυτον τον loader εκει που σε παραπεμπει για κατεβασμα δεν βλεπω πουθενα download link.

 

Είναι κάτω απο τα 4 εικονίδια το δεύτερο link.Το ονομά του είναι EBL2.1a._PlusUbuntu.

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Είχε αναφερθεί ότι δεν έχει ζουμ και αυτό ισχύει τουλάχιστον και σε εμένα.Επίσης όταν τραβάς φωτογραφία εκείνη την ώρα στη δείχνει κάπως στενόμακρη αλλά μετά όταν τη κάνεις παρουσιάση φαίνεται εντάξει.Επίσης ...................Γενικά μου βγάζει σφάλμα σε διάφορα που έχουν σχέση με τις επαφές μου.Μήπως φταίει που τις έκανα συγχρονισμό με το google sync?Τι μπορεί να φταίει?

 

καλημέρα , πολλά κολλήματα έχεις στο build και δεν είναι λογικό . Το χρησιμοποιώ και γω αλλά το βρίσκω σταθερότατο (στην ουσία σε κανένα μη nexus build δεν είχα τόσα πολλά κολλήματα, ούτε και σ'αυτά ).Μετέφερες data.img από nexus build (;).

Οχι το google sync δεν δημιουργεί προβλήματα τέτοιου είδους , να έχεις τσεκαρισμένες μόνο τις google επαφές , για να μην μπερδεύεσαι , αυτά με τα "σκιτσάκια" δεν τα κατάλαβα ....

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς αν μετέφερα data.img , δε γνωρίζω κάτι γι αυτό.Τα σκιτσάκια λάθος το διετύπωσα, έχει δίκιο.Εννοώ βγάζει ένα άσπρο πλαίσιο και κάτω έχει 3-4 τετραγωνάκια (σαν αυτά της συζήτησης).Γίνεται στιγμιαια και δε το προλαβαίνω να το δω καλά διότι μου το κλείνει και με πετάει το λυπούμαστε.Νομίζω αν πας να κάνεις προβολή κάρτας σε κάποια επαφή θα στο βγάλει αυτό που λεώ.

Τι με συμβουλεύεις να κάνω?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

κοιτώντας τα προηγούμενα posts σου βλέπω πως ενώ έκανε google sync , που σημαίνει πως κατέβασες από wm και τα αγαπημένα τους , πήγες μετά και άλλαξες αυτά στα android , αν δεν έχεις ξετσεκάρει τις sim & τηλεφώνου επαφές , κάποιο conflict μπορεί να παίζει στο σετάρισμα αυτό , ειδάλλως εγώ θα το πέταγα τώρα που είναι νωρίς και δεν έχω data να χάσω , θα το ξανακατέβαζα και χωρίς να κατεβάσω τίποτα από το market θα το δοκίμαζα ....

 

άσχετο : το εξής "κουλό" : στο διάστημα αναμονής μου για το πρώτο φόρτωμα build μου 'ρχεται και παίρνω τηλέφωνο από το σταθερό στην συσκευή η οποία ήταν κολλητά στο laptop και ακούω τον χαρακτηριστικό ήχο που κάνουν τα ηχεία όταν είναι κοντά σε πομπό .....:wacko:

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

κοιτώντας τα προηγούμενα posts σου βλέπω πως ενώ έκανε google sync , που σημαίνει πως κατέβασες από wm και τα αγαπημένα τους , πήγες μετά και άλλαξες αυτά στα android , αν δεν έχεις ξετσεκάρει τις sim & τηλεφώνου επαφές , κάποιο conflict μπορεί να παίζει στο σετάρισμα αυτό , ειδάλλως εγώ θα το πέταγα τώρα που είναι νωρίς και δεν έχω data να χάσω , θα το ξανακατέβαζα και χωρίς να κατεβάσω τίποτα από το market θα το δοκίμαζα ....

 

Κοίτα, εγώ απο τα wm έκανα συγχρονισμό μόνο τις επαφές τηλεφώνου (καθότι στη sim δεν υπάρχει τίποτα) στο google sync.Μετά κατα το σετάρισμα sτο android έκανε συγχρονισμό με το google email μου και φανήκανε οι επαφές μου.Βέβαια έχουν τραβηχτεί και οι φωτό που είχα στις επαφές μου απο ότι βλέπω.Δεν έκανα τίποτα αλλαγες απο το android.Δε μου έβγαλε καποια επιλογή να ξετσεκαρω τιις sim και τηλεφώνου επαφέςΠως θα πετάξω αυτο το conflict, που βρίσκεται?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

εσύ θα επιλέξεις να μην εμφανίζονται , ώστε να επιλέγεις αλλαγές μόνο στις google contacts

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

εσύ θα επιλέξεις να μην εμφανίζονται , ώστε να επιλέγεις αλλαγές μόνο στις google contacts

 

Συγνώμη που σε πρίζω πρωί πρωί αλλά πως θα το κάνω αυτό που λες?Μπορείς να μου πεις τα βήματα?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...