Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεις να βάλεις το νέο zip από πάνω.Αν σου κάνει διάφορα περίεργα fc,σημαίνει ότι χρειάζεται καθαρή εγκατάσταση

@mimo,nikolaos68

Με android στην nand,μπορείς να βάλεις μόνο άλλη android rom στην sd.

Οι υπόλοιποι πιθανοί συνδυασμοί

1.wm6,5 στην nand,android στην sd

2.wp7 στην nand,android στην sd αλλά στα wp7 θα έχεις 200mb χώρο.Αν θες να έχεις κανονικό χώρο στα wp7,τότε για το android χρειάζεσαι δεύτερη sd ή για την ίδια κάρτα πρέπει να κάνεις κάποια πατέντα με τα partitions

Ευχαριστώ φίλος. Στον οδηγό που μου έδωσες μου φαίνονται λίγο περιέργα. Δεν εχω επαφή με android. τουλάχιστον μπορείς να μου πείς απο πιο σημείο θα ξεκινήσω και να προτείνεις μία rom με ελληνικα ? Ευχαριστω. Αν έχω κατλάβει σωστά παραλείπω την διαδικασία ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΑGLDR και προχωράω στην Εγκατάσταση ROM απευθείας.

Καταρχήν πρέπει να δεις ποια έκδοση magldr έχεις.To γράφει στην επικεφαλίδα και με την 1.13 έχει μια επιπλέον επιλογή boot ad recovery.Αν έχεις την 1.13 πας στο σημείο που λέει για φλασάρισμα του recovery partition.Αν έχεις παλιότερη,βάλε το κινητό στον bootloader και φλάσαρε την 1.13 από πάνω και μετά ακολουθείς την διαδικασία για το recovery

Oι περισσότερες αν όχι όλες οι ρομ (εκτός μερικών miui) έχουν κανονικά ελληνικά.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεις να βάλεις το νέο zip από πάνω.Αν σου κάνει διάφορα περίεργα fc,σημαίνει ότι χρειάζεται καθαρή εγκατάσταση

@mimo,nikolaos68

Με android στην nand,μπορείς να βάλεις μόνο άλλη android rom στην sd.

Οι υπόλοιποι πιθανοί συνδυασμοί

1.wm6,5 στην nand,android στην sd

2.wp7 στην nand,android στην sd αλλά στα wp7 θα έχεις 200mb χώρο.Αν θες να έχεις κανονικό χώρο στα wp7,τότε για το android χρειάζεσαι δεύτερη sd ή για την ίδια κάρτα πρέπει να κάνεις κάποια πατέντα με τα partitions

 

Έχω πάρει backup με το titanium όλες τις εφαρμογές,πρέπει να αντιγραψω κάπου στο pc τον φάκελο titaniumbackup και να τον αντιγράψω μετα την εγκατάσταση της νέας rom πάλι στην κάρτα;

Το recovery είναι το ίδιο με την 3.6.4 ;

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aν θες τον αντιγράφεις στο pc για λόγους ασφαλείας.Η εγκατάσταση νέας ρομ δε κάνει φορμάτ στην sd,οπότε μετά την εγκατάστασή της,εγκαθιστάς το titanium και κάνεις επαναφορά.Ομως αν εγκαταστήσεις από πάνω το zip της νέας ρομ,δε θα χρειαστεί το titanium

To recovery είναι το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

Aν θες τον αντιγράφεις στο pc για λόγους ασφαλείας.Η εγκατάσταση νέας ρομ δε κάνει φορμάτ στην sd,οπότε μετά την εγκατάστασή της,εγκαθιστάς το titanium και κάνεις επαναφορά.Ομως αν εγκαταστήσεις από πάνω το zip της νέας ρομ,δε θα χρειαστεί το titanium

To recovery είναι το ίδιο

 

Αν κάνω απο την αρχή εγκατάσταση ,δεν θα σβηστούν τα πάντα μετά το wipe data/factory reset,wipe cache partition και clean dalvik cache και Recovery_150M_system_5M_cache[v3.0.2.5] ;

Link to comment
Share on other sites

 

Καταρχήν πρέπει να δεις ποια έκδοση magldr έχεις.To γράφει στην επικεφαλίδα και με την 1.13 έχει μια επιπλέον επιλογή boot ad recovery.Αν έχεις την 1.13 πας στο σημείο που λέει για φλασάρισμα του recovery partition.Αν έχεις παλιότερη,βάλε το κινητό στον bootloader και φλάσαρε την 1.13 από πάνω και μετά ακολουθείς την διαδικασία για το recovery

Oι περισσότερες αν όχι όλες οι ρομ (εκτός μερικών miui) έχουν κανονικά ελληνικά.

 

Ωραία μόλις έκανα reboot το τηλέφωνο και πάνω πάνω έγραφε την 1.13. Οπότε προχωράω ξεκινώντας απο το 1ο βήμα για την εγκατάσταση της rom

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα γράψω το παθάίνω για 2η φορά.

Μετά από στήσιμο της συσκευής με αρκετά widges και συντομεύσεις, έκανα επανεκίνηση και η συσκευή δεν μπουτάρει αλλά μένει κολυμένη με το άσπρο σηματάκι του android. Τη προηγούμενη φορά οδηγήθηκα σε hard reset.

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω τι το προκαλεί αυτό,αλλά αφού στήσεις την συσκευή όπως θέλεις και δεις ότι μπουτάρει κανονικά,πας στο clockwork και παίρνεις ένα nandroid backup.Οταν λοιπόν σταματήσει να μπουτάρει,μπαίνεις στο recovery και κάνεις επαναφορά.Κατά 99% θα μπουτάρει κανονικά και γλιτώνεις το στήσιμο από την αρχή.
Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω τι το προκαλεί αυτό,αλλά αφού στήσεις την συσκευή όπως θέλεις και δεις ότι μπουτάρει κανονικά,πας στο clockwork και παίρνεις ένα nandroid backup.Οταν λοιπόν σταματήσει να μπουτάρει,μπαίνεις στο recovery και κάνεις επαναφορά.Κατά 99% θα μπουτάρει κανονικά και γλιτώνεις το στήσιμο από την αρχή.

 

Αυτό έκανα, αφού τη πάτησα τη 1η φορά και έχασα τα πάντα, τώρα πριν ξεκινήσω τις αλλαγές στο στήσιμο πήρα backup. Μάλλον κάποιο πρόγραμμα που βάζω μου κάνει τη ζημιά. :mad:

Πάει το μυαλό μου σε ένα μετρητή δεδομένων που βάζω.

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ενα προβληματάκι. Ξεκινάω με το magldr πάω στο 5.usb flasher , συνδέω το καλώδιο στο pc ξεκινάω daf.exe , το κινητό μένει στο wait...usb και το daf δεν βρίσκει το κινητό. Εχω Win7. Καμοιά ιδέα ?
Link to comment
Share on other sites

Eχεις στο pc το windows mobile device center; Noμίζω ότι χρειάζεται για να βρει κάποιους drivers
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την typhoon 3.6.5 πάνω στην προηγούμενη έκδοση και προς το παρόν ολα φαίνονται ok!

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτήν ετοιμάζομαι αλλά έχω το παραπάνω πρόβλημα. Ελληνικό μενού έχει έτσι ?

Ποιος είναι ο τρόπος για να περάσεις νέα rom πάνω σε άλλη άσχετη ?

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτήν ετοιμάζομαι αλλά έχω το παραπάνω πρόβλημα. Ελληνικό μενού έχει έτσι ?

Ποιος είναι ο τρόπος για να περάσεις νέα rom πάνω σε άλλη άσχετη ?

 

Ναι έχει ελληνικά.

Για να περάσεις νέα rom πάνω σε άλλη καλύτερα να κανείς clean install.Πολλές φορές πρέπει να γίνει απ'την αρχή ακόμη και σε νέα έκδοση, ιδίας rom αν πχ το recovery είναι διαφορετικό, πρέπει να ακολουθησεις τις οδηγίες του μάγειρα.Οι γνωστές θα σε συμβουλεψουν καλύτερα.

Με την ευκαιρία να πω πως έγινε και αναβαθμιση στο market σε 3.1.5 και φαίνεται να δουλεύει χώρις προβλήματα.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καμιά ώρα προσπαθώ να φλασάρω την Dorimanx cLK. Περνάω κανονικά το clk, το clockworkmod και μετά φλασάρω την rom. Κάνω reboot το κινητό, αναβοσβήνει 3 φορές πορτοκαλί το φωτάκι, μένει σταθερό πράσινο, δείχνει το animation και τέλος... Και μισή ώρα να το αφήσω θα συνεχίσει να δείχνει το animation και δεν θα μπουτάρει την rom. Το έχει ξανασυναντήσει αυτό κανείς;
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. πως θα καταφέρω να περάσω τις επαφές μου απο το Outlook στο κινητό ? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. πως θα καταφέρω να περάσω τις επαφές μου απο το Outlook στο κινητό ? Ευχαριστώ.

 

Διάβασε λίγο πιο πίσω.

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα επαφες που με προβληματιζε τοσο, το ελυσα τελικα πολυ απλα. Εκανα ενα backup vCard απο το iphone, τα εβαλα στο gmail, και με το που σεταρισα το λογαριασμο στο Leo, πουφ! Περαστηκαν και οι επαφες! Τοσο απλα και γρηγορα!!! Ακομα κι αν δεν εχει καποιος gmail account, αξιζει και μονο γι αυτο, να δημιουργησει εναν! :D

 

 

Φιλάκια ρουφηχτά απο το iPhone μου, μέσω Tapatalk :p

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την energy και δεν εχω ηχω:wacko:

 

Δεν έχεις ήχο ή ηχώ; :)

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Και γώ έβαλα την energy. Μετά το flash και το ρεboot ξεκίνησε το κινητό και έμεινε στην οθόνη με το λογότυπο NRG. Κόλλησε ή έτσι αργεί ?
Link to comment
Share on other sites

Και γώ έβαλα την energy. Μετά το flash και το ρεboot ξεκίνησε το κινητό και έμεινε στην οθόνη με το λογότυπο NRG. Κόλλησε ή έτσι αργεί ?
Περίπου στο 20λεπτο. Σε έμενα δούλεψε κανονικά και μπορώ να πω ότι ήταν και πολύ καλή ,αλλά δυο φορές που την φλασαρα δεν είχα ήχο.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που χρησιμοποιεί την typhoon 3.6.3+ σε ευρωπαϊκό hd2 να μου πει μετά από 40 λεπτά χρήσης με την οθόνη ανοιχτή,τι ποσοστό γράφει στο "προβολή" στο μενού χρήση μπαταρίας;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...