Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα,

έχω πρόβλημα με την Typhoon v2.5 κατι εχει παθει και δε λειτουργει. μου βγαζει οτι να ναι, καμια φορα χανει τον google account μου και μου ξαναζηταει απο την αρχη να κανω account. τωρα δε μπορω να παρω και να με παρουν τηλεφωνο, μονο sms στέλνει.

 

υπάρχει επιλογή να ξανακάνει εγκατάσταση το os από μόνο του ή πρέπει με τον ίδιο τρόπο που την είχα περάσει να την ξαναπεράσω. κάτι καλύτερο από την Typhoon 2.5 υπάρχει έξω?

 

ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

συγνωμη αλλα ειμαι απο αυστραλια και τα ελληνικα μου δεν ειναι και πολυ καλα..

απλα εχω προβλημα με το hd2 που αγορασα το οποιο οταν το ανοιγω κολαει σε μια οθονη που γραφει NRG ENERGIZE , ΔΟΝΑΕΙ και δεν ανοιγει . μπορει καποιος να με βοηθησει???

Edited by vincenzo697
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
aderfe ginete na me voithitheis gia na valo android se hd2?? o alexis eipe na se rotiso giati ton voithises to email mou einai vincenzo697@hotmail.com

euxaristo

 

Καταρχήν γράψε με ελληνικά μιας και τα greeklish απαγορεύονται ρητά στο forum.

 

Άλλαξε το post σου (πριν στο διαγράψουν), και το ξανασυζητάμε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα ειμαι απο αυστραλια και τα ελληνικα μου δεν ειναι και πολυ καλα..

απλα εχω προβλημα με το hd2 που αγορασα το οποιο οταν το ανοιγω κολαει σε μια οθονη που γραφει NRG ENERGIZE , ΔΟΝΑΕΙ και δεν ανοιγει . μπορει καποιος να με βοηθησει???

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

έχω πρόβλημα με την Typhoon v2.5 κατι εχει παθει και δε λειτουργει. μου βγαζει οτι να ναι, καμια φορα χανει τον google account μου και μου ξαναζηταει απο την αρχη να κανω account. τωρα δε μπορω να παρω και να με παρουν τηλεφωνο, μονο sms στέλνει.

 

υπάρχει επιλογή να ξανακάνει εγκατάσταση το os από μόνο του ή πρέπει με τον ίδιο τρόπο που την είχα περάσει να την ξαναπεράσω. κάτι καλύτερο από την Typhoon 2.5 υπάρχει έξω?

 

ευχαριστώ :)

 

μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει εδώ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
συγνωμη αλλα ειμαι απο αυστραλια και τα ελληνικα μου δεν ειναι και πολυ καλα..

απλα εχω προβλημα με το hd2 που αγορασα το οποιο οταν το ανοιγω κολαει σε μια οθονη που γραφει NRG ENERGIZE , ΔΟΝΑΕΙ και δεν ανοιγει . μπορει καποιος να με βοηθησει???

 

Από που το αγόρασες; Σε πρώτη φάση πρέπει να το φτιάξεις να δουλεύουν τα windows και μετά βλέπουμε για το android.

 

Επειδή εδώ είμαστε off-topic, απευθύνσου στο σχετικό θέμα...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=257071

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει εδώ?

επανεγκατάσταση της ρομ.συγκεκριμένα πάρε ότι μπορείς backup και βάλε την τελευταία typhoon 2.9.3 που υπάρχει τώρα στις 12.22μ.μ. :lol: γιατί μέχρι το απόγευμα μπορεί να βγει πιο καινούρια...

Link to comment
Share on other sites

κανω τα παρακατω (με την TELSTRA rom) αλλα το προβλημα ειναι οτι κολλαει οταν αρχιζει η αναβαθμιση θα ελεγα οτι σταματαει περιπου στο 9% τι μπορω να κανω?

 

1.κανουμε δεξι κλικ/ εξαγωγη στο exe αρχειο της επισημης ελληνικης ρομ μεσα σε ενα φακελο στον υπολογιστη μας

 

_HTC_HD2_RUU_Leo_HTC_ELL_1.48.482.4_Radio_Signed_15.28.50.07 U_2.05.51.05_2_Ship.rar

 

2.μεσα στα αρχεια που θα εμφανιστουν υπαρχει ενα με το ονομα RUU_signed.nbh

 

3.αυτο το αρχειο το μετονομαζουμε σε LEOIMG.nbh

 

4.μετα το αντιγραφουμε στην καρτα μνημης του τηλεφωνου μας (χυμα οχι μεσα σε καποιο φακελο!!

5.απενεργοποιουμε την συσκευη μας και

 

6.με το πληκτρο μειωσης της εντασης πατημενο

παταμε στιγμιαια το πληκτρο τερματισμου κλησης-on/off ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟ ΤΗΣ ΕΝΤΑΣΗΣ

μεχρι να εμφανιστει στην οθονη μας η οθονη με τα 4 χρωματα του bootloader οπου θα αναγραφει το spl της συσκευης και καποια αλλα στοιχεια.

 

7.η οθονη θα γυρισει σε λευκη και θα εμφανιστουν καποια αλλα στοιχεια..

θα μας ζητησει να πατησουμε το πληκτρο power of(τερματισμου κλησης ) για να αρχισει η αναβαθμιση)

8.μολις μας ζητηθει απο την συσκευη και μονο τοτε (διαβαστε στην οθονη)

 

πατηστε το πληκτρο τερματισμου της συσκευης (τερματισμος κλησης) και η αναβαθμιση θα αρχισει.

καντε υπομονη 4-5 λεπτα και μολις η οθονη σας γραψει UPDATE SUCCESFULL

9.βγαλτε το καπακι της μπαταριας του τηλ και επανακινηστε την συσκευη απο το κοκκινο κουμπακι (που βρισκεται κατω αριστερα ) με ενα στυλο η κατι μυτερο ...

 

αυτο ηταν το τηλ σας εχει επανερθει σε εργοστασιακη κατασταση και μπορειτε να το παραδωσετε στο σερβις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Παιδιά έχω ένα πρόβλημα προσπαθώ να βάλω μια NAND rom και ενώ τα κάνω Ολα τα βήματα με το ad recovery στο τέλος κολαει το τηλ στην οθόνη έναρξης μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

 

Παιδιά μπορει κάποιος να με βοηθήσει κάπου διάβασα ότι μπορει να φταίει το hspl αλλα εγω έχω κανονικά το hspl2.8 μπορω να κάνω κάτι;να σημειώσω ότι με το dft έγινε κανονικά η Εγκατασταση αλλα είναι froyo και εγω θα ήθελα 2.3.3.μήπως μπορω να βρω ρομ που να μην γίνετε Εγκατασταση με το ad recovery γιατί Μάλλον εκει είναι το πρόβλημα και κολαει το τηλ μετα την επανεκινηση

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει κανεις πως μπορώ κρατήσω τις αποθηκευμένες λέξεις που έχω στο πληκτρολόγιο του android για να μη χρειάζεται να τις ξανά αποθηκεύσω τώρα που θα αλλάξω rom?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορει κάποιος να με βοηθήσει κάπου διάβασα ότι μπορει να φταίει το hspl αλλα εγω έχω κανονικά το hspl2.8 μπορω να κάνω κάτι;να σημειώσω ότι με το dft έγινε κανονικά η Εγκατασταση αλλα είναι froyo και εγω θα ήθελα 2.3.3.μήπως μπορω να βρω ρομ που να μην γίνετε Εγκατασταση με το ad recovery γιατί Μάλλον εκει είναι το πρόβλημα και κολαει το τηλ μετα την επανεκινηση
εχεις βαλει αυτο radio http://www.multiupload.com/QP0IWGY42F
Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει κανεις πως μπορώ κρατήσω τις αποθηκευμένες λέξεις που έχω στο πληκτρολόγιο του android για να μη χρειάζεται να τις ξανά αποθηκεύσω τώρα που θα αλλάξω rom?

 

Για το default πληκτρολόγιο της gingerbread δεν εχω βρει τρόπο. Αν όμως έχεις βάλει το HTC_IME έχει στις ρυθμίσεις του, επιλογή για εξαγωγή του λεξικού στην κάρτα και αντίστοιχα εισαγωγη σε άλλη ρομ

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι βρήκα και εγώ τρόπο με άλλα πλήκτρα αλλά δυστυχώς τόσο καιρό γράφω με το default. έλεγα μπας και υπάρχει κάποιο αρχείο που μπορούμε να μεταφέρουμε.

 

ευχαριστώ. περνάω την 2.9.3 τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

πέρασα την καινούργια rom αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται. με ακούνε αλλά δε μπορώ να ακούσω, ακούγεται πολύ παραμορφωμένα. επίσης καμιά φορά μου βγάζει μύνημα λάθος στην εφαρμογή του τηλεφώνου και κλείνει. τι μπορεί να παίζει? προβληματικό software, χαλασμένο μεγάφωνο του κινητού (υπάρχει αντικατάσταση?) ή το κινητό τα έχει παίξει εντελώς??

 

:/

Edited by karhariasgr
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
πέρασα την καινούργια rom αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται. με ακούνε αλλά δε μπορώ να ακούσω, ακούγεται πολύ παραμορφωμένα. επίσης καμιά φορά μου βγάζει μύνημα λάθος στην εφαρμογή του τηλεφώνου και κλείνει. τι μπορεί να παίζει? προβληματικό software, χαλασμένο μεγάφωνο του κινητού (υπάρχει αντικατάσταση?) ή το κινητό τα έχει παίξει εντελώς??

 

Έχεις πρόβλημα και με τα windows;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

πριν βάλεις την νέα ρομ,έκανες wipe all userdata από το clockwork recovery;

στη τελική βάλε πάλι windows για να διαπιστώσεις αν πρόκειται για software ή hardware πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

αυτο το wipe all user data ζητούσα σε προηγούμενο post και δεν ήξερα πως γίνεται. παρ όλα αυτά δε το ήθελα για να φτιάξω το μεγάφωνο αλλά για να ξαναεγκαταστήσει την rom. το δοκίμασα το wipe all user data έτσι όπως ήταν και μου έκανε ξανά εγκατάσταση και όλα οκ. πήρα τηλέφωνο κάπου και άκουγα κανονικά... ουφ μου έφυγε ένα βάρος.

 

ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!

 

και φυσικά το ένα φέρνει το άλλο.. το market δε θα έπρεπε να με "αναγνωρίσει" και να περάσει όλες τις εφαμοργές που είχα? έτσι μου είχε κάνει την προηγούμενη φορά.

Edited by karhariasgr
Link to comment
Share on other sites

Φιλε karhariasgr το market δεν σου περναει της εφαρμογες που ειχες, για να της περασεις πρεπει να της εχεις κανει backup με το titanium backup. προφανος την προηγουμενη φορα δεν ειχες κανει το wipe all user data και γιαυτο οταν περασες την νεα rom σου περασε και ολες της εφαρμογες που ειχες στο κινητο!
Link to comment
Share on other sites

ωχ.. σοβαρα?? και νόμιζα ότι το market λειτουργεί στυλ Apple, σε αναγνωρίζει και σου λέει ποια έχεις κατεβάσει. Έχω την εντύπωση όμως ότι ο market με αναγνώρισε και όταν πήγα από sd rom σε nand rom..

τεσπα.. φτου και απ την αρχή :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, μπορω να βαλω την Typhoon με ext3 για να εχω περισσοτερο αποθηκευτικο χωρο στη μνημη της συσκευης ή η συγκεκριμενη rom δεν το δεχεται?
Link to comment
Share on other sites

η ρομ είναι ήδη ρυθμισμένη να δουλεύει με app2sd και ext3 partition.αυτό σημαίνει ότι η εσωτερική μνήμη θα είναι πάλι στα 250+ mb αλλά ένα μεγάλο μέρος των εφαρμογών θα πηγαίνει αυτόματα στo ext partition της sd.αν τώρα θέλεις να έχεις μόνο το ext partition ως εσωτερική μνήμη τότε πρέπει να βγάλεις το app2sd script και να βάλεις το data2sd. http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=12328033&postcount=2938
Link to comment
Share on other sites

Οταν με καλουν, οι μονες επιλογες που μου βγαζει στην οθονη ειναι αυτες της απαντησης και του τερματισμου. Αλλες επιλογες μπορω να βαλω; κυριως με ενδιαφερει καμια σιγαση δηλαδη να γινεται η κληση αλλα να μπορω να το βαζω σε τελειως αθορυβο χωρις ηχο και δονηση....
Link to comment
Share on other sites

Οταν με καλουν, οι μονες επιλογες που μου βγαζει στην οθονη ειναι αυτες της απαντησης και του τερματισμου. Αλλες επιλογες μπορω να βαλω; κυριως με ενδιαφερει καμια σιγαση δηλαδη να γινεται η κληση αλλα να μπορω να το βαζω σε τελειως αθορυβο χωρις ηχο και δονηση....

Για σίγαση (και διακοπή της δόνησης) πατάς μια φορά ή το + ή το - για την ένταση.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Για σίγαση (και διακοπή της δόνησης) πατάς μια φορά ή το + ή το - για την ένταση.

 

Ευχαριστω δεν το ειχα προσεξει.....

 

Στα windows mobile υπαρχει μια εφαρμογη που επιτρεπει στο πληκρολογιο να αναβοσβεινει οταν εχεις μηνυμα η αναπαντητη, μου διαφευγει αυτη τη στιγμη το ονομα. Υπαρχει κατι αντιστοιχο για android;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...