Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά μπορείς να κάνεις την διόρθωση χειροκίνητα.Ανοίγεις στο pc σου το zip και μέσα στο φάκελο /system θα βρεις ένα ακόμη φάκελο system με κάποιους υποφακέλους.Τα αρχεία αυτού του δεύτερου φακέλου system τα παίρνεις και τα βάζεις στον πρώτο φάκελο /system στους αντίστοιχους φακέλους που βλέπεις στο δεύτερο φάκελο system.Ξαναζιπάρεις το αρχείο και το φλασάρεις

 

Πέρασα ξανά τον kernel και το wifi και το data λειτουργούν κανονικά. Ακολούθησα τις οδηγίες . Υπάρχει κι αλλο προβλημα που δεν βρήκα ακόμη;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το ίδιο πράγμα είναι.Απλά στο /system έχεις ενα επιπλέον φάκελο system που απλά πιάνει λίγο χώρο.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα παρατήρησα το εξής εκνευριστικό πρόβλημα. Θέλω να φορτίσω κλειστό το HD2 και μόλις συνδέσω το καλώδιο του φορτιστή ανάβει και μπαίνει κανονικά στην ROM χωρίς να πατήσω κανένα κουμπί. Γιατί γίνεται αυτό και πως μπορώ να το αποφύγω; Η ROM είναι αυτή και η έκδοση που έχω είναι η V15.0

 

δε μπορεις να κανεις κατι.ειναι ας πουμε bug του magldr,ετσι δουλευει.με το clk μπορεις να φορτιζεις το κινητο κλειστο.μπορεις ομως να εχεις απενεργοποιημενες ολες τις συνδεσεις και ετσι οποιος σε παιρνει θα φαινεται κλειστο

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Η typhoon 3.6.4 έχει κάποιο πρόβλημα λόγω κακού "μαγειρέματος".Θα ανέβει μάλλον αύριο διορθωμένη έκδοση.Προσωπικά δεν καίγομαι να επαναφέρω το νέο μάρκετ.Πριν φλασάρω τις τελευταίες typhoon βάζω στο /system/app το παλιό vending.apk και μένω εκεί

 

Την καινούργια έκδοση την περνάμε πάνω από την παλιά, χωρίς να χρειάζεται να στήσουμε τη συσκευή από την αρχή;

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Την καινούργια έκδοση την περνάμε πάνω από την παλιά, χωρίς να χρειάζεται να στήσουμε τη συσκευή από την αρχή;

 

ναι μπορεις.ετσι θα σου μεινουν και οι εφαρμογες που ειχες πριν και οι ρυθμισεις.

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

πέρασα MIUI.

 

Oi πρώτες εντυπώσεις μου ειναι θετικές.

Δεν εχει κρασαρει πουθενα, ειναι πολυ πιο γρηγορο απο την Αμερικαν και εχει ωραιο περιβαλλον με πολλα themes που αλλαζεις οποτε θες.

 

Α ναι.

Κραταει νομιζω και λιγο περισσοτερο η μπαταρια. Λιγο ομως.

:X
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά....επειδή μόλις αγόρασα το hd2 t-mobile και θέλω να του περάσω τα android, μπορεί κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω. Τι διαδικασία χρειάζεται, που βρίσκω και ποιά προγράμματα θα χρειαστώ, τι rom θα περάσω, τι παιζει με την κάρτα μνήμης, πως μπορω να εχω και android και WM.....οποιος μπορεί ας με βοηθήσει γιατι 348 σελίδες ειναι πάρα πολλες για να τις διαβάσω και να βρώ όλλα αυτα....ευχαριστώ....
Link to comment
Share on other sites

Το t-mobile δε χρειάζεται κάποια διαδικασία ξεκλειδώματος για να τρέξει android από την sd.Αντιγράφεις στην sd την ρομ που θέλεις και την ξεκινάς είτε μέσω του file explorer,είτε με κάποιον android loader.Δες εδώ http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=42021 και συγκεκριμένα εκεί που λέει ΒΗΜΑ Β (ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ANDROID)
Link to comment
Share on other sites

Το t-mobile δε χρειάζεται κάποια διαδικασία ξεκλειδώματος για να τρέξει android από την sd.Αντιγράφεις στην sd την ρομ που θέλεις και την ξεκινάς είτε μέσω του file explorer,είτε με κάποιον android loader.Δες εδώ http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=42021 και συγκεκριμένα εκεί που λέει ΒΗΜΑ Β (ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ANDROID)

φιλε μου σε ευχαριστώ πολύ.....πολυ καλός οδηγός....μια ερωτηση ακόμα. Σχετικά με κατι που διαβασα για την διάρκεια ζωης της μπαταρίας και με κάτι προβλήματα στον ήχο κατα τη διάρκεια κλήσης; τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μερικά μικροπροβλήματα με τον ήχο αλλά συνήθως κάτω από ειδικές συνθήκες.π.χ. αν έχεις συνδέσει bluetooth ακουστικό και δίνεις μέσω αυτού φωνητικές εντολές,μετά τη φωνητική εντολή ο ήχος σταματάει να ακούγεται και κρασάρει η διαδικασία τηλεφώνου.Μετά από reboot επανέρχεται.επίσης ανάλογα την ρομ σε συνδυασμό με κάποια αρχεία μετά από πραγματοποίηση voip κλήσης (skype,viber κτλ) κρασάρει αν δεχτείς κανονική κλήση gsm.Κατά τα άλλα σε κανονική καθημερινή χρήση δεν υπάρχει πρόβλημα.Η μπαταρία σίγουρα κρατάει λιγότερο από τα wm αλλά προσωπικά λέω ότι στα wm ξοδεύεις την μπαταρία προσπαθώντας να κάνεις δουλειά,ενώ στο android την ξοδεύεις ενώ κάνεις την δουλειά σου Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά περνάω πρώτη φορά android στο κινητό και θέλω να ρωτήσω κάτι..

Είμαι στη φάση που είμαι με clockworkmode recovery και θέλω να περάσω τα αρχεία της rom στην sd card μου. Παρόλο που την είχα φλασάρει όμως σε fat32, τώρα δε μπορώ να τη δω σωστά όταν την κάνω mount και δε μπορώ να τη φορμάρω κ πάλι. Τι κάνω;;;

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά περνάω πρώτη φορά android στο κινητό και θέλω να ρωτήσω κάτι..

Είμαι στη φάση που είμαι με clockworkmode recovery και θέλω να περάσω τα αρχεία της rom στην sd card μου. Παρόλο που την είχα φλασάρει όμως σε fat32, τώρα δε μπορώ να τη δω σωστά όταν την κάνω mount και δε μπορώ να τη φορμάρω κ πάλι. Τι κάνω;;;

 

Δεν μπορείς να την βάλεις σε κάποιον card reader και να την κάνεις format μέσω του PC;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Την είχα κάνει από το pc μου, όταν δούλευε ακόμα το κινητό με mobile 6.5, αφού το είχα συνδέσει σαν usb storage. Την έκανα και μετά ξανά, όταν την σύνδεσα με ένα παλιό touch hd που έχω. Card reader δεν έχω εύκαιρο, αλλά δοκίμασα τώρα με το panasonic sd formatter. Λες να βγάλω άκρη;

 

Για την ιστορία και μόνο, άκρη βγήκε. Διαβάστηκε η sd card μετά το φορμάρισμα με το panasonic sd formatter! Έτσι συνέχισε η εγκατάσταση και το κινητό παίζει μια χαρά! :)

Edited by Delijohn
http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Με ποιόν τρόπο μπορώ να επεξεργαστώ το built.prop; Κάθε φορά που το προσπαθώ με τον editor του ΕS δεν με αφήνει.

 

οκ το βρήκα. Είναι μέσα στις ρυθμίσεις του es explorer ή με το sgs tools.

 

Άλλαξα την ανάλυση της οθόνης στήν typhoon 3.6.4 απο 240 σε 167.Ολα καλά και νομίζω πως μου αρέσει περισσότερο έτσι.

 

Edit: Υπάρχει τρόπος στην typhoon να μπορέσω να εγκαταστήσω το need for speed shift;

 

Επίσης, πως μπορώ να αλλάξω την κινούμενη εικόνα στήν έναρξη της rom; Δοκίμασα το αρχείο droid1 απο το thread στο xda άλλα η εικόνα δεν άλλαξε.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας ext partition στη κάρτα τι πετυχαίνουμε;

Φαντάζομαι ότι πρέπει να πάρουμε backup των δεδομένων της κάρτας πριν, γιατί θα χαθούν τα πάντα, σωστά;

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα γίνεται φορματ κατά την δημιουργία του.Με το ext partition κερδίζεις επιπλέον χώρο για αποθήκευση εφαρμογών.επίσης στο ευρωπαϊκό μοντέλο το ext partition είναι απαραίτητο αν θέλεις να βάλεις nand sense rom.

Με ποιόν τρόπο μπορώ να επεξεργαστώ το built.prop; Κάθε φορά που το προσπαθώ με τον editor του ΕS δεν με αφήνει.

 

οκ το βρήκα. Είναι μέσα στις ρυθμίσεις του es explorer ή με το sgs tools.

 

Άλλαξα την ανάλυση της οθόνης στήν typhoon 3.6.4 απο 240 σε 167.Ολα καλά και νομίζω πως μου αρέσει περισσότερο έτσι.

 

Edit: Υπάρχει τρόπος στην typhoon να μπορέσω να εγκαταστήσω το need for speed shift;

 

Επίσης, πως μπορώ να αλλάξω την κινούμενη εικόνα στήν έναρξη της rom; Δοκίμασα το αρχείο droid1 απο το thread στο xda άλλα η εικόνα δεν άλλαξε.

Στο φάκελο /system/media υπάρχει το αρχείο bootanimation.zip.αυτό περιέχει την κινούμενη εικονα.εγώ την άλλαξα από την σελίδα uot.dakra.lt και έκανα και κάποιες αλλαγές στα εικονίδια στην επανω μπάρα

 

 

Sent from my HD2

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα γίνεται φορματ κατά την δημιουργία του.Με το ext partition κερδίζεις επιπλέον χώρο για αποθήκευση εφαρμογών.επίσης στο ευρωπαϊκό μοντέλο το ext partition είναι απαραίτητο αν θέλεις να βάλεις nand sense rom.

 

Στο φάκελο /system/media υπάρχει το αρχείο bootanimation.zip.αυτό περιέχει την κινούμενη εικονα.εγώ την άλλαξα από την σελίδα uot.dakra.lt και έκανα και κάποιες αλλαγές στα εικονίδια στην επανω μπάρα

 

 

Sent from my HD2

 

Είναι εύκολο να ανεβάσεις ενα screenshot;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Χρειάζομαι τη βήθειά σας. Είναι έτοιμο να σπάσει και έχει στραβώσει το μεσαίο πινάκι από τα τρία που παίρνει ρεύμα η μπαταρία. Υπάρχει service της htc στην Αθήνα και αν και που; Να το πάω σε ΓΕΡΜΑΝΟ; Ευχαριστώ!
Bill
Link to comment
Share on other sites

Είναι η ace hellas στην Αγ. Παρασκευή αλλά θα έλεγα να πας καλύτερα στο Πειραιά στο 9volto. Επίσης εδώ μιλάμε για το android στο hd2. Πρόσεχε λιγάκι που γράφεις! :)
http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να ανεβάσεις ενα screenshot;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

έχω κάνει διάφορους συνδυασμούς.Αλλά βλέπονται και άλλα δε βλέπονται :lol:

αυτό που χρησιμοποιώ τώρα

http://img849.imageshack.us/img849/3479/screenshot1316346902492.png

 

Uploaded with ImageShack.us

τα έγχρωμα εικονίδια στις ρυθμίσεις είναι από το skin mixer που το βρήκα στο xda και η πάνω μπάρα είναι από την uot kitchen.και μια εικόνα του bootanimation που χρησιμοποιώ τώρα http://img17.imageshack.us/img17/9923/rascarlobubblesandroid.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει διάφορους συνδυασμούς.Αλλά βλέπονται και άλλα δε βλέπονται :lol:

αυτό που χρησιμοποιώ τώρα

http://img849.imageshack.us/img849/3479/screenshot1316346902492.png

 

Uploaded with ImageShack.us

τα έγχρωμα εικονίδια στις ρυθμίσεις είναι από το skin mixer που το βρήκα στο xda και η πάνω μπάρα είναι από την uot kitchen.και μια εικόνα του bootanimation που χρησιμοποιώ τώρα http://img17.imageshack.us/img17/9923/rascarlobubblesandroid.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Έχω φάει τον τόπο,δεν μπορώ να βρω που υπάρχει η πάνω μπάρα για εγκατάσταση.

 

Κατάφερα και άλλαξα boot image άλλα το μικρό άσπρο android ρομποτακι εμφανίζεται για λίγο στην αρχή.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το μικρό άσπρο ρομποτάκι και γενικά το πρώτο λογότυπο που βλέπεις μετά το go go go!!! είναι μέσα στο αρχείο initrd.gz που βρίσκεται στο zip της rom στο φάκελο boot.Για την επεξεργασία του δες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1254686

η επάνω μπάρα αν δε κάνω λάθος δεν αλλάζει απευθείας από τη συσκευή.Aπό ότι έχω καταλάβει από την uot kitchen,ο σχεδιασμός-αλλαγή της μπάρας,μπορεί να γίνει είτε μέσω theme (cm7 rom),είτε μέσω του systemui.apk σε συνδυασμό με το framework-res.apk.Μέσω της uot kitchen πάντως,μπορείς να κάνεις διάφορους συνδυασμούς.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...