Jump to content

Αλίκη Βουγιουκλάκη Vs Τζένη Καρέζη


killing_you2
 Κοινοποίηση

Ποιά από τις δύο προτιμάτε και γιατί;  

13 members have voted

  1. 1. Ποιά από τις δύο προτιμάτε και γιατί;

    • Αλίκη Βουγιουκλάκη
      1
    • Τζένη Καρέζη
      12


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 80
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

kat arxhn βγαζεις πολλα αυθαιρετα συμπερασματα.

δεν ειπα πως δεν ειχε ταλεντο.αλλα αυτο δεν υποχρεωνει κανεναν να την θεωρει ως την μοναδικη καλη ηθοποιο.σε αυτο νομιζω ειμουν αρκετα σαφης.

οσον αφορα το ηθος,πιστεψε με ξερω πολυ καλα τι σημαινει,δεν περιμενα εσενα για να μου εξηγησεις.

το 70 μπορει τα κοριτσια να εκαναν λευκωματα με την βουγιουκλακη,οπως καναν σε αλλες περιοδους με τον μπαρκουλη,με τον ρουβα,με τον σαρμπελ κι εγω δε ξερω με ποιους..αυτο ειναι φαινομενο που παντα υπηρχε και παντα θα υπαρχει...αλοιμονο ομως αν μετα 60 χρονια βγει καποιος και πει πως επειδη τα κοριτσια ουρλιαζαν και τσιριζαν οταν εβλεπαν τον σακη,ορμουσαν να του παρουν εστω και ενα κουμπι του πουκαμισου του,ο σακης ειναι ο the one and the only performer.

 

τελος δεν σου ειπα να μην εκφραζεις την αποψη σου..και δεν αναφερθηκα προσωπικα σε σενα..αν θεωρεις(οπως και το ειπες αλλωστε) πως η φραση"αυτο ειναι,ετσι οπως το λεω και αν δεν αλλαξετε γνωμη θα επιμενω" μου ταιριαζει τοτε αυτο ειναι δικη σου κριση,που δυστυχως δεν ισχυει οπως ενδεχομενως να καταλαβες..

 

 

 

υγ.δεν ειμαι φιλος!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Καμία ποιο σύγχρονη επιλογή δεν υπάρχει;

 

αμεεεεε τοτσικας vs σπαλιαρας

και

αλεξανδρατου vs κουλιανου

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ΑΛΙΚΗ για μενα....Ποτε μου δε τη βαρεθηκα και συμφωνω απολυτα με τον ISOBITHS:)

Η Αλικη εμεινε στη συνειδηση της πλειοψηφιας και αγαπηθηκε περισσοτερο απο οποιαδηποτε ηθοποιο.Ανεξαρτητα απο το αν ειχε περισσοτερο η λιγοτερο ταλεντο απο τους αλλους.Ο κοσμος την αγαπησε για αυτο που "εβγαζε" προς τα εξω.

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε Καρεζη ρεεεεε. Θεα. Δεν μας νοιαζει εμας ποια θεωρειται πιο δημοφιλης, ειμαστε underground.:rolleyes:

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Η γυναίκα ήταν ταλεντάρα. Ειδικά στη "Λόλα" έδωσε ρέστα.

 

Το αν το ελληνικό star system τη περίοδο εκείνη είχε ανάγκη από μια χαζή ναζιάρα ξανθιά ντίβα η οποία είτε από τη φτώχεια της θα βρει τον πάμπλουτο και πανέμορφο άνδρα τον οποίο όμως θα αγαπά πραγματικά (π.χ Μοντέρνα σταχτοπούτα) ή ίδια θα είναι η πάμπλουτη που όμως δεν την ενδιαφέρει το κοινωνικό της status και θα ερωτευτεί τον φτωχό εργάτη (π.χ η Κόρη μου η σοσιαλίστρια) και με τα μάτια της να ανοιγοκλείνουνε ναζιάρικα μπροστά στη κάμερα η οποία έχει κάνει zoom στη φάτσα της δεν λέει κάτι.

 

Και η μέση κακομοίρα ελληνίδα που κυρίως μετά τη μεταπολίτευση και με μία Ελλάδα να προσπαθεί να συνέλθει και να ακολυθήσει τις Ευρωπαικές προοδευτικές γραμμές είχε ανάγκη από ένα τέτοιο ίνδαλμα. Αυτό δεν κάνει την Αλίκη ταλεντάρα και ηθοποιάρα. Και το ότι καταξιώθηκε εμπορικά αυτό δεν τη κατοχυρώνει ως λαμπρή ηθοποιό αλλά ως λαμπερή star! Ήτανε σίγουρα η μεγαλύτερη ελληνίδα star αλλά σε καμία περίπτωση καλή ηθοποιός... Αφήστε που από κοντά (τουλάχιστον στην ηλικία που την είχα δει εγώ, 1-2 χρόνια πριν πεθάνει) και εμφανισιακά δεν έλεγε τίποτα . Ενώ η Καρέζη ήταν πολύ πιο ωραία. Tέλος μη βασιζόμαστε και πολύ στα γούστα του ελληνικού λαού, ο οποίος δίνει και 50% τηλεθέαση στη Μαρία την άσχημη...

 

Και να πω και κάτι άλλο? Αν ήθελα απλώς να δω μία ναζιάρα και τσαχπίνα σε τέτοιο στυλ, προτιμώ τη Καραγιάννη που και καλύτερη ηθοποιός ήταν, και πιο ωραία (είχε και ωραίο σώμα), και χόρευε καταπληκτικά και ακόμα και σήμερα ακτινοβολεί μια απίστευτη λάμψη.

Link to comment
Share on other sites

ε τότε διαλεγω Aλεξανδρατου :X

ΟΚ ας πούμε πως η Αλίκη δεν είχε ταλέντο και δεν έλεγε σαν ηθοποιός κι εγώ είμαι παντελώς άσχετος με την ηθοποιία. Δε σας κάνει να διερωτάστε τότε πως η Μαρίκα Κοτοπούλη-μια από τις 2-3 μεγαλύτερες θεατρικές ελληνικές μορφές ever-την επέλεξε να φοιτήσει στο Εθνικό Θέατρο? Έτσι για την ιστορία το Εθνικό Θέατρο ειδικά εκείνο τον καιρό ήταν πάρα μα πάρα πολύ αυστηρό τόσο όσον αφορά την επιλογή των μαθητών όσο και η φοίτησή του ήταν ισιαίτερα απαιτητική. Τα μαθήματα όλα είχαν πολύ ψηλό επίπεδο κι όσον αφορά τον τομέα θέατρο δίδασκαν οι καλύτεροι και οι πιο αυστηροί ηθοποιοί και σκηνοθέτες με απίστευτες γνώσεις και μεγάλο πνεύμα. Τι πιστεύετε ότι είδαν στην Αλίκη? Και σκεφτείτε μετά από τόσα χρόνια φοίτησης εκεί πόσο εξελίχθηκε και πόσα αποκόμησε. Δε βγήκε ατάλαντος ηθοποιός από το Εθνικό. Αν βρείτε ένα πέστε μου τον. Ξέρετε ότι η Λαμπέτη κόπηκε την πρώτη φορά? Κι όμως είναι από τις μεγαλύτερες ηθοποιούς ever. Τίποτα δε γίνεται τυχαία ρε παιδιά. Και μιλάμε για μια εποχή που έπρεπε να'χες ταλέντο για να ανεβείς. Δεν υπήρχαν τόσο τα συμφέροντα, σίγουρα όχι όπως σήμερα. Τα πράγματα ήταν αγνά και αυθόρμητα.

 

Δεν μπορεί να συγκριθεί η αγάπη του κόσμου προς την Αλίκη με κανένα άλλο σημερινό σταρ. Και δεν ξέρω τι θα γίνει μετά το θάνατο του Ρουβά αλλά ξέρω τι έγινε μετά το θάνατο της Αλίκης που κι αυτή τη στιγμή κάνουμε ολόκληρες συζητήσεις.

 

Αν έβλεπες την Καρέζη στα γεράματά της συγγνώμη φίλε αλλά θα απογοητευόσουν απίστευτα. Αλλά εγώ σας είπα πολλές φορές. Καταπληκτική ηθοποιός και στα νιάτα της πανέμορφη γυναίκα! Πώς θα μπορούσα να έχω διαφορετική γνώμη. Όσον αφορά την εξυπνάδα είναι κοινώς παραδεκτό ότι η Βουγιουκλάκη ήταν ένας πανέξυπνος άνθρωπος κι αυτή η αγνότητα στις ταινίες της δεν επισκιάζει τη σπιρτάδα της. Επίσης δεν πάτησε στο πρότυπο της σεξουαλικής και χωρίς ιδιαίτερο IQ ξανθής γυναίκας όπως η Μονρόε αλλά σ'αυτόν της τίμιας και όμορφης Ελληνίδας που αγωνίζεται για τα ιδανικά της ή απλά ερωτεύεται. Με προσωπικότητα και ταμπεραμέντο.

 

Όσον αφορά την Καραγιάννη δε λέω, καλή κωμικός και όμορφη αλλά ήταν κάτι σαν μετεξέλιξη της Ρένας Βλαχοπούλου από την οποία και επηρεάστηκε αρκετά. Η πρώτη της ευκαιρία ήταν ως αντικαταστάτρια της Ρένας σ'ένα μιούζικαλ του Δαλιανίδη. Και είχε κάνει σπουδές χορού. Οι δουλειές που έκανε πάντως την αδικούν-όχι όλες-σαν ηθοποιό.

 

Εγώ πάντως και πάλι φιλικά θα γράφω!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ας πούμε πως η Αλίκη δεν είχε ταλέντο και δεν έλεγε σαν ηθοποιός κι εγώ είμαι παντελώς άσχετος με την ηθοποιία. Δε σας κάνει να διερωτάστε τότε πως η Μαρίκα Κοτοπούλη-μια από τις 2-3 μεγαλύτερες θεατρικές ελληνικές μορφές ever-την επέλεξε να φοιτήσει στο Εθνικό Θέατρο? Έτσι για την ιστορία το Εθνικό Θέατρο ειδικά εκείνο τον καιρό ήταν πάρα μα πάρα πολύ αυστηρό τόσο όσον αφορά την επιλογή των μαθητών όσο και η φοίτησή του ήταν ισιαίτερα απαιτητική. Τα μαθήματα όλα είχαν πολύ ψηλό επίπεδο κι όσον αφορά τον τομέα θέατρο δίδασκαν οι καλύτεροι και οι πιο αυστηροί ηθοποιοί και σκηνοθέτες με απίστευτες γνώσεις και μεγάλο πνεύμα. Τι πιστεύετε ότι είδαν στην Αλίκη? Και σκεφτείτε μετά από τόσα χρόνια φοίτησης εκεί πόσο εξελίχθηκε και πόσα αποκόμησε. Δε βγήκε ατάλαντος ηθοποιός από το Εθνικό. Αν βρείτε ένα πέστε μου τον. Ξέρετε ότι η Λαμπέτη κόπηκε την πρώτη φορά? Κι όμως είναι από τις μεγαλύτερες ηθοποιούς ever. Τίποτα δε γίνεται τυχαία ρε παιδιά. Και μιλάμε για μια εποχή που έπρεπε να'χες ταλέντο για να ανεβείς. Δεν υπήρχαν τόσο τα συμφέροντα, σίγουρα όχι όπως σήμερα. Τα πράγματα ήταν αγνά και αυθόρμητα.

 

Δεν μπορεί να συγκριθεί η αγάπη του κόσμου προς την Αλίκη με κανένα άλλο σημερινό σταρ. Και δεν ξέρω τι θα γίνει μετά το θάνατο του Ρουβά αλλά ξέρω τι έγινε μετά το θάνατο της Αλίκης που κι αυτή τη στιγμή κάνουμε ολόκληρες συζητήσεις.

 

Αν έβλεπες την Καρέζη στα γεράματά της συγγνώμη φίλε αλλά θα απογοητευόσουν απίστευτα. Αλλά εγώ σας είπα πολλές φορές. Καταπληκτική ηθοποιός και στα νιάτα της πανέμορφη γυναίκα! Πώς θα μπορούσα να έχω διαφορετική γνώμη. Όσον αφορά την εξυπνάδα είναι κοινώς παραδεκτό ότι η Βουγιουκλάκη ήταν ένας πανέξυπνος άνθρωπος κι αυτή η αγνότητα στις ταινίες της δεν επισκιάζει τη σπιρτάδα της. Επίσης δεν πάτησε στο πρότυπο της σεξουαλικής και χωρίς ιδιαίτερο IQ ξανθής γυναίκας όπως η Μονρόε αλλά σ'αυτόν της τίμιας και όμορφης Ελληνίδας που αγωνίζεται για τα ιδανικά της ή απλά ερωτεύεται. Με προσωπικότητα και ταμπεραμέντο.

 

Όσον αφορά την Καραγιάννη δε λέω, καλή κωμικός και όμορφη αλλά ήταν κάτι σαν μετεξέλιξη της Ρένας Βλαχοπούλου από την οποία και επηρεάστηκε αρκετά. Η πρώτη της ευκαιρία ήταν ως αντικαταστάτρια της Ρένας σ'ένα μιούζικαλ του Δαλιανίδη. Και είχε κάνει σπουδές χορού. Οι δουλειές που έκανε πάντως την αδικούν-όχι όλες-σαν ηθοποιό.

 

Εγώ πάντως και πάλι φιλικά θα γράφω!

 

Kατ'αρχάς τελείως ατάλαντη σίγουρα δεν ήταν, αλλά ανεξάρτητα από το σε ποιά σχολή φοίτησε (που το Εθνικό ποτέ μου δεν το είχα σε εκτίμηση...) και ποιός την επέλεξε (που σίγουρα η Κοτοπούλη μόνο τυχαία δεν ήταν) ο τρόπος και το στυλ της προσωπικά δεν μου έβγαζε το προφίλ μιας καταπληκτικής ηθοποιού αλλά μιας χαζής ξανθιάς που νιαούριζε μπροστά στο φακό με το ίδιο χαζοχαρούμενο ύφος. Στη τέχνη ξέρεις καλά ότι δεν υπάρχει μαύρο και άσπρο ούτε αντικειμενικότητα. Εγώ απλώς εξέφρασα την προσωπική μου γνώμη.

 

Επίσης έτσι όπως παρακολυθώ το όλο θέμα από απόσταση μου δηνιουργείται η εντύπωση πως η Αλίκη επέλεξε αυτούς τους πιο εμπορικούς δρόμους επιδιώκοντας πάντα να γίνει η λαμπερή star που έγινε και όχι να κάνει αξιόλογες δουλειές...

 

Σίγουρα αγαπήθηκε όσο καμιά άλλη και έγινε το ίνδαλμα της μέσης Ελληνίδας που ονειρευόταν να βρει το πάμπλουτο άνδρα που θα την αγαπήσει και θα ζει σε μια κοινωνία ισότητας και ταξικής δικαιοσύνης. Αναλογίσου όμως την εποχή. Μετά τη μεταπολίτευση, με την Ελλάδα σε ρόλο θεατή των εξελίξεων στην Ευρώπη, να προσπαθεί να ξανασταθεί στα πόδια της. Η οποιαδήποτε όμορφη ξανθιά ναζιάρα κοπελίτσα με τέτοια για την εποχή πρωτοποριακά μηνύματα θα είχε την ίδια τύχη. Εξάλλου το ότι έγινε η απόλυτη ελληνίδα star εμένα δεν μου λέει κάτι. Και τώρα αν πεθάνει η Βίσση δυστυχώς θα δεις τη μισή Αθήνα στη κηδεία της. Ο ίδιος κόσμος που χαρίζει 50άρια σε σειρές όπως τη Μαρία την άσχημη (χωρίς να υποννοώ σύγκριση Αλίκας με Βίσση και Δαλιάνη, προς θεού, αλλά να καταλάβεις πως ο κόσμος, και ειδικά στην Ελλάδα, κάνει κάπους ανθρώπους star...)

 

Μην λες λοιπόν συνέχεια πως η Αλίκη αγαπήθηκε από το κόσμο, αδιαμφησβίτητο είναι αυτό, κατάλαβε όμως ότι δεν έχει καμία σχέση με το πραγματικό ταλέντο και την αξία. Και τώρα θεωρείται κορυφαία ηθοποιός η Καρρυοφιλιά Καραμπέτη. Ξέρεις όμως πάρα πολύ καλά πως αν πας σε κάποιο πιο underground θεατράκι θα δεις πολύ πιο αξιόλογες ηθοποιούς που δεν είχαν όμως τη τύχη της Καρυοφιλιάς (την οποία απεχθάνομαι...).

 

Eπίσης ποτέ δεν υπονόησα ότι η Αλίκη ήταν ηλίθια, κάθε άλλο. Ηλίθιο μου φαίνεται το concept όλων αυτών των ταινιών που πρωταγωνίστησε, αυτό που εσύ καλείς "τίμια Ελληνίδα που αγωνίζεται για τα ιδανικά της" και εγώ καλώ χαζοχαρούμενη και ναζιάρα ξανθιά που αν και φτωχή την ερωτεύται ο πάμπλουτος και πανέμορφος ιππότης της (σαν τη Rosalinda και τη Μαρία της γειτονιάς) ή αν και πλούσια επιζητά τη κοινωνική δικαιοσύνη και παίρνει το φτωχό εργάτη... Πρέπει να παραδεχτώ όμως πως για την εποχή ήταν κάτι το διαφορετικό...

 

Όσο για τη Βλαχοπούλου τι μου τη θύμισες, ΘΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

bored σε μια επίδειξη του ότι δεν είμαι δογματιστής ομολογώ ότι με γοήτευσες. Ξέρεις να εκφράζεσαι πολύ καλά και να περνάς αυτό που θες να πεις. Μου άρεσε η απάντησή σου άσχετα αν διαφωνούμε τελείως. Καταλαβαίνεις τι εννοώ ωραία και εποικοδομητική συζήτηση? Ακριβώς αυτή!

 

Το Εθνικό Θέατρο άντε βάλε και αυτό το Καρολου Κουν έβγαλε τους καλύτερους Έλληνες ηθοποιούς και ανέκαθεν το διοικούσαν πραγματικά ταλαντούχοι άνθρωποι. Ακόμη και σήμερα που υποβαθμίστηκε σε σχέση με πριν, ο ηθοποιός του Εθνικού είναι του Εθνικού. Τελεία. Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι αντιμετωπίζεται αλλά η αλήθεια είναι ότι επειδή είναι κρατικό εν μέρει και ο συναγωνισμός είναι μεγάλος αναγκαστικά θα περάσουν ή καλύτεροι και θα βγουν από κει μέσα ακόμη καλύτεροι. Κι επίσης είναι και το θέατρο που δίνει σημασία στην αρχαία τραγωδία, τη σάτυρα και την κωμωδία αλλά συγχρόνως απαιτεί και ταλέντο στο τραγούδι και στο χορό. Οπότε μιλάμε για κάτι που πραγματικά αξίζει.

 

Ένα πράγμα δεν αμφιβάλλω σ'αυτή τη χώρα. Ότι την αγάπη για το θέατρο την κρατούν ακόμη και σίγουρα πολύ περισσότερο απ'ότι σε οποιαδήποτε άλλη χώρα..

 

Τον καιρό που η Αλίκη γύριζε τις ταινίες εκείνες δεν υπήρχε διαχωρισμός σοβαρού και εμπορικού κινηματογράφου! Όπως είπες η κάθε εποχή με τα δεδομένα της. Αν το ψάξεις λιγάκι θα διαπιστώσεις ότι κατά τη δεκαετία του 60 δεν υπήρχε τίποτε άλλο παρά αγνός αυθεντικός ελληνικός κινηματογράφος. Όλες οι ταινίες έπρεπε να πουλήσουν και οι περισσότερες το πετύχαιναν γιατί υπήρχαν καλοί ηθοποιοί, λιγότερα συμφέροντα και γούστο. Ο κόσμος πέθαινε για τις ταινίες αυτές του Κωνσταντάρα, του Ηλιόπουλου, του Γιαννόπυλου, του Ρίτσου! Δεν υπήρχε ο διαχωρισμός σοβαρού κινηματογράφου αλλά υπήρχαν ταινίες με θεματολόγιο λιγότερο ή περισσότερο δραματικό. Δηλαδή ο Κακογιάννης που σήμερα λέγεται ποιοτικός σκηνοθέτης τότε ήταν απλά καλός σκηνοθέτης. Τη "Στέλλα" δε δυσκολεύτηκε να την καταλάβει το κοινό. Αντίθετα λατρεύτηκε. Όπως και τα "Παιδιά του Πειραιά", τα "Κόκκινα Φανάρια" κ.λ.π. Τι ειρωνικό έ? Μετά από 40 και πλέον χρόνια που ο λαός έχει τόση πρόσβαση στην παιδεία το επίπεδό τουλάχιστον στο χώρο αυτό έχει πέσει δραματικά. Και γι'αυτό έγιναν διαχωρισμοί. Τώρα ή βγαίνουν χάλια ταινίες που μπορεί να πετύχουν ή βγαίνουν καλές που μάλλον δε θα πουλήσουν. Κάτι ενδιάμεσο είναι οι "Νύμφες" ή "Πολίτικη Κουζίνα". Πολύ αξιόλογες ταινίες που πούλησαν όπως αυτές του παλιού ελληνικού κινηματογράφου. Διερωτηθήκατε ποτέ γιατί οι ταινίες της Βουγιουκλάκη και των υπόλοιπων αστέρων του 60 παρακολουθούνται τόσο ευχάριστα-λες και δεν έχει αλλάξει τίποτε από τότε!-ενώ αυτές του 80(είκοσι χρόνια μετά) προκαλούν αηδία?

 

Η Βουγιουκλάκη ήταν η τελευταία Ελληνίδα σταρ που έκανε και πολύ καλές δουλειές και που λατρεύτηκε από το κοινό. Αυτός είναι ο λόγος που την υποστηρίζω. Σήμερα οι σταρ κάνουν όση περισσότερη ζημιά στο χώρο τους. Δεν παράγουν τέχνη. Είναι σκέτη διαφήμιση. Περιτύλιγμα και τίποτε άλλο. Κρύβονται και επαναπαύονται πίσω από ένα χάρισμα που έχουν για να καμουφλάρουν την άθλια μουσική τους ή τις χάλια σειρές/παραστάσεις/ταινίες τους. Και όποιος κάνει κάτι ποιοτικό δεν έχει καμία προοπτική να πετύχει. Δεν το επιτρέπει το σύστημα. Παντού μπήκε το χρήμα...

 

Όσο για την Καρυοφιλλιά είναι μια εξαιρετική ηθοποιός. Ίσως η καλύτερη εν ζωή Ελληνίδα ηθοποιός. Απίστευτο χάρισμα η γυναίκα. Την είδα σε παραστάσεις και τη χάρηκα τόσο πολύ. Απίστευτη έκφραση, φωνή, καλλιέργεια σαν ηθοποιός. Έφτασε σε πολύ ψηλά επίπεδα το παίξιμό της και είμαι σίγουρος πως κάποτε θα μιλάμε για την Παξινού της εποχής της. Και σε κάθε της ερμηνεία είναι ακόμη καλύτερη από την προηγούμενη. Και την κρίνω σε σχέση με αυτά που έχει κάνει. Γιατί μπορεί να υπάρχει και ηθοποιός εκατό φορές καλύτερος από τον καλύτερο ηθοποιό του κόσμου αλλά άμα δεν τον ξέρει κανένας δεν έχει νόημα. Δε θ'αφήσει τίποτα πίσω του. Δηλαδή αν υπάρχει καλύτερος μουσικός από το Θεοδωράκη αλλά είναι άγνωστος τι νόημα έχει? Τη μουσική του δε θες ν'ακούσεις? Σίγουρα υπάρχει πάντα κάποιος καλύτερος σε οτιδήποτε σ'αυτή τη ζωή αλλά είναι ουτοπικό να το βλέπεις έτσι γιατί δεν καταλήγεις πουθενά. Κατά τη γνώμη μου πάντα...

 

Η Βλαχοπούλου ναι θεά η γυναίκα, ανεπανάληπτη. Ως άξια διάδοχό της από τις πολύ νέες βάζω τη Ράντου που έχει όμως και ολόδικά της στοιχεία. Περιμένω πως και πως να τη δω ως Σωτηρία Μπέλλου στο "Πότε ντόρτια πότε εξάρες". Κάτι μου λέει πως θα γράψει ιστορία με την ερμηνεία της. Δεν την ξανάδα σε δραματικό ρόλο αλλά με ιντριγκάρει πολύ να τη δω. Εξάλλου ένας καλός κωμικός είναι ένας εξαίρετος δραματικός ηθοποιός όπως συνηθίζουν να λένε οι ειδικοί!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα εχει παρει επικες διαστασεις.

Δινω λοιπον την ψηφο μου στους ποστερς.:p

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...
Συμφωνω κι εγω. Τζένη Καρέζη. Πολυ...στημενη ηταν η Αλίκη και πολυ ψεύτικη.

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι ελληνικές ταινίες που έχω παρακολουθήσει μετρούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού, εντούτοις +1 για Τζένη, για τους λόγους που αναφέρθηκαν πιο πάνω...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Για τη Βουγιουκλάκη αυτές οι ταινίες που έκανε ήταν και το αποκορύφωμα της και στις περισσότερες ήταν εντελώς στημένη.

 

Η Κάρεζη αντίθετα έκανε πιο σοβαρά πράγματα και στο θέατρο και όχι απλώς για να τα κάνει αλλά γιατί ήταν εξαιρετική σε δυσκόλους ρόλους.

 

Η Πρώτη ήταν μόνο σταρ, η δεύτερη ήταν παράληλλα και καλλιτέχνιδα

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

H Aλικη εδινε την εντυπωση στις ταινιες της αθωας γλυκιας ανυπερασπιστης κοπελιτσας για αυτο και κερδιζε το κοινο.Στην πραγματικοτητα ηταν πολυ καλη και δραστηρια επιχειρηματιας και δυνατη γυναικα.Καμια σχεση με τον χαρακτηρα που εβγαζε στις ταινιες τις γατουλας.Καπου ειχε ακουστει οτι επειδη δεν ειχε αριστευσει στην σχολη της στις τελικες εξετασεις την ειχαν βαθμολογησει με λιαν καλως ( ο Παπαμιχαηλ ειχε αριστευσει στην ιδια σχολη )τους ειχε καταγγειλει στις εφημεριδες.

 

Κατα τα αλλα ειχα ακουσει οτι καποια ηθοποιος απο τις παλιες ειχε πει για αυτη οτι αυτο το κοριτσι δεν κανει τπτ πολυ καλα.Ουτε παιζει πολυ καλα ουτε τραγουδαει ουτε χορευει.Πως το κοινο την λατρευει τοσο?

Εχει λαμψη.

Και πραγματι αν κανουμε συγκριση δεν ηταν κατι το ξεχωριστο.Αλλες παιζαν πιο καλα πχ Καρεζη ,βλαχοπουλου,αλλες τραγουδουσαν πιο καλα πχ Σαπουτζακη πολυ καλυτερη φωνη κτλ.Και η Καραγιανη που αναφερθηκε και καλα επαιζε και κουκλα ηταν και ωραια χορευε.Και ενα σωρο αλλες υπερτερουσαν σε πολλα.Απλα η Αλικη ηξερε να πουλαει τον εαυτο της πολυ καλα και ηταν πολυ εξυπνη.

 

Η Καρεζη ειχε ταλεντο .Αλλα δεν ηταν τοσο επιχειρηματιας.Ασχολουνταν και με αλλα πραγματα.Πχ στην χουντα μαζι με τον Καζακο φυλακιστηκε για εναν μηνα για μια παρασταση που ανεβηκε..Γενικα συγκρινουμε 2 τελειως διαφορετικες γυναικες.Αλλα αναμεσα στα 2 εμενα μου αρεσει η Καρεζη .Αλλος μπορει να προτιμα την επιχειρηματια Αλικη.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Προτιμώ Καρέζη. Η Βουγιουκλάκη πάντα "εδώ" μου καθόταν. Όλη η συμπεριφορά της μου τη δίνει. Είχα δει μια συνέντευξη που είχε δώσει παλιά και ανακατεύτηκα. Τόση υποκρισία, τόσος θεατρινισμός... σίχαμα.
Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

η βουγιουκλακη ειχε παντα καλιτερες διμοσιες σχεσεις.

 

δεν ηταν καλη ηθοποιος.

 

καρεζη πιο προζγιομενη

 

καρεζη ηθοποιαρα μεγαλου βελινεκους.

http://i218.photobucket.com/albums/cc107/SkapoGr10/Diafora/dHJ.jpg

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ

ΠΛΥΘΙΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ

Link to comment
Share on other sites

Καρέζη γιατί:

α. ήταν η Miss Διευθυντής

β. έπαιξε στην πρώτη σουρεαλιστική ελληνική ταινία ( αυτήν με την πάστα φλώρα)

γ. Πήγε διακοπές στην κέρκυρα με τον Αλέκο Αλεξανδράκη

δ. Τραγούδησε ένα υπέροχο τραγούδι στα Κόκκινα Φανάρια.

ε. αντιτάχθηκε στις πολιτικες πεποιθήσεις του πατέρα της και κομματόσκυλου Παπαγιαννόπουλου.

στ. είχε τα πιο όμορφα μάτια που δει ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Τζένη Καρέζη:respect:

Από τις καλύτερες ελληνίδες ηθοποιούς.Έπαιζε τέλεια τόσο σε αστείες όσο και σε σοβαρές ταινίες.Η Βουγιουκλάκη ποτέ δε μου άρεσε.Όντως έπαιζε κάπως ψεύτικα,στηνόταν στο φακό αλλά δεν μ'άρεσε ποτέ.Οπότε για μένα δεν υπάρχει καν σύγκριση ανάμεσα στις 2.

 

Και ήταν και πιο όμορφη:)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

10 χρονια μετα ανασταση θεματος.καλα παμε:p

για το θεμα τωρα ,η αλικη πιστευω ηταν καλη σε ενα ειδος μονο ερμηνειας.και αυτo ηταν της βιτσιορικης ναζιαρικης κοπελιτσας με το χαριτωμενο προσωπακι ,το ομορφο γελιο που σε κερδιζε να την ερωτευτεις,φαν και μη,και φυσικα τα χαζοχαρουμενα τραγουδια που λεγε σε καθε ταινια με λιγο χορο.

Η τζενη εν αντιθεση ηταν τρομερη σε κωμικες ταινιες,με ωραιες ατακες,και στο δραμα.ΕΣΚΙΖΕ.και στο ατου της δεν ηταν η εμφανιση που ναι μεν ηταν ωραια γυναικα τοτε,αλλα η ερμηνεια της. Aυτο λεει πολλα.Και σιγουρα δεν ηταν ντιβα τουλαχιστον σε μεγαλο βαθμο που ταν η βουγιουκλακη.

αρα εγω προτιμω μονο τζενη αναμεσα σε αυτες τις 2

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Και οι δυο αφησαν το στιγμα τους,θεωρω την Τζένη Καρέζη ποιο ολοκληρωμένη

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Τζένη Καρέζη
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...