Jump to content

LG Optimus (GT540)


Spidey
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μπορειτε να μου πειτε τα θετικα και τα αρνητικα του κινητου? Το touch-screen του ειναι καλο? ή τζαμπα λεφτα? Το βρηκα 90 ευρω σε ενα καταστημα και λεω να το χτυπησω, τι λετε?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια μπορειτε να μου πειτε τα θετικα και τα αρνητικα του κινητου? Το touch-screen του ειναι καλο? ή τζαμπα λεφτα? Το βρηκα 90 ευρω σε ενα καταστημα και λεω να το χτυπησω, τι λετε?

 

Φίλε μπορεις να μας πεις που το βρηκες σε αυτην την τιμή;

Link to comment
Share on other sites

συντροφοι καλησπερα,

 

εχω περασμενη στο κινητο την εκδοση cyanogenmod 7.00 rc-2 του MURA1K και συναντω τα εξης προβληματα:

 

1. ορισμενες στιγμες, χανετε το σημα του δικτυου

2. ορισμενες (παλι..) στιγμες δεν μπαινει με τιποτε στο δικτυο(INTERNET)

 

συμβαινει και σε αλλους?

υπαρχει αλλη τελευταια ισως και καλυτερη rom να μου προτεινετε?

με ενδιαφερει περισσοτερο το θεμα αυτονομιας και οχι επιδοσεων μιας και ειναι της συζηγου.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μπορεις να μας πεις που το βρηκες σε αυτην την τιμή;

 

Στο saturn θεσσαλονικης !!! Mεχρι 6-8-11. 89 ευρω

 

Αξιζει ρε παιδια η αγορα της συσκευης? απο αποκριση πως παει?Λυθηκε το προβλημα με την μικρη χωρητικότητα της μνημης?

Καποιος που την εχει ας απαντησει :worry:

Link to comment
Share on other sites

Στο saturn θεσσαλονικης !!! Mεχρι 6-8-11. 89 ευρω

 

Αξιζει ρε παιδια η αγορα της συσκευης? απο αποκριση πως παει?Λυθηκε το προβλημα με την μικρη χωρητικότητα της μνημης?

Καποιος που την εχει ας απαντησει :worry:

 

Ρε φίλε, ΟΛΟΙ όσοι γράψαν εδώ μέσα (ή σχεδόν όλοι) την έχουν τη συσκευή και γράφουν την εμπειρία τους. Κανείς δεν μπορεί να σου πει μονολεκτικά τι και πώς. Απλούστατα διότι δεν ξέρουν τι θες από ένα κινητό. Η προσφορά στο ΣΑΤΟΥΡΝ είναι σίγουρα value for money σε γενικές γραμμές. Εμείς που το έχουμε το κινητό το αγαπήσαμε αλλά και το μισήσαμε ταυτόχρονα, γιατί σε κάποια θέματα σου σπάει τα νεύρα. Αν θέλεις χαμηλή χρήση των εξτρά που έχει (wifi και gps) τότε είναι ΟΚ. Το απόλυτο value for money. αλλά επειδή σύντομα θα βρεθείς να του κάνεις πιο βαριά χρήση (100% σου λέω ότι έτσι θα γίνει) θα δεις ότι πάντοτε θα ήθελες κάτι παραπάνω. Λίγο πιο έτσι, λίγο πιο αλλιώς, λίγο να είχε flash o browser, λίγονα τραβούσε καλύτερες φωτογραφίες, λίγο να μην κολλούσε άσχετη χρονική στιγμή. Το θέμα είναι ότι είναι λιγότερο τηλέφωνο από όσο θα θέλαμε. Αν το πάρεις σαν ένα φτηνό gadget που τα κάνει όσο μπορεί όλα, τότε ΟΚ. Γιατί σαν τηλέφωνο θα σε εκνευρίσει. Πχ ΣΙΓΟΥΡΑ μα ΣΙΓΟΥΡΑ θα σε αφήσει η μπαταρία περισσότερο από μια φορά, στη χειρότερη στιγμή, που θα θες να κάνεις ένα τηλέφωνο σημαντικό.

Διάβασε και λίγο τι γράφουν εδώ μέσα.

Η απόφαση δικιά σου....

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε, ΟΛΟΙ όσοι γράψαν εδώ μέσα (ή σχεδόν όλοι) την έχουν τη συσκευή και γράφουν την εμπειρία τους. Κανείς δεν μπορεί να σου πει μονολεκτικά τι και πώς. Απλούστατα διότι δεν ξέρουν τι θες από ένα κινητό. Η προσφορά στο ΣΑΤΟΥΡΝ είναι σίγουρα value for money σε γενικές γραμμές. Εμείς που το έχουμε το κινητό το αγαπήσαμε αλλά και το μισήσαμε ταυτόχρονα, γιατί σε κάποια θέματα σου σπάει τα νεύρα. Αν θέλεις χαμηλή χρήση των εξτρά που έχει (wifi και gps) τότε είναι ΟΚ. Το απόλυτο value for money. αλλά επειδή σύντομα θα βρεθείς να του κάνεις πιο βαριά χρήση (100% σου λέω ότι έτσι θα γίνει) θα δεις ότι πάντοτε θα ήθελες κάτι παραπάνω. Λίγο πιο έτσι, λίγο πιο αλλιώς, λίγο να είχε flash o browser, λίγονα τραβούσε καλύτερες φωτογραφίες, λίγο να μην κολλούσε άσχετη χρονική στιγμή. Το θέμα είναι ότι είναι λιγότερο τηλέφωνο από όσο θα θέλαμε. Αν το πάρεις σαν ένα φτηνό gadget που τα κάνει όσο μπορεί όλα, τότε ΟΚ. Γιατί σαν τηλέφωνο θα σε εκνευρίσει. Πχ ΣΙΓΟΥΡΑ μα ΣΙΓΟΥΡΑ θα σε αφήσει η μπαταρία περισσότερο από μια φορά, στη χειρότερη στιγμή, που θα θες να κάνεις ένα τηλέφωνο σημαντικό.

Διάβασε και λίγο τι γράφουν εδώ μέσα.

Η απόφαση δικιά σου....

 

Φυσικα και διαβασα, και οι ερωτησεις μου ηταν συγκεκριμενες.Ηθελα να δω ποσο v.f.m. ειναι. THAT'S ALL

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και διαβασα, και οι ερωτησεις μου ηταν συγκεκριμενες.Ηθελα να δω ποσο v.f.m. ειναι. THAT'S ALL

 

Αδερφέ για 89 ευρώ όχι μόνο αξίζει αλλά παραξίζει!!! Αγορασέ το ανεπιφύλακτα. Στα 89 ευρώ δε νομίζω να βρεις κάτι ανάλογο. Αν βάλεις και μια rom απο τις τελευταίες (7.00 RC2) θα λυθεί και το θέμα μπαταρία. Κρατάει πολύ αισθητά περισσότερο.Ότι και αν αγοράσεις θα έχεις πάντα κάπου πρόβλημα. Το κάθε κινητό έχει μειονεκτήματα. Εγώ το χρησιμοποιώ για τηλέφωνα (όπως σε όλα τα android),μυνήματα (όπως σε όλα τα android),ιντερνετ (πολύ γρήγορο και πρόσφατα υποστηρίζει και flash player),GPS (ακριβέστατο και χωρίς καθυστερήσεις),Ράδιο. Αυτές είναι οι βασικές λειτουργίες που χρησιμοποιώ εγώ και είμαι FULL ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

εγώ μετά από μήνες απραξίας και έλλειψης χρόνου (με τη 2.1) προχθές έβαλα αυτό:

[ROM][Gingerbread] 2.3.4 | CyanogenMod 7 | SwiftDroid (v2.0 RC2)| Mur4ik

Μου φαίνεται ότι δουλεύει αρκετά καλά και δεν έχω παρατηρήσει προβλήματα..

το μόνο που μου τη σπάει είναι ότι δεν κάνει (ή δε βρίσκω) τη βαθμονόμηση οθόνης...

 

Θέλω να ευχαριστήσω θερμά τα παιδιά που ποστάρουν ανελλιπώς και παρέχουν πληροφορίες τέτοιες που κάνουν τις αλλαγές και τα φλασαρίσματα πολύ εύκολα ακόμα και γι' αυτούς που δεν ασχολούνται και πολύ..

 

για το φίλο μας με το πρόβλημα με το link2sd έχω να πω ότι εμένα δουλεύει πολύ καλά προς το παρόν

και έχω βαρεθεί να στήνω εφαρμογές τις οποίες ΟΣΕΣ μπαίνουν τις λινκάρω στην SD με αποτέλεσμα να μου μένουν και 80/130ΜΒ μνήμης...

 

Η μπαταρία κλείνοντας το το βράδυ διαρκεί 2 μέρες με συνεχή χρήση και χωρίς να προσέχω ιδιαίτερα, αλλά με απασχολεί ελάχιστα....

Huawei Honor 6 (H60-L04) - Samsung_Galaxy_Nexus (I9250) - Samsung_Galaxy_S - Lg_GT540_Optimus - LG Cookie KP500 - ETEN_X800_glofiish - Nokia_6310 - Nokia_3210
Link to comment
Share on other sites

Προχτες αποσυναρμολογησα το κινητο . Τα εβγαλα ολα , μεχρι που ειχε μεινει μονο η touchscreen. Ειχε λιγη δυσκολια καθως προσπαθουσα να μην κανω ζημια .

Αποτελειται απο μια motherboard που πανω της κουμπωνει ενα πλαστικο μερος,που περιλαμβανει το ηχειο και την δονηση.Ολα τα αλλα ειναι fixed πανω στην motherboard μεχρι και κουμπια(Τα πλαινα μονο)

Απο την πισω μερια η motherboard ειναι ντυμενη με χρυσο... (respect) για απαγωγη θερμοτητας. πιο κατω υπαρχει ενα μεταλλικο πλαισιο για να συγκρατει την οθονη.

 

Βασικα αυτο που ηθελα ειταν να καθαρισω την οθονη απο την σκονη που ειχε μπει.Συναρμολογοντας παλι τα εξαρτηματα , το κινητο δουλευει ρολοι..

Link to comment
Share on other sites

εγώ μετά από μήνες απραξίας και έλλειψης χρόνου (με τη 2.1) προχθές έβαλα αυτό:

[ROM][Gingerbread] 2.3.4 | CyanogenMod 7 | SwiftDroid (v2.0 RC2)| Mur4ik

Μου φαίνεται ότι δουλεύει αρκετά καλά και δεν έχω παρατηρήσει προβλήματα..

το μόνο που μου τη σπάει είναι ότι δεν κάνει (ή δε βρίσκω) τη βαθμονόμηση οθόνης...

 

Θέλω να ευχαριστήσω θερμά τα παιδιά που ποστάρουν ανελλιπώς και παρέχουν πληροφορίες τέτοιες που κάνουν τις αλλαγές και τα φλασαρίσματα πολύ εύκολα ακόμα και γι' αυτούς που δεν ασχολούνται και πολύ..

 

για το φίλο μας με το πρόβλημα με το link2sd έχω να πω ότι εμένα δουλεύει πολύ καλά προς το παρόν

και έχω βαρεθεί να στήνω εφαρμογές τις οποίες ΟΣΕΣ μπαίνουν τις λινκάρω στην SD με αποτέλεσμα να μου μένουν και 80/130ΜΒ μνήμης...

 

Η μπαταρία κλείνοντας το το βράδυ διαρκεί 2 μέρες με συνεχή χρήση και χωρίς να προσέχω ιδιαίτερα, αλλά με απασχολεί ελάχιστα....

 

για να κραταει η μπαταρια πιο πολυ βαλε το boot.img απο την Μ6 με fastboot. φορτησε το ολο το βραδυ και το πρωι χωρισ να το βγαλεισ απο το ρευμα μπεσ στο recovery και κανε wipe battery stats. θα εχει τη διπλασια διαρκεια ειναι δοκιμασμενο

Link to comment
Share on other sites

soron80 η Rom αυτη δέν έχει βαθμονομηση οθόνης.Αν θες βάλε αυτό http://www.megaupload.com/?d=64CJHQ6L της htc είναι αλλά κάνει,το έχω δοκιμάσει
Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει κ γω το εν λόγω κινητο. Απευθύνομαι στους "συναδελφους" που εχουν modarei το κινητο σε ανωτερη ανεπισημη εκδοση του Android. Τα Bluetooth ακουστικά δουλεύουν με αυτες τις rom? Γιατι καπου διαβασα οτι δεν τα χουν καταφερει να δουλεψουν ακομα. Επισης ενα θεμα που θα με απετρεπε να το μοντάρω τουλαχιστον πριν την διετία ειναι η πιθανή απώλεια της εγγύησης (που λογικα πρεπει να έχει και καλό service η LG)
Link to comment
Share on other sites

για να κραταει η μπαταρια πιο πολυ βαλε το boot.img απο την Μ6 με fastboot. φορτησε το ολο το βραδυ και το πρωι χωρισ να το βγαλεισ απο το ρευμα μπεσ στο recovery και κανε wipe battery stats. θα εχει τη διπλασια διαρκεια ειναι δοκιμασμενο

 

 

Ευχαριστώ, αλλά μάλλον δεν θα δοκιμάσω ακόμα μιας και δεν με ενοχλεί και τόσο η διάρκεια της μπαταρίας (το κινητό είναι για δεύτερο για ενα whatsup που έχω)

Την επόμενη φορά που θα αλλάξω ρομ τότε θα το κάνω κι αυτό!;);)

 

soron80 η Rom αυτη δέν έχει βαθμονομηση οθόνης.Αν θες βάλε αυτό http://www.megaupload.com/?d=64CJHQ6L της htc είναι αλλά κάνει,το έχω δοκιμάσει

δεν κάνει εγκατάσταση!!:(:(

Edited by sakiss
Huawei Honor 6 (H60-L04) - Samsung_Galaxy_Nexus (I9250) - Samsung_Galaxy_S - Lg_GT540_Optimus - LG Cookie KP500 - ETEN_X800_glofiish - Nokia_6310 - Nokia_3210
Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει κ γω το εν λόγω κινητο. Απευθύνομαι στους "συναδελφους" που εχουν modarei το κινητο σε ανωτερη ανεπισημη εκδοση του Android. Τα Bluetooth ακουστικά δουλεύουν με αυτες τις rom? Γιατι καπου διαβασα οτι δεν τα χουν καταφερει να δουλεψουν ακομα. Επισης ενα θεμα που θα με απετρεπε να το μοντάρω τουλαχιστον πριν την διετία ειναι η πιθανή απώλεια της εγγύησης (που λογικα πρεπει να έχει και καλό service η LG)

 

με την RC3 του MUR4IK δουλευει το bluetooth και το bluetooth handset(με το boot.img της Μ6 για καλυτερη μπαταρια)

Link to comment
Share on other sites

για να κραταει η μπαταρια πιο πολυ βαλε το boot.img απο την Μ6 με fastboot. φορτησε το ολο το βραδυ και το πρωι χωρισ να το βγαλεισ απο το ρευμα μπεσ στο recovery και κανε wipe battery stats. θα εχει τη διπλασια διαρκεια ειναι δοκιμασμενο

μμμμ.......ενδιαφέρον ακούγεται.....θα το δοκιμάσω και εγώ και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ rlc!

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κατι ?

Ο μοναδικος τροπος να τροποιησεις την λειτουργια του android (δηλ να κλεισεις καποιες εφαρμογες που τρεχουν και καταναλωνουν μπαταρια) ειναι να περασεις αλλο λειτουργικο ?Το λεω διοτι στα στατιστικα το 30% της μεχρι τωρα χρησης το

εχει καταναλωσει το android...

Την επαθα πριν 2 μερες : Eπεσα για υπνο και ενω το κινητο ειχε 30% μπαταρια , εβαλα ξυπνητηρι για 6 ωρες μετα και δε χτυπησε ποτε διοτι εκλεισε απο μπαταρια...Κλειστο wifi k gps εννοειται...

Υπαρχει καποια εφαρμογη που

1.Να λειτουργει το ξυπνητηρι με κλειστο κινητο

2.Να ακουγεται δυνατοτερα ?

Καλα τα κοκορια και τα buzzer που εχει αλλα δεν ακουγονται καθολου δυνατα (στη FULL ενταση)

Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπαρχει καποια εφαρμογη που

1.Να λειτουργει το ξυπνητηρι με κλειστο κινητο

 

Σε καμία android συσκευή δεν λειτουργεί το ξυπνητήρι όταν είναι κλειστή. Μπορείς να την βάζεις σε flight mode αν θες να είναι σαν κλειστή.

 

Για το πρόβλημα με την μπαταρία που αναφέρεις κάτι άλλο είναι αυτό που την καταναλώνει όταν το έχεις σε idle κατάσταση. Ίσως κάποια εφαρμογή ή ρύθμιση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

με την RC3 του MUR4IK δουλευει το bluetooth και το bluetooth handset(με το boot.img της Μ6 για καλυτερη μπαταρια)

Εννοείς περνώ όλα τα άλλα (system, recovery κλπ κλπ) και φλασάρω το παλιότερο boot.img από το Μ6; Θέλω να πω, θα λειτουργεί χωρίς πρόβλημα το κινητό;

Επειδή διαβάζω κι εγώ το φόρουμ του xda αλλά δεν το έχω προσέξει, είναι κάτι που το είδες εκεί ή είναι από αλλού;

Ευχαριστώ.

 

Αδερφέ για 89 ευρώ όχι μόνο αξίζει αλλά παραξίζει!!! Αγορασέ το ανεπιφύλακτα. Στα 89 ευρώ δε νομίζω να βρεις κάτι ανάλογο. Αν βάλεις και μια rom απο τις τελευταίες (7.00 RC2) θα λυθεί και το θέμα μπαταρία. Κρατάει πολύ αισθητά περισσότερο.Ότι και αν αγοράσεις θα έχεις πάντα κάπου πρόβλημα. Το κάθε κινητό έχει μειονεκτήματα. Εγώ το χρησιμοποιώ για τηλέφωνα (όπως σε όλα τα android),μυνήματα (όπως σε όλα τα android),ιντερνετ (πολύ γρήγορο και πρόσφατα υποστηρίζει και flash player),GPS (ακριβέστατο και χωρίς καθυστερήσεις),Ράδιο. Αυτές είναι οι βασικές λειτουργίες που χρησιμοποιώ εγώ και είμαι FULL ευχαριστημένος.

 

Φιλέ σχετικά με το flash 10.1, σε τι σελίδες μπόρεσες να μπεις; Εμένα σε αρκετές με πετάει έξω. Πχ πήγα να μπω στο ΖΟΟ. Το ΖΟΟ βέβαια είναι βαριά σελίδα. Αυτά που μπόρεσα εγώ να δω με το φλας είναι κάποιες διαφημίσεις, κάποια πλαισιάκια κλπ. Πάλι καλά. Από το τίποτα... Αλλά παιχνιδάκια και live streaming για παράδειγμα αγώνων δεν έχω δει ακόμα. το καλό είναι ότι μπορείς εσύ να επιλέξεις αν θα ανοίξει ή όχι το flash content. Κάτι είναι κι αυτό.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς περνώ όλα τα άλλα (system, recovery κλπ κλπ) και φλασάρω το παλιότερο boot.img από το Μ6; Θέλω να πω, θα λειτουργεί χωρίς πρόβλημα το κινητό;

Επειδή διαβάζω κι εγώ το φόρουμ του xda αλλά δεν το έχω προσέξει, είναι κάτι που το είδες εκεί ή είναι από αλλού;

Ευχαριστώ.

 

 

 

Φιλέ σχετικά με το flash 10.1, σε τι σελίδες μπόρεσες να μπεις; Εμένα σε αρκετές με πετάει έξω. Πχ πήγα να μπω στο ΖΟΟ. Το ΖΟΟ βέβαια είναι βαριά σελίδα. Αυτά που μπόρεσα εγώ να δω με το φλας είναι κάποιες διαφημίσεις, κάποια πλαισιάκια κλπ. Πάλι καλά. Από το τίποτα... Αλλά παιχνιδάκια και live streaming για παράδειγμα αγώνων δεν έχω δει ακόμα. το καλό είναι ότι μπορείς εσύ να επιλέξεις αν θα ανοίξει ή όχι το flash content. Κάτι είναι κι αυτό.

Ε και σε μενα κλεινει σε βαριά εφαρμογή flash.Πιο πολύ σε διαφημίσεις λειτουργεί. Το live score ας πούμε του '' Πάμε στοίχημα'' όποτε το διαλέγω μου κλείνει. Είναι λίγο της πλάκας.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς περνώ όλα τα άλλα (system, recovery κλπ κλπ) και φλασάρω το παλιότερο boot.img από το Μ6; Θέλω να πω, θα λειτουργεί χωρίς πρόβλημα το κινητό;

Επειδή διαβάζω κι εγώ το φόρουμ του xda αλλά δεν το έχω προσέξει, είναι κάτι που το είδες εκεί ή είναι από αλλού;

Ευχαριστώ.

 

 

 

Φιλέ σχετικά με το flash 10.1, σε τι σελίδες μπόρεσες να μπεις; Εμένα σε αρκετές με πετάει έξω. Πχ πήγα να μπω στο ΖΟΟ. Το ΖΟΟ βέβαια είναι βαριά σελίδα. Αυτά που μπόρεσα εγώ να δω με το φλας είναι κάποιες διαφημίσεις, κάποια πλαισιάκια κλπ. Πάλι καλά. Από το τίποτα... Αλλά παιχνιδάκια και live streaming για παράδειγμα αγώνων δεν έχω δει ακόμα. το καλό είναι ότι μπορείς εσύ να επιλέξεις αν θα ανοίξει ή όχι το flash content. Κάτι είναι κι αυτό.

 

για το boot της Μ6 το εχω κανει εγω και δουλευον ολα χωρις προβλημα. το bluetooth, tethering, wi-fi, gps τα παντα και 3-4 μερες μπαταρια. το flash 10,1 μου δουλευει στις περισσοτερες σελιδες αλλα οχι στα video, ειναι πιο πολυ θεμα hardware

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στην εξής απορία: Αγόρασα πριν από λίγες μέρες το lg gt540 και μέχρι τώρα μου έχει βρει την τοποθεσία μου μόνο 2 φόρες το gps του. Δηλαδή γενικά οταν κάνω κλικ στους χάρτες δεν μπορεί να βρει την τοποθεσία μου εκτός από 2 φορές που μου έδειξε με ακρίβεια που είμαι μέσα στο χάρτη. Χρειάζεται σύνδεση με το internet? Offline δεν έχω καμία ελπίδα να έχω σήμα?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στην εξής απορία: Αγόρασα πριν από λίγες μέρες το lg gt540 και μέχρι τώρα μου έχει βρει την τοποθεσία μου μόνο 2 φόρες το gps του. Δηλαδή γενικά οταν κάνω κλικ στους χάρτες δεν μπορεί να βρει την τοποθεσία μου εκτός από 2 φορές που μου έδειξε με ακρίβεια που είμαι μέσα στο χάρτη. Χρειάζεται σύνδεση με το internet? Offline δεν έχω καμία ελπίδα να έχω σήμα?

 

Οι "χάρτες" που έχει η συσκευή σου απαιτούν internet για να σου κατεβάσουν δεδομένα. Έχε το νου σου γιατί αν μπαίνεις μέσω κινητής... χρεώνεσαι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θελω τη βοηθεια σας. Εχω να "φτιαξω" το κινητο ενος ξαδερφου και πρεπει να γινει αμεσα. Ποια ROM μου προτεινετε ως καλυτερη αυτη τη στιγμη ; Οι 2.3 που βρηκα στο xda ειναι σταθερες ; Και το κυριοτερο : root με ποιο τροπο ;
Link to comment
Share on other sites

Θελω τη βοηθεια σας. Εχω να "φτιαξω" το κινητο ενος ξαδερφου και πρεπει να γινει αμεσα. Ποια ROM μου προτεινετε ως καλυτερη αυτη τη στιγμη ; Οι 2.3 που βρηκα στο xda ειναι σταθερες ; Και το κυριοτερο : root με ποιο τροπο ;

 

Ασυζητητί θα βάλεις την πιο τελευταία του Mur4ik, την RC3.

 

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στην εξής απορία: Αγόρασα πριν από λίγες μέρες το lg gt540 και μέχρι τώρα μου έχει βρει την τοποθεσία μου μόνο 2 φόρες το gps του. Δηλαδή γενικά οταν κάνω κλικ στους χάρτες δεν μπορεί να βρει την τοποθεσία μου εκτός από 2 φορές που μου έδειξε με ακρίβεια που είμαι μέσα στο χάρτη. Χρειάζεται σύνδεση με το internet? Offline δεν έχω καμία ελπίδα να έχω σήμα?

 

Αν δεν έχεις βάλει άλλη έκδοση λειτουργικού και έχεις την μανίσια του, τότε όντως κάνει κάποια ώρα να βρει στίγμα.

Οι νεότερες εκδόσεις "πειραγμένου λειτουργικού συστήματος" βρίσκουν λίγο πιο γρήγορα στίγμα.

Στην οθόνη ενεργοποίησης του GPS, ενεργοποίησηε και την άλλη επιλογή να υποβοηθιέται και από το δίκτυο κινητής. Δεν χρεώνεσαι γι'αυτό.Όμως, αν κινείσαι και δουλεύεις τα google maps, τότε χρεώνεσαι διότι το πού βρίσκεσαι κάθε φορά το κατεβάζει από το ίντερνετ. Και αν προσθέσεις και μερικά zoom in & zoom out, ανεβαίνει η χρέωση διότι κατεβάζεις περισσότερα δεδομένα. Επίσης αν είσαι μέσα σε σπίτι, πάλι δεν πρόκειται να βρει στίγμα. Πήγαινε σε κανένα μπαλκόνι, ή ακόμα καλύτερα σε ανοικτό χώρο (πχ στο δρόμο).

Πάντως ακόμα και offline αν είσαι το gps λειτουργεί ανεξάρτητα. Απλώς όμως όταν βρει στίγμα θα σε τοποθετήσεις στη μέση του πουθενά γιατί δεν θα έχει διαθέσιμο χάρτη να σου δείξει πού βρίσκεσαι. Μπορέις να ψάξεις στο μάρκετ κάποιο απλό gps πρόγραμμα τουλάχιστον να βλέπεις συντεταγμένες (χωρίς χάρτη) και όλα τα στοιχεία που σου παρέχει ένα gps.

Αν πάλι θέλεις και offline πλοήγηση θα αγοράσεις ένα πακέτο λογισμικού πχ IGO, Copilot κλπ κλπ . Στα μαγαζάκια θα βρεις κάποιο που να σου κάνει.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus (GT540)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...