Jump to content

Microsoft Windows 8


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά, εχω πρόβλημα με το wifi, εχω έναν Vaio που μου έχει σπάσει τα νεύρα.

εχω κάποιες αποσυνδέσεις μερικές φορές στα καλά καθούμενα και δεν ξαναβρίσκει το ρουτερ μου, πολλές φορές πάλι όταν "κοιμηθεί" το λαπτοπ στο ξύπνημα δεν βρίσκει δίκτυο παρά μόνο αν περάσουν 2-3 λεπτά.το λαπτοπ μου είναι το Sony Vaio 16,4'' - VPC-F136FM/B...

όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

ΥΓ. παρόμοιο πρόβλημα είχα και με έναν Toshiba satelite A200

Με win7 δεν είχα κανένα πρόβλημα με κανένα λαπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει κάτι περίεργο. Έχω κάποιες ταινίες σε avi τις οποίες πριν από μήνες έβλεπα κανονικά. Χθες έβαλα και πάλι να δω μια από αυτές και πια μου λέει ότι είναι κατεστραμμένα αρχεία που δεν μπορεί να τα διαβάσει. Από τότε δεν άλλαξα τίποτα παρά μόνο την ενημέρωση σε 8.1. Άλλες ταινίες που έχω παρόμοιο χρόνο να δω τις έπαιζε κανονικά. Βγάζει κανείς άκρη;

 

κάνε sync licences στο store

Link to comment
Share on other sites

Για τις ειδοποιήσεις που δεν λειτουργούν στα email από τα windows 8.1 έχει βρεθεί κάποια λύση?

 

Ουτε εγω εχω βρει λυση.

Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει,με τα 8 ηταν αψογο σε αυτο το θεμα.:(

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω εχω βρει λυση.

Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει,με τα 8 ηταν αψογο σε αυτο το θεμα.:(

 

Για τις ειδοποιήσεις που δεν λειτουργούν στα email από τα windows 8.1 έχει βρεθεί κάποια λύση?

 

τι εννοείτε δεν λειτουργούν; σε μένα λειτουργούν κανονικά, στην πραγματικότητα δεν σταμάτησα ποτέ να λαμβάνω ειδοποιήσεις.

 

μια λύση είναι uninstall και ξανά install από το store

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις windows 8? Διότι το πρόβλημα υπάρχει στα 8.1.

Με uninstall και install το έκανες να λειτουργήσει?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις windows 8? Διότι το πρόβλημα υπάρχει στα 8.1.

Με uninstall και install το έκανες να λειτουργήσει?

 

windows 8.1 έχω, ποτέ δεν είχα πρόβλημα

uninstall και install είχα κάνει με το Skype και κανα δυο άλλα προγράμματα και το πρόβλημα πάντοτε λυνόταν

υποθέτω το ίδιο θα συμβεί και με το mail

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με 8.1.

 

Α) Δημιουργώ έναν 2ο λογαριασμό για να μπαίνει στον υπολογιστη και άλλος χρήστης. Στη συνέχεια αυτός ο χρήστης θέλει να βάλει δικό του κωδικό για να μπάινει. Πως γίνεται αυτο; Και να τον διαγράψω, με το που βάζει πάλι το mail του, τον καταχωρεί αυτόματα με τον κωδικό που είχα βάλει εγω αρχικα.

Β) Αυτός ο χρήστης έχει λογαριασμό Skype και θέλει να το κατεβάσει απο το μάρκετ. Όταν γίνεται η εγκατάσταση του ζητάει να ανοίξει το mail του έτσι ώστε να επιβεβαιώση την εγκατάσταση. Έλα όμως που δε θυμάται τον κωδικό στο mail του κι έτσι δε τον αφήνει να το ανοίξει! Θυμάμαι όταν κατέβαζες την εφαρφογή στα 7 έβαζες απλά user-pass και έμπαινες (τα γνωρίζει αυτά).

Μπορεί λοιπόν να εγκαταστήσει το Skype χωρίς την επιβεβαίωση απο το mail του? Υπάρχει desktop Skype κι αν ναι που το βρίσκουμε?

 

Edit: Βρήκα και τα 2...:D...Ευχαριστώ.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

windows 8.1 έχω, ποτέ δεν είχα πρόβλημα

uninstall και install είχα κάνει με το Skype και κανα δυο άλλα προγράμματα και το πρόβλημα πάντοτε λυνόταν

υποθέτω το ίδιο θα συμβεί και με το mail

 

Δυστυχώς δεν έχει στρώσει με uninstall και install. Από τις ρυθμίσεις όλα είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, εχω πρόβλημα με το wifi, εχω έναν Vaio που μου έχει σπάσει τα νεύρα.

εχω κάποιες αποσυνδέσεις μερικές φορές στα καλά καθούμενα και δεν ξαναβρίσκει το ρουτερ μου, πολλές φορές πάλι όταν "κοιμηθεί" το λαπτοπ στο ξύπνημα δεν βρίσκει δίκτυο παρά μόνο αν περάσουν 2-3 λεπτά.το λαπτοπ μου είναι το Sony Vaio 16,4'' - VPC-F136FM/B...

όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

ΥΓ. παρόμοιο πρόβλημα είχα και με έναν Toshiba satelite A200

Με win7 δεν είχα κανένα πρόβλημα με κανένα λαπτοπ.

 

Κοιτα μηπως κοιμαται η καρτα μαζι με τον υπολογιστη. Πηγαινεις Network and Sharing Center -> Change Adapter Settings -> Δεξι κλικ στο ασυρματο και Properties -> Configure -> Power Management -> Ξετικαρε το κουτακι που λεει Allow the computer to turn off this device to save power -> OK και ριξε και μια επανεκκινηση και ασε το pc να κοιμηθει μετα. Οταν κοιμηθει, μετα απο λιγο ξυπνα το και δες αν εισαι συνδεδεμενος.

 

Για τις ειδοποιήσεις που δεν λειτουργούν στα email από τα windows 8.1 έχει βρεθεί κάποια λύση?

 

Ουτε εγω εχω βρει λυση.

Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει,με τα 8 ηταν αψογο σε αυτο το θεμα.:(

 

Μήπως έχεις windows 8? Διότι το πρόβλημα υπάρχει στα 8.1.

Με uninstall και install το έκανες να λειτουργήσει?

 

Δοκιμασατε να συρετε το ποντικι στη κατω δεξια γωνια ->settings -> change pc settings -> search and apps -> notifications και στο show notifications from these apps να δειτε αν ειναι στο on το Mail ???

Edited by jjonny
LG L3 E400 - Huawei u8800pro - Sony Xperia P - LG Nexus 4 E960
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μηπως κοιμαται η καρτα μαζι με τον υπολογιστη. Πηγαινεις Network and Sharing Center -> Change Adapter Settings -> Δεξι κλικ στο ασυρματο και Properties -> Configure -> Power Management -> Ξετικαρε το κουτακι που λεει Allow the computer to turn off this device to save power -> OK και ριξε και μια επανεκκινηση και ασε το pc να κοιμηθει μετα. Οταν κοιμηθει, μετα απο λιγο ξυπνα το και δες αν εισαι συνδεδεμενος.

 

 

 

Δυστυχώς ήταν το πρώτο που είδα... δεν είναι τικαρισμενη η επιλογή, δλδ δεν κοιμάται.

άλλο είναι το πρόβλημα και ακομα το ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ήταν το πρώτο που είδα... δεν είναι τικαρισμενη η επιλογή, δλδ δεν κοιμάται.

άλλο είναι το πρόβλημα και ακομα το ψάχνω.

 

Βρηκα το μοντελο σου και υπαρχει οδηγος https://us.en.kb.sony.com/app/answers/detail/a_id/41882/c/65,66/p/48903,49902,56721,56736/

Αντι να κανεις ολα αυτα, καλυτερα να παιξεις με τα καναλια στο ρουτερ. Αν για παραδειγμα, εκπεμπεις με το router στο 13 βαλτο στο 11, κανε remove την αποθηκευμενη συνδεση απο τον υπολογιστη, κανε ενα restart τον υπολογιστη και ξανασυνδεσου απο την αρχη.

Μπορει να ειναι και προβλημα στα drivers της wireless ή να εφαγε καποιο κολλημα το router αν ειναι ανοιχτο κανενα χρονο. :p

Edited by jjonny
LG L3 E400 - Huawei u8800pro - Sony Xperia P - LG Nexus 4 E960
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασατε να συρετε το ποντικι στη κατω δεξια γωνια ->settings -> change pc settings -> search and apps -> notifications και στο show notifications from these apps να δειτε αν ειναι στο on το Mail ???

 

Ναι είναι όλα στο on. Βασικά το πρόβλημα είναι στον συγχρονισμό που γίνεται. Πχ όταν ανοίγω τον υπολογιστή μου εμφανίζει κανονικά τις ειδοποιήσεις.

Έχω την εντύπωση ότι σήμερα έχει διορθωθεί η κατάσταση, μετά από το uninstall και install που έκανα χθες το βράδυ. Θα δείξει στην πορεία..

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι όλα στο on. Βασικά το πρόβλημα είναι στον συγχρονισμό που γίνεται. Πχ όταν ανοίγω τον υπολογιστή μου εμφανίζει κανονικά τις ειδοποιήσεις.

Έχω την εντύπωση ότι σήμερα έχει διορθωθεί η κατάσταση, μετά από το uninstall και install που έκανα χθες το βράδυ. Θα δείξει στην πορεία..

 

Δεν χρησιμοποιω αυτο το mail app για να σου πω περισσοτερα, αλλα κοιτα το link μηπως σε βοηθησει, γιατι η default επιλογη ειναι να κανει sync καθε 15 λεπτα.

http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/changing-settings

LG L3 E400 - Huawei u8800pro - Sony Xperia P - LG Nexus 4 E960
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα το μοντελο σου και υπαρχει οδηγος https://us.en.kb.sony.com/app/answers/detail/a_id/41882/c/65,66/p/48903,49902,56721,56736/

Αντι να κανεις ολα αυτα, καλυτερα να παιξεις με τα καναλια στο ρουτερ. Αν για παραδειγμα, εκπεμπεις με το router στο 13 βαλτο στο 11, κανε remove την αποθηκευμενη συνδεση απο τον υπολογιστη, κανε ενα restart τον υπολογιστη και ξανασυνδεσου απο την αρχη.

Μπορει να ειναι και προβλημα στα drivers της wireless ή να εφαγε καποιο κολλημα το router αν ειναι ανοιχτο κανενα χρονο. :p

thanks, αυτο το λινκ δεν το ειχα βρει ψαχνοντας, θα δοκιμασω τις συμβουλες οταν παω σπιτι και θα επανελθω :)

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείτε δεν λειτουργούν; σε μένα λειτουργούν κανονικά, στην πραγματικότητα δεν σταμάτησα ποτέ να λαμβάνω ειδοποιήσεις.

 

μια λύση είναι uninstall και ξανά install από το store

 

Σαν μου φαινεται λυθηκε σε εμενα με την επανεγκατασταση

Για να δουμε τις επομενες ημερες πως θα παει(αν και πολυ με ταλαιπωρησε μεσο store να την εγκαταστηαω με την 4η-5η φορα και με ρυθμους χελωνας -τα ειχε παιξει ο server-)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα το μοντελο σου και υπαρχει οδηγος https://us.en.kb.sony.com/app/answers/detail/a_id/41882/c/65,66/p/48903,49902,56721,56736/

Αντι να κανεις ολα αυτα, καλυτερα να παιξεις με τα καναλια στο ρουτερ. Αν για παραδειγμα, εκπεμπεις με το router στο 13 βαλτο στο 11, κανε remove την αποθηκευμενη συνδεση απο τον υπολογιστη, κανε ενα restart τον υπολογιστη και ξανασυνδεσου απο την αρχη.

Μπορει να ειναι και προβλημα στα drivers της wireless ή να εφαγε καποιο κολλημα το router αν ειναι ανοιχτο κανενα χρονο. :p

Τελικα δεν βρηκα ακρη, τα προβληματα συνεχιζονται :(

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν βρηκα ακρη, τα προβληματα συνεχιζονται :(

 

Οταν σε αποσυνδεει, βλεπει άλλα δικτυα η καρτα σου ? Αν δεν βλεπει, τοτε παιζει να ειναι θεμα driver, αλλα ψαξε να βρεις πληροφοριες για το μοντελο της.

Καποιες καρτες στα windows 8 και στα 8.1 εγιναν discontinued και τα drivers τους δεν δουλευουν καλα. Για παραδειγμα, η intel 4965agn ειναι μια τετοια καρτα, η οποια δεν υποστηριζεται επισημα για windows 8, αλλα το driver τους εγκαθιστανται κανονικα απο τα ιδια τα windows.

Στα windows 8 αυτη η καρτα τρωει σπανια αποσυνδεσεις ενω στα 8.1 με 1-1,5 ωρα youtube εχεις screen of death.

Η σελιδα του μοντελου σου μεχρι windows 7 δινει drivers http://esupport.sony.com/US/p/model-home.pl?mdl=VPCF136FMB&template_id=1&region_id=1&tab=download#/downloadTab

Edited by jjonny
LG L3 E400 - Huawei u8800pro - Sony Xperia P - LG Nexus 4 E960
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα dell inspiron (μοντελο δεν θυμαμε!) και ειχε τα win 7 και του εβαλα προσφατα τα win 8 αλλα εχω προβλημα με την καρτα δικτιου και ετσι εβαλα ενα στικακι καρτα δικτιου για ασσυρματο ιντερνετ(wireless usb adapter) και οταν μπαινω στο pc (επιφανεια εργασιας) βγαζω το στικακι και το ξαναβαζω για να εχω ιντερνετ υπαρχει καποια λυση να μην τον κανω αυτο , ο υπολογιστης εχεια ασσυρματα καρτα της dell wireless αλλα δεν γινετε τιποτα με αυτη ελει μηπως drivers????
...The quieter you become the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

Αν είχε τα win 7 επάνω και έπαιζε κανονικά, τότε θα παίζει και με 8 κατά πάσα πιθανότητα, αν βάλεις τον σωστό driver

Δοκίμασε να βάλεις αυτόν που δίνει ο κατασκευαστής για τα 7

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε τα win 7 επάνω και έπαιζε κανονικά, τότε θα παίζει και με 8 κατά πάσα πιθανότητα, αν βάλεις τον σωστό driver

Δοκίμασε να βάλεις αυτόν που δίνει ο κατασκευαστής για τα 7

 

οκ ευχαριστω

...The quieter you become the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω σοβαρό πρόβλημα, όποιος ξέρει ας απαντήσει.

 

1) Θέλω στο netbook μου με Win 8.1 Pro να κάνω εγκατάσταση των Win 7 Ultimate που είχα παλαιότερα λόγω του ότι θα τον δώσω σε συγγενικό πρόσωπο το οποίο δε θέλει τα 8ρια. Το θέμα όμως είναι το εξής, διαβάζω στο ίντερνετ ότι πλέον η MS δίνει τη δυνατότητα να κάνεις downgrade μόνο σε κάποιες εκδόσεις (π.χ Win 8 Pro -> Win 7 Pro μόνο!) αλλά βλέπω ότι αναφέρονται στις OEM, ενώ οι δικές μου εκδόσεις (τόσο στα 8, όσο και στα 7) είναι retail, δηλαδή έχουνε "κατέβει" από τις "γνωστές" ιστοσελίδες, αλλά έχουν ενεργοποιηθεί με retail κλειδί.

Επίσης, διαβάζω ότι για να γίνει η παραπάνω διαδικασία, χρειάζεται να ξεκλειδώσω/απενεργοποιήσω κάτι από το bios.

 

Τι ισχύει και τι μπορώ να κάνω;

Να ενημερώσω ότι dvd δε μπορεί να δεχτεί ο υπολογιστής, οπότε η όλη διαδικασία θα γίνει είτε μέσω της επιφάνειας εργασίας, είτε μέσω bootable usb.

 

2) Θέλω στο άλλο μου λάπτοπ θέλω να κάνω downgrade από 8.1 σε 8, αυτό πως γίνεται; Περνάω το δισκάκι των 8 και κάνω εγκατάσταση από την αρχή ή υπάρχει δυνατότητα απεγκατάστασης των 8.1 και επαναφορά στα 8 όπως γίνεται με τα SPs των άλλων Win;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω σοβαρό πρόβλημα, όποιος ξέρει ας απαντήσει.

 

1) Θέλω στο netbook μου με Win 8.1 Pro να κάνω εγκατάσταση των Win 7 Ultimate που είχα παλαιότερα λόγω του ότι θα τον δώσω σε συγγενικό πρόσωπο το οποίο δε θέλει τα 8ρια. Το θέμα όμως είναι το εξής, διαβάζω στο ίντερνετ ότι πλέον η MS δίνει τη δυνατότητα να κάνεις downgrade μόνο σε κάποιες εκδόσεις (π.χ Win 8 Pro -> Win 7 Pro μόνο!) αλλά βλέπω ότι αναφέρονται στις OEM, ενώ οι δικές μου εκδόσεις (τόσο στα 8, όσο και στα 7) είναι retail, δηλαδή έχουνε "κατέβει" από τις "γνωστές" ιστοσελίδες, αλλά έχουν ενεργοποιηθεί με retail κλειδί.

Επίσης, διαβάζω ότι για να γίνει η παραπάνω διαδικασία, χρειάζεται να ξεκλειδώσω/απενεργοποιήσω κάτι από το bios.

 

Τι ισχύει και τι μπορώ να κάνω;

Να ενημερώσω ότι dvd δε μπορεί να δεχτεί ο υπολογιστής, οπότε η όλη διαδικασία θα γίνει είτε μέσω της επιφάνειας εργασίας, είτε μέσω bootable usb.

 

2) Θέλω στο άλλο μου λάπτοπ θέλω να κάνω downgrade από 8.1 σε 8, αυτό πως γίνεται; Περνάω το δισκάκι των 8 και κάνω εγκατάσταση από την αρχή ή υπάρχει δυνατότητα απεγκατάστασης των 8.1 και επαναφορά στα 8 όπως γίνεται με τα SPs των άλλων Win;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

 

Για το 1)

Κάνεις downgrade στα 7pro και μετά με το windows anytime upgrade βάζεις ένα κλειδί για να κάνεις upgrade στα 7ultimate.

 

Για το 2)

Επαναφορά συστήματος δοκίμασες;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Για το 1)

Κάνεις downgrade στα 7pro και μετά με το windows anytime upgrade βάζεις ένα κλειδί για να κάνεις upgrade στα 7ultimate.

 

Για το 2)

Επαναφορά συστήματος δοκίμασες;

 

1) Έκανα κανονικά υποβάθμιση σε Win 7 Ultimate χωρίς να γίνει τίποτα. Απ'ότι διάβασα, τα περί περιορισμών, κλειδωμάτων κτλ από 8 σε 7 γίνονται μόνο όταν ένας υπολογιστής έχει προεγκατεστημένα από τη "μαμά" τα 8 και κάποιος θέλει να υποβαθμίσει το σύστημά του. Ενημερωτικά, σ'αυτή την περίπτωση η κατασκευάστρια εταιρεία δεν προσφέρει υποστήριξη για ό,τι γίνει λόγω παρεμβάσεων στο bios.

 

2) Δεν χρειάστηκε τελικά να κάνω υποβάθμιση σε 8, αλλά άλλος τρόπος από την εκ νέου εγκατάσταση του λειτουργικού δεν φαίνεται να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπορεί να μου θυμίσει κάποιος πως απενεργοποιώ την επιλογή να ζητάει κωδικό με το άνοιγμα του pc (windows 8.1)?

Ευχαριστώ

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...