Jump to content

Microsoft Windows 8


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή για να καταλάβω... έχεις windows tablet και σε ενόχλησε που δεν είναι unified τα λειτουργικό με το desktop;;; Δηλαδή ένα android tablet είναι πιο unified με windows ή Mac;;; Ή μήπως είναι unified το OSX με το iPad;;;

Αυτό που λέω είναι ότι θα καταλάβαινα να θέλουν να αλλάξουν ένα λειτουργικό που απευθύνεται κυρίως σε σταθερούς υπολογιστές και να το κάνουν περισσότερο φιλικό στις φορητές συσκευές, μόνο αν ενοποιούσαν τις δύο αυτές πλατφόρμες. Όμως, δεν προσπαθούν αυτό, προσπαθούν να εξαργυρώσουν την διείσδυση που έχουν στους σταθερούς υπολογιστές για να πετύχουν (εκ των υστέρων) διείσδυση στους φορητούς. Αυτό είναι που με ενοχλεί.

 

 

Αυτό δεν είναι 100% σωστό. Έχω πάρει tablet της Samsung και τρέχω Windows 8 Pro. Υπάρχουν τα tablet που θα τρέχουν ή τρέχουν τα RT (είναι βέβαια και πιο φθηνά) αλλά εσύ επιλέγεις στο κάτω κάτω.
Να το αναδιατυπώσω λοιπόν. Τα tablet που τρέχουν με αρχιτεκτονική ARM μπορούν να τρέξουν μόνο την έκδοση RT, κι αυτό αν κι εφόσον είναι προεγκατεστημένη. Στην έκδοση αυτή τρέχουν μόνο εφαρμογές από το Windows Store και όχι τα κλασικά exe αρχεία των Windows.

Το δικό σου tablet προφανώς βασίζεται στην αρχιτεκτονική x86 και έτσι μπορεί να παίξει με τα Windows 8 Pro, όμως προς το παρόν tablet σαν το δικό σου αποτελούν μειοψηφία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πώς γίνεται άτομα που τους αρέσουν τα 7 να λένε ότι τους χαλάνε τα 8, δεν το καταλαβαίνω....

 

Αφού τα 8, είναι τα 7 με πιο πολλές δυνατότητες και πιο καλές επιδόσεις. Επειδή είναι λίγο μασκαρεμενα σας φαίνονται όλα τοσο τραγικά; Αλλά αν δεν ασχοληθεί κάποιος δεν μπορεί να μην δει την ευκολία που προσφέρουν σε αρκετά θέματα, ενώ κρατάνε την σταθερότητα και αξιοπιστία των 7.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σου φαινεται τοσο περιεργο;; οταν επι 18+ χρονια εχεις μαθει σε ενα στανταρ μοτίβο, και υστερα στο μασκαρευουν οπως λες με διαφορες λειτουργιες οι οποιες πανω απο ολα δεν ειναι εργονομικά σχεδιασμενες για το λαπτοπ μου, τοτε θα επιστρεψω στα 7.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι σου φαινεται τοσο περιεργο;; οταν επι 18+ χρονια εχεις μαθει σε ενα στανταρ μοτίβο, και υστερα στο μασκαρευουν οπως λες με διαφορες λειτουργιες οι οποιες πανω απο ολα δεν ειναι εργονομικά σχεδιασμενες για το λαπτοπ μου, τοτε θα επιστρεψω στα 7.

 

Θες να μου πεις οτι 18 χρόνια τώρα, τα Windows 7 ήταν ίδια με τα Xp και αυτά με την σειρά τους με τα Win 95.

Δεν υπήρχε καμία εξέλιξη.

Σορρυ αλλά αυτοακυρωνεσαι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά το έχουμε ξεχειλώσει το θέμα windows 8 αρέσουν - δεν αρέσουν. Σε όποιο topic έχει στον τίτλο τις λέξεις windows ή Microsoft γίνονται διαξιφισμοί για το αν είναι καλά ή όχι τα windows 8. Εντάξει... σε όποιον αρέσουν στην τελική... και τα windows 7 είναι πολύ καλά... ε ας μείνουν εκεί, που είναι το πρόβλημα;
Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά το έχουμε ξεχειλώσει το θέμα windows 8 αρέσουν - δεν αρέσουν. Σε όποιο topic έχει στον τίτλο τις λέξεις windows ή Microsoft γίνονται διαξιφισμοί για το αν είναι καλά ή όχι τα windows 8. Εντάξει... σε όποιον αρέσουν στην τελική... και τα windows 7 είναι πολύ καλά... ε ας μείνουν εκεί, που είναι το πρόβλημα;

 

Εχεις απολυτο δικιο,εχει κουρασει το θεμα αρεσει δεν αρεσει.

Λυσεις υπαρχουν ετσι κι αλλιως για ολα τα γουστα:)

Και εδω καποια χρησιμα tips για τα Windows 8 για οσους τους αρεσουν τα 8ρια και θελουν να μαθουν/κανουν καλυτερη τη συμβιωση σε καθημερινη χρηση.

http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2414353,00.asp

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πολλά υποσχόμενα τα νέα windows 8, αλλά τουλάχιστον στο δικό μου laptop με 4πύρηνο 2,7GHz και 6GB RAM, είναι πολύ αργά, και να φανταστείτε ότι από την αναβάθμιση από 7 δεν έχω σετάρει, δεν έχω πειράξει τίποτα. Τι μπορεί να φταίει; Καμία πρόταση;
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πολλά υποσχόμενα τα νέα windows 8, αλλά τουλάχιστον στο δικό μου laptop με 4πύρηνο 2,7GHz και 6GB RAM, είναι πολύ αργά, και να φανταστείτε ότι από την αναβάθμιση από 7 δεν έχω σετάρει, δεν έχω πειράξει τίποτα. Τι μπορεί να φταίει; Καμία πρόταση;

 

Προφανώς υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Δεν γίνεται σε 2πυρηνα 4ετιας να πετάνε και σε σένα να σέρνονται.

Θα πρότεινα φορματ και καθαρή εγκατάσταση μετά για σιγουριά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πολλά υποσχόμενα τα νέα windows 8, αλλά τουλάχιστον στο δικό μου laptop με 4πύρηνο 2,7GHz και 6GB RAM, είναι πολύ αργά, και να φανταστείτε ότι από την αναβάθμιση από 7 δεν έχω σετάρει, δεν έχω πειράξει τίποτα. Τι μπορεί να φταίει; Καμία πρόταση;

μήπως δεν δουλεύουν οι τρεις πυρήνες? :) δεν είναι δυνατόν φίλε μου, κάτι δεν έγινε σωστά, εδώ σε 2πυρηνο 5ετιας και πετάνε...

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται άτομα που τους αρέσουν τα 7 να λένε ότι τους χαλάνε τα 8, δεν το καταλαβαίνω....

 

Αφού τα 8, είναι τα 7 με πιο πολλές δυνατότητες και πιο καλές επιδόσεις. Επειδή είναι λίγο μασκαρεμενα σας φαίνονται όλα τοσο τραγικά; Αλλά αν δεν ασχοληθεί κάποιος δεν μπορεί να μην δει την ευκολία που προσφέρουν σε αρκετά θέματα, ενώ κρατάνε την σταθερότητα και αξιοπιστία των 7.

Δε θα έπρεπε να σε ρωτάει το λειτουργικό κατά την εγκατάσταση: Που θέλεις να εγκαταστήσεις τα windows 8? Σε ταμπλετ, λαπτοπ ή σταθερό υπολογιστή? Και ανάλογα να γίνεται μια προσαρμογή? Παράδειγμα εγώ που τα θέλω για σταθερό υπολογιστή και δεν έχω touch οθόνη αλλά μια 27άρα πες μου που μπορεί να χρησιμέυει η άθλια για desctop αρχική παραθυροδιάταξη...? Υπάρχουν τρόποι να το παρακάμψουμε οκ, αλλά ΟΧΙ επίσημοι τρόποι και αυτό λέει πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα εβαλα χτες το μεσημερι, χωρις clean install, τα φορεσα πανω απο τα 7 και κρατησα τα παντα (αρχεια, ρυθμισεις)

Η εγκατασταση κρατησε καπου 3,5 ωρες συνολικα. Αν αφιερωσεις λιγο χρονο, τα φερνεις στα μετρα σου και τα συνηθιζεις ευκολα.

Προσωπικα μου αρεσει η νεα εμφανιση.

 

Δε θα ελεγα οτι παει και σφαιρα παντως, δε βλεπω διαφορα με τα 7 (λαπτοπ, διπυρηνος επεξεργαστης 2,1GHz)

 

 

edit: η ταχυτητα βελτιωθηκε μετα απο καποιες ωρες λειτουργιας. Ειδικα στην εναρξη φορτωνει πολυ πιο γρηγορα

Edited by ostria19
Link to comment
Share on other sites

Δε θα έπρεπε να σε ρωτάει το λειτουργικό κατά την εγκατάσταση: Που θέλεις να εγκαταστήσεις τα windows 8? Σε ταμπλετ, λαπτοπ ή σταθερό υπολογιστή? Και ανάλογα να γίνεται μια προσαρμογή? Παράδειγμα εγώ που τα θέλω για σταθερό υπολογιστή και δεν έχω touch οθόνη αλλά μια 27άρα πες μου που μπορεί να χρησιμέυει η άθλια για desctop αρχική παραθυροδιάταξη...? Υπάρχουν τρόποι να το παρακάμψουμε οκ, αλλά ΟΧΙ επίσημοι τρόποι και αυτό λέει πολλά.

 

Εχεις καποιο δικιο αλλα απο την αλλη θα ηταν χρησιμοτερο να βλεπεις τα θετικα απο τα 8ρια που ειναι αρκετα και να μην εστιαζεις και βλεπεις μονο τα οποιαδηποτε αρνητικα.

Οπως ειπες υπαρχουν χιλιοι δυο τροποι να προσαρμοσεις τα windows αναλογα με τα γουστα σου.

Να μην σου δινοταν αυτη η επιλογη να πω εχεις απολυτο δικαιο,αλλα απο τη στιγμη που υπαρχουν πολλες και διαφορετικες λυσεις να αναφερεις το ιδιο και το ιδιο δεν χρησιμευει σε τιποτα ουτε και για εσενα και τη χρηση που θα κανεις.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θες να μου πεις οτι 18 χρόνια τώρα, τα Windows 7 ήταν ίδια με τα Xp και αυτά με την σειρά τους με τα Win 95.

Δεν υπήρχε καμία εξέλιξη.

Σορρυ αλλά αυτοακυρωνεσαι.

 

Βρες μια ομοιοτητα των win8 με win98! Εγω για τα win7 παντως μπορω να σου πω αρκετες ομοιοτητες.οποτε μην λες μεγαλες κουβεντες.προσωπικη αποψη γραφω οπως και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Βρες μια ομοιοτητα των win8 με win98! Εγω για τα win7 παντως μπορω να σου πω αρκετες ομοιοτητες.οποτε μην λες μεγαλες κουβεντες.προσωπικη αποψη γραφω οπως και εσύ.

 

Ξααδιαβασε τι γράφω, γιατί η απάντηση σου δεν βγάζει νόημα.

Και δεν ανέφερα προσωπική άποψη του στυλ "εμένα μου αρέσει η αρχική οθόνη, γιατί γουστάρω τα tiles", αλλά σχολίασα γενικά το θέμα εξέλιξης των windows και την ομοιότητα με τα Win 7.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και εγω σχολιαζω την πρακτικοτητα. Μαλλον εσυ δεν διαβασες καλα το αρχικο μου ποστ. Ειπα οτι δεν ειναι καθολου πρακτικα τα νεα Windows σε σχέση με προηγούμενα.
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι ? υπάρχει κανένα fix για το bluetooth γιατί τα έχω βάλει σε 4-5 λάπτοπ μόνο σε macbook pro λειτουργεί κανονικά , σε dell , toshiba , sony και hp τίποτα ακόμα και απο τα site των εταιριών που κατέβασα τα διάφορα drivers
Link to comment
Share on other sites

Σε hp εμενα μια χαρα δουλεύει! Ακομα και με το κινητο που το χειριζεσαι μεσω pc. Οταν μπορέσω θα δω μαρκα/driver και θα σε ενημερώσω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει κανενας αλλος προβλημα να κολλανε τα live tiles ή μονο εγω;

η αλληλογραφια και τα μηνυματα οποτε θελουν δουλευουν

εκανα απεγκατασταση της εφαρμογης και ξανα εγκατασταση, δουλεψε μια χαρα και σημερα παλι κολλαει

εψαξα λιγο στο νετ και ειδα οτι διαφοροι το εχουν συναντησει αυτο, αλλα δεν εβγαλα ακρη τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

Εχω αγορασει εναν υπολογιστη με windows 8 64bit τα οποια ειναι στα γερμανικα μπορω να αλλαξω την γλωσσα συστηματος στα ελληνικα; η στα αγγλικα;

Νομιζω ειχα διαβασει πως κατι τετοιο μπορει να γινει μονο στην pro εκδοση, ισχυει κατι τετοιο;

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα μπορεις. Στα win 7 και win 8 δεν υπαρχει περιορισμος σε αυτο το κομματι. Ας πουμε οτι ειναι multilanguage. Λογικα τα αλλαζεις και απο τις ρυθμίσεις επειδη ομως δεν θυμαμαι ακριβως, googleρε το ειναι πανευκολο.
Link to comment
Share on other sites

Σε hp εμενα μια χαρα δουλεύει! Ακομα και με το κινητο που το χειριζεσαι μεσω pc. Οταν μπορέσω θα δω μαρκα/driver και θα σε ενημερώσω.

 

Και στο δικό μου δεν είχα κανένα θέμα με το bluetooth...fujitsu T900 έχω... πάντως αν θες δοκίμασε το slimdrivers... σε εμένα έλυσε το πρόβλημα με την κάμερα που είχα.

 

Παιδια εχει κανενας αλλος προβλημα να κολλανε τα live tiles ή μονο εγω;

η αλληλογραφια και τα μηνυματα οποτε θελουν δουλευουν

εκανα απεγκατασταση της εφαρμογης και ξανα εγκατασταση, δουλεψε μια χαρα και σημερα παλι κολλαει

εψαξα λιγο στο νετ και ειδα οτι διαφοροι το εχουν συναντησει αυτο, αλλα δεν εβγαλα ακρη τι να κανω

 

Χμμ... περίεργο... δεν μου έχει παρουσιαστεί κάτι τέτοιο... και δεν πάει το μυαλό μου κάπου... αν θες δοκίμασε κανένα refresh pc. Μήπως κάτι δεν έχει κάτσει καλά κατά την εγκατάσταση.

 

Καλησπερα σας,

Εχω αγορασει εναν υπολογιστη με windows 8 64bit τα οποια ειναι στα γερμανικα μπορω να αλλαξω την γλωσσα συστηματος στα ελληνικα; η στα αγγλικα;

Νομιζω ειχα διαβασει πως κατι τετοιο μπορει να γινει μονο στην pro εκδοση, ισχυει κατι τετοιο;

 

Δεν έχει την έκδοση pro ο υπολογιστής σου;;; Αν θες δες ποια έκδοση έχει γιατί έχω την εντύπωση πως έχεις την pro.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει την έκδοση pro ο υπολογιστής σου;;; Αν θες δες ποια έκδοση έχει γιατί έχω την εντύπωση πως έχεις την pro.

 

Ο υπολογιστής μου είναι αυτός http://www.notebooksbilliger.de/notebooks/dell+notebooks/inspiron+serie/products_id/112198 και έχει τα windows 8. Έψαξα αν αλλάζει η γλώσσα συστήματος αλλά το μόνο που αλλάζει είναι η γραφή.

Υπάρχει λύση να γυρίσουμε την γλώσσα συστήματος σε Ελληνικά ή Αγγλικά;

Υπάρχει περίπτωση η γλώσσα συστήματος να αλλάζει μόνο στην pro έκδοση;

Έψαξα και στην σελίδα της microsoft αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικά με αυτό.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογιστής μου είναι αυτός http://www.notebooksbilliger.de/notebooks/dell+notebooks/inspiron+serie/products_id/112198 και έχει τα windows 8. Έψαξα αν αλλάζει η γλώσσα συστήματος αλλά το μόνο που αλλάζει είναι η γραφή.

Υπάρχει λύση να γυρίσουμε την γλώσσα συστήματος σε Ελληνικά ή Αγγλικά;

Υπάρχει περίπτωση η γλώσσα συστήματος να αλλάζει μόνο στην pro έκδοση;

Έψαξα και στην σελίδα της microsoft αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικά με αυτό.

 

Ναι... δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει την pro έκδοση ο υπολογιστής σου.

 

Λοιπόν το βρήκα...

http://www.eightforums.com/tutorials/5850-language-pack-install-uninstall-windows-8-a.html

 

Αν έχεις οποιαδήποτε απορία ρώτα ελεύθερα

Edited by Astroholic
Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Ναι... δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει την pro έκδοση ο υπολογιστής σου.

 

Λοιπόν το βρήκα...

http://www.eightforums.com/tutorials/5850-language-pack-install-uninstall-windows-8-a.html

 

Αν έχεις οποιαδήποτε απορία ρώτα ελεύθερα

 

Αδερφέ να ΄σαι καλά! ακολούθησα βήμα βήμα τις οδηγίες από το σαιτ που παρέθεσες και όλα καλά, πλέον με Ελληνική γλώσσα συστήματος! Και πάλι σ'ευχαριστώ.

Και κατι τελευταίο, μικροεφαρμογές πχ. για κατανάλωση της μνήμης ραμ και των διαθέσιμο χώρο του σκληρού για να υπάρχουν στην κεντρική οθόνη του υπολογιστή που μπορούμε να βρούμε;

Edited by giorgosgeo4

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ να ΄σαι καλά! ακολούθησα βήμα βήμα τις οδηγίες από το σαιτ που παρέθεσες και όλα καλά, πλέον με Ελληνική γλώσσα συστήματος! Και πάλι σ'ευχαριστώ.

 

Να' σαι καλά φίλε. Γι' αυτό είναι τα forum για να βοηθάει ο ένας τον άλλο.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...