Jump to content

Microsoft Windows 8


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παράκαμψη της start screen. Μπαίνει κατευθείαν στην επιφάνεια εργασίας.

 

http://www.pestaola.gr/skip-metro-suite-windows-8/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παράκαμψη της start screen. Μπαίνει κατευθείαν στην επιφάνεια εργασίας.

 

http://www.pestaola.gr/skip-metro-suite-windows-8/

 

Αν σου πω οτι εμενα μου αρεσει να μπαινω στο metro εξ αρχης διοτι εχω τα παντα στο πιατο μου με πραγματικη και full ενημερωμενα δεδομενα:p

whether update/email account/skydrive/skype συν ολες οι εφαρμογες ενημερωτικου/ψυχαγωγικου χαρακτηρα και συντομευσεις στις περισσοτερες εφαρμογες που χρησιμοποιω η' και ρυθμισεις του pc που θελω αν κανω αν χρειαστει.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη εντύπωση θετική, 2 μέρες χρήσης, χωρίς να έχω πολύ χρόνο. Το metro δεν με τρέλανε, αλλά βρήκα χρησιμότητα. Γρήγορη πρόσβαση στα προγράμματα που θέλω. Αντί να έχω shortcuts στο desktop, έχω τα προγράμματα που θέλω τακτοποιημενα αν ομάδες στο metro. Έτσι έχω ένα καθαρό desktop, χωρίς να χρειάζεται να ψάχνω στο start για να τρέξω ένα πρόγραμμα, ή να το ψάξω στο χάος του desktop. Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι δεν μπορώ να επιλέξω πολλά προγράμματα μαζί και να τα διώξω.. Πχ έβαλα το dvd video soft, και μου πέταξε καμιά 20αρια εφαρμογές στο metro και έπρεπε μια μια να τις κάνω δεξί κλικ και μετά unpin (όλες μαζι). Δεν δοκίμασα βέβαια shift και δεξί κλικ τώρα που το σκέφτομαι...

Έχω βάλει και το clasic shell για να μην με πετάει στο metro οπότε πατάω start.. Επιδόσεις δεν μπορώ να κρίνω, γιατί είναι άδειος ακόμα ο υπολογιστής.

Οπότε με βλέπω να μένω στα 8...σίγουρα επιδέχονται βελτίωσης σε πολλά σημεία, αλλά δεν νομίζω ότι είναι το χειρότερο λειτουργικό που έχει βγάλει η ms..

Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω οτι εμενα μου αρεσει να μπαινω στο metro εξ αρχης διοτι εχω τα παντα στο πιατο μου με πραγματικη και full ενημερωμενα δεδομενα:p

whether update/email account/skydrive/skype συν ολες οι εφαρμογες ενημερωτικου/ψυχαγωγικου χαρακτηρα και συντομευσεις στις περισσοτερες εφαρμογες που χρησιμοποιω η' και ρυθμισεις του pc που θελω αν κανω αν χρειαστει.

 

Θα συμφωνήσω. Τελικά το metro ui με έχει βολέψει σε πολλά πράγματα.. email, γιορτές, καιρός κλπ όλα μαζεμένα.. κατηγοριοποίηση προγραμμάτων, παιχνιδιών κλπ! Στην επιφάνεια εργασίας υπάρχει μόνο ο κάδος και τίποτα άλλο, καθώς και μερικές συντομεύσεις στην taskbar.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Τι να τα κάνεις όμως τα πιο νέα windows αν σου τρώνε από μόνα τους την μισή RAM? :rolleyes: Τα ΧΡ τουλάχιστον δούλευαν και με 256mb ram όταν είχαν πρωτοβγεί.

Προφανώς μιλάω για παλιό hardware όπως στο άρθρο, το αν αξίζει να προτιμήσει κάποιος τα 8 σε νέο PC είναι άλλο θέμα.

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

κάτι ώρες χρήσης και μπορώ να πω ότι τρέχουν καλύτερα απ τα 7 στο λαπιτοπι μου

ερωτησεις:

1) πρέπει οποσδηποτε να δώσω λογαριασμο hotmail; αλλιώς δε μπορω να χρησιμοποιησω τα παράθυρα;

2)γίνεται να παρακάμψω την log in screen και να μπαίνει απευθείας στο metro ui;

3) drivers από τα xp/7 είναι συμβατοί;

Link to comment
Share on other sites

κάτι ώρες χρήσης και μπορώ να πω ότι τρέχουν καλύτερα απ τα 7 στο λαπιτοπι μου

ερωτησεις:

1) πρέπει οποσδηποτε να δώσω λογαριασμο hotmail; αλλιώς δε μπορω να χρησιμοποιησω τα παράθυρα;

2)γίνεται να παρακάμψω την log in screen και να μπαίνει απευθείας στο metro ui;

3) drivers από τα xp/7 είναι συμβατοί;

 

1) http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/create-user-account

2) http://www.pestaola.gr/disable-windows-8-lock-screen/

3) προσωπικά δεν είχα θέμα, νομίζω για την κάρτα γραφικών κατέβασα των 7 και ήμουν οκ.

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δοκιμάσει, απλά θυμόμουν ότι υπήρχε αυτός ο οδηγός..

δες και εδώ: http://superuser.com/questions/398015/how-to-disable-windows-8-lock-screen και εδώ: http://winsupersite.com/windows-8/windows-8-tip-disable-lock-screen

αν και με μια γρηγορη ματια την ιδια διαδικασια πρεπει να εχουν

Link to comment
Share on other sites

θα το ψάξω εκτενέστερα για την start up/pog in screen

 

με τους οδηγους καμία τύχη :(

 

Καλημέρα. Πάντως αν βαριέσαι να γράφεις τον κωδικό επειδή είναι μεγάλος μπορείς από τα settings να τον αντικαταστήσεις με ένα τετραψήφιο pin για να σου είναι πιο εύκολο. Σαν μέση λύση το λέω. Γιατί και εμένα μου την έσπαγε να πληκτρολογώ κάθε φορά ένα 15 ψηφίο κωδικό.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

θα το ψάξω εκτενέστερα για την start up/pog in screen

 

με τους οδηγους καμία τύχη :(

 

Πας settings-change pc settings-users και πατας switch to local account και καθαρισες,δεν θα σου εμφανιζει κωδικο κατα την εκκινηση του pc.

Δες και εδω το video και κανε παυση στο 2.33'

http://www.youtube.com/watch?v=Xh1bbmGOCOI

 

Και 2 γενικα video εκμαθησεις των 8ριων σε αρχαριους χρηστες

 

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πας settings-change pc settings-users και πατας switch to local account και καθαρισες,δεν θα σου εμφανιζει κωδικο κατα την εκκινηση του pc.

Δες και εδω το video και κανε παυση στο 2.33'

http://www.youtube.com/watch?v=Xh1bbmGOCOI

 

Και 2 γενικα video εκμαθησεις των 8ριων σε αρχαριους χρηστες

 

Τί επηρεάζεται και τι αλλάζει με την αλλαγή σε local account?

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα Win 8 στο laptop και win 7 στο desktop pc.

Στο ίδιο ρουτερ και τα 2, το πρώτο με ασύρματο, αλλά το άλλο με καλώδιο.

Σε αντιγραφή μεγάλου αρχείου από το laptop στο desktop, η ταχύτητα είναι τραγική. Μιλάμε για 1-2mb/s όταν από εξωτερικό δίσκο αντιγράφει με 20mb/s.

Τι μπορεί να φταίει;

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα Win 8 στο laptop και win 7 στο desktop pc.

Στο ίδιο ρουτερ και τα 2, το πρώτο με ασύρματο, αλλά το άλλο με καλώδιο.

Σε αντιγραφή μεγάλου αρχείου από το laptop στο desktop, η ταχύτητα είναι τραγική. Μιλάμε για 1-2mb/s όταν από εξωτερικό δίσκο αντιγράφει με 20mb/s.

Τι μπορεί να φταίει;

 

Πολλά μπορούν να φταίνε. Από τον router, την απόσταση, τα processes που τρέχουν στο laptop, το ίδιο το laptop... Πολλά.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

δε μπορεσα να βρω οδηγους για την καρτα γραφικων μου (ati x1600 mobility). η αναλυση που εχω τωρα ειναι η απαίσια 1024Χ768 :p

 

Θέλω να γυρίσω σε xp ή 7 αλλά δε κάνει boot το cd!!! ούτε linux που δοκίμασα bootαρει. μπαίνει απευθείας στα 8αρια.

ΠΩΣ θα κανω boot ρε παιδια; :(

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπορούν να φταίνε. Από τον router, την απόσταση, τα processes που τρέχουν στο laptop, το ίδιο το laptop... Πολλά.

 

Το ρουτερ είναι το κορυφαίο netgear dgn 2200v3

Θέμα απόστασης δεν παίζει, αλλά γιατί είμαι δίπλα στο ρουτερ.

Το σήμα στο wifi είναι full πάντως στο laptop

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

δε μπορεσα να βρω οδηγους για την καρτα γραφικων μου (ati x1600 mobility). η αναλυση που εχω τωρα ειναι η απαίσια 1024Χ768 :p

 

Θέλω να γυρίσω σε xp ή 7 αλλά δε κάνει boot το cd!!! ούτε linux που δοκίμασα bootαρει. μπαίνει απευθείας στα 8αρια.

ΠΩΣ θα κανω boot ρε παιδια; :(

 

Μπαίνεις στο bios πατώντας το κουμπί που γράφει στην αρχική οθόνη όταν ανοίξεις το pc (κάτι σαν "Press F2 to enter setup"). Εκεί θα αλλάξεις την σειρά των συσκευών από τις οποίες κάνει boot. Θα βάλεις πρώτα το dvd και μετά τον σκληρό. Σώζεις τις αλλαγές και όταν ξανανοίξεις το pc θα πρέπει να μπει στο dvd των windows 7.

 

Ένας πιο εύκολος τρόπος είναι στην εκκίνηση να πατήσεις το F12, που θα σε βγάλει κατευθείαν στο μενού επιλογής συσκευής boot, αλλά δεν υπάρχει σε όλα τα pc.

 

Αν υπάρχει θέμα με το dvd μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις boot και από usb stick, καίγοντας το .iso με το unetbootin.

Edited by johnnytifosi
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα Vista, έτσι και τα 7 δεν χρειάζονται dvd για να εγκατασταθούν. Οπότε, αν έχεις το iso στον υπολογιστή, κάν'το mount με κάποιο πρόγραμμα (π.χ Daemon Tools) και "τρέξε" το setup.exe από'κει. :)
Link to comment
Share on other sites

Έχω τα Win 8 στο laptop και win 7 στο desktop pc.

Στο ίδιο ρουτερ και τα 2, το πρώτο με ασύρματο, αλλά το άλλο με καλώδιο.

Σε αντιγραφή μεγάλου αρχείου από το laptop στο desktop, η ταχύτητα είναι τραγική. Μιλάμε για 1-2mb/s όταν από εξωτερικό δίσκο αντιγράφει με 20mb/s.

Τι μπορεί να φταίει;

 

το ρουρερ, το καλωδιο, το ασυρματο; :lol::p:happy::rolleyes:

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα Vista, έτσι και τα 7 δεν χρειάζονται dvd για να εγκατασταθούν. Οπότε, αν έχεις το iso στον υπολογιστή, κάν'το mount με κάποιο πρόγραμμα (π.χ Daemon Tools) και "τρέξε" το setup.exe από'κει. :)

 

Εγκατάσταση Windows μέσα από τα windows? :wacko: Το έχεις δοκιμάσει και είσαι σίγουρος;

Όταν το pc θα κάνει restart κατά την εγκατάσταση, πλέον δεν υπάρχει το daemon tools για να συνεχίσει...

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση Windows μέσα από τα windows? :wacko: Το έχεις δοκιμάσει και είσαι σίγουρος;

Όταν το pc θα κάνει restart κατά την εγκατάσταση, πλέον δεν υπάρχει το daemon tools για να συνεχίσει...

 

Για να το προτείνω, σημαίνει πως το έχω δοκιμάσει, δεν θέλω να χαλάσω τον υπολογιστή του φίλου. Έχω εγκαταστήσει αρκετές φορές με το συγκεκριμένο τρόπο τόσο τα Vista όσο και τα 7.

 

Όταν κάνεις mount το iso μέσω του daemon και εκκινήσεις το πρόγραμμα εγκατάστασης, αυτό αντιγράφει αρχεία τα οποία χρειάζονται για τη συνέχιση της εγκατάστασης (ολοκληρώνει δηλαδή το πρώτο στάδιο της διαδικασίας) και μετά την πρώτη επανεκκίνηση του υπολογιστή, γίνεται η εξαγωγή των δεδομένων, η εφαρμογή των ενημερώσεων κτλ, πράγματα που δεν χρειάζονται το dvd για να ολοκληρωθούν.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντήσεις παιδιά! το μεσημεράκι bootαρα επιτυχώς με το gparted, διεγραψα τον σκληρο, bootαρα με το cd των xp και πλέον σας γράφω απ αυτά! με πιασε μια νοσταλγία και γύρισα στα xp, τα 7αρια με βόλεψαν απίστευτα!

 

ΔΕ γινόταν με τίποτα να bootάρω dvd των 7, cd των xp ενώ είχα τα 8αρια εγκατεστημενα. στο bios είχα το dvd rom πρώτη επιλογή αλλά δεν υπάκουγε :p

μόνο η fedora 18 bootαρε

(όντως η διαδικασία που αναφερει ο DonJuan πρεπει να ισχύει)

 

 

προς το παρών δε κάνω κίνηση με τα 8 πάλι, αν δε βρώ πρώτα οδηγό για την καρτα γραφικών

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δοκίμασα και από το desktop να αντιγράψω κάτι στο laptop και η ταχύτητα ήταν πάλι γύρω στο 1,8Mb/s.

Είναι νορμάλ αυτό; Είναι θέμα δικτύου; Το Lan δεν υποτίθεται ότι δίνει μέχρι 100mbps?

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...