Jump to content

iPhone 4


avid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@Nizl84: Γιώργο μην το σκέφτεσαι καθόλου, πάρε το iPhone και απλά θα ησυχάσεις. Κι εγώ για χρόνια δεν το επέλεγα, προτιμούσα (λανθασμένα) τα WM λόγω της περιβόητης παραμετροποίησής τους και του ότι ελέγχεις πλήρως το σύστημα κτλ... Τελικά μετά από χρόνια χρήσης διαπίστωσα ότι όλα αυτά είναι παντελώς ανούσια μπροστά στη χρηστικότητα και στην αξιοπιστία. Τελικά αυτό είναι που μένει, η χρηστικότητα και η αξιοπιστία. Και αυτά μεγιστοποιούνται στο iPhone περισσότερο από κάθε άλλη συσκευή (κατά τη γνώμη μου πάντα).

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου στα περι χρηστικοτητας και αξιοπιστιας καθοτι ειναι πολυ σημαντικα. Τα Windows Mobile προσφερανε μια

X παραμετροποιηση αλλα ηταν για να περνας μερες ολοκληρες στους XDA.

 

Μια περιοδο ειχα το htc hd, και το ειχα επιλεξει εναντι του iphone 3g. Μεγαλη οθονη, υψηλοτερη αναλυση και μηδεν περιορισμοι με εκαναν να νιωθω ανετα με την επιλογη μου. Μεχρι την στιγμη που καθησα και το συγκρινα διπλα διπλα με ενα iphone. Ποια αναλυση και 3.8 οθονη. Οταν εγω κολλαγα για να ανοιξω ενα application να κανω την δουλεια μου, η απλα να κανω scroll στο touchflo, o φιλος ειχε κανει την δουλεια του και το ειχε κλεισει. Η διαφορα στους τοτε browser επισης χαοτικη. Στο τελος ειχα μεινει με την αναλυση και την 3.8 οθονη να

ψιλοκλαιω τα λεφτα μου :p

 

Οσο και να ειμαι κολλημενος με τις μεγαλες οθονες, χιλιες φορες μια μικροτερη και να κανεις την δουλεια σου ομορφα και ωραια.

 

Παρεπιπτοντως, αν τελικα βγει με μεγαλυτερη οθονη το 5αρι, τοτε νομιζω, κατα την γνωμη μου παντα και την χρηση που θελω να κανω,

θα ειναι το απολυτο εργαλειο κατ'εμε. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παρεπιπτοντως, αν τελικα βγει με μεγαλυτερη οθονη το 5αρι, τοτε νομιζω, κατα την γνωμη μου παντα και την χρηση που θελω να κανω, θα ειναι το απολυτο εργαλειο κατ'εμε. :)

Αυτό με καίει κι εμένα... Αν βγει το 5 και είναι ριζικά καλύτερο τι θα κάνω; Κι εμένα μ' αρέσουν οι μεγάλες οθόνες (είχα το HD2 = 4,3" οθόνη). Κατά βάθος δεν θέλω να βγει... Μακάρι να βγει το 2012-13! :lol:

 

Πλάκα κάνω, μακάρι να βγει και αύριο να το χαρούμε. Αν θες τη γνώμη μου περίμενε να πάρεις το 5. Θα μου πεις γιατί εγώ δεν περίμενα. Κάτι η επιδότηση που την παζάρεψα, κάτι μια καλύτερη τιμή που πέτυχα από φίλο με μαγαζί Vodafone, κατέληξα να το πάρω τώρα. Δεν πειράζει, απ' ό,τι λέγεται δεν χάνουν την αξία τους οπότε απλά το δίνω και χάνω 100-200 ευρώ στην αλλαγή. Αλλά μπορεί και να το κρατήσω γιατί πραγματικά με καλύπτει στο 100% αυτή τη στιγμή.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Οι ελειψεις που με βασανιζαν περισσότερο αφορούσαν αυτα που δίνονται με το iOS 5 και αφορούσαν κυρίως την πρακτικότητα και την ταχύτητα χρήσης.

Δηλαδή ενω τώρα μπορείς να μπεις απο την lock screen κατευθείαν για να απαντήσεις σ ένα mail, η να καλεσεις μια αναπάντητη, πριν έπρεπε να ξεκλειδωσεις να μπεις στην εφαρμογη κλπ.

Όλα τα αλλα λίγο με απασχολούν γιατί ελάχιστα τα χρησιμοποιω.

Μη σώσει η μεταφορα αρχείων με ΒΤ. Εδω ένα βίντεο 15" ήθελα να στείλω και αν δεν υπήρχε το dropbox η το Qik ούτε με mail δεν θα πήγαινε και λέμε με ΒΤ?

Πλέον υπάρχουν ένα σωρο εφαρμογές που μοιράζουν μεταξύ διαφορετικών λειτουργικών φωτο κλπ μέσω wifi. Αν είσαι σε μια καφεταιρεια μπορείς άνετα να το κανεις.

 

Εγω με τα tweaks που χρησιμοποιω δεν έχω battery brain. Έτυχε το lockinfo σ ένα update πριν καιρο να αυξησει την κατανάλωση αλλα διορθωθηκε αμέσως.

Αν τώρα κάποιος θέλει στο lockinfo να έχει το widget του twitter κλπ και να ανανεώνει κάθε 5 λεπτά λογικά θα έχει λίγο παραπάνω κατανάλωση.

Και πάλι όμως δεν έχω κινδυνεύσει ποτε να μείνω απο μπαταρία.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που διαπιστώνει κανείς πολύ γρήγορα με το iPhone 4 είναι ότι μπορεί να δουλεύει την touch screen τόσο γρήγορα ώστε να προγραμματίζει τις μελλοντικές κινήσεις των δαχτύλων από πριν, ξέροντας με βεβαιότητα ότι θα εκτελεστούν ταχύτατα και χωρίς πρόβλημα. Με το iPhone 4 σε standby μου παίρνει μόνο μερικά δευτερόλεπτα να το ανοίξω, να μπω στο Tapatalk, να τσεκάρω για απαντήσεις και να το ξαναβάλω σε standby. Δεν σκέφτομαι, απλά του ζητάω πράγματα και αυτό εκτελεί πιστά και με ακρίβεια. Ο ορισμός του smoothness... Με το HD2 έπρεπε να προσέχω πού πατάω, πώς το πατάω, αν πατήθηκε και τι προκάλεσε...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Οι ελειψεις που με βασανιζαν περισσότερο αφορούσαν αυτα που δίνονται με το iOS 5 και αφορούσαν κυρίως την πρακτικότητα και την ταχύτητα χρήσης.

Δηλαδή ενω τώρα μπορείς να μπεις απο την lock screen κατευθείαν για να απαντήσεις σ ένα mail, η να καλεσεις μια αναπάντητη, πριν έπρεπε να ξεκλειδωσεις να μπεις στην εφαρμογη κλπ.

 

Θα συμφωνησω μαζι σου Κωστα. Για μενα, απ'οτι εχω διαβασει παντα, χωρις να εχω την εμπειρια της beta, τα notifications στην lock screen και γενικοτερα το drop down των notifications σε οποια εφαρμογη και να εισαι, ειναι η μεγαλυτερη αλλαγη.

Μακαρι να συνοδευονται ολα αυτα και απο μεγαλυτερη οθονη, οχι τραγικα μεγαλυτερη, αλλα η apple το "εχει" σχεδιαστικα ωστε να την χωρεσει σε ενα σκελετο ελαχιστα μεγαλυτερο.

 

Αυτό με καίει κι εμένα... Αν βγει το 5 και είναι ριζικά καλύτερο τι θα κάνω; Κι εμένα μ' αρέσουν οι μεγάλες οθόνες (είχα το HD2 = 4,3" οθόνη). Κατά βάθος δεν θέλω να βγει... Μακάρι να βγει το 2012-13! :lol:

 

Πλάκα κάνω, μακάρι να βγει και αύριο να το χαρούμε. Αν θες τη γνώμη μου περίμενε να πάρεις το 5. Θα μου πεις γιατί εγώ δεν περίμενα. Κάτι η επιδότηση που την παζάρεψα, κάτι μια καλύτερη τιμή που πέτυχα από φίλο με μαγαζί Vodafone, κατέληξα να το πάρω τώρα. Δεν πειράζει, απ' ό,τι λέγεται δεν χάνουν την αξία τους οπότε απλά το δίνω και χάνω 100-200 ευρώ στην αλλαγή. Αλλά μπορεί και να το κρατήσω γιατί πραγματικά με καλύπτει στο 100% αυτή τη στιγμή.

 

Ο μονος λογος Κωστα που δεν θα περιμενω ειναι οτι και το δικο μου κινητο και της γυναικας μου ειναι για αποσυρση. Οποτε παιρνω το 4αρι, δεν νομιζω να εχει και μεγαλες διαφορες με το 5 αλλωστε, και οταν με το καλο ερθει το 5 στην Ελλαδα, το παιρνω και δινω το 4 στην γυναικα.

Απλα δεν αντεχω αλλο lag στην συσκευη που θα εχω σαν κινητο και να θελω τριπλασιο χρονο απ'οτι ενα iphone για να κανω την ιδια δουλεια. Εδω ενα site θελω να ανοιξω για μια πληροφορια με τον Opera και το σκεφτομαι:lol:

 

Κάτι που διαπιστώνει κανείς πολύ γρήγορα με το iPhone 4 είναι ότι μπορεί να δουλεύει την touch screen τόσο γρήγορα ώστε να προγραμματίζει τις μελλοντικές κινήσεις των δαχτύλων από πριν, ξέροντας με βεβαιότητα ότι θα εκτελεστούν ταχύτατα και χωρίς πρόβλημα. Με το iPhone 4 σε standby μου παίρνει μόνο μερικά δευτερόλεπτα να το ανοίξω, να μπω στο Tapatalk, να τσεκάρω για απαντήσεις και να το ξαναβάλω σε standby. Δεν σκέφτομαι, απλά του ζητάω πράγματα και αυτό εκτελεί πιστά και με ακρίβεια. Ο ορισμός του smoothness... Με το HD2 έπρεπε να προσέχω πού πατάω, πώς το πατάω, αν πατήθηκε και τι προκάλεσε...

 

Νομιζω με καλυψες απολυτα..:)

Edited by Nizl84
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που διαπιστώνει κανείς πολύ γρήγορα με το iPhone 4 είναι ότι μπορεί να δουλεύει την touch screen τόσο γρήγορα ώστε να προγραμματίζει τις μελλοντικές κινήσεις των δαχτύλων από πριν, ξέροντας με βεβαιότητα ότι θα εκτελεστούν ταχύτατα και χωρίς πρόβλημα. Με το iPhone 4 σε standby μου παίρνει μόνο μερικά δευτερόλεπτα να το ανοίξω, να μπω στο Tapatalk, να τσεκάρω για απαντήσεις και να το ξαναβάλω σε standby. Δεν σκέφτομαι, απλά του ζητάω πράγματα και αυτό εκτελεί πιστά και με ακρίβεια. Ο ορισμός του smoothness... Με το HD2 έπρεπε να προσέχω πού πατάω, πώς το πατάω, αν πατήθηκε και τι προκάλεσε...

 

Ετσι ειναι! Ισχυει! Χρησιμοποιωντας παραλληλα το hd2, ειναι εμφανες! Ευαισθητη οθονη κι αυτη, αλλα οχι τοσο ακριβης οσο του μηλου. Μοιαζει λες κ θελει calibration ενω νομιζω δε χρειαζεται σε capacitive οθονες. :wacko:

 

 

Greetings from my iPhone 4G via Tapatalk

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Το touch screen δεν έχει αντίπαλο, δοκιμαζα το lg x2 και νόμιζα ότι είναι χαλασμένο.

 

 

Αν όμως βγουν 2 iPhone αυτή την φορά 4s και 5 τότε μπορεί το 4 για πρώτη φορά να χάσει πολυ απο την αξία μεταπώλησης. Ειδικά αν το το 4s βγει στα 400-450€

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση:

Όταν ανοίγω ένα link youtube που μου έχουν στείλει στο msn ή στο tweeter με πάει στη mobile έκδοση του youtube και μου βγάζει ένα πλάισιο κειμένου που μου λέει να εγκαταστήσω την εφαρμογή κ.ο.κ. Πως μπορεί να ανοίγει κατευθείαν τα βιντεάκια από την εφαρμογή της apple? Χρειάζεται να έχω την εφαρμογή που μου ζητάει?

Link to comment
Share on other sites

επεσε χτες στα χερια μου ενα iphone4 το οποιο στο σημειο που ναι η καμερα ηταν διαφορετικο απ ολα τ αλλα iphone4 εχω δει.και φυσικα δεν ηταν καποιου ειδους απομιμησης απο την ασια αλλα κανονικο iphone4.σε κεινο το σημειο που το iphone4 εχει ''ξεχωριστα'' καμερα και φλας σε αυτο το iphone4 ειναι εννιαια καλυμενα κατω απ το πισω ''γυαλινο'' σημειο.ξερει κανεις τπτ γι αυτο?:blink:
Link to comment
Share on other sites

επεσε χτες στα χερια μου ενα iphone4 το οποιο στο σημειο που ναι η καμερα ηταν διαφορετικο απ ολα τ αλλα iphone4 εχω δει.και φυσικα δεν ηταν καποιου ειδους απομιμησης απο την ασια αλλα κανονικο iphone4.σε κεινο το σημειο που το iphone4 εχει ''ξεχωριστα'' καμερα και φλας σε αυτο το iphone4 ειναι εννιαια καλυμενα κατω απ το πισω ''γυαλινο'' σημειο.ξερει κανεις τπτ γι αυτο?:blink:

 

μπορεί ο χρήστης να είχε αλλάξει το πίσω κάλυμα...στο 4 λόγω σχεδιάσης αλλάζει σε 1''...

Link to comment
Share on other sites

Τι χρήση του κάνεις??

Εμένα βγάζει περίπου 2 μέρες με κλειστό το 3g όταν δεν το χρειάζομαι.

 

EDIT: Στο itunes, σε μερικά podcast, έχει δίπλα την ένδειξη explicit και , παότι είναι free, δεν μπορώ να τα κατεβάζω (είναι αχνή η επιλογή). Ξέρετε τι μπορώ να κάνω ώστε να τα κατεβάσω?

 

1 ώρα έχω βγάλει απο την πρίζα και είναι στο 86%!!!!

 

Απλές συνεχόμενες επαγγελματικές κλήσεις, τίποτε το ιδιαίτερο.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα έχω βγάλει απο την πρίζα και είναι στο 86%!!!!

 

Απλές συνεχόμενες επαγγελματικές κλήσεις, τίποτε το ιδιαίτερο.

 

Αν μιλας τοσο πολυ, λογικο ειναι...

Και εγω μιλαω, οχι ομωε περισσοτερο απο μιση ωρα την ημερα. (συνηθως).

Παντως η μπαταρια του κραταει το διπλασιο απο τα περισσοτερα android.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλας τοσο πολυ, λογικο ειναι...

Και εγω μιλαω, οχι ομωε περισσοτερο απο μιση ωρα την ημερα. (συνηθως).

Παντως η μπαταρια του κραταει το διπλασιο απο τα περισσοτερα android.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Εγώ το αναφέρω για να επιδειξω ένα σοβαρό πρόβλημα του τηλεφώνου. Τώρα είμαι στις 2 ώρες χρήσης κι έχει πέσει στο 70%. Κάνοντας έναν απλό υπολογισμό μπορείς να καταλήξεις ότι σε 6 ώρες απο την τελευταία φόρτιση (περίπου δηλαδή στις 14:00 αν έχεις φύγει στις 08:00), στο κινητό έχει μείνει ... 10% μπαταρία!!!!

 

Αυτο όπως είναι φυσικό το καθιστά παντελώς άχρηστο για έναν σοβαρο επαγγελματία. Απορώ πως η Apple διατείνεται ότι το iPhone μπορεί να είναι ιδανικό για επιχειρήσεις.

 

Το άλλο σοβαρο μειονέκτημα έχει να κάνει με το Bluetooth Stack λόγω του οποίου δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις παρα ελάχιστα Bluetooth hands free.

 

Παντως η μπαταρια του κραταει το διπλασιο απο τα περισσοτερα android.

 

 

Τα Android δεν είναι ανταγωνιστές στις επιχειρήσεις. Αντίθετα, ένα Blackberry με την ίδια χρήση βγάζει 2-3 μέρες (!!!).

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Παντως η μπαταρια του κραταει το διπλασιο απο τα περισσοτερα android.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ετσι ειναι Γιαννη. Σχεδον διπλασια απο ολα τα android. Εκτος απο το υπεροχο -και σε αυτο τον τομεα- galaxy s II ;)

Link to comment
Share on other sites

Το iPhone το φόρτιζω πάντα στο MacBook. Φορτιζει στο 1/3 του χρόνου σε σχέση με το LG και NEXUS.

Όπως θέλει να το αφήσεις μια ώρα ακόμα απο την στιγμη που θα δείξει για πρώτη φορα το 100%.

Όταν το κανεις, η μπαταρία παρουσιάζει φυσιολογική πτώση και όχι αυτο το απότομο πέσιμο μέχρι το 75% που μετα γίνεται πλοκή πιο αργο.

Προφανώς όταν δείχνει 100% δεν ειναι πραγματικο.

 

Χθες πέρασα την beta2. Τρομερά βελτιωμένη σε σχέση με την 1.

Η μπαταρία το βράδυ με όλα ανοικτά + Google exchange mail, calendar, contacts και σε μέρος που το σήμα του wifi ειναι χάλια, έχασε λιγότερο απ ότι με την 4.3.3

Σε 6 ώρες έχασα μόλις 8% και μ ένα ξυπνητήρι που βάσανα επι μια ώρα κάθε λίγο για να καταφέρω να σηκωθω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το iPhone το φόρτιζω πάντα στο MacBook. Φορτιζει στο 1/3 του χρόνου σε σχέση με το LG και NEXUS.

Όπως θέλει να το αφήσεις μια ώρα ακόμα απο την στιγμη που θα δείξει για πρώτη φορα το 100%.

Όταν το κανεις, η μπαταρία παρουσιάζει φυσιολογική πτώση και όχι αυτο το απότομο πέσιμο μέχρι το 75% που μετα γίνεται πλοκή πιο αργο.

Προφανώς όταν δείχνει 100% δεν ειναι πραγματικο.

 

Χθες πέρασα την beta2. Τρομερά βελτιωμένη σε σχέση με την 1.

Η μπαταρία το βράδυ με όλα ανοικτά + Google exchange mail, calendar, contacts και σε μέρος που το σήμα του wifi ειναι χάλια, έχασε λιγότερο απ ότι με την 4.3.3

Σε 6 ώρες έχασα μόλις 8% και μ ένα ξυπνητήρι που βάσανα επι μια ώρα κάθε λίγο για να καταφέρω να σηκωθω.

 

Αυτο που είπες με το 100% με βάζει σε σκέψεις μάλλον πρέπει να το κάνω κι γω, αν και το αφηνω όλο το βραδυ στην πρίζα.

 

Ψαχνομαι κι εγω για την 5b2 την προτείνεις; Γενικά φοβόμουν να περάσω beta λόγω πιθανών προβλημάτων και στο sw, στην αδυναμία rollback στην 4.3 αλλα και στα παράξενα που διαβάζω ότι η beta "λήγει" τον Αυγουστο...

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αναφέρω για να επιδειξω ένα σοβαρό πρόβλημα του τηλεφώνου. Τώρα είμαι στις 2 ώρες χρήσης κι έχει πέσει στο 70%. Κάνοντας έναν απλό υπολογισμό μπορείς να καταλήξεις ότι σε 6 ώρες απο την τελευταία φόρτιση (περίπου δηλαδή στις 14:00 αν έχεις φύγει στις 08:00), στο κινητό έχει μείνει ... 10% μπαταρία!!!!

 

Αυτο όπως είναι φυσικό το καθιστά παντελώς άχρηστο για έναν σοβαρο επαγγελματία. Απορώ πως η Apple διατείνεται ότι το iPhone μπορεί να είναι ιδανικό για επιχειρήσεις.

 

Το άλλο σοβαρο μειονέκτημα έχει να κάνει με το Bluetooth Stack λόγω του οποίου δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις παρα ελάχιστα Bluetooth hands free.

 

 

 

 

Τα Android δεν είναι ανταγωνιστές στις επιχειρήσεις. Αντίθετα, ένα Blackberry με την ίδια χρήση βγάζει 2-3 μέρες (!!!).

Εμένα, το άιφον μου κρατάει όσο και το Νόκια Ε5 σχεδόν (με διαφορά λίγων ωρών υπέρ του νόκια).

Επομένως, θεωρώ ότι είναι εξαιρετικό σε αυτόν τον τομέα. Αν τυχόν βλέπεις ότι η αυτονομία σου είναι μικρή, κάνε ένα restart και αν δεν στρώσει , σκέψου και το ενδεχόμενο βλάβης (αν η πτώση της μπαταρίας είναι τόσο πολύ γρήγορη).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αναφέρω για να επιδειξω ένα σοβαρό πρόβλημα του τηλεφώνου. Τώρα είμαι στις 2 ώρες χρήσης κι έχει πέσει στο 70%. Κάνοντας έναν απλό υπολογισμό μπορείς να καταλήξεις ότι σε 6 ώρες απο την τελευταία φόρτιση (περίπου δηλαδή στις 14:00 αν έχεις φύγει στις 08:00), στο κινητό έχει μείνει ... 10% μπαταρία!!!!

 

Αυτο όπως είναι φυσικό το καθιστά παντελώς άχρηστο για έναν σοβαρο επαγγελματία. Απορώ πως η Apple διατείνεται ότι το iPhone μπορεί να είναι ιδανικό για επιχειρήσεις.

 

Το άλλο σοβαρο μειονέκτημα έχει να κάνει με το Bluetooth Stack λόγω του οποίου δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις παρα ελάχιστα Bluetooth hands free.

 

 

 

 

Τα Android δεν είναι ανταγωνιστές στις επιχειρήσεις. Αντίθετα, ένα Blackberry με την ίδια χρήση βγάζει 2-3 μέρες (!!!).

 

ο σοβαρός επιχειρηματίας (ειδικά όταν μιλάμε για μηχανικό/δικηγόρο που έχει πολλές κλήσεις/ημέρα) δεν βολεύεται με κανένα εξυπνο τηλέφωνο με μεγάλη οθόνη... το βασικό είναι η διάρκεια της μπαταρίας και τα emails και εκεί τα μπλακμπερις πραγματικά δεν παίζονται....

Link to comment
Share on other sites

ο σοβαρός επιχειρηματίας (ειδικά όταν μιλάμε για μηχανικό/δικηγόρο που έχει πολλές κλήσεις/ημέρα) δεν βολεύεται με κανένα εξυπνο τηλέφωνο με μεγάλη οθόνη... το βασικό είναι η διάρκεια της μπαταρίας και τα emails και εκεί τα μπλακμπερις πραγματικά δεν παίζονται....

 

Δεν αφήνουμε κανένα "σοβαρό επιχειρηματία" να μιλήσει για τον εαυτό του αντί να βγάζουμε συμπεράσματα για λογαριασμο "του";

 

Ειναι πιο απλό να πούμε ότι κάποιοι χρήστες έχουν περισσότερη ανάγκη αυτονομίας απο άλλους άσχετα απο το επάγγελμα τους.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αναφέρω για να επιδειξω ένα σοβαρό πρόβλημα του τηλεφώνου. Τώρα είμαι στις 2 ώρες χρήσης κι έχει πέσει στο 70%. Κάνοντας έναν απλό υπολογισμό μπορείς να καταλήξεις ότι σε 6 ώρες απο την τελευταία φόρτιση (περίπου δηλαδή στις 14:00 αν έχεις φύγει στις 08:00), στο κινητό έχει μείνει ... 10% μπαταρία!!!!

 

Αυτο όπως είναι φυσικό το καθιστά παντελώς άχρηστο για έναν σοβαρο επαγγελματία. Απορώ πως η Apple διατείνεται ότι το iPhone μπορεί να είναι ιδανικό για επιχειρήσεις.

 

Το άλλο σοβαρο μειονέκτημα έχει να κάνει με το Bluetooth Stack λόγω του οποίου δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις παρα ελάχιστα Bluetooth hands free..

 

φιλε μου το "σοβαρο προβλημα" δεν το εχει το τηλ σου:!: πιστεψε με...

 

μην συνεχιζεις γιατι εκτιθεσαι μεσω της αγνοιας σου..

δεν ειναι κακο να μην γνωριζεις κατι,ολοι μας ειμαστε ασχετοι σε πολλα πραγματα...

αλλα εδω σε διαβαζουν,ανθρωποι που κατι ξερουν παραπανω ;)

 

Δεν αφήνουμε κανένα "σοβαρό επιχειρηματία" να μιλήσει για τον εαυτό του αντί να βγάζουμε συμπεράσματα για λογαριασμο "του";

 

Ειναι πιο απλό να πούμε ότι κάποιοι χρήστες έχουν περισσότερη ανάγκη αυτονομίας απο άλλους άσχετα απο το επάγγελμα τους.

 

 

ειπα να μην μιλησω Κωστα,κ κρατιεμαι ακομη....αλλα δεν με βλεπω να το γλυτωνω...:(

 

την καλησπερα μου :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

ο σοβαρός επιχειρηματίας (ειδικά όταν μιλάμε για μηχανικό/δικηγόρο που έχει πολλές κλήσεις/ημέρα) δεν βολεύεται με κανένα εξυπνο τηλέφωνο με μεγάλη οθόνη... το βασικό είναι η διάρκεια της μπαταρίας και τα emails και εκεί τα μπλακμπερις πραγματικά δεν παίζονται....

 

Δεν έχει να κάνει με σοβαρο και ασόβαρο επιχειρηματία η στέλεχος.

Έχει να κάνει με το πόσες ώρες μένεις έξω χωρίς προσβαση σε πρίζα η φορτιστη αυτοκινήτου.

 

Εκτός αυτου ένας επιχειρηματίας δεν παίζει ούτε παιχνίδια ούτε χαζευει με τις ώρες στο Ίντερνετ.

Άρα για ομιλία, mail, ραντεβού, ειδήσεις, τον βγάζει άνετα ότι και να κάνει τούλαχιστον 24 ώρες.

 

@@ Βαγγέλη το αγαπησες το samsung:D αλλα μην υπερβαλεις:lol: αν δεν κρατα τον διπλάσιο χρόνο, κρατα τούλαχιστον 50% περισσότερο.

 

Το LG μου έχει 600αρη επεξεργαστη και οθόνη 3.2 με 1500αρα μπαταρία. Δεν φτάνει το iPhone αλλα έχει αξιοθαύμαστη αυτονομία.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

 

@@ Βαγγέλη το αγαπησες το samsung:D αλλα μην υπερβαλεις:lol: αν δεν κρατα τον διπλάσιο χρόνο, κρατα τούλαχιστον 50% περισσότερο.

 

 

Δεν υπερβαλλω Κωστα. Αλλωστε μετα απο ενα μηνα χρησης πλεον βεβαιωθηκα. Εκανα και μια σταση στο Sensation (κυριως για τα υλικα κατασκευης του), αλλα δεν...

Πραγματικα, το μονο (σοβαρο βεβαια) μειον του S2 σε σχεση με το 4 ειναι το appstore. Οι εφαρμογες του android ειναι "λιγες", το εχω πει πολλες φορες οτι η ψαλιδα ειναι ακομα μεγαλη και σιγουρα θα πρεπει να ψαξεις, να δοκιμασεις και να απογοητευτεις μεχρι να κανεις καποιες δουλειες που θελεις με τον ομορφο τροπο του μηλου (π.χ. εχω αγορασει το don't panic για πλοηγηση, αλλα προς στιγμην δεν παιζει σωστα σε S2, Sensation. Εδωσα το bug στη GI και εντος Ιουλιου θα εχουμε τη λυση, αλλα δεν παυει να πληρωσα για μια εφαρμογη, η οποια προς το παρον δεν δουλευει. Αυτα τα σκηνικα δεν παιζουν στο appstore).

 

Απο εκει και περα ο γαλαξιας υπερτερει σε ολα τα υπολοιπα. Το ιδιο intuitive touch feeling, scrolling σε μενου, browser, pinch to zoom κλπ (το μεγαλο ατου του μηλου σε σχεση με ολα τα υπολοιπα ανδροειδη - οι κορεατες εκαναν αψογη αντιγραφη), αυτονομια στα ιδια ακριβως επιπεδα (με την ιδια χρηση και στα 2) και CPU, RAM, οθονη (μεγεθος βασικα) να κανουν τη διαφορα υπερ του γαλαξια...

 

Στο 5 θα κλεισει η ψαλιδα στο hardware (και θα δουμε και παλι λιγο αλουμινιο, για να αφησουμε πισω τα αχρηστα υλικα του γαλαξια) και το μηλο θα υπερτερει και παλι ξεκαθαρα λογω εφαρμογων (εκτος αν μας τη φερουν και δεν εχουμε την επιλογη μιας 4αρας π.χ. οθονης)...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Άρα για ομιλία, mail, ραντεβού, ειδήσεις, τον βγάζει άνετα ότι και να κάνει τούλαχιστον 24 ώρες.

 

Δεν τον βγάζει ούτε μέχρι το μεσημέρι ....

 

Ξέρω πολλούς επαγγελματίες που λατρέψαν το iPhone 4 και το δώσανε λόγω μπαταρίας, έπρεπε μεσημέρι να φορτίσουν. Κάνανε μόνο κλήσεις και emailing.

 

Όπως έγραψα και παραπάνω, το έχω επιβεβαιώσει κι εγώ. Με πολλές κλήσεις, έχει πεθάνει 13:00-14:00 το μεσημέρι.

 

 

 

φιλε μου το "σοβαρο προβλημα" δεν το εχει το τηλ σου:!: πιστεψε με...

 

μην συνεχιζεις γιατι εκτιθεσαι μεσω της αγνοιας σου..

δεν ειναι κακο να μην γνωριζεις κατι,ολοι μας ειμαστε ασχετοι σε πολλα πραγματα...

αλλα εδω σε διαβαζουν,ανθρωποι που κατι ξερουν παραπανω ;)

 

Θα μπορούσες να με διαφωτίσεις σχετικά με την άγνοιά μου και να με λυτρώσεις από την ασχετοσύνη μου υποδεικνύοντας τι ανέφερα ως λάθος;

 

Έβγαλα το κινητό από την βραδυνή φόρτιση και μέχρι το μεσημέρι είχε αδειάσει. Τι δεν έγινε σαφές από αυτό; Μήπως λέω ψέμματα;

Edited by damokles

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Damokles

 

1.σε περίπτωση που δεν το έχεις κάνει jailbreak και δεν σου τρώει μπαταρία κάτι λάθος που έχεις κάνει.

 

2. Ή δεν ανοίγεις κανά gps και ξεχνάς να το κλείσεις κανικά.

 

Τότε μιλάς πολυ παρα πολυ.

Αν δεν σου αρκεί η μπαταρία του iPhone τότε σίγουρα με άλλα ίδιας κατηγορίας θα είναι χειρότερα.

 

Η περπτωση σου χρήζει συσκευή χωρίς touch screen, που θα προσφέρει πολυ μεγαλύτερη αυτονομία απο οποιοδήποτε smartphone ΜΕ touch screen.

 

Δεν φταίει το iPhone, ανάλογα με άλλες συσκευές παρόμοιες έχει κορυφαία αυτονομία και έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το "σοβαρο προβλημα" δεν το εχει το τηλ σου:!: πιστεψε με...

 

μην συνεχιζεις γιατι εκτιθεσαι μεσω της αγνοιας σου..

δεν ειναι κακο να μην γνωριζεις κατι,ολοι μας ειμαστε ασχετοι σε πολλα πραγματα...

αλλα εδω σε διαβαζουν,ανθρωποι που κατι ξερουν παραπανω ;)

 

ειπα να μην μιλησω Κωστα,κ κρατιεμαι ακομη....αλλα δεν με βλεπω να το γλυτωνω...:(

 

την καλησπερα μου :)

 

Καλό θα ηταν αν Έχεις κάτι στο μυαλό σου να μας το πεις και να μην πετάς υπονοούμενα του στυλ "κρατιεμαι ακόμα " κλπ Γιατί εκτός από τον Κώστα που -προφανωσ ξέρει οι υπόλοιποι δεν, και τους φιανεται κάπως για το θέσω κομψά ...

 

Δεν τον βγάζει ούτε μέχρι το μεσημέρι ....

 

Ξέρω πολλούς επαγγελματίες που λατρέψαν το iPhone 4 και το δώσανε λόγω μπαταρίας, έπρεπε μεσημέρι να φορτίσουν. Κάνανε μόνο κλήσεις και emailing.

 

Όπως έγραψα και παραπάνω, το έχω επιβεβαιώσει κι εγώ. Με πολλές κλήσεις, έχει πεθάνει 13:00-14:00 το μεσημέρι.

 

 

 

 

 

Θα μπορούσες να με διαφωτίσεις σχετικά με την άγνοιά μου και να με λυτρώσεις από την ασχετοσύνη μου υποδεικνύοντας τι ανέφερα ως λάθος;

 

Έβγαλα το κινητό από την βραδυνή φόρτιση και μέχρι το μεσημέρι είχε αδειάσει. Τι δεν έγινε σαφές από αυτό; Μήπως λέω ψέμματα;

 

 

φίλε μου και εγώ τα ίδια πάνω κάτω έχω με ομιλία και 3g ανοικτο... μην ανησυχείς είναι φυσιολογική η φθορά...

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...