Jump to content

iPhone 4


avid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε πολλά καινούργια iphone4 εμφανίζεται μια κιτρινιλα που υποχωρεί μετά από 2-3 ημέρες χρήσης. Παρακολούθησε το και μετά βλέπουμε!

 

Μα το έχω 5 μέρες τώρα από την Παρασκευή. Δεν έχουν έκεί στη vodafone κάποιο στη βιτρίνα να το συγκρίνω Τι λέτε να πάω να μου το αλλάξουν. Δηλ τα δικά σας δεν έχουν αυτή τη κιτρινίλα??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισκέπτης
Μα το έχω 5 μέρες τώρα από την Παρασκευή. Δεν έχουν έκεί στη vodafone κάποιο στη βιτρίνα να το συγκρίνω Τι λέτε να πάω να μου το αλλάξουν. Δηλ τα δικά σας δεν έχουν αυτή τη κιτρινίλα??

 

Το δικό μου δεν είχε κάτι τέτοιο. Σε φίλο που το πήρε την ίδια μέρα με μένα την Παρασκευή, είχε μια κιτρινίλα και μάλιστα το έβλεπες πιο έντονα δεξιά και αριστερά σαν 2 κάθετες γραμμές στην οθόνη. Απο χθες όμως δεν υπάρχει τίποτα και είναι όλα φυσιολογικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Με ενδιαφέρει πολύ να αγοράσω το iPhone 4 αλλά θέλω πρώτα να μάθω πληροφορίες σχετικά με το GPS του.

 

Είμαι κάτοχος του iPhone 3GS και το GPS του είναι χοντρομάπα.Τι εννοώ. Όποιο πρόγραμμα και να ανοίξω για navigation π.χ. Navigon το στίγμα μου το ανανεώνει με πολύ καθυστέρηση με αποτέλεσμα να έχω πάρει τη στροφή να πλησιάζω στην επόμενη και αυτό ακόμα να μου δείχνει ότι δεν έχω κάν πάρει τη στροφή με αποτέλεσμα να χάνω τον δρόμο... Anyway όσοι έχουν iPhone 3G ή 3GS καταλαβαίνουν τι εννοώ. Στο iPhone 4 συμβαίνει το ίδο ή έχει ταχύτερη ανανέωση θέσης?

Επίσης κάτι άσχετο για το συγκεκριμένο θέμα απλά επειδή μιλάω για το GPS. Στο maps δεν μπορεί να προχωράει και ο χάρτης μαζί με το "μπλέ σημάδι" που δείχνει που βρίσκομαι?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δεν είχε κάτι τέτοιο. Σε φίλο που το πήρε την ίδια μέρα με μένα την Παρασκευή, είχε μια κιτρινίλα και μάλιστα το έβλεπες πιο έντονα δεξιά και αριστερά σαν 2 κάθετες γραμμές στην οθόνη. Απο χθες όμως δεν υπάρχει τίποτα και είναι όλα φυσιολογικά!

 

Υπομονή ;)

 

http://www.macrumors.com/2010/06/24/iphone-4-screen-blotching-resolves-itself-as-bonding-agent-dries/

 

Καλησπέρα! Με ενδιαφέρει πολύ να αγοράσω το iPhone 4 αλλά θέλω πρώτα να μάθω πληροφορίες σχετικά με το GPS του.

 

Είμαι κάτοχος του iPhone 3GS και το GPS του είναι χοντρομάπα.Τι εννοώ. Όποιο πρόγραμμα και να ανοίξω για navigation π.χ. Navigon το στίγμα μου το ανανεώνει με πολύ καθυστέρηση με αποτέλεσμα να έχω πάρει τη στροφή να πλησιάζω στην επόμενη και αυτό ακόμα να μου δείχνει ότι δεν έχω κάν πάρει τη στροφή με αποτέλεσμα να χάνω τον δρόμο... Anyway όσοι έχουν iPhone 3G ή 3GS καταλαβαίνουν τι εννοώ. Στο iPhone 4 συμβαίνει το ίδο ή έχει ταχύτερη ανανέωση θέσης?

Επίσης κάτι άσχετο για το συγκεκριμένο θέμα απλά επειδή μιλάω για το GPS. Στο maps δεν μπορεί να προχωράει και ο χάρτης μαζί με το "μπλέ σημάδι" που δείχνει που βρίσκομαι?

 

Ευχαριστώ!

 

Αν κι εγώ δεν είχα ποτέ τόσο έντονο πρόβλημα με το 3GS,υποτίθεται πως οι επιδόσεις του 4 είναι σαφως ανώτερες.

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε για άμεσο push notification για gmail, κατέβασε το Push Gmail από App Store ή από Installous. Εγώ αυτό χρησιμοποιώ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Άμεση ενημέρωση για email στο δευτερόλεπτο.

Δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να χρησιμοποιήσει κάποιος οποιοδήποτε πρόγραμμα για Gmail push notifications στο iOS4. Το ενσωματωμένο exchange είναι πλήρες activesync client, λειτουργεί άψογα και για την ακρίβεια πολύ καλύτερα από το google app.

 

Καλησπέρα! Με ενδιαφέρει πολύ να αγοράσω το iPhone 4 αλλά θέλω πρώτα να μάθω πληροφορίες σχετικά με το GPS του.

Είμαι κάτοχος του iPhone 3GS και το GPS του είναι χοντρομάπα.Τι εννοώ. Όποιο πρόγραμμα και να ανοίξω για navigation π.χ. Navigon το στίγμα μου το ανανεώνει με πολύ καθυστέρηση με αποτέλεσμα να έχω πάρει τη στροφή να πλησιάζω στην επόμενη και αυτό ακόμα να μου δείχνει ότι δεν έχω κάν πάρει τη στροφή με αποτέλεσμα να χάνω τον δρόμο... Anyway όσοι έχουν iPhone 3G ή 3GS καταλαβαίνουν τι εννοώ. Στο iPhone 4 συμβαίνει το ίδο ή έχει ταχύτερη ανανέωση θέσης?

 

Μία από τις σημαντικότερες βελτιώσεις (για εμένα τουλάχιστον) του iPhone 4 είναι αυτή του GPS. Η ταχύτητα εύρεσης στίγματος και tracking της κίνησης είναι απείρως καλύτερη από αυτή του 3GS που όπως πολύ σωστά είπες ήταν πραγματικά ψιλοχάλια και ένα από τα σημαντικότερα μειονεκτήματα της συσκευής. Σαν παράδειγμα και μόνο να αναφέρω πως ενώ το Navigon στην καλύτερη περίπτωση στο 3GS κλείδωνε σε 20-30", στο iPhone 4 δεν χρειάζεται περισσότερο από 4-5". Ανάλογη είναι και η βελτίωση του tracking με τις καθυστερήσεις ανανέωσης θέσης να έχουν σχεδόν εξαφανιστεί. Πραγματικά καμμιά απολύτως σχέση το iPhone 4 με τα προηγούμενα μοντέλα. :)

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Μία από τις σημαντικότερες βελτιώσεις (για εμένα τουλάχιστον) του iPhone 4 είναι αυτή του GPS. Η ταχύτητα εύρεσης στίγματος και tracking της κίνησης είναι απείρως καλύτερη από αυτή του 3GS που όπως πολύ σωστά είπες ήταν πραγματικά ψιλοχάλια και ένα από τα σημαντικότερα μειονεκτήματα της συσκευής. Σαν παράδειγμα και μόνο να αναφέρω πως ενώ το Navigon στην καλύτερη περίπτωση στο 3GS κλείδωνε σε 20-30", στο iPhone 4 δεν χρειάζεται περισσότερο από 4-5". Ανάλογη είναι και η βελτίωση του tracking με τις καθυστερήσεις ανανέωσης θέσης να έχουν σχεδόν εξαφανιστεί. Πραγματικά καμμιά απολύτως σχέση το iPhone 4 με τα προηγούμενα μοντέλα. :)

 

Θάνο,στους χρόνους που αναφέρεσαι εννοείς με υποστήριξη στο GPS ή κανονικά μόνο του?

Ακόμα και το δικό μου 5800 με AGPS κλειδώνει αμέσως,αλλά με σκέτο GPS αργεί πάάάρα πολύ...:X

Link to comment
Share on other sites

Θάνο,στους χρόνους που αναφέρεσαι εννοείς με υποστήριξη στο GPS ή κανονικά μόνο του?

Ακόμα και το δικό μου 5800 με AGPS κλειδώνει αμέσως,αλλά με σκέτο GPS αργεί πάάάρα πολύ...:X

 

Με AGPS Ευριπίδη και τη συγκεκριμένη εφαρμογή (Navigon) που απαιτεί sat lock για να λειτουργήσει. Άλλες εφαρμογές όπως π.χ. το Google maps του 3GS εμφανίζουν το στίγμα πολύ ταχύτερα, όχι βέβαια γιατί κλειδώνουν στους δορυφόρους ταχύτερα αλλά γιατί εμφανίζουν άμεσα σχεδόν το προσεγγιστικό στίγμα με τριγωνομέτρηση των cells και μετά 20-30" το ακριβές μόλις κλειδώσει στους δορυφόρους.

Πάντως στο iPhone 4 οι χρόνοι του τελικού κλειδώματος των δορυφόρων είναι αυτοί που έχουν μειωθεί δραματικά γι'αυτό άλλωστε και το θεωρώ σημαντικότατη βελτίωση από το 3GS.

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Με AGPS Ευριπίδη και τη συγκεκριμένη εφαρμογή (Navigon) που απαιτεί sat lock για να λειτουργήσει. Άλλες εφαρμογές όπως π.χ. το Google maps του 3GS εμφανίζουν το στίγμα πολύ ταχύτερα, όχι βέβαια γιατί κλειδώνουν στους δορυφόρους ταχύτερα αλλά γιατί εμφανίζουν άμεσα σχεδόν το προσεγγιστικό στίγμα με τριγωνομέτρηση των cells και μετά 20-30" το ακριβές μόλις κλειδώσει στους δορυφόρους.

Πάντως στο iPhone 4 οι χρόνοι του τελικού κλειδώματος των δορυφόρων είναι αυτοί που έχουν μειωθεί δραματικά γι'αυτό άλλωστε και το θεωρώ σημαντικότατη βελτίωση από το 3GS.

 

Χωρίς AGPS αλλά μόνο με το ενσωματωμένο πώς τα πάει Θάνο?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς AGPS αλλά μόνο με το ενσωματωμένο πώς τα πάει Θάνο?

 

Αν ρωτάς για το 3GS φυσικά χειρότερα τα πάει, αν και όπως σου είπα Ευριπίδη η διαφορά κύρια είναι εμφανής σε κάποιες εφαρμογές, αυτές που κλειδώνουν πρώτα στο υποστηριζόμενο και αργότερα στους δορυφόρους. Στο Navigon για παράδειγμα οι διαφορές με ή χωρίς AGPS είναι μικρές. Χρόνους συγκεκριμένα δεν μπορώ να σου πω, αφού χωρίς την υποβοήθηση δεν μιλάμε για κάτι το σταθερό.

Στο iPhone 4 όμως οι διαφορές AGPS/GPS είναι πολύ μικρότερες λόγω του πολύ καλύτερου δέκτη.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκαταστησει απο το cydia μια εφαρμογη. Λεγεται lockinfo. Ξερει κανεις πως απεγκαθισταται; Γιατι δεν εχει καποιο εικονιδιο στην home screen. Αλλα ειναι στις ρυθμισεις του κινητου τα στοιχεια του...

Επισης, εχω ανοιχτο το μσν, και ενω το εχω κλειδωμενο, με αποσυνδεει χωρις να το παρω ειδηση. Φταιει το προγραμμα;

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να χρησιμοποιήσει κάποιος οποιοδήποτε πρόγραμμα για Gmail push notifications στο iOS4. Το ενσωματωμένο exchange είναι πλήρες activesync client, λειτουργεί άψογα και για την ακρίβεια πολύ καλύτερα από το google app.

Eξήγησέ το λίγο καλύτερα αυτό. Σε μένα δεν έρχονται αυτόματα από τον mail client του iOS 4 τα μέιλ από λογαριασμό google. Πώς το ενεργοποιούμε;

 

Με το Push Gmail πετάγεται pop up με το μέιλ, τον αποστολέα και ένα μικρό mail preview. Πάρα πολύ βολικό για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Eξήγησέ το λίγο καλύτερα αυτό. Σε μένα δεν έρχονται αυτόματα από τον mail client του iOS 4 τα μέιλ από λογαριασμό google. Πώς το ενεργοποιούμε;

 

Για να λειτουργήσουν τα pushed mail θα πρέπει στο iPhone σου να έχεις δημιουργήσει το mail account σου ως Exchange και όχι ως GMail. Και φυσικά στη συνέχεια να έχεις ενεργοποιημένα τα notification και το push ως μέθοδο ανάκλησης.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Μα το έχω 5 μέρες τώρα από την Παρασκευή. Δεν έχουν έκεί στη vodafone κάποιο στη βιτρίνα να το συγκρίνω Τι λέτε να πάω να μου το αλλάξουν. Δηλ τα δικά σας δεν έχουν αυτή τη κιτρινίλα??

 

Πηγαινε αλλαξε το αμεσως.

Ενα βασικο μισθο εδωσες και δικαιουσαι αντικατασταση.

Ολο το κινητο οθονη ειναι.

Αν δεν ειναι σωστη τι να την κανεις την retina display;

Απλα να λες οτι εχει;

Τιποτα αυριο πρωι βουρ για αλλαγη χωρις παρακαλια με κοφτες κουβεντες και υπομονη μεχρι να σου φερουν αλλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να λειτουργήσουν τα pushed mail θα πρέπει στο iPhone σου να έχεις δημιουργήσει το mail account σου ως Exchange και όχι ως GMail. Και φυσικά στη συνέχεια να έχεις ενεργοποιημένα τα notification και το push ως μέθοδο ανάκλησης.

Eυχαριστώ πολύ. :)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Για να λειτουργήσουν τα pushed mail θα πρέπει στο iPhone σου να έχεις δημιουργήσει το mail account σου ως Exchange και όχι ως GMail. Και φυσικά στη συνέχεια να έχεις ενεργοποιημένα τα notification και το push ως μέθοδο ανάκλησης.

 

Καθίστε ρε παιδιά! Απλά ενεργοποιεί το IMAP στις ρυθμίσεις του gmail (στο pc εννοώ) και μετά το settaρει κανονικά στο iphone σαν Gmail Account και στη συνέχεια στα settings του mail πάει στο Fetch New Data και επιλέγει Push! Ούτε exchange ούτε τίποτα! Και τα μηνύματα μου έρχονται κανονικά συνεχώς στα εισερχόμενα αυτόματα και έχω και όλα τα folders του gmail διαθέσιμα!

 

εκτός αν απλά θέλετε να εμφανίζεται το pop up συνεχώς κάθε φορά που έρχεται νέο mail, πράγμα περιττό μιας και υπάρχει ένδειξη κάτω στο εικονίδιο για νέα emails!

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες (ίσως αύριο ) θα έχω κι'εγώ το 4 αρι μου ,γιατί η προκράτηση που έκανα και με ειδοποίησαν ότι ήρθε ,κάποιος τη καβάτζωσε...

Θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνετε με το GPS του ?

Είναι με χρέωση ή χωρίς ??

 

Επίσης θα ήθελα να μου πει κάποιος αν το ξυπνητήρι του λειτουργεί αν το κινητό είναι κλειστό .

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Σε λίγες μέρες (ίσως αύριο ) θα έχω κι'εγώ το 4 αρι μου ,γιατί η προκράτηση που έκανα και με ειδοποίησαν ότι ήρθε ,κάποιος τη καβάτζωσε...

Θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνετε με το GPS του ?

Είναι με χρέωση ή χωρίς ??

 

Επίσης θα ήθελα να μου πει κάποιος αν το ξυπνητήρι του λειτουργεί αν το κινητό είναι κλειστό .

 

Τι εννοείς τι γίνεται με το GPS? Λειτουργεί οκ αλλά προφανώς δεν έχει offline χάρτες παρά μόνο την εφαμρογή Maps που φορτώνει τους χάρτες από το internet. Μπορείς να αγοράσεις όμως κανονικό GPS software (πχ Navigon) αλλά κοστίζουν αρκετά!

 

Το ξυπνητήρι προφανώς και δεν λειτουργεί με κλειστό τηλέφωνο!

:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το τηλεφωνακι μου εχει αρχισει και τα φτυνει :cry::cry::cry:

Παω να ακουμπησω την οθονη και 1 εκατοστο πριν αρχιζει και γραφει. Παταω στον αερα και αυτο γραφει δυστηχως, ομως δεν πτοουμε αυριο θα το παω πισω και θα περιμενω να ερθει το καινουργιο μου και ας κανει και ενα μηνα και αν μου τυχει παλι χαλασμενο παλι iphone θα παρω.

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε διαφορά φωτεινότητας μεταξύ 3GS KAI 4 κλικ εδώ και εδώ

βλέπετε κάποιο πρόβλημα ??? Η κάνω λάθος και η φωτεινότητα του 4 είναι αυτή?

 

Αλλαγη απευθειας. Δεν εχει να κανει με το γνωστο προβλημα με τα κιτρινα spots λογω του υλικου για να συγκρατουνται τα επιμερους layers (αυτο διορθωνεται με την παροδο των ημερων).

Εδω μιλαμε -για το γνωστο για apple προϊον- κιτρινο, που ειναι ξεκαθαρο defect...

Link to comment
Share on other sites

Καθίστε ρε παιδιά! Απλά ενεργοποιεί το IMAP στις ρυθμίσεις του gmail (στο pc εννοώ) και μετά το settaρει κανονικά στο iphone σαν Gmail Account και στη συνέχεια στα settings του mail πάει στο Fetch New Data και επιλέγει Push! Ούτε exchange ούτε τίποτα! Και τα μηνύματα μου έρχονται κανονικά συνεχώς στα εισερχόμενα αυτόματα και έχω και όλα τα folders του gmail διαθέσιμα!

 

εκτός αν απλά θέλετε να εμφανίζεται το pop up συνεχώς κάθε φορά που έρχεται νέο mail, πράγμα περιττό μιας και υπάρχει ένδειξη κάτω στο εικονίδιο για νέα emails!

 

 

:)

Νομίζω ότι έτσι δε δουλεύει το push. Στο iphone πρέπει να σετάρεις το gmail account ως exchange για να έχεις σωστό push. Αν το σετάρεις ως gmail δουλεύει to fetch. Τουλάχιστον σε εμένα αυτό συνέβη όταν έκανα δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

Νεο iphone ως προς την σχεδιαση κεραιας απο τελος Σεπτεμβριου οπως ανεφερε παροχος κινητης στο Μεξικο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νεο iphone ως προς την σχεδιαση κεραιας απο τελος Σεπτεμβριου οπως ανεφερε παροχος κινητης στο Μεξικο.

 

Ορίστε και ένα λινκ. Αν είναι αλήθεια, αν και πορωμένος fan της apple, απλά απαράδεκτο...

 

http://www.pestaola.gr/iphone-4-new-rumored-design/

Link to comment
Share on other sites

Νεο iphone ως προς την σχεδιαση κεραιας απο τελος Σεπτεμβριου οπως ανεφερε παροχος κινητης στο Μεξικο.

Αν συμβεί κάτι τέτοιο τότε όλοι όσοι αγόρασαν πριν τις 30 Σεπτεμβρίου το iphone 4 βγαίνουν κορόιδα και δεν είναι λίγοι αυτοί που το αγόρασαν μέχρι τώρα, αντιθέτως... πάντως αν συμβεί τότε πιστεύω πως πολλοί θα γυρίσουν στην apple την πλάτη και μέσα σε αυτούς και εγώ.... θα κανει μεγάλο λάθος για μένα και δεν τον έχω για χαζό τον Steve Jobs...!

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και ένα λινκ. Αν είναι αλήθεια, αν και πορωμένος fan της apple, απλά απαράδεκτο...

 

http://www.pestaola.gr/iphone-4-new-rumored-design/

 

Αν το κανει αυτο πρεπει κανονικα σε ολους τους κατοχους i-phone 4 να τους κανουν δωρεαν αντικατασταση

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...