Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο κολλητός που έχει επίσης x8 θέλει κανει root και μετά custom kernel. Το σκέφτεται κυρίως για να βάλει το dual touch που αναφέρεται εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1135965&highlight=how+to+multitouch

 

αξίζει να το ρισκάρει με το kernel για αυτό το λόγο; Το cypress based touchpad που περιλαμβάνεται στα Prerequisites τι είναι;

 

Για dual touch δεν χρειάζεται custom kernel και το ρίσκο που συνεπάγεται. Με gingerdx και το κατάλληλο mod (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1188486 εκεί που λέει addons πάνω από τα install instructions) αν έχει cypress θα έχει real dual touch. :D Έτσι το δουλεύω κι εγώ.

 

Εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1135965&highlight=dual+touch+cypress για να δει αν έχει cypress ή synaptics.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορει να περασει και απευθειας το tweak του jim που περιεχει ολα αυτα τα addons μαζι..

 

παιδεια πια η διαφορα του tweak 21.3 απο το 21.3lite ????

 

Το lite δεν εχει οπτικες διαφορες...

Link to comment
Share on other sites

2 θανασιμα σφαλματα εχω κανει στη ζωη μου....!!

το πρωτο ηταν οτι αφησα μια κοπελα να φυγει απο την ζωη μου..

και το δευτερο πως αγορασα αυτο το κινητο 189 ευρω τον αυγουστο..!χωρις να εχω ιδεα για τιποτα τοσο επιπολαια. και το μετανιωνω καθε μερα..! τι να του βαλεις 2.3 κτλ κτλ. δεν θα σταθει ποτε επαξια σε ενα εκ γενετης 2.3 κακα τα ψεματα..! τα οικονομικα τα δικα μου οπως και της υπολοιπης ελλαδας τραβουν την κατιουσα..σκεψη για αλλο κινητα φανταζει πολυτελεια.

 

δεν θεωρω το μηνυμα μου offtopic το θεωρω αγανακτηση για την επιπολαιοτητα την δικια μου και ισως και καποιον αλλων απο εδω...!!!!

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 θανασιμα σφαλματα εχω κανει στη ζωη μου....!!

το πρωτο ηταν οτι αφησα μια κοπελα να φυγει απο την ζωη μου..

και το δευτερο πως αγορασα αυτο το κινητο 189 ευρω τον αυγουστο..!χωρις να εχω ιδεα για τιποτα τοσο επιπολαια. και το μετανιωνω καθε μερα..! τι να του βαλεις 2.3 κτλ κτλ. δεν θα σταθει ποτε επαξια σε ενα εκ γενετης 2.3 κακα τα ψεματα..! τα οικονομικα τα δικα μου οπως και της υπολοιπης ελλαδας τραβουν την κατιουσα..σκεψη για αλλο κινητα φανταζει πολυτελεια.

 

δεν θεωρω το μηνυμα μου offtopic το θεωρω αγανακτηση για την επιπολαιοτητα την δικια μου και ισως και καποιον αλλων απο εδω...!!!!

 

Τον Αυγουστο 189;;;;;;

Εγω το πηρα Ιουνιο 150. Μεσω skroutz βεβαια.

Λογικο φιλε μου να μην μπορει να σταθει επαξια σαν εκ γενετης 2.3. Αν μπορουσε, θα το ειχε αναβαθμισει ηδη η SE. Αλλα τι προβληματα εχει το κινητο σου και εχεις αγανακτησει;;;

Link to comment
Share on other sites

Τον Αυγουστο 189;;;;;;

Εγω το πηρα Ιουνιο 150. Μεσω skroutz βεβαια.

Λογικο φιλε μου να μην μπορει να σταθει επαξια σαν εκ γενετης 2.3. Αν μπορουσε, θα το ειχε αναβαθμισει ηδη η SE. Αλλα τι προβληματα εχει το κινητο σου και εχεις αγανακτησει;;;

 

εχω αγανακτησει γιατι αν περιμενα λιγο και εβαζα πχ μια 30αρα παραπανω θα επαιρνα κατι πιο αξιολογο...! αλλα η απειρια μου και επιπολαιοτητα μου με εφερε στο σημειο αυτο..!

η ποιοτητα των πλαστικων ειναι μετρια..αυτο που με χαλαει τρομερα ειναι η καμερα και η αναλυση που εχει και το πως ειναι στημενη.γυρνας το κινητο αναποδα και βλεπει μια τρυπα,λες και εχεις καψει την πισω πλευρα με τσιγαρο..χαθηκε να βαλουν ενα μεταλικο πλαισιο πως στο live...; ελεος δηλαδη.και ας ηταν 5 megapixel χωρις focus χωρις τιποτα.εβαλαν στα μινι 5mp λες και υπαρχει η καταλληλη οθονη για να χαρει ο χρηστης μαλλον διαφορετικα επρεπε να ειναι τα πραγματα.. οσο για ενα φλασακι ενταξει τι να πω λες και ζητησαμε hdmi ενα πραγμα...!

πιστευω αν ειχε την καμερα και το φλας απο το μινι δεν θα ειχε τιποτα να ζηλεψει.... ετσι μου ερχεται να βγαλω το k800 απο το συρταρι..!

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν το βγαζεις;;; Αμα δουλευει καλα!!

Κοιτα. Το κινητο αυτο προοριζοταν και προοριζεται, οπως και το x10 mini/pro, για καποιον που ειναι αρχαριος στο android και θελει να κανει την αρχη. Δεν ειναι φτιαγμενο αυτο το κινητο για να πιεζεται η μην περιμενεις να δεις τιποτα τρομερο πανω του. Οκ για την καμερα συμφωνω μαζι σου αλλα περα απο αυτο ειναι κινητο για καποιον beginner...

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν το βγαζεις;;; Αμα δουλευει καλα!!

Κοιτα. Το κινητο αυτο προοριζοταν και προοριζεται, οπως και το x10 mini/pro, για καποιον που ειναι αρχαριος στο android και θελει να κανει την αρχη. Δεν ειναι φτιαγμενο αυτο το κινητο για να πιεζεται η μην περιμενεις να δεις τιποτα τρομερο πανω του. Οκ για την καμερα συμφωνω μαζι σου αλλα περα απο αυτο ειναι κινητο για καποιον beginner...

 

συμφωνω μαζι σου...αυτο ακριβως θελω να θιξω..! οταν βγαινω για κανενα ποτακι θα βγαζω το κ800 για καμια φωτο και τις υπολοιπες μερες θα κυκλοφορω με το x8 χαχαχα

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 θανασιμα σφαλματα εχω κανει στη ζωη μου....!!

το πρωτο ηταν οτι αφησα μια κοπελα να φυγει απο την ζωη μου..

και το δευτερο πως αγορασα αυτο το κινητο 189 ευρω τον αυγουστο..!χωρις να εχω ιδεα για τιποτα τοσο επιπολαια. και το μετανιωνω καθε μερα..! τι να του βαλεις 2.3 κτλ κτλ. δεν θα σταθει ποτε επαξια σε ενα εκ γενετης 2.3 κακα τα ψεματα..! τα οικονομικα τα δικα μου οπως και της υπολοιπης ελλαδας τραβουν την κατιουσα..σκεψη για αλλο κινητα φανταζει πολυτελεια.

 

δεν θεωρω το μηνυμα μου offtopic το θεωρω αγανακτηση για την επιπολαιοτητα την δικια μου και ισως και καποιον αλλων απο εδω...!!!!

 

Σε έπιασαν κότσο! Περίπου τόσο το είχα πάρει τον δεκέμβριο του 2010. Για την εποχή του ήταν πολύ καλή επιλογή σε αυτά τα λεφτά. Όμως όπως και να'χει πάλιωσε δεν μπορείς να το συγκρινεις με τα τωρινά μοντέλα που έχουν όσο είχε το x8 όταν βγήκε. Ευτυχώς πήρα το nexus και ησύχασα :-P το x8 μόλις το άνοιγα το άφηνα 2 λεπτά να φορτώσει αρχικές οθόνες κλπ γιατί αλλιώς αν το πείραζα έκανε επανεκκίνηση. Το nexus σε 2 δευτερόλεπτα τα έχει φορτώσει όλα. Καμιά επανεκκίνηση από τη μέρα που το πήρα ;-)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να περασει και απευθειας το tweak του jim που περιεχει ολα αυτα τα addons μαζι...

 

Νομίζω ότι το tweak του jim δεν έχει το mod για real dual touch σε cypress. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο jim που, προφανώς, ξέρει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το tweak του jim δεν έχει το mod για real dual touch σε cypress. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο jim που, προφανώς, ξέρει καλύτερα.

 

Ναι μόνο για synaptics έχω μέσα

Link to comment
Share on other sites

Για dual touch δεν χρειάζεται custom kernel και το ρίσκο που συνεπάγεται. Με gingerdx και το κατάλληλο mod (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1188486 εκεί που λέει addons πάνω από τα install instructions) αν έχει cypress θα έχει real dual touch. :D Έτσι το δουλεύω κι εγώ.

 

Εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1135965&highlight=dual+touch+cypress για να δει αν έχει cypress ή synaptics.

 

Κατάλαβα. οπότε ας το δοκιμάσουμε έτσι. Ευχαριστώ πολύ! Εγω΄έχω βάλει το ρομ που έγραψες τώρα και μετά έβαλα το tweak του jim. Τώρα μπορώ να το βάλω το add on για το dual;

- SE Experia x8 white, custom rom: GingerDX.v029 - JimdemDroid Tweak Package 24.1 lite, multitouch, overclocked @ 760Mhz

- Huawei P8 lite

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. οπότε ας το δοκιμάσουμε έτσι. Ευχαριστώ πολύ! Εγω΄έχω βάλει το ρομ που έγραψες τώρα και μετά έβαλα το tweak του jim. Τώρα μπορώ να το βάλω το add on για το dual;

 

Ναι. Θα το κατεβάσεις και θα το κάνεις flash από cwm. Όπως έβαλες τη ρομ και το tweak δηλαδή. Και μετά κατέβασε αυτό https://market.android.com/details?id=org.metalev.multitouch.visualizer2&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm9yZy5tZXRhbGV2Lm11bHRpdG91Y2gudmlzdWFsaXplcjIiXQ.. για να δεις αν έχεις real dual touch. Το τσέκαρες ότι έχεις cypress touchpad;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε sonik πιθανοτατα εχει synaptics και οχι cypress. Ειναι λιγα τα x8 που εχουν cypress. Οποτε προτεινω να δοκιμασει σε μια φωτο του να βαλει τα 2 δαχτυλα στο κεντρο της φωτο και να τραβηξει προς τα εξω. Αν κανει ζουμ τοτε ειναι οκ!
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει ζουμ. Μόνο με διπλό χτύπημα. οπότε το ξεχνάμε! Το dual touch τι παραπάνω δίνει στην οθόνη;

 

να το κοιτάξουμε για overclock;

Edited by periklis_p

- SE Experia x8 white, custom rom: GingerDX.v029 - JimdemDroid Tweak Package 24.1 lite, multitouch, overclocked @ 760Mhz

- Huawei P8 lite

Link to comment
Share on other sites

Φιλε sonik πιθανοτατα εχει synaptics και οχι cypress. Ειναι λιγα τα x8 που εχουν cypress. Οποτε προτεινω να δοκιμασει σε μια φωτο του να βαλει τα 2 δαχτυλα στο κεντρο της φωτο και να τραβηξει προς τα εξω. Αν κανει ζουμ τοτε ειναι οκ!

 

Alkis έχες δίκιο έτσι είναι. Λίγοι είναι οι τυχεροί. Για να δεις τι έχεις όμως periklis_p δοκίμασε το λινκ που σου έδωσα παραπάνω ενώ έχεις περάσει μόνο την ρομ και το tweak χωρίς τα mods. Αν το πρόγραμμα σου βλέπει δύο δάχτυλα τότε έχεις synaptics και fake (το οποίο πάλι καλύτερο είναι από το τίποτα). Αν βλέπει μόνο ένα δάχτυλο βάλε τα mods γιατί κατά πάσα πιθανότητα έχεις cypress.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει ζουμ. Μόνο με διπλό χτύπημα. οπότε το ξεχνάμε! Το dual touch τι παραπάνω δίνει στην οθόνη;

 

να το κοιτάξουμε για overclock;

 

Πολυ ευκολο! Θα κατεβασεις απο εδω το αρχειο x8oc-v004.zip. Θα το περασεις στο κινητο (χυμα στην sd) και μετα θα ανοιξεις τον root explorer, θα το κανεις αντιγραφη και επικολληση στο φακελο system/ lib/ modules. Αποθηκευση, επανεκκινηση κινητου, ανοιγεις το SetCPU και ανεβαζεις τη συχνοτητα μεχρι εκει που δεν κολλαει το κινητο. Καλου-κακου κανε ενα βackup τη ρομ σου πριν κανεις οτιδηποτε. Εγω το εχω σταθερα στα 747 mhz. Αν βρεις δυσκολιες εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ευκολο! Θα κατεβασεις απο εδω το αρχειο x8oc-v004.zip. Θα το περασεις στο κινητο (χυμα στην sd) και μετα θα ανοιξεις τον root explorer, θα το κανεις αντιγραφη και επικολληση στο φακελο system/ lib/ modules. Αποθηκευση, επανεκκινηση κινητου, ανοιγεις το SetCPU και ανεβαζεις τη συχνοτητα μεχρι εκει που δεν κολλαει το κινητο. Καλου-κακου κανε ενα βackup τη ρομ σου πριν κανεις οτιδηποτε. Εγω το εχω σταθερα στα 747 mhz. Αν βρεις δυσκολιες εδω ειμαστε!

 

Καλημέρα!επειδη ειμαι μέσω tapatalk δε βλεπω υπογραφες..ο φίλος ποια Rom έχει;αν εχει τη gingerdx προτείνω να μη το συνδυασει το overclock παρέα με το undervolt.το ειχα δοκιμάσει κ κόλλαγε πολύ(τουλάχιστον σε μένα)

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Φιλε sonik πιθανοτατα εχει synaptics και οχι cypress. Ειναι λιγα τα x8 που εχουν cypress. Οποτε προτεινω να δοκιμασει σε μια φωτο του να βαλει τα 2 δαχτυλα στο κεντρο της φωτο και να τραβηξει προς τα εξω. Αν κανει ζουμ τοτε ειναι οκ!

 

παιδια εμενα που κανει ζουμ με τον τροπο που περιγραψατε τι σημαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Alkis έχες δίκιο έτσι είναι. Λίγοι είναι οι τυχεροί. Για να δεις τι έχεις όμως periklis_p δοκίμασε το λινκ που σου έδωσα παραπάνω ενώ έχεις περάσει μόνο την ρομ και το tweak χωρίς τα mods. Αν το πρόγραμμα σου βλέπει δύο δάχτυλα τότε έχεις synaptics και fake (το οποίο πάλι καλύτερο είναι από το τίποτα). Αν βλέπει μόνο ένα δάχτυλο βάλε τα mods γιατί κατά πάσα πιθανότητα έχεις cypress.

 

Εγκατέστησα το app και αναγνωρίζει μόνο το ένα δάχτυλο. Οπότε βάζω τα mods! Ευχαριστώ πολύ !!!!

 

Πολυ ευκολο! Θα κατεβασεις απο εδω το αρχειο x8oc-v004.zip. Θα το περασεις στο κινητο (χυμα στην sd) και μετα θα ανοιξεις τον root explorer, θα το κανεις αντιγραφη και επικολληση στο φακελο system/ lib/ modules. Αποθηκευση, επανεκκινηση κινητου, ανοιγεις το SetCPU και ανεβαζεις τη συχνοτητα μεχρι εκει που δεν κολλαει το κινητο. Καλου-κακου κανε ενα βackup τη ρομ σου πριν κανεις οτιδηποτε. Εγω το εχω σταθερα στα 747 mhz. Αν βρεις δυσκολιες εδω ειμαστε!

 

έγινε. θα το δοκιμάσω στου φίλου :lol:

- SE Experia x8 white, custom rom: GingerDX.v029 - JimdemDroid Tweak Package 24.1 lite, multitouch, overclocked @ 760Mhz

- Huawei P8 lite

Link to comment
Share on other sites

έγινε. θα το δοκιμάσω στου φίλου :lol:

 

:lol::lol::lol:

Θεος!!!!:lol::lol:

 

Καλημέρα!επειδη ειμαι μέσω tapatalk δε βλεπω υπογραφες..ο φίλος ποια Rom έχει;αν εχει τη gingerdx προτείνω να μη το συνδυασει το overclock παρέα με το undervolt.το ειχα δοκιμάσει κ κόλλαγε πολύ(τουλάχιστον σε μένα)

 

Που σαι ρε Ηλια;

Εμενα παλι πηγαινε μια χαρα!! Οσο ειχα GDX δεν ειχα κανενα κολλημα με το oc, αντιθετα πηγαινε καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

Θεος!!!!:lol::lol:

 

 

 

Που σαι ρε Ηλια;

Εμενα παλι πηγαινε μια χαρα!! Οσο ειχα GDX δεν ειχα κανενα κολλημα με το oc, αντιθετα πηγαινε καλυτερα...

 

Γεια σου Άλκη!εδώ τριγύρω είμαι:p!!

Τι να πω,σε άλλους ίσως πετυχαίνει!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Άλκη!εδώ τριγύρω είμαι:p!!

Τι να πω,σε άλλους ίσως πετυχαίνει!

 

Πρεπει να παραδεχτεις ομως οτι το δικο σου x8 ηταν και λιγο ανωμαλο!!:p

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να παραδεχτεις ομως οτι το δικο σου x8 ηταν και λιγο ανωμαλο!!:p

 

Όπως ειχα πει κ παλαιότερα η s.e με αδίκησε στο x8!!!πάνω από 692 over δεν ανέβαζε:p

Αλλά με το neo v όλα καλά!!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειχα πει κ παλαιότερα η s.e με αδίκησε στο x8!!!πάνω από 692 over δεν ανέβαζε:p

Αλλά με το neo v όλα καλά!!

 

Χαχα. Ήσουν λίγο άτυχος! :p

 

Sent from my E15i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...