Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ένα Χ8 που υπάρχει στην οικογένεια, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

μετά την αναβάθμιση, εξαφανίστηκε το gallery. Και από το shortcut πάνω αριστερα (ή δεξιά, δεν θυμάμαι) και από το drawer. Στο τελευταίο εκεί που ήταν πριν το gallery έχει κενό. Ο μόνος τρόπος να πάω να δω φωτό είναι από την κάμερα... Εκεί υπάρχει, οπότε δεν έχει γίνει απεγκατάσταση η εφαρμογή.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς αντίστοιχο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το μονο σημαντικό για μένα μέχρι στιγμής είναι ότι όταν το φορτίζεις κλειστό ανάβει για λίγο στο κέντρο η ένδειξη μπαταρίας ποσο είναι φορτισμένο και μετά σβήνει εντελώς και αν πατήσεις κάποιο πλήκτρο ξανά ανάβει για λίγο

 

για τις επαφές με το scroll που έβγαζε τα γράμματα ακόμα είναι μονο αγγλικά αλλα όταν γράψεις ένα όνομα με ελληνικά στο βρίσκει κανονικά

 

ακόμα ξεκλειδώνει και με τα 3 πλήκτρα

στην προηγούμενη νομίζω ήτανε μονο με το μεσαίο

 

---άκυρο με το ξεκλείδωμα, αν τοπατήσεις γρήγορα γίνετε και με τα 3 πλήκτρα αν το αφήσεις για πολύ ώρα ανάβει μονο με το μεσαίο

Edited by pgpmx5

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

@Goougs

Από ότι δείχνει μάλλον είναι θέμα ρυθμίσεων του player κι όχι κάποιο πρόβλημα.

 

Καλώς ήρθατε και οι δυο σας!

 

Καλως σας βρηκαμε!!

 

να διευκρινισω το εξης που διαπιστωσα..

το "mix" το κανει και στις φωτογραφιες...ενωνει 2 διαφορετικες φωτογραφιες και τις κανει μια!!επισης , τραβηξα καποιες φωτογραφιες και ενω τις δειχνει σε προεπισκοπηση,οταν την επιλεγω να την δω σε κανονικο μεγεθος μου την βγαζει σαν corrupted και δεν την ανοιγει καθολου. Αφου τις αντεγραψα στον υπολογιστη , διαπιστωσα πως ουτε εκει τις ανοιγει. Μιλωντας με καποιον γνωστο μου, μου ειπε πως προφανως ειναι ελλατωματικη η καρτα μνημης και προφανως οταν παει να "γραψει"πανω σε συγκεκριμενα Chip δεν γινεται σωστη εγγραφη με αποτελεσμα να υπαρχει αυτο το προβλημα με τις φωτογραφιες και την μουσικη μου. Θ επικοινωνησω με το μαγαζι που αγορασα την καρτα ωστε να μου την αλλαξουν. :)

Link to comment
Share on other sites

απ' ότι είδα στο παρακάτω link δεν είναι η τελευταία αυτή που πέρασα λέτε να έχει κάνα update πάλι γρήγορα και να ξαναπερνάω πάλι εφαρμογές :(

 

HW Version SW Version Date Certified

A 2.1.1.A.0.16 Feb 8, 2011

A 2.1.1.B.0.5 Feb 8, 2011

A 2.1.1.A.0.11 Feb 8, 2011

A 2.1.1.A.0.6 Jan 26, 2011 <------- αυτή έχω τώρα

 

http://www.ptcrb.com/ctiastaff/complete/view_complete_request.cfm?modelid=17877

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκαμε!!

 

να διευκρινισω το εξης που διαπιστωσα..

το "mix" το κανει και στις φωτογραφιες...ενωνει 2 διαφορετικες φωτογραφιες και τις κανει μια!!επισης , τραβηξα καποιες φωτογραφιες και ενω τις δειχνει σε προεπισκοπηση,οταν την επιλεγω να την δω σε κανονικο μεγεθος μου την βγαζει σαν corrupted και δεν την ανοιγει καθολου. Αφου τις αντεγραψα στον υπολογιστη , διαπιστωσα πως ουτε εκει τις ανοιγει. Μιλωντας με καποιον γνωστο μου, μου ειπε πως προφανως ειναι ελλατωματικη η καρτα μνημης και προφανως οταν παει να "γραψει"πανω σε συγκεκριμενα Chip δεν γινεται σωστη εγγραφη με αποτελεσμα να υπαρχει αυτο το προβλημα με τις φωτογραφιες και την μουσικη μου. Θ επικοινωνησω με το μαγαζι που αγορασα την καρτα ωστε να μου την αλλαξουν. :)

Αν και ομολογώ ότι μου φαίνεται απίθανο θα περιμένω να μας πεις αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θέλω τα φώτα σας:

Παρατήρησα το εξής, μπορεί και να έχει αναφερθεί βέβαια.

Όταν μιλάω με κάποιον και φέρνω το κινητό στο αυτί μου, η οθόνη σβήνει. Επανέρχεται αν ξανααπομακρύνω τη συσκευή απο το αυτί.

Πιστεύω ότι το κάνει για εξοικονόμηση ενέργειας και έχει ίσως να κάνει με κάποιον αισθητήρα του κινητού ή κάνω λάθος και αποτελεί πρόβλημα της συσκευής;

Σας παρακαλώ απαντήστε μου, το έχετε παρατηρήσει κι εσείς;

 

EDIT: Τελικά βρήκα αυτό στο gsmarena:

 

Thanks to the proximity sensor the Sony Ericsson XPERIA X8 automatically switches off its touchscreen when you hold it next to your ear for a call. There is no chance of ever hitting an on-screen button with your cheek on this one.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τα φώτα σας:

Παρατήρησα το εξής, μπορεί και να έχει αναφερθεί βέβαια.

Όταν μιλάω με κάποιον και φέρνω το κινητό στο αυτί μου, η οθόνη σβήνει. Επανέρχεται αν ξανααπομακρύνω τη συσκευή απο το αυτί.

Πιστεύω ότι το κάνει για εξοικονόμηση ενέργειας και έχει ίσως να κάνει με κάποιον αισθητήρα του κινητού ή κάνω λάθος και αποτελεί πρόβλημα της συσκευής;

Σας παρακαλώ απαντήστε μου, το έχετε παρατηρήσει κι εσείς;

 

EDIT: Τελικά βρήκα αυτό στο gsmarena:

 

Thanks to the proximity sensor the Sony Ericsson XPERIA X8 automatically switches off its touchscreen when you hold it next to your ear for a call. There is no chance of ever hitting an on-screen button with your cheek on this one.

Φιλε μην σε ανησυχει..ειναι οπως ειπες ο αισθητηρας..

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αλλα τίποτα... Μπορει κάποιος που έχει το Χ8 και σύνδεση wind να το δοκιμάσει και να μου πει αν είχε αποτελέσματα?

Φίλε η ειδοπιηση κλησεων που θελεις εσύ εχει να κανει μονο με την εταιρια που εισαι και οχι με την συσκευη.πρεπει να ρωτησεις σε καταστημα wind να σου πουνε που να παρεις τηλεφωνο η που θα στείλεις μηνυμα!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλεφωνο πριν απο λίγο και τελικά έπρεπε να απενεργοποιήσω τον τηλεφωνητή. Νόμιζα οτι είχε να κάνει με το τηλεφωνο. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
Link to comment
Share on other sites

παίδες έχει περάσει κανείς καμιά custo rom?

δείτε λίγο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=914513

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!Μου φαίνεται λίγο περίεργο αλλά δεν βρίσκω τις επαφές στο μενού ..Τις βρίσκω μόνο σαν widget..Που έχουνε πάει;;:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!Μου φαίνεται λίγο περίεργο αλλά δεν βρίσκω τις επαφές στο μενού ..Τις βρίσκω μόνο σαν widget..Που έχουνε πάει;;:wacko:

 

 

Τα εικονίδια τα οποία έχεις στις 4 γωνίες της επιφάνειας εργασίας ΔΕΝ υπάρχουν στο μενού. Αν πρόσεξεις το ίδιο συμβαίνει και με τα μυνήματα, το music player και τις κλήσεις (Φυσικά αν δεν τα έχεις αλλάξει). Απο προεπιλογή οι επαφές είναι το κάτω δεξιά εικονίδιο!!

 

Αν επιθυμείς να το αφαιρέσεις από τη γωνία, κρατάς πατημένο το εικονίδιο μέχρι να σου δώσει μαύρο φόντο και το μεταφέρεις στη θέση που θέλεις!!

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι θέλω να το ξαναβάλω στη γωνία σαν εικονίδιο..

(δεν ήξερα ότι δεν υπάρχει στο μενού και έβαλα κάτι άλλο στη θέση του..)

Link to comment
Share on other sites

Όταν βγάζεις κάτι από τη γωνία τότε αυτόματα μεταφέρεται στον drawer. Άποψη μου: βαλε launcher pro. Πολύ γρήγορος launcher με ωραία εφέ και πολλές επιλογες. Πχ μπορείς να έχεις πολλά widgets ταυτόχρονα σε μια οθόνη, να έχεις πολλές οθόνες με συντομεύσεις και άλλα.

 

Sent from my Xperia X8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν βγάζεις κάτι από τη γωνία τότε αυτόματα μεταφέρεται στον drawer. Άποψη μου: βαλε launcher pro. Πολύ γρήγορος launcher με ωραία εφέ και πολλές επιλογες. Πχ μπορείς να έχεις πολλά widgets ταυτόχρονα σε μια οθόνη, να έχεις πολλές οθόνες με συντομεύσεις και άλλα.

 

Sent from my Xperia X8 using Tapatalk

Κατέβασα τον launcher pro αλλα δεν ανοίγει....

Ο drawer που λες τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Για να ανοίξει πρέπει να κατεβάσεις άλλο ένα πρόγραμμα που λέγεται home switcher. Εκεί επιλεγεις τον launcher pro ως default. Θέλει υπομονή και λίγο ψάξιμο μέχρι να φέρεις τον launcher pro στις ανάγκες σου αλλά αξίζει. Drawer είναι αυτό που ανοίγεις από το κάτω μέρος της οθόνης και έχει όλες τις εφαρμογές μέσα

 

Sent from my Xperia X8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, εχω παρει το χ8 και εχω καποια ερωτηματα

1) η διαρκεια της μπαταριας ειναι 2,5 ημερες με ελαχιστη τηλεφωνικη χρηση , ειναι φυσιολογικο?

2) Σε καθε επαφη βαζω δικο της ηχο κλησης, οταν με καλουν καποιες φορες δεν ακουγεται καθολου ηχος και ο ηχος κλησης στις συγκεκριμενες επαφες εχει χαθει.Προβλημα κινητου?

3)Κατι τελευταιο, πως μπορω να αφαιρεσω τους ηχους εκκινησης και τερματισμου του κινητου?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

Πείρα το Χ8 και έχω μερικές απορίες.

1ον κατέβασα κάποιες εφαρμογές και παίζουν μια χαρά. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν κλείνουν… δεν ξέρω πώς να της σταματήσω. Κατέβασα το advanced task killer free και μάλλον κάτι κάνει. Αλλά όταν πατάω το μεσαίο πλήκτρο συνεχόμενα μου βγάζει 6 εφαρμογές. Αυτές είναι που τρέχουν ή ότι έχουν χρησιμοποιηθεί τελευταία? Το γενικότερο πρόβλημα σε όλο αυτό είναι ότι η μπαταρία του κινητού κρατάει πολύ λίγο.

2ον Ένα αλο πρόβλημα που έχω, είναι ότι δεν κλείνει το 3G… βρήκα αρκετά πράγματα από το ΝΕΤ για το πώς να το κλίσω, αλλά ο μοναδικός τρόπος για να κλίσει ήταν το να χαλάσω τις ρυθμίσεις του ιντερνέτ!!! Όσο και αν ακούγετε γελοίο..

3ον υπάρχει περίπτωση να βρω πληκτρολόγιο με ποιο μεγάλα πλήκτρα; .. μου είναι κάπως δύσκολο να γράψω ςμς έτσι… :worry:

Design Your Life :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

Πείρα το Χ8 και έχω μερικές απορίες.

1ον κατέβασα κάποιες εφαρμογές και παίζουν μια χαρά. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν κλείνουν… δεν ξέρω πώς να της σταματήσω. Κατέβασα το advanced task killer free και μάλλον κάτι κάνει. Αλλά όταν πατάω το μεσαίο πλήκτρο συνεχόμενα μου βγάζει 6 εφαρμογές. Αυτές είναι που τρέχουν ή ότι έχουν χρησιμοποιηθεί τελευταία? Το γενικότερο πρόβλημα σε όλο αυτό είναι ότι η μπαταρία του κινητού κρατάει πολύ λίγο.

2ον Ένα αλο πρόβλημα που έχω, είναι ότι δεν κλείνει το 3G… βρήκα αρκετά πράγματα από το ΝΕΤ για το πώς να το κλίσω, αλλά ο μοναδικός τρόπος για να κλίσει ήταν το να χαλάσω τις ρυθμίσεις του ιντερνέτ!!! Όσο και αν ακούγετε γελοίο..

3ον υπάρχει περίπτωση να βρω πληκτρολόγιο με ποιο μεγάλα πλήκτρα; .. μου είναι κάπως δύσκολο να γράψω ςμς έτσι… :worry:

Χωρίς να είμαι σίγουρη,για το 2ο που αναφέρεις ,εγω χρησιμοποιώ ένα widget που έχει το κινητο και λέγεται κίνηση δεδομένων..Κι έτσι δε μου τρώει mb..

Link to comment
Share on other sites

γιατί μετά την τελευτάια αναβάθμιση 2.1.1.0.6 τα μηνύματα είναι μέχρι 70 χαρακτήρες με ελληνικά?
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ειναι ευκολο να μου πει καποιος πως μπορω να ενεργοποιήσω τα mms? Μου ειπαν οτι γινεται μονο χειροκίνητα (εχω wind).

 

Και κάτι ακομη, αν καποιος μου στειλει μηνυμα πχ στις 5 το απογευμα κ γω το χω κλειστο κ το ανοιξω στις 8 ως ωρα αποστολης θα φαινεται 8 η ωρα κ οχι 5. Αυτο μπορω να το αλλαξω? Υπαρχει ρυθμιση?

 

Καλησπέρα παίδες.

Πείρα το Χ8 και έχω μερικές απορίες.

1ον κατέβασα κάποιες εφαρμογές και παίζουν μια χαρά. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν κλείνουν… δεν ξέρω πώς να της σταματήσω. Κατέβασα το advanced task killer free και μάλλον κάτι κάνει. Αλλά όταν πατάω το μεσαίο πλήκτρο συνεχόμενα μου βγάζει 6 εφαρμογές. Αυτές είναι που τρέχουν ή ότι έχουν χρησιμοποιηθεί τελευταία? Το γενικότερο πρόβλημα σε όλο αυτό είναι ότι η μπαταρία του κινητού κρατάει πολύ λίγο.

2ον Ένα αλο πρόβλημα που έχω, είναι ότι δεν κλείνει το 3G… βρήκα αρκετά πράγματα από το ΝΕΤ για το πώς να το κλίσω, αλλά ο μοναδικός τρόπος για να κλίσει ήταν το να χαλάσω τις ρυθμίσεις του ιντερνέτ!!! Όσο και αν ακούγετε γελοίο..

3ον υπάρχει περίπτωση να βρω πληκτρολόγιο με ποιο μεγάλα πλήκτρα; .. μου είναι κάπως δύσκολο να γράψω ςμς έτσι… :worry:

 

 

Για το πρωτο , πηγαινε στις "ρυθμισεις" μετα επελεξε "εφαρμογες" κ τελος "υπηρεσιες που εκτελουνται". Εκει μπορεις να τις σταματησεις.

 

Για το δευτερο, κατεβασε την εφαρμογη Quick settings

 

Για το τριτο, εχω κατεβασει 3-4 εφαρμογες κ προσωπικά δεν εχω δει μεγαλυτερα πληκτρα.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

Πείρα το Χ8 και έχω μερικές απορίες.

1ον κατέβασα κάποιες εφαρμογές και παίζουν μια χαρά. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν κλείνουν… δεν ξέρω πώς να της σταματήσω. Κατέβασα το advanced task killer free και μάλλον κάτι κάνει. Αλλά όταν πατάω το μεσαίο πλήκτρο συνεχόμενα μου βγάζει 6 εφαρμογές. Αυτές είναι που τρέχουν ή ότι έχουν χρησιμοποιηθεί τελευταία? Το γενικότερο πρόβλημα σε όλο αυτό είναι ότι η μπαταρία του κινητού κρατάει πολύ λίγο.

2ον Ένα αλο πρόβλημα που έχω, είναι ότι δεν κλείνει το 3G… βρήκα αρκετά πράγματα από το ΝΕΤ για το πώς να το κλίσω, αλλά ο μοναδικός τρόπος για να κλίσει ήταν το να χαλάσω τις ρυθμίσεις του ιντερνέτ!!! Όσο και αν ακούγετε γελοίο..

3ον υπάρχει περίπτωση να βρω πληκτρολόγιο με ποιο μεγάλα πλήκτρα; .. μου είναι κάπως δύσκολο να γράψω ςμς έτσι… :worry:

 

1) Μη χρησιμοποιείς task killer δεν κάνει καλό. Το android ξέρει από μόνο του ποιές εφαρμογές πρέπει να κλείσει όταν χρειαστεί.Αυτό που βλέπεις πατώντας συνεχόμενα το μεσαίο πλήκτρο είναι οι τελευταίες εφαρμογές που χρησιμοποίησες για εύκολη πρόσβαση. Από τη στιγμή που πατάς το μεσαίο πλήκτρο μια φορά ή το back οι εφαρμογές κλείνουνε.

 

2) Στα γραφικά στοιχεία του κινητού θα βρείς ένα που λέει κίνηση δεδομένων. Βάλτο σε μια οθόνη και από εκει μπορείς να κλείνεις όποτε θες τα δεδομένα για το ιντερνετ.

 

3) Δοκίμασες να το γυρίσεις το κινητό στο πλάι; Νομίζω ότι γίνεται λίγο πιο εύκολο έτσι το γράψιμο....

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...