Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Δυστυχώς είναι αδύνατο να λάβω ή να στείλω mms. Είμαι συνδρομητής στην Vodafone. Μπορεί κάποιος στο ίδιο δίκτυο να γράψει εδώ τις ρυθμίσεις του κινητού για αποστολή/λήψη mms? Ευχαριστώ.

 

ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα. αυτο που καταλαβα ειναι να περασεις και τις ρυθμισεις για το ιντερνετ, να κανεις reboot, και (εμπειρικα τελειως) να το αφησεις να συνδεθει για λιγο στο ιντερνετ και μετα απο λιγο εισαι ενταξει...

προσοχη: η θυρα δεν ειναι 9201 αλλα 5080.

 

 

Android 2.2

 

 

Επιλέγουμε Ρυθμίσεις  Ασύρματα Δίκτυα  Δίκτυα Κινητής Τηλεφωνίας 

Ονόματα Σημείων Πρόσβασης

 

Ρυθμίσεις Internet

Πατάμε το πλήκτρο του μενού  Νέο APN και συμπληρώνουμε τα παρακάτω στοιχεία:

 

Όνομα (Name): Internet

APN: internet.vodafone.gr

(εάν είστε χρήστης καρτοκινητής πληκτρολογήστε: webkarta.vodafone.gr)

Όνομα Χρήστη (username): user

Κωδικός Πρόσβασης (password): pass

MCC: 202

MNC: 05

Τύπος APN (APN type): Default

 

*Αφήνουμε κενά όλα τα άλλα πεδία*

 

Πατάμε το πλήκτρο του μενού Αποθήκευση (Save)

 

Ρυθμίσεις MMS

Πατάμε το πλήκτρο του μενού --> Νέο APN και συμπληρώνουμε τα παρακάτω στοιχεία:

 

Όνομα (Name): VF MMS

APN: mms.vodafone.net

MMSC: http://mms.vodafone.gr

Διακομιστής Μεσολάβησης MMS: 213.249.19.49

Θύρα MMS: 5080

Πρωτόκολλο MMS: WAP 1.2

MCC: 202

MNC: 05

Τύπος APN: MMS

 

*Αφήνουμε κενά όλα τα άλλα πεδία*

 

Πατάμε το πλήκτρο του μενού Αποθήκευση (Save)

 

 

αφου βεβαιωθεις οτι εισαι ενταξει εχει εφαρμογες στο market οπου μπορεις να κανεις backup τα apn. (apn backup, backup everything, mybackup κλπ.)

 

ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου. :)

 

ΟΔΗΓΙΕΣ:

είναι οι ίδιες με το πρώτο ποστ. απλά

στο βήμα 5) κατεβάζεις το αρχείο I5800XXJPF, το αποσυμπιέζεις και μέσα έχει ένα φάκελο με 4 αρχεία.

δεν τικάρεις το one package και επιλέγεις ένα ένα τα αρχεία:

BOOT: I5800XXJPF-REV02-Bootloader-low-CL794643.tar.md5

PHONE: I5800XXJP4_PHONE.tar.md5

PDA: I5800XXJPF-REV02-PDA-CL794643.tar.md5

CSC: I5800OXXJPF-CSC-MULTI-OXX.tar.md5

 

κάνε factory reset πριν και μετά το upgrade.. :)

 

 

 

και κυριλλε να ρωτησω κατι...;

ειναι μεγαλη η διαφορα της jpF με τη jpA; αξιζει τον κοπο να μπω στη διαδικασια του φλασαρισματος, backup, επαναφορας κτλ...;

γιατι σε μενα η jpA δουλευει αψογα. ακομα και η μπαταρια αντεχει αρκετα περισσοτερο (καθημερινη φορτιση βεβαια) αλλα αντεχει. και δεν εχω παρατηρησει κανενα σοβαρο προβλημα. και το εχω φορτωσει με πολλες εφαρμογες και ειναι γρηγορο, αξιοπιστο, χωρις κρασαρισματα, με το gps να δουλευει καλα (σχετικα παντα, λοκαρει σε 2-5 λεπτα) το wifi καλο. γενικα ειμαι πολυ ικανοποιημενος...

 

και κατι αλλο..

το lagfix το κανουμε στο κινητο μας; εχει κινδυνους; εχεις καποιο post οπου να εξηγει..;

 

σ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Κύριλλε. Το λινκ δεν δουλευει, αλλά δεν πειράζει. Θα κάνω αναβάθμιση από άλλο PC, γιατί μάλλον το δικό μου κάποια ασυμβατότητα έχει με το ODIN. Ειδωμεν σε λίγη ώρα.;)

 

οκ το διόρθωσα το λινκ. δουλεύει τώρα. :)

 

Το φλάσαρα μια χαρά. Ωραία πάει. Το pc μου μου φαίνεται θέλει φορμάτ :lol: Ολα καλά.

 

:P

 

και κυριλλε να ρωτησω κατι...;

ειναι μεγαλη η διαφορα της jpF με τη jpA; αξιζει τον κοπο να μπω στη διαδικασια του φλασαρισματος, backup, επαναφορας κτλ...;

γιατι σε μενα η jpA δουλευει αψογα. ακομα και η μπαταρια αντεχει αρκετα περισσοτερο (καθημερινη φορτιση βεβαια) αλλα αντεχει. και δεν εχω παρατηρησει κανενα σοβαρο προβλημα. και το εχω φορτωσει με πολλες εφαρμογες και ειναι γρηγορο, αξιοπιστο, χωρις κρασαρισματα, με το gps να δουλευει καλα (σχετικα παντα, λοκαρει σε 2-5 λεπτα) το wifi καλο. γενικα ειμαι πολυ ικανοποιημενος...

 

και κατι αλλο..

το lagfix το κανουμε στο κινητο μας; εχει κινδυνους; εχεις καποιο post οπου να εξηγει..;

 

σ ευχαριστω

 

τρελές διαφορές η JPF με την JPA δεν νομίζω ότι έχει. απλά είναι πιο σταθερή και λιγότερο lag. κατά τ'άλλα αν βαριέσαι να κάνεις backup & επαναφορά και τα σχετικά, αφού είσαι ευχαριστημένος άστο για αργότερα.. :)

 

το lagfix το είχα βάλει στην JPA. το κινητό φορτώνει πιο γρήγορα, media scanning πολύ πιο γρήγορο κλπ. αλλά είναι ακόμα σε beta στάδιο. δεν νομίζω ότι είναι πολύ επικίνδυνο. μπορεί σε καμιά 2 μέρες αν αποφασίσω να το βάλω και στην JPF, θα κάνω αναλυτικό ποστ. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άλλος τρόπος να περάσεις αρχείο επαφών εκτός από το γ@μ...νο το kies υπάρχει? Γιατί άρχισε τις βλακείες, όταν το ρουτάρω και δεν το βλέπει το κινητό καθόλου. Ρουφι@ν@ Σάμσουγκ....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άλλος τρόπος να περάσεις αρχείο επαφών εκτός από το γ@μ...νο το kies υπάρχει? Γιατί άρχισε τις βλακείες, όταν το ρουτάρω και δεν το βλέπει το κινητό καθόλου. Ρουφι@ν@ Σάμσουγκ....

 

εγώ κάνω τις επαφές export to sd και αντιγράφω το αρχείο στο pc...

Υπάρχει επίσης και το πρόγραμμα myphoneexplorer

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άλλος τρόπος να περάσεις αρχείο επαφών εκτός από το γ@μ...νο το kies υπάρχει? Γιατί άρχισε τις βλακείες, όταν το ρουτάρω και δεν το βλέπει το κινητό καθόλου. Ρουφι@ν@ Σάμσουγκ....

 

Αν τις έχεις στο pc προσπάθησε να τις κάνεις εχτραψτσ σε ενα αρχειο τύπου vcf. Μετά πέτα το στην sd και από το τηλέφωνο στο μενού επαφών κάνε import from sd.

 

Εγω πια συγχρονίζω επαφές με gmail και ετσι τις μεταφέρω χωρίς κανένα κόπο. Δοκιμασέ το αν θές.

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις παιδιά :) Τωρα δεν θυμάμαι σε τι μορφή έχουν αποθηκευτεί οι επαφές, αλλά θα το δω λογικά το απόγευμα.
Link to comment
Share on other sites

οκ το διόρθωσα το λινκ. δουλεύει τώρα. :)

 

 

 

:P

 

 

 

τρελές διαφορές η JPF με την JPA δεν νομίζω ότι έχει. απλά είναι πιο σταθερή και λιγότερο lag. κατά τ'άλλα αν βαριέσαι να κάνεις backup & επαναφορά και τα σχετικά, αφού είσαι ευχαριστημένος άστο για αργότερα.. :)

 

το lagfix το είχα βάλει στην JPA. το κινητό φορτώνει πιο γρήγορα, media scanning πολύ πιο γρήγορο κλπ. αλλά είναι ακόμα σε beta στάδιο. δεν νομίζω ότι είναι πολύ επικίνδυνο. μπορεί σε καμιά 2 μέρες αν αποφασίσω να το βάλω και στην JPF, θα κάνω αναλυτικό ποστ. :)

 

ευχαριστω για την απαντηση σου... μαλλον θα περιμενω για αργοτερα μολις βγει κατι διαφορετικο. γιατι απο σταθεροτητα νομιζω οτι ειμαι ενταξει...

οπως θα περιμενω και το post για το lagfix.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να συνδέσω το τηλ. με το myphoneexplorer. Τι μπορει να φταίει; μέσω kies συνδέομαι κανονικά.

 

εχεις κατεβασει το myphoneexplorer client για το κινητο;

πρεπει πρωτα να μπεις στο market να το εγκαταστησεις στο κινητο και μετα να συνδεθεις με το myphoneexplorer που εχεις στον υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 27!!!! μερες σερβις ο γαλαξιας ειναι ξανα στα χερια μου.κυριλλε εμεινα πισω βοηθεια....τι τρεχουμε τωρα(ποια εκδοση και που μπορω να την βρω)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι κάτοχος του ι5800 (πρωτιμώ να το λέω Apollo και όχι Galaxy 3)

το φλάσαρα επιτυχως στην JPF και οι αλλαγές μου αρέσουν πολύ (και ευχαριστώ για τους πολύ κατατοπιστιούς οδηγούς) αλλα έχω ένα θέμα που δέν το είδα αλλου, ουτε στο XDA...

Απο την αναβάθμηση και μέτα (και έχοντας κανει 2 factory reset) δέν συνδεεται με το Kies.

Δέν εχω πρόβλημα με την USB συνδεση, το έκανα και root με το Super one click με επιτυχία.

 

Έχετε καμια ιδέα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ακομα δηλαδη τιποτα δεν ειναι σιγουρο για να το κανουμε αναβαθμιση σωστα ?

“In the name of god. Impure souls of the living dead shall be banished into eternal damnation. Amen.”

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι κάτοχος του ι5800 (πρωτιμώ να το λέω Apollo και όχι Galaxy 3)

το φλάσαρα επιτυχως στην JPF και οι αλλαγές μου αρέσουν πολύ (και ευχαριστώ για τους πολύ κατατοπιστιούς οδηγούς) αλλα έχω ένα θέμα που δέν το είδα αλλου, ουτε στο XDA...

Απο την αναβάθμηση και μέτα (και έχοντας κανει 2 factory reset) δέν συνδεεται με το Kies.

Δέν εχω πρόβλημα με την USB συνδεση, το έκανα και root με το Super one click με επιτυχία.

 

Έχετε καμια ιδέα?

Ευχαριστώ.

 

καλησπέρα. το kies ΔΕΝ... χρησιμοποίησε πρόγραμμα όπως το myphoneexplorer (+ το app για android) για backup κλπ. το κιες δεν ξέρω γιατί δεν στο βλέπει αλλά αφού έκανες 2 factory reset λογικά θα φταίει το firmware...

 

ακομα δηλαδη τιποτα δεν ειναι σιγουρο για να το κανουμε αναβαθμιση σωστα ?

 

δεν είναι σίγουρο αλλά όσοι το έχουν κάνει ήταν επιτυχής η αναβάθμιση (εγώ έχω φλασάρει γύρω στις 10 φορές και ούτε μία φορά δεν μου έχει τύχει κάτι ώστε να χρειαστεί να ξαναφλασάρω), εκτός από έναν στην αρχή αρχή που πρωτοβγήκε η froyo αλλά τελικά μπήκε με την δεύτερη. Δεν χάνεις και τίποτα να δοκιμάσεις. Το μόνο που θα σου δημιουργήσει πρόβλημα και θα θέλει service μετά, είναι να πέσει το ρεύμα κατά την διάρκεια (1-2 λεπτά κρατάει) του upgrade.. αν έχεις laptop είσαι κομπλε. θα δεις αρκετές διαφορές..

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Παίδες γεια σας,

ενδιαφέρομαι κι εγω για την εν λόγω συσκευή αλλά κολώνω λίγο διότι σε ενα φορουμ (ξένο) διάβασα πως εχει πολύ κακό ακουστικό (δεν ακους λεει καλά!!!) και πως οταν μιλας ανοίγουν διάφορες εφαρμογες όταν το ακουμπας στο αυτί σου, διότι δεν είναι κλειδωμένη η οθόνη.

Δεν ξερω πόσο σοβαρά είναι αυτά και αν ισχύουν, αλλά αν μπορείτε πειτε μου τη γνώμη σας.

Η αναβάθμιση σε 2.2 είναι εύκολη υπόθεση αν το αγοράσω?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Παίδες γεια σας,

ενδιαφέρομαι κι εγω για την εν λόγω συσκευή αλλά κολώνω λίγο διότι σε ενα φορουμ (ξένο) διάβασα πως εχει πολύ κακό ακουστικό (δεν ακους λεει καλά!!!) και πως οταν μιλας ανοίγουν διάφορες εφαρμογες όταν το ακουμπας στο αυτί σου, διότι δεν είναι κλειδωμένη η οθόνη.

Δεν ξερω πόσο σοβαρά είναι αυτά και αν ισχύουν, αλλά αν μπορείτε πειτε μου τη γνώμη σας.

Η αναβάθμιση σε 2.2 είναι εύκολη υπόθεση αν το αγοράσω?

Ευχαριστώ πολύ

 

Καλησπέρα.

το ακουστικό δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα. εννοώ μέχρι τώρα που το είπες δεν έχει ξανααναφερθεί.. ίσως τα συγκεκριμένα handsfree του κινητού δεν είναι και τα καλύτερα..

αυτό με το αυτί δεν ισχύει γιατί μόλις μιλάς και ακουμπήσεις το κινητό στο αυτί σου κλείνει η οθόνη αυτόματα.

Αν το αγοράσεις (κάτι που σου προτείνω) δεν είναι δύσκολο θέμα να βάλεις την 2.2, απλά θέλει υπομονή και κυρίως προσοχή να μην κάνεις λάθος. Αν θες διάβασε τον οδηγό αυτό (διάβασε κάτω από την πρώτη κόκκινη γραμμή) ώστε να πάρεις μια γεύση και να μην σου φανούν "κινέζικα" όταν θα πας να το αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σορρυ αλλά από τότε που βγήκε JPA την έβαλα και δεν ξανά ασχολήθηκα. Τώρα έβαλα την JPF προσπαθώ να κάνω root αλλά δεν βρίσκω το superoneclick και δεν ξέρω με τι άλλο το κάνουμε root
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σορρυ αλλά από τότε που βγήκε JPA την έβαλα και δεν ξανά ασχολήθηκα. Τώρα έβαλα την JPF προσπαθώ να κάνω root αλλά δεν βρίσκω το superoneclick και δεν ξέρω με τι άλλο το κάνουμε root

 

Superoneclick ? :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω βαλει την τελευταια εκδοση που κυκλοφορει για την 2.2 και μεχρι τωρα δεν ειχα προβλημα...

 

Τις τελευταιες μερες ομως το κινητο παρολο που ειναι φορτισμενο σβηνει μονο του. Αν πατησω να ανοιξει δεν ανοιγει, μονο αν βγαλω την μπαταρια και μετα την ξαναβαλω τοτε ανοιγει. Επισης το παραξενο ειναι οτι οταν κ καλα ειναι κλειστο και καποιος με παιρνει τηλ τοτε σε αυτον φαινεται οτι χτυπα κανονικα το κινητο.

 

Υποψιαζομαι οτι εχει να κανει με τις εφαρμογες..μηπως καποια τρεχει και τρωει ολη τη μνημη και το αναγκαζει να κλεισει??? Εκανα ενα reset k φανηκε να δουλευει κανονικα..οταν ξαναεβαλα τις εφαρμογες μου το ξανακανε παλι... Ολες οι εφαρμογες ειναι κατεβασμενες απο το μαρκετ.

 

Ξερετε τι μπορει να φταιει ? το εχει παθει κανεις αλλος?

 

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με το θέμα, προσπαθώ να συνδεθώ μέσω wi-fi , και δημιούργησα λογαριασμό gmail όπως απαιτείται. αφού βάλω δνση και κωδικό μου δείχνει μήνυμα ότι επικοινωνεί με διακομιστές της google για τη ρύθμιση του λογαριασμού. μετά από μισό λεπτό περίπου εμφανίζει το ακόλουθο μήνυμα: δεν είναι δυνατή η δημιουργία αξιόπιστης σύνδεσης δεδομένων σε αυτόν το διακομιστή και πιο κάτω : αυτό ενδέχεται να είναι προσωρινό πρόβλημα ή το τηλέφωνο να μην είναι διαθέσιμο για υπηρεσίες δεδομένων.

 

Μπορεί κανείς να μου πει τι φταίει και τι πρέπει να ρυθμίσω;

 

ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...