Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Theta, ωραία. Σ' ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις. Η συγκεκριμένη συσκευή που διαθέτει εγκατεστημένο δέκτη GPS, διαθέτει επίσης και A-GPS; Αν ναι, υπάρχει κάποια δυνατότητα/λειτουργία/επιλογή ώστε ν' απενεργοποιείται το A-GPS και να μη χρεώνομαι; Αν γίνεται αυτό, θα υπάρχουν κάποιες επιπτώσεις όσον αφορά την ταχύτητα του GPS, την εντόπιση ακριβής θέσης που θα είσαι, κτλ;

 

Πως μπορώ να περάσω το iGO και να το εχω ως κύριο πρόγραμμα πλοήγησης; Με αυτές τις έξτρα καρτούλες που παίρνει;

 

Όσον αφορά την τιμή, το βρήκα 208 ευρώ απο ενα site.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

περιπου 3 μερες

 

αα οκ. απο που το πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, με το τηλέφωνο αυτό, που αν έχω καταλάβει καλά οι εφαρμογές φορτώνονται στη μνήμη του τηλεφώνου, και όχι στην κάρτα μνήμης, πόσες περίπου εφαρμογές θα μπορέσω να εγκαταστήσω; Και ποιες είναι οι πρώτες 10 που θα πρέπει να εγκαταστήσω κατά την άποψή σας;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, με το τηλέφωνο αυτό, που αν έχω καταλάβει καλά οι εφαρμογές φορτώνονται στη μνήμη του τηλεφώνου, και όχι στην κάρτα μνήμης, πόσες περίπου εφαρμογές θα μπορέσω να εγκαταστήσω; Και ποιες είναι οι πρώτες 10 που θα πρέπει να εγκαταστήσω κατά την άποψή σας;

 

λοιπόν οι εφαρμογές όντως φορτώνονται στην εσωτερική μνήμη. υπολογίζω ότι θα μπορείς να βάλεις καμιά 50αριά. πάντως οι καλύτερες είναι:

1) mobile data controller (για να μην κατεβάζει το 3g δεδομένα και χρεώνεσαι πολύ.

2) quick settings. (μαυτό ανοιγοκλείνεις wifi bluetooth gps, και ρυθμίζεις ήχο και φωτεινότητα)

3) uninstaller (απεγκαταστεις εφαρμογές εύκολα και γρήγορα)

4) camera 360 (βγάζεις καταπληκτικές φωτογραφίες με εφε !!)

5) διάφορα παιχνίδια: alchemy, iBasket, paper toss, chess free, airgockeyGL

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν οι εφαρμογές όντως φορτώνονται στην εσωτερική μνήμη. υπολογίζω ότι θα μπορείς να βάλεις καμιά 50αριά. πάντως οι καλύτερες είναι:

1) mobile data controller (για να μην κατεβάζει το 3g δεδομένα και χρεώνεσαι πολύ.

2) quick settings. (μαυτό ανοιγοκλείνεις wifi bluetooth gps, και ρυθμίζεις ήχο και φωτεινότητα)

3) uninstaller (απεγκαταστεις εφαρμογές εύκολα και γρήγορα)

4) camera 360 (βγάζεις καταπληκτικές φωτογραφίες με εφε !!)

5) διάφορα παιχνίδια: alchemy, iBasket, paper toss, chess free, airgockeyGL

 

να κάνω και εγώ μια ερώτηση

υπαρχει τροπος να επιλεγω εγω που θα γινει εγκατασταση των εφαρμογών?

Link to comment
Share on other sites

να κάνω και εγώ μια ερώτηση

υπαρχει τροπος να επιλεγω εγω που θα γινει εγκατασταση των εφαρμογών?

 

μου φαίνεται όχι αλλά με την 2.2 froyo του android (μαλλον) θα μπορούμε να τις μεταφέρουμε στην sd

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα απέκτησα κι εγώ το κινητό.. Έχω κάποιες πρώτες ερωτήσεις. Υπαρχει τροπος να μεγαλωσω τα εικονιδια κ τα γραμματα; Πως κανω αναβαθμιση τη συσκευη; Edited by tiraklakis
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, με το τηλέφωνο αυτό, που αν έχω καταλάβει καλά οι εφαρμογές φορτώνονται στη μνήμη του τηλεφώνου, και όχι στην κάρτα μνήμης, πόσες περίπου εφαρμογές θα μπορέσω να εγκαταστήσω; Και ποιες είναι οι πρώτες 10 που θα πρέπει να εγκαταστήσω κατά την άποψή σας;

 

πέρα από αυτές που προαναφέρθηκαν προτείνω μερικές ακόμα:

 

- Winamp ;) πασίγνωστος και σε κάθε περίπτωση καλύτερος από τον player που έχει εγκατεστημένο

- Task manager : χρήσιμο για να βλέπεις τι εφαρμογές τρέχουν και να τις κλείνεις εύκολα και γρήγορα, ώστε να μη χαλάς μνήμη και μπαταρία φυσικά

- Easy filter : πολύ ωραίο και χρήσιμο, για να μπλοκάρεις κλήσεις, μηνύματα

- Android system info : αναλυτικές πληροφορίες συστήματος

- Auto wifi toggle : για αυτόματη ενεργοποίηση - απενεργοποίηση του wifi ανάλογα με τη χρήση

In the flat field :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Theta, ωραία. Σ' ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις. Η συγκεκριμένη συσκευή που διαθέτει εγκατεστημένο δέκτη GPS, διαθέτει επίσης και A-GPS; Αν ναι, υπάρχει κάποια δυνατότητα/λειτουργία/επιλογή ώστε ν' απενεργοποιείται το A-GPS και να μη χρεώνομαι; Αν γίνεται αυτό, θα υπάρχουν κάποιες επιπτώσεις όσον αφορά την ταχύτητα του GPS, την εντόπιση ακριβής θέσης που θα είσαι, κτλ;

 

Πως μπορώ να περάσω το iGO και να το εχω ως κύριο πρόγραμμα πλοήγησης; Με αυτές τις έξτρα καρτούλες που παίρνει;

 

Όσον αφορά την τιμή, το βρήκα 208 ευρώ απο ενα site.

Ευχαριστώ.

 

Αν πας στις ρυθμίσεις - Τοποθεσία και ασφάλεια απενεργοποίησε την επιλογή Χρήση ασύρματων δικτύων και το A-GPS πάει περίπατο. Κι έτσι δεν χρεώνεσαι. Δεν υπάρχει καμία επίπτωση στην ταχύτητα ή την ακρίβεια του GPS. Αν θες τη γνώμη μου να κατεβάσεις το GPSOpt από το Market για να κλειδώνουν οι δορυφόροι αμέσως χωρίς καθυστερήσεις.

Κατά τη γνώμη μου το iGo δεν είναι πολύ καλό, τουλάχιστον η έκδοση για το Android. Θα συνιστούσα το NDrive. Νομίζω είναι καλύτερο με διαφορά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα και καλή ψήφο (για όσους ψηφίζουν)! :)

 

Μετά από μια άκρως επιτυχημένη συμβίωση με την πλατφόρμα symbian και το ΘΑΥΜΑΣΙΟ από όλες τις απόψεις κινητό Nokia E52, αποφάσισα να γνωρίσω τον κόσμο του Android.

 

Έτσι ενώ αρχικά ήμουν έτοιμος για το HTC Wildfire, κάτι η Wind που δεν το φέρνει (και μάλλον δεν θα το φέρει), κάτι το Πλαίσιο που το είχε μόνο σε κόκκινο, κ.λ.π., κ.λ.π. έτυχε στην πορεία και μου πρότειναν το Samsung I5800. Έτσι, έκανα την σχετική έρευνα, διαπίστωσα ότι έχει ακριβώς ή περίπου τα ίδια ή και κάποια καλύτερα specs από το HTC και τελικά το αγόρασα εδώ και δυο μέρες και μπορώ να πω ότι δεν το μετανιώνω ΚΑΘΟΛΟΥ! Το Samsung είναι (σε πρώτη φάση) πολύ καλό!

 

Η οθόνη μόνο σε υψηλή ηλιοφάνεια δεν ανταποκρίνεται τόσο καλά, αλλά αυτό θα με ενοχλούσε μόνο στην περίπτωση που χρησιμοποιούσα το GPS πεζός. Κατά τα άλλα, δεν έχω βρει κάτι που με ενοχλεί, ενώ εκτιμώ ότι το συγκεκριμένο κινητό αποτελεί μια πρώτης τάξεως επιλογή για να κάνεις μια σχετικά οικονομική εισαγωγή στον χώρο του Android!

 

...και κάτι απρόσμενο!!!! Ο φορτιστής ρεύματος και αυτοκινήτου του Nokia E52 ταιριάζει στο Galaxy 3! ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ: Επειδή τα specs των φορτιστών αφορούν σε διαφορετικές εταιρείες (Nokia/Samsung) και επειδή δεν τους έχω δοκιμάσει σε μεγάλη διάρκεια χρόνου, προτείνω να μην τους χρησιμοποιήσει κανείς και να χρησιμοποιούμε τα γνήσια αξερσουάρ, όπως κάνω κι εγώ!

 

Εωτήματα προς επίλυση:

 

- To Android Market δεν λειτουργεί (ανεπιτυχής λήψη εφαρμογών) ή φταίει κάτι στις ρυθμίσεις μου?

- Ποιος internet browser για το galaxy υπάρχει που να μπλοκάρει τις εικόνες από τα sites να ανοίξουν ώστε να μην χρεώνομαι με άχρηστα αλλά κοστοβόρα Megabytes?

- Ποια είναι η εφαρμογή που κάνεις switch σε/από Ελληνικά/Αγγλικά όταν φτιάχνεις μήνυμα, χωρίς δηλαδή να μπάινεις κάθε φορά στις ρυθμίσεις για να αλλάξεις γλώσσα?

- Πως αλλάζει ο ήχος ειδοποίησης λήψης μηνύματος?

 

Αυτά προς το παρόν!

 

Σας ευχαριστώ.

 

Βασίλης

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

- Ποιος internet browser για το galaxy υπάρχει που να μπλοκάρει τις εικόνες από τα sites να ανοίξουν ώστε να μην χρεώνομαι με άχρηστα αλλά κοστοβόρα Megabytes?

- Ποια είναι η εφαρμογή που κάνεις switch σε/από Ελληνικά/Αγγλικά όταν φτιάχνεις μήνυμα, χωρίς δηλαδή να μπαίνεις κάθε φορά στις ρυθμίσεις για να αλλάξεις γλώσσα?

 

- opera mini και από τις ρυθμίσεις επιλέγεις να μην φορτώνει φωτογραφίες.

- σέρνεις το δάχτυλο προς τα πάνω στο πληκτρολόγιο και αλλάζει η γλώσσα, έτσι κάνεις εναλλαγή μεταξύ των δύο τελευταίων γλωσσών που έχεις επιλέξει.

Αν δεν σου δουλέψει κάνε επί τόπου μια αλλαγή στη γλώσσα από τις ρυθμίσεις και και ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

- opera mini και από τις ρυθμίσεις επιλέγεις να μην φορτώνει φωτογραφίες.

- σέρνεις το δάχτυλο προς τα πάνω στο πληκτρολόγιο και αλλάζει η γλώσσα, έτσι κάνεις εναλλαγή μεταξύ των δύο τελευταίων γλωσσών που έχεις επιλέξει.

Αν δεν σου δουλέψει κάνε επί τόπου μια αλλαγή στη γλώσσα από τις ρυθμίσεις και και ξαναδοκίμασε.

 

Αυτό με το δάχτυλο που το σέρνεις στο πληκτρολόγιο δεν το ήξερα:O! Πάω να το δοκιμάσω. Ευχαριστώ κι εγώ για τη συμβουλή. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

- opera mini και από τις ρυθμίσεις επιλέγεις να μην φορτώνει φωτογραφίες.

- σέρνεις το δάχτυλο προς τα πάνω στο πληκτρολόγιο και αλλάζει η γλώσσα, έτσι κάνεις εναλλαγή μεταξύ των δύο τελευταίων γλωσσών που έχεις επιλέξει.

Αν δεν σου δουλέψει κάνε επί τόπου μια αλλαγή στη γλώσσα από τις ρυθμίσεις και και ξαναδοκίμασε.

 

υπέροχα....... thanks thanks thanks thanks :)

Link to comment
Share on other sites

- To Android Market δεν λειτουργεί (ανεπιτυχής λήψη εφαρμογών) ή φταίει κάτι στις ρυθμίσεις μου?

 

Κοιταξε στις ρυθμισεις - εφαρμογες - και δες αν ειναι τσεκαρισμενο το αγνωστες πηγες

Link to comment
Share on other sites

Πως σερνεις το δαχτυλο πανω στο πληκτρολογιο και αλλαζει γλωσσα? Δεν μπορω να το καταφερω :(
Link to comment
Share on other sites

Πως σερνεις το δαχτυλο πανω στο πληκτρολογιο και αλλαζει γλωσσα? Δεν μπορω να το καταφερω :(

 

Θέλει να το κάνεις γρήγορα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

- σέρνεις το δάχτυλο προς τα πάνω στο πληκτρολόγιο και αλλάζει η γλώσσα, έτσι κάνεις εναλλαγή μεταξύ των δύο τελευταίων γλωσσών που έχεις επιλέξει.

Αν δεν σου δουλέψει κάνε επί τόπου μια αλλαγή στη γλώσσα από τις ρυθμίσεις και και ξαναδοκίμασε.

 

Να είσαι καλα φιλε!!! Επιτελους ελεγα δεν ειναι δυνατόν να ειναι τοσο μπελάς μια αλλαγη γλωσσας!!!! :happy:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα υπαρχει καποιο προγραμμα προστασιας για το κινητο μας?διαβασα για προβληματα με κενα στο web browser!
Link to comment
Share on other sites

- opera mini και από τις ρυθμίσεις επιλέγεις να μην φορτώνει φωτογραφίες.

- σέρνεις το δάχτυλο προς τα πάνω στο πληκτρολόγιο και αλλάζει η γλώσσα, έτσι κάνεις εναλλαγή μεταξύ των δύο τελευταίων γλωσσών που έχεις επιλέξει.

Αν δεν σου δουλέψει κάνε επί τόπου μια αλλαγή στη γλώσσα από τις ρυθμίσεις και και ξαναδοκίμασε.

Φίλε kokorets, σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία με την εναλλαγή των γλωσσών στο πληκτρολόγιο! Είναι σωτήρια! Από την άλλη πλευρά συνεχίζω να μην μπορώ να κατέβασω από το android market λόγω ανεπιτυχους λήψης και παρόλο που εχω τικαρισμενες τις άγνωστες πήγες στις ρυθμίσεις!

 

Βασίλης

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οσο αναφορα τους φορτιστες. Το microUSB ειναι διεθνες προτυπο και θα πρεπει να περνει ολους τους φορτιστες. Αυτος ειναι και ο λογος που καθιερωνετε σε ολες τις συσκευες. Οι φορτιστες ειναι απο 500 εως 1000mah και κανουν σε ολα τα κινητα. Η διαφορα ειναι στο χρονο φορτισης. Μεχρι τα 1000 παντως δεν υπαρχει κανενα προβλημα σε καμια μπαταρια. Σε περισσοτερα δεν ξερω τι γινετε. Εγω χρησιποποιω οτι βρω διαθεσιμο απο 700 και πανω για να μη μας παρουν και τα χρονια :-)

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Βγηκε η επιδοτηση μου και σκεφτομαι να αλλαξω κινητο. Ηθελα να περιμενω να βγει το vodafone 945 αλλα λιγο που ψαχνω στο ιντερνετ μου φανηκε καλουτσικο και αυτο. Μπορει καποιος να μου πει μαζεμενα τα συν και πλην του κινητου;; Ξεκινησα να διαβαζω τις προηγουμενες σελιδες αλλα ειναι παρα πολλες. Ειμαι ακομη στην 7
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

πραγματι, να σαι καλα, με εσωσες

 

Οι ευχαριστίες στον Tyxerakias για το πολύ χρήσιμο Galaxy S FAQ.

Edited by kokorets
Link to comment
Share on other sites

μπράβο, πολύ χρήσιμο αυτό με την εναλλαγή γλώσσας..να συμπληρώσω ότι με αριστερή δεξια κίνηση γίνεται εναλλαγή μεταξύ γραμμάτων και αριθμών
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...