Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εκανα αναβαθμιση του kies. το κινητο δεν συνδεεται. μολις κανω το γνωστο *#7284# μολις το βαζω mode συνδεεται. αλλα παλι δεν μπορει να βρει την συσκευη. μολις το βαζω mode να το αφηνω εκει η μολις το βρησκει και προσπαθει να συνδεθει να το αλλαζω σε pda?

 

(Και εμενα τα ίδια έκανε και το *#7284# δεν δούλεψε. Δεν το έψαξα παραπάνω γιατί εγκατέστησα το KIES σε άλλο pc και έκανα απο εκει την αναβάθμιση.)

 

Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις το KIES καθώς επίσης και τους usb drivers της samsung, μετά να καθαρίσεις το registry με ένα cleaner και τέλος να το επανεγκαταστήσεις.

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

καλημερα στην παρεα... σκεφτομαι να κανω και εγω αναβαθμιση αλλα με αυτα που διαβαζω το μετανοιωνω ... να περιμενω την 2.2 η αξιζει να κανω την αναβαθμιση ; τι παραπανω αλλαζει στο τηλ... αν ξερει κανεις να μου πει...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Είμαι καινούργιος στο forum, καινούργιος και στα Samsung, καινούργιος και στο Android.

 

Ψάχνοντας να βρώ λύση στο πρόβλημα σύνδεσης του Kies ανακάλυψα τον εξής τρόπο: Κάνεις unmount την sd κάρτα και μετά συνδέεσαι. Για μένα λειτούργησε και κατόπιν έκανα και την αναβάθμιση, με την οποία δεν έχω δει καμμία ιδιαίτερη πρόοδο.

 

Αυτά.

 

Καλωσήρθα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το παλικαρι απο πανω εχει δικιο! Βγαζεις την μνημη και το συνδεεις. Το διαβαζει μια χαρα και μετα τοποθετεις και την καρτα! Ωραιος!!
Link to comment
Share on other sites

Κυριλλε γνωριζεις μας πεις το κολπο με την μπαταρια?

 

είναι ανάλογα με την χρήση, όταν το λιώνω κρατάει 1 μέρα. όταν το αφήνω στην ησυχία του 2-3 μέρες.

Αν θές να σου κρατήσει πολύ, βάλε χαμηλή φωτεινότητα, κλείνε τα wifi, bluetooth, gps όταν δεν τα χρειάζεσαι, απενεργοποίησε τον αυτόματο συγχρονισμό και το backround data. και μην πολυπαίζεις παιχνίδια.

 

Εριξα μια ματια στο forum αλλα δεν ειδα κατι... Υπαρχει τροπος να φραξουμε τις διαφημισεις???

 

ναι. Αν είσαι root μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή adfree από το market και δεν ξαναβλέπεις διαφημίσεις !! :P

 

Καλημέρα.

 

Είμαι καινούργιος στο forum, καινούργιος και στα Samsung, καινούργιος και στο Android.

 

Ψάχνοντας να βρώ λύση στο πρόβλημα σύνδεσης του Kies ανακάλυψα τον εξής τρόπο: Κάνεις unmount την sd κάρτα και μετά συνδέεσαι. Για μένα λειτούργησε και κατόπιν έκανα και την αναβάθμιση, με την οποία δεν έχω δει καμμία ιδιαίτερη πρόοδο.

 

Αυτά.

 

Καλωσήρθα.

 

Καλωσήρθες .Όντως. Εγώ έκανα update αφού είχα βγάλει την sd και έτσι δεν το πρόσεξα.

 

καλημερα στην παρεα... σκεφτομαι να κανω και εγω αναβαθμιση αλλα με αυτα που διαβαζω το μετανοιωνω ... να περιμενω την 2.2 η αξιζει να κανω την αναβαθμιση ; τι παραπανω αλλαζει στο τηλ... αν ξερει κανεις να μου πει...

 

δες εδώ τις διαφορές του νέου firmware που παρατηρήσαμε: Hacks/Root/Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (i5800)

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μάγκες:) Εγω μετά την αναβάθμιση, αυτό που διαπίστωσα είναι όντως καλύτεροι χρόνοι στο ανοιγμα της συλλογής και των φωτό και τίποτα άλλο ιδιαίτερα εκτός (και σ' αυτό δεν ξέρω αν φταίει το update ή το καλλιμπράρισμα που έκανα στην μπαταρία) απο αύξηση της διάρκειας της μπαταρίας. Με χαλαρούς ρυθμούς χρήσης 106 ώρες!!!! Μέρα-Νύχτα ανοιχτό:cool:.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μερικές ερώτησης που ίσος να έχουν απαντηθεί.

1. Πως μπορώ να αλλάζω γρήγορα της γλωσσά του πληκτρολογίου; π.χ. απο Ελληνικό σε Αγγλικά.

2.Υπαρχή κάποιος τρόπος να κάνω backup την MicroSD που έχει τους χάρτες σε κάποια άλλοι μεγαλύτερη;

 

Αυτά τα λίγα για αρχή απο εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Για γρήγορη αλλαγή γλώσσας απλά σύρε γρήγορα το δάχτυλο σου πάνω στο πληκτρολόγιο.

 

Με φορα απο το space προς τα πανω!!:D

 

Ουτε εγω το ηξερα!! ΤΗΝΧ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

κατοχος του Ι 5800, μπορω να πω πως σαν smartphone ειναι ωραιο αλλα η μπαταρια δεν... κραταει δυστυχως μονο μια μερα. Μετα τη δευτερη του φορτιση, κι ενω το ειχα σε κατασταση αναμονης μεσα σε 1,5 ωρα, επεσε απο το 100% στο 90%. Δηλαδη σε 15 ωρες θα εχει πεσει ολη η μπαταρια??? Υποτιθεται οτι εχει πολλες ωρες αναμονη. Εχω κλειστα το Gprs και 3G οπως και wifi, blue και gps. Μαλιστα οταν πεφτει στο 50% και κανω ολιγολεπτη κληση, βγαινει ηδοποιηση για φορτιση και μου δειχνει 15% φορτισμενο!

Να επισημανω οτι το κινητο εχει Firmware ακριβως ιδιο με του theta, το εχω αγορασει απο τη Vodafone κι εχω αντιχτοιχη κατουλα μεσα. Τηλεφωνησα στο service της samsung και δε μπορω να πω πως με βοηθησαν οι απαντησεις που ελαβα. Επισης, ειναι το δευτερο Ι 5800 που μου κανει ακριβως το ιδιο. Το πρωτο το γυρισα πισω για αντικατασταση.

Καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει? Εχω περασει μεσα advanced task killer για να κλεινω εφαρμογες και apndroid για να εχω κλειστα τα 2G / 3G.

Η χρηση που κανω ειναι 3-4 ωρες max wifi για να κατεβαζω-χρησιμοποιω εφαρμογες, 30' κλησεις. Φορτισμενο το πρωι στο 100% και το βραδυ κλεινει παλι για φορτιση. :(

Link to comment
Share on other sites

Για γρήγορη αλλαγή γλώσσας απλά σύρε γρήγορα το δάχτυλο σου πάνω στο πληκτρολόγιο.

 

Ωραιότατα, λειτουργεί τέλεια. Thanks.

 

Τώρα μένει να βρω και μια άκρη με τους χάρτες της MLS γιατί πολύ πίκρα τα 2GB, ας ήταν τουλάχιστον 4GB.

Link to comment
Share on other sites

..κατοχος του Ι 5800, μπορω να πω πως σαν smartphone ειναι ωραιο αλλα η μπαταρια δεν... κραταει δυστυχως μονο μια μερα. Μετα τη δευτερη του φορτιση, κι ενω το ειχα σε κατασταση αναμονης μεσα σε 1,5 ωρα, επεσε απο το 100% στο 90%. Δηλαδη σε 15 ωρες θα εχει πεσει ολη η μπαταρια??? Υποτιθεται οτι εχει πολλες ωρες αναμονη. Εχω κλειστα το Gprs και 3G οπως και wifi, blue και gps. Μαλιστα οταν πεφτει στο 50% και κανω ολιγολεπτη κληση, βγαινει EIδοποιηση για φορτιση και μου δειχνει 15% φορτισμενο!

Να επισημανω οτι το κινητο εχει Firmware ακριβως ιδιο με του theta, το εχω αγορασει απο τη Vodafone κι εχω αντιχτοιχη καρτουλα μεσα. Τηλεφωνησα στο service της samsung και δε μπορω να πω πως με βοηθησαν οι απαντησεις που ελαβα. Επισης, ειναι το δευτερο Ι 5800 που μου κανει ακριβως το ιδιο. Το πρωτο το γυρισα πισω για αντικατασταση.

Καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει? Εχω περασει μεσα advanced task killer για να κλεινω εφαρμογες και apndroid για να εχω κλειστα τα 2G / 3G.

Η χρηση που κανω ειναι 3-4 ωρες max wifi για να κατεβαζω-χρησιμοποιω εφαρμογες, 30' κλησεις. Φορτισμενο το πρωι στο 100% και το βραδυ κλεινει παλι για φορτιση. :(

 

Και γώ τις ίδιες απορίες έχω.. Μήπως αυτοί που έλεγαν για 4 μέρες μπαταρία ήταν χωρίς καμία χρήση εκτός του τηλεφώνου;

 

Εγώ είμαι τώρα στην δεύτερη φόρτιση, η πρώτη διήρκεσε 7,5 ώρες και αφού το άνοιξα το είχα συνεχως ανοιχτό (απο κυριακή 3.30 το πρωί) για 15 ώρες και απο σήμερα το πρωί για 7 ώρες περίπου μέχρι που μου έκλεισε το κινητό. Δηλαδή σύνολο 22 περίπου ώρες. Με χρήση όπως του stakhs. Αγορασμένο απο τον Γερμανό.

 

Να θεωρώ και γω την δικιά μου μπαταρία προβληματική;;;

 

Πόσο κρατά μια φόρτιση περίπου;

 

Οι χάρτες του Γερμανού που δίνονταν δωρεάν σας δουλεύουν;

(εμένα ούτε μια φορά δεν έχουν εμφανιστεί ενώ οι δορυφόροι πιάνουν αλλά μετα απο λίγο εξαφανίζονται (ακίνητος και σε εξωτερικό χώρο..).

Edited by ipnotistis
Link to comment
Share on other sites

κυριοι καλησπερα.καταρχην για καποιον φιλο που ρωτησε δυστυχως το προγραμμα πλοηγησης δεν μπορει να μεταφερθει σε καποια μεγαλυτερη καρτα λογω καποιας κωδικοποιησης και κλειδωματος απο την mls(τα σχολια δικα μας...).δευτερον το ''προβλημα'' με την μπαταρια μας, δειχνει να μην ειναι προβλημα του κινητου μας αλλα πιστευω του λειτουργικου μας.φιλοι μου με 3 διαφορετικες συσκευες (wildfire-galaxy s-xperiax10) εχουν το ιδιο θεμα με απλη χρηση τους κραταει οχι πανω απο 2 μερες.οσο για το gps φιλε μου και τους δορυφορους, δεν ειναι προβληματικο μονο το δικο σου και τα δικα μας πιστευω σε αποσταση 50 μετρα απο τον δορυφορο να τα παμε παλι δεν θα τον βρισκει (και σε αυτο σιγουρα φταει η μαμα).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μάγκες:) Εγω μετά την αναβάθμιση, αυτό που διαπίστωσα είναι όντως καλύτεροι χρόνοι στο ανοιγμα της συλλογής και των φωτό και τίποτα άλλο ιδιαίτερα εκτός (και σ' αυτό δεν ξέρω αν φταίει το update ή το καλλιμπράρισμα που έκανα στην μπαταρία) απο αύξηση της διάρκειας της μπαταρίας. Με χαλαρούς ρυθμούς χρήσης 106 ώρες!!!! Μέρα-Νύχτα ανοιχτό:cool:.

Πως έκανες καλιμπράρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Για γρήγορη αλλαγή γλώσσας απλά σύρε γρήγορα το δάχτυλο σου πάνω στο πληκτρολόγιο.

 

Πως ακριβως γινεται η γρηγορη αλλαγη γλωσσας? θελει καποια ρυθμιση? γιατισε εμενα δεν πιανει

Link to comment
Share on other sites

συρε το δαχτηλο σου στο space αποτομα προς τα επανω

 

στις ρυθμισεις-εφαρμογες-υπηρεσιες που εκτελουνται σβηνω καποιες για εξοικονομιση μπαταριας?

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

κυριοι καλησπερα.καταρχην για καποιον φιλο που ρωτησε δυστυχως το προγραμμα πλοηγησης δεν μπορει να μεταφερθει σε καποια μεγαλυτερη καρτα λογω καποιας κωδικοποιησης και κλειδωματος απο την mls(τα σχολια δικα μας...).δευτερον το ''προβλημα'' με την μπαταρια μας, δειχνει να μην ειναι προβλημα του κινητου μας αλλα πιστευω του λειτουργικου μας.φιλοι μου με 3 διαφορετικες συσκευες (wildfire-galaxy s-xperiax10) εχουν το ιδιο θεμα με απλη χρηση τους κραταει οχι πανω απο 2 μερες.οσο για το gps φιλε μου και τους δορυφορους, δεν ειναι προβληματικο μονο το δικο σου και τα δικα μας πιστευω σε αποσταση 50 μετρα απο τον δορυφορο να τα παμε παλι δεν θα τον βρισκει (και σε αυτο σιγουρα φταει η μαμα).

 

Κι όμως οι διάφοροι πωλητές που ρώτησα είπαν οτι γίνεται να μεταφερθεί.. ή δεν κατάλαβαν για τι πράγμα ρώταγα ακριβώς, ή μου λέγανε λαλακίες ή ξέρουν καλύτερα απο εμάς.. Θα ρωτήσω την ίδια την αντιπροσωπεία της MLS.. (αν το θυμηθώ).

 

Όσον αφορά την μπαταρία.. άντε να δούμε update στο τούνελ..

 

Πως έκανες καλιμπράρισμα;

 

+1 ενδιαφερόμενος

Edited by ipnotistis
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω που λετε για μια καρτα (υποθετω mini sd) σε σχεδη με τον πλοηγο. Εγω πηρα το κινητο πριν λιγες μερες απο το πλαισιο και δεν ειχε μεσα τιποτα σχετικο με πλοηγο.

 

Κι εμενα οπως κι εσας απ οτι βλεπω δορυφορο δεν πιανει ουτε στην ταρατσα!

Μπορω να κανω κατι για να το διορθωσω? Αν γινει 2.2 δινετε πιθανοτητες βελτιωσης??

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω που λετε για μια καρτα (υποθετω mini sd) σε σχεδη με τον πλοηγο. Εγω πηρα το κινητο πριν λιγες μερες απο το πλαισιο και δεν ειχε μεσα τιποτα σχετικο με πλοηγο.

 

Κι εμενα οπως κι εσας απ οτι βλεπω δορυφορο δεν πιανει ουτε στην ταρατσα!

Μπορω να κανω κατι για να το διορθωσω? Αν γινει 2.2 δινετε πιθανοτητες βελτιωσης??

 

Απο το πλαίσιο δεν προσφερόταν. Μόνο απο Cosmote ή απο Γερμανό (οπότε συνολικά έχουμε 1GB και 2GB mini SD). Δεν χάνεις τίποτα πάντως γιατί εγώ τουλάχιστον 2 μέρες που το έχω δεν εχω καταφέρει καν να πιάσω δορυφόρο... Κάπου θα υπάρχουν χάρτες να κατεβάσεις. Ψάξε-ρώτα.. Εγώ θα το κάνω όταν μάθω την συσκευή καλύτερα..

 

Υγ. Κάπου είχα δει οτι υπήρχε ενα πρόγραμμα που βελτίωνε το πρόβλημα με τους δορυφόρους (αν δε κάνω λάθος). Αν θυμάται κανείς ας το ποστάρει..

Edited by ipnotistis
Link to comment
Share on other sites

Αν γινει 2.2 δινετε πιθανοτητες βελτιωσης??

 

ολοι αυτο πιστευουμε και περιμενουμε αν και προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι δεν θα το διορθωσει

Link to comment
Share on other sites

 

Υγ. Κάπου είχα δει οτι υπήρχε ενα πρόγραμμα που βελτίωνε το πρόβλημα με τους δορυφόρους (αν δε κάνω λάθος). Αν θυμάται κανείς ας το ποστάρει..

 

λες το octy booster φιλε μου αλλα σε εμενα δεν εκανε τιποτα.δοκιμασε το

Link to comment
Share on other sites

λες το octy booster φιλε μου αλλα σε εμενα δεν εκανε τιποτα.δοκιμασε το

 

Νομίζω οτι κάποιος (tyxerakias?) είχε πει πως αυτό δεν κάνει για τον Γαλαξιάκο μας.. :cry:

εκτός και αν κάνω λάθος..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...