Jump to content

Σχολιασμός και νέα για τη πλατφόρμα Symbian


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κλειστου κωδικα.

Σχεδιασμενο να τρεχει ΜΟΝΟ σε συγκεκριμενες συσκευες.

Κλειδωμενο ωστε να μην μπορει να τρεχει 3rd party εφαρμογες.

Αχακαριστες συσκευες που δεν μπορουν να τρεξουν αλλο λειτουργικο (αν και αυτο παει πιο γενικα στις εταιριες).

 

Βεβαια θα μου πεις και τα windows phone κολλανε στην περιγραφη και δεν θα εχεις αδικο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εννοείς εφαρμογές από τρίτες πηγές, που γίνεται αν τις υπογράψεις και χωρίς χακαρισμα

 

Μήπως μπορείς χωρίς χακαρισμα να περάσεις άλλο λειτουργικό στο android? Έστω στις περισσότερες συσκευές, και μάλιστα με διαδικασίες αρκετά πιο δύσκολες η χρονοβόρες και σε κάποιες περιπτώσεις χάνεις μόνιμα και την εγγύηση

 

Κλειστού κώδικα δεν ήταν πάντα, αν και το AOSP έχει εγκαταλειφθεί πλήρως από την Google...

 

Και φυσικά καμία σχέση σαν τρόπος λειτουργίας

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς εφαρμογές από τρίτες πηγές, που γίνεται αν τις υπογράψεις και χωρίς χακαρισμα

 

Μήπως μπορείς χωρίς χακαρισμα να περάσεις άλλο λειτουργικό στο android? Έστω στις περισσότερες συσκευές, και μάλιστα με διαδικασίες αρκετά πιο δύσκολες η χρονοβόρες και σε κάποιες περιπτώσεις χάνεις μόνιμα και την εγγύηση

 

Κλειστού κώδικα δεν ήταν πάντα, αν και το AOSP έχει εγκαταλειφθεί πλήρως από την Google...

 

Και φυσικά καμία σχέση σαν τρόπος λειτουργίας

 

Ειχα την εντυπωση οτι το signing εχει εγκαταληφθει, και γι'αυτο σταματησαν να βγαζουν και πιστοποιητικα τα sites του τοτε και εχουν στραφει ολοι στο χακαρισμα με rompatcher και τα ρεστα.

 

Για το λειτουργικο εννουσα οτι τεχνικα θα μπορουσες να φλασαρεις firefox OS, jolla, ubuntu touch κτλ στην android συσκευη σου.

Kαι φυσικα υπαρχουν τουλαχιστον 10αδες roms για καθε εκδοση android για τις mainstream συσκευες τουλαχιστον.

Αλλα δεν μπορεις να φλασαρεις οτιδηποτε αλλο εκτος απο symbian σε ενα Ν8. Οπως και ios σε ενα iphone.

 

Kαλα φυσικα σαν λειτουργια καμια σχεση, γι'αυτο προσδιοριζω και επανω οτι το πιο κοντινο λειτουργικο σαν interface ή τροπο χρησης (δηλαδη lock screen, πολλαπλες home screens και ξεχωριστη σελιδα για apps) ειναι το android.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγκαταλείφθηκε κάπου το 11 νομίζω , αλλά το χακαρισμα ειλικρινά είναι 15"

 

Από αυτήν την άποψη Ναι, αλλά δε φταίει το λειτουργικό :) Επίσης ρομ υπάρχουν και για το Ν8 πχ

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγκαταλείφθηκε κάπου το 11 νομίζω , αλλά το χακαρισμα ειλικρινά είναι 15"

 

Offtopic: Παίζει να είμαι ο μοναδικός που έχει αχακάριστο N8. :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά :p βάλε του lagoskon ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Offtopic: Παίζει να είμαι ο μοναδικός που έχει αχακάριστο N8. :lol:

 

Δεν είσαι ο μόνος! :)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι ο μόνος! :)

 

είχα βαλει λαγκοσκον ένα φεγγάρι.

Άλλα εδώ και πολύ καιρό το έχω μαμισιο.

 

Βασικά ο Γκετσοπουλος μου το εγκατέστησε αλλά οκ XD

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

είχα βαλει λαγκοσκον ένα φεγγάρι.

Άλλα εδώ και πολύ καιρό το έχω μαμισιο.

 

Βασικά ο Γκετσοπουλος μου το εγκατέστησε αλλά οκ XD

 

Πριν 4-5 μήνες μου πέρασε ο b744pilot τη lagoskon, αλλά τη κράτησα μια μέρα μόνο γιατί δε με βόλεψε και πηγα στη Nokia να μου περάσει τη μανίσια πάλι!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πριν 4-5 μήνες μου πέρασε ο b744pilot τη lagoskon, αλλά τη κράτησα μια μέρα μόνο γιατί δε με βόλεψε και πηγα στη Nokia να μου περάσει τη μανίσια πάλι!

Τι ακριβώς μπορεί να μη σε βόλεψε...? Το ότι είναι ίδια με την μαμίσια απλά πιο ελαφριά? Το ότι δε μπλέκεις με υπογραφές κτλ στις εφαρμογές ή το ότι έχεις πολύ περισσότερο χώρο στη c...? Περνάτε τη rom και μετά ενεργοποιείτε όλα τα hack mods στο rompatcher και αν κάτι δε σας αρέσει φταίει η rom...

Link to comment
Share on other sites

Offtopic: Παίζει να είμαι ο μοναδικός που έχει αχακάριστο N8. :lol:

 

Συγνώμη αλλά το να έχεις αχαλαριστο Ν8 είναι εγκληματικό. Έχει μισό (και βγάλε) τηλέφωνο.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς μπορεί να μη σε βόλεψε...? Το ότι είναι ίδια με την μαμίσια απλά πιο ελαφριά? Το ότι δε μπλέκεις με υπογραφές κτλ στις εφαρμογές ή το ότι έχεις πολύ περισσότερο χώρο στη c...? Περνάτε τη rom και μετά ενεργοποιείτε όλα τα hack mods στο rompatcher και αν κάτι δε σας αρέσει φταίει η rom...

 

Εχασα τα περισσοτερα τραγουδια που ειχα στη λιστα και δεν μπορουσα να τα βρω!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πριν 4-5 μήνες μου πέρασε ο b744pilot τη lagoskon, αλλά τη κράτησα μια μέρα μόνο γιατί δε με βόλεψε και πηγα στη Nokia να μου περάσει τη μανίσια πάλι!

Τι εννοείς δεν σε βόλεψε; Μπορείς κάλλιστα ως προς τα προγράμματα και την εμφάνιση να το κάνεις όπως πριν και πάλι έχεις 2πλάσιο + ελεύθερο χώρο στην C. Εγώ από 200-300 MB πριν, τώρα έχω γύρω στα 600 (έχω βάλει πάλι ένα κάρο εφαρμογές στο 808, όχι 250 όπως πριν τα φτύσει, αλλά κάπου 150 θα έλεγα τουλάχιστον!!!) Αν δεν βρίσκεις κάποιο πρόγραμμα που αφαιρέθηκε από την Pureslim, πες μου σε μήνυμα αν θες να σου τα στείλω... Η μόνη διαφορά που δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να την αλλάξεις είναι οι γλώσσες. Π.χ. στα αρχικά βαλκανικά, είχε μέσα και Γερμανικά, στην Pureslim, μόνο Ελληνικά και Αγγλικά. (By the way υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλω επιλεκτικά κι άλλες γλώσσες από άλλα πακέτα γλωσσών ή είναι ολόκληρη φασαρία; )

 

Τώρα είδα την απάντηση. Αν εννοείς προσωπικά τραγούδια, σε κάθε φορμάρισμα χάνονται (εκτός κι αν τα έχεις στην κάρτα μνήμης). Αν εννοείς τους ήχους της Νοκια, τους κατέβασα από αλλού και τους ξαναπέρασα δεν είναι τίποτα σπουδαίο...

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Εχασα τα περισσοτερα τραγουδια που ειχα στη λιστα και δεν μπορουσα να τα βρω!!!

Σίγουρα δε φταίει η rom για αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα βάζεις στον φάκελο Music

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά το να έχεις αχαλαριστο Ν8 είναι εγκληματικό. Έχει μισό (και βγάλε) τηλέφωνο.

 

Και δεν έχω και Ελληνικά. Αυτό ποσώς που με νοιάζει, βέβαια, αφού όλα τα κινητά μου τα έχω στα Αγγλικά. Αυτό που με νεύριασε, για να μην πω τίποτα χειρότερο, είναι η μη υποστήριξη Ελληνικών στο Swype. :mad:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι, η τελευταία έκδοση του Swype υποστήριζε πολλές γλώσσες, μαζί και ελληνικά. Υπήρχαν όμως διάφορα προβλήματα και την απέσυραν, για να γυρίσουν στην πρώτη που δεν είχε ελληνικά... Εγώ το είχα παλιά εγκατεστημένο, αλλά μου δημιούργησε πολλά προβλήματα, και το έστειλα τότε στα κεντρικά της Νοκια (μου το κράτησαν ένα μήνα κλασικά) και μετά δεν το ξανάβαλα... Αν θέλεις απλά να το δοκιμάσεις πιστεύω θα μπορέσεις να το βρεις από κάπου...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το είχα ποτέ με χακαρίσματα, ξέρει κανείς να μου πει πού είναι αυτό το κάπου; :worry: Γιατί δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω ( για κανένα λόγο δε γράφω με greeklish )...
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τι να δοκιμάσεις; χακαρισμα; Από ότι θυμάμαι υπάρχει οδηγός εδώ στο φορουμ

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να δοκιμάσεις; χακαρισμα; Από ότι θυμάμαι υπάρχει οδηγός εδώ στο φορουμ

 

Να σου πω. Τον έχω διαβάσει παλαιότερα και μου είχε φανεί λίγο μπέρδεμα. Το ιδανικό για 'μένα θα ήταν να μη χακαρω το N8, αλλά να βρω ένα τρόπο να έχει Ελληνικά πάλι το swype.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ εύκολο, απλά κάνεις ότι λέει ο οδηγός.. Μόλις τελειώσεις θα λες "Α αυτό ήταν όλο;" :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

https://betalabs.nokia.com/trials/swype-for-symbian-2-0

 

Αυτή ήταν η επίσημη ανακοίνωση της Νοκια τον Γενάρη που μας πέρασε. Απέσυρε το Swype 2 και κράτησε μόνο την 1η έκδοση που έχει μόνο αγγλικά...

 

Όσο για το "κάπου", κατέβασα την τελευταία έκδοση 2.1 + το λεξικό για τα ελληνικά, που το εγκαθιστάς μετά... αν θέλεις στα στέλνω να τα δοκιμάσεις, χωρίς να χακάρεις την συσκευή...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το χακάρισμα, το παίρνει και το Ε6; Βασικά με ενδιαφέρει αν μπορεί να βελτιώσει την μπαταρία.

Κι αν μπορεί κανείς να το πάει σε ΑΝΝΑ, εννοώ τεχνικός.

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το χακάρισμα, το παίρνει και το Ε6; Βασικά με ενδιαφέρει αν μπορεί να βελτιώσει την μπαταρία.

Κι αν μπορεί κανείς να το πάει σε ΑΝΝΑ, εννοώ τεχνικός.

Για Belle ==> Anna θα σου πουν στη Νοκια ό,τι δεν γίνεται και λογικά δεν θα στο κάνουν στα Nokia Care. ΑΝΕΠΙΣΗΜΑ υπάρχει τρόπος. Ειδικά για το Ε6 θυμάμαι τον Steve Litchfield που έλεγε να μην γίνει αναβάθμιση σε Belle για διάφορους λόγους. Αργότερα, έβγαλε κι ένα post για downgrade. http://www.allaboutsymbian.com

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η ανάρτηση link προς παράνομο περιεχόμενο

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...