Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και για να παραμείνεις χαρούμενος, μην πιασεις κινητό φίλου σου με πυρήνα 1000αρι ή διπύρινο! :lol:

:lol: Όντως αυτό βελτιώνει πολύ την εμπειρία χρήσης :p

 

αυτο το εχω ειδη. ετσι οποως ακριβως το ειπες. δεν γνωριζω ομως τι ειναι η nightly, που μπορω να την βρω?:!:

οσο γιαυτο update-cm-7.2.0-RC1-ace-signed? ξερεις τιποτα?

Όχι! Το ace είναι για άλλο κινητό! Για εμάς πρέπει να λέει buzz, κι όχι ace. Nightlies είναι εκδόσεις που βγαίνουν συχνά (παλιότερα βγαίναν και καθημερινά) και περιέχουν διορθώσεις. Είναι beta εκδόσεις και όταν με το καλό "ωριμάσουν", γίνονται stable :)

Μπορείς να δοκιμάσεις την RC1 για το δικό μας από εδώ!

Επίσης για launcher προτείνω τον ADW EX.

 

Καλησπέρα παίδες!

Σήμερα έπιασα στα χέρια μου το κινητάκι και για κάποιο λόγο μου άρεσε αρκετά! :D

Μπορώ να το χτυπήσω σε αριστότατη κατάσταση στα 50€ το πολύ. Αξίζει σε αυτά τα χρήματα πιστεύετε ή όχι?

Εννοείται πώς δεν ζητάω πολλά από το συγκεκριμένο, απλά να δουλεύει (σχεδόν άδειο απο apps και με μια cm) χωρίς σκαλώματα/lags.

Επίσης, χρειάζεται να προσέξω (ή να μάθω) κάτι πριν την αγορά?

Κάποιο bug/ελάττωμα/δυσλειτουργία or something?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Κάποιο bug δε νομίζω ότι έχουν οι τελευταίες εκδόσεις. Σαφώς βέβαια όταν βγει η stable θα είναι πιο σίγουρο ότι θα είναι bug-free. 50 μου φαίνονται λίγα για το κινητό σε άριστη κατάσταση... Φυσικά αν έχεις κάποιο πιο γρήγορο τηλέφωνο, θα σου φανεί ότι έχει σκαλώματα/lags, αλλά γενικότερα είναι πολύ snappy για τα λεφτά του, κυρίως με τις τελευταίες nightlies που είχα δοκιμάσει! Με έναν καλό-γρήγορο launcher και τις κατάλληλες ρυθμίσεις (τόσο στον launcher, όσο και στις performance settings) το κινητάκι είναι τέλειο :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάποιο bug δε νομίζω ότι έχουν οι τελευταίες εκδόσεις. Σαφώς βέβαια όταν βγει η stable θα είναι πιο σίγουρο ότι θα είναι bug-free. 50 μου φαίνονται λίγα για το κινητό σε άριστη κατάσταση... Φυσικά αν έχεις κάποιο πιο γρήγορο τηλέφωνο, θα σου φανεί ότι έχει σκαλώματα/lags, αλλά γενικότερα είναι πολύ snappy για τα λεφτά του, κυρίως με τις τελευταίες nightlies που είχα δοκιμάσει! Με έναν καλό-γρήγορο launcher και τις κατάλληλες ρυθμίσεις (τόσο στον launcher, όσο και στις performance settings) το κινητάκι είναι τέλειο :)

 

Η φύση μου έχει δώσει το χάρισμα να βρίσκω θύματα! :lol:

Θα το συμμορφώσω από μεριά moding δεν υπάρχει θέμα :)

Δεν θα το έχω φορτωμένο ούτε το θέλω για σκληρή χρήση.

 

Από oc πώς πάει η cpu κατά μέσο όρο?

Link to comment
Share on other sites

Η φύση μου έχει δώσει το χάρισμα να βρίσκω θύματα! :lol:

Θα το συμμορφώσω από μεριά moding δεν υπάρχει θέμα :)

Δεν θα το έχω φορτωμένο ούτε το θέλω για σκληρή χρήση.

 

Από oc πώς πάει η cpu κατά μέσο όρο?

:lol:

Σου λέω πως δε θα δείς τρελές διαφορές με το oc. Το μέγιστο stable που έχει παρατηρηθεί σε κάποια wildfires είναι τα 768 Mhz (σε κάποιες συσκευές λίγο πιο κάτω είναι το stable), αλλά προσωπικά το χρησιμοποιούσα στα 610 και ήμουν ικανοποιημένος!

 

έχεις κανα tip για performance settings ?

όποτε δεν βαριέσαι γράψε εν συντομία ;)

Μιλάω για τις τελευταίες nightlies και την 7.2 rc1 μιας και κάποια πράγματα τα είχα αλλιώς προηγουμένως! Έχουμε και λέμε λοιπόν:

 

Από cpu πείραζα μόνο την ανώτατη συχνότητα (στα 610 ή κάπου εκεί τέλος πάντων) κι έβαζα και το set on boot. Επίσης για governor έβαζα τον interactive (τον οποίον είχε προτείνει και ο arco στο xda). Φυσικά για τις προγενέστερες stable, καλύτερος είναι ο smartass2! Στα άλλα τώρα... Είχα jit on, surface dithering disabled, allow purging of assets enabled, τα lock home/messaging disabled, και τη 16-bit transparency απενεργοποιημένη (στη stable και τις παλιότερες nightlies το είχα ενεργοποιημένο μιας και βελτίωνε πολύ το scrolling). Επίσης, στις γενικότερες ρυθμίσεις του κινητού, είχα παντού απενεργοποιημένα όλα τα animations ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να πάω το κινητό μου στο service έβγαλα την cm7 και πέρασα ξανά την original rom μέσω της διαδικασίας που γράφει το πρώτο post. Παρόλαυτα παρατηρώ κάποιες διαφορές σε σχέση με τo πως θυμάμαι το κινητό όταν ακόμη δεν το είχα πειράξει.. Συγκεκριμένα στις διαθέσιμες γλώσσες για το πληκτρολόγιο υπάρχουν μόνο τα ελληνικά τα Αγγλικά και 5-6 Κινέζικες διάλεκτοι.. Υπάρχει περίπτωση να μου πουν κάτι στο service ή μπορώ να βρω και από αλλού την ROM ώστε να είναι το κινητό έτσι όπως το είχα πάρει ;

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Αν έβαλες την επίσημη έκδοση από το shipped-roms (υπάρχει και η διαδικασία/links στο πρώτο post), δε θα έχεις πρόβλημα νομίζω!
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενας φιλος μου εχει το παρακατω προβλημα ξεχασε τον κωδικο που ξεκλειδωνει το κινητο το μπλοκαρε και το εφερε σε εμενα να του το φτιαξω, προσπαθω να το παω στο recovery mode αλα μου βγαζει κοκκινο τριγωνο.

τι να κανω htc wildfire;

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι νομίζω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων... Δες στο πρώτο ποστ για τον τρόπο ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

εγώ θυμάμαι μια φορά που το είχα βάλει πολλές φορές λάθος και είχε μπλοκάρει, μου είχε βγάλει ένα μήνυμα για επαναφορά μέσω του google account μου
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εγώ θυμάμαι μια φορά που το είχα βάλει πολλές φορές λάθος και είχε μπλοκάρει, μου είχε βγάλει ένα μήνυμα για επαναφορά μέσω του google account μου

 

Άλλο πράγμα ο κωδικός της συσκευής και άλλο αυτός του Google account.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

τον κωδικό της συσκευή έβαζα λάθος και είχε μπλοκάρει...

το pattern που ζητάει όταν ξεκλείδωνα το κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,

 

έχω ένα wildfire στο συρτάρι να κάθεται και σκεφτόμουν να το πειράξω λίγο έτσι για πειραματισμό.

 

Με τί μου προτείνετε να ξεκινήσω; :)

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Mε root :p Αν το έχεις ήδη κάνει root, πέρασέ του τη cm7. Διάβασε το πρώτο ποστ για οδηγίες επί των διαδικασιών
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις την RC1 για το δικό μας από εδώ!

Επίσης για launcher προτείνω τον ADW EX.

 

 

ευχαριστω πολυ βασιλη για το ενδιαφερον σου. πιστευω πως αν εχεις κανενα νεο απο κατι καινουργιο να μας λεςκαι εμας που δεν γνωριζουμε και πολλα απο αυτα. αν βγει κατι καινουργιο

οκ?

1000 αυχαριστωωωω:O

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Αν κάποιος διαθέτει xtc clip παρακαλώ ας μου στείλει ένα Pm. Όπως έχω αναφέρει δεν μπορώ να κάνω s-off το κινητό μου με revolutionary και ειλικρινά έχω βαρεθεί πλέον. Εχω φτάσει στο σημείο να θέλω να το σπάσω. Δεν έχω βρεί κάποιον άλλο τρόπο ώστε να του περάσω την 2.3.

 

Προσπαθώ να κάνω απο το htcdev unlock τον bootloader. Εχω τον 1.01.0001. Στο site λέει οτι πρέπει να χρησιμοποιήσω καινούργιο RUU. Δεν ξέρω όμως ποιο πρέπει να κατεβάσω.

 

Οταν τρέχω το RUU μου λέει οτι πρέπει πρώτα να πάω σε 2.22.405.7. Εγώ έχω το 2.22.405.1. Οσο και αν έψαξα 2.22.405.7 δεν υπάρχει πουθενα.

Edited by Villis
Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε το κουμπί τροποποίηση ή την πολλαπλή παράθεση εναλλακτικά!
Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ villis για την απάντηση, αλλά τελικά το ξεκλείδωσα απο htcdev. Δεν υπήρχε άλλη λύση.
Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. μια ερωτηση (που ισωσ εχει ξανααπαντηθει). αν κανω ροοτ και βαλω νεα ρομ θα χασω τις παλιες εφαρμογες που υπαρχουν τωρα στο κινητο?

 

επισης εχω την εκδοση 2.2.1 . γινεται να κανω ροοτ με τον τροπο που αναφερεται στην πρωτη σελιδα?

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη σελίδα αναφέρει τι πρέπει να κάνεις αν έχεις τη 2.2.1 έκδοση ;)

Μπορεί και να μη χάσεις εφαρμογές και τέτοια (ανάλογα με το που θα κάνεις wipe κλπ). Ωστόσο το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι ένα nandroid backup από τη recovery κι ένα backup των εφαρμογών με το titanium backup και μετά να αλλάξεις rom. Και μετά απλά μπορείς να επαναφέρεις το backup (από το titanium) και θα είσαι ok!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και παλι. επανερχομαι. παρολο που εκανα και το s-off και το root οπως περιγραφονται στην σελιδα 300 και φανηκε οτι πετυχαν, το titanium αρνειται οτι ειμαι root. επισης κατεβασα και ενα προγραμμα root checker και μου λεει οτι δεν εχω root access!

 

καμια ιδεα για το τι συμβαινει?

 

(την τελευταια φορα που εκανα hboot ενα clockworkmod εκανε buckup μεσω ενος μενου που δεν το ειχα ξαναδει. αρκει αυτο πριν αλλαξω rom?)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα villis εχω σοβαρο προβλημα ξαφνικα η οθονη δεν αναβει ενω δειχνει οτι εχει καποια λειτουργια....δεν μου επεσε ακτω δεν εφαγε καποιο χτυπημα...ξαφνικα ....υπαρχει περιπτωση με να το επαναφερω καπως??/δεν βλεπω ομως τιποτα για να το δουλεψω...εχω την cm7.θα τρελλαθω οποιαδηποτε ιδεα δεκτη ευχαριστω.....
Link to comment
Share on other sites

τα καταφερα τελικα. ολα οκ. το τηλεφωνο πραγματικα απογειωθηκε. αν δεν εχετε λεφτα να το αλλαξετε, απλα ρουταρετε το!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ villis για την απάντηση, αλλά τελικά το ξεκλείδωσα απο htcdev. Δεν υπήρχε άλλη λύση.

Oπότε τέλος καλό, όλα καλά :)

 

καλησπερα villis εχω σοβαρο προβλημα ξαφνικα η οθονη δεν αναβει ενω δειχνει οτι εχει καποια λειτουργια....δεν μου επεσε ακτω δεν εφαγε καποιο χτυπημα...ξαφνικα ....υπαρχει περιπτωση με να το επαναφερω καπως??/δεν βλεπω ομως τιποτα για να το δουλεψω...εχω την cm7.θα τρελλαθω οποιαδηποτε ιδεα δεκτη ευχαριστω.....

Φαντάζομαι επανεκκίνηση έκανες, ε; Επίσης δοκίμασες να μπεις σε hboot Εκεί δουλεύει η οθόνη;

 

τα καταφερα τελικα. ολα οκ. το τηλεφωνο πραγματικα απογειωθηκε. αν δεν εχετε λεφτα να το αλλαξετε, απλα ρουταρετε το!!!!!!!!!!!!!!

Με σκέτο root δεν απογειώνεται, αλλά αν βάλεις τη cm7, σίγουρα βλέπεις διαφορά ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα villis αλλα τιποτα,δεν αναβει....νομιζω καταφερα να του κανω hard reset στα τυφλα και θα προσπαθησω να του περασω την μαμα rom παλι στα τυφλα....αν ειναι σε s-off ισχυει η εγγυηση??η να το πεταξω???:(:(:( Edited by than06
Link to comment
Share on other sites

 

 

Με σκέτο root δεν απογειώνεται, αλλά αν βάλεις τη cm7, σίγουρα βλέπεις διαφορά ;)

 

Εβαλα το cm7, γι'αυτο λεω οτι πεταει. Βεβαια εχω τα κλασικα προβληματα, market και gps.

 

Για το μαρκετ πιο απο τα αρχεια να κατεβασω? Μετα απο μια αποπειρα εγκαταστασης το λογισμικο κολησε και ζητουσε συνεχεια pin sim.Αναγκαστηκα και ξαναπερασα cm7. Υπαρχει καποιο που πρεπει να επιλεξω απο ολα οσα προτεινονται στην πρωτη σελιδα?

 

Για το gps το αρχειο που προτεινει ο vman δεν υπαρχει πλεον. Καποιος αλλοσ τροπος?

 

EDIT:

ενταξει. μην μπειτε στον κοπο να μου απαντησετε στο τελευταιο ποστ γιατι το κινητο με την νεα ρομ εγινε τοσο τουμπανο που.... εβγαλε φτερα και πεταξε!!!!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol:

 

μου το κλεψανε, οποτε ηρεμησα και με τα διαφορα.

 

ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια για το support.

Edited by Villis
Συνένωση συνεχόμενων posts
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...