Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά όπως έχω ξαναγράψει έχω wildfire και περασμένη πάνω την 2.2.1 (official εννοειται). Δεν μπορώ να κάνω s-off με τίποτα. Οτι κι αν έχω δοκιμάσει δεν γίνεται τπτ. Παίρνω το παρακάτω μύνημα.

 

Zerging Root... this might take a minute or so.. Root acquired!

Sending in Caroline...

Retrieving Caroline from certain doom...

Retrying Caroline...

Caroline failed, but had this to say: An error occurred while writing the partit

ion.

Errors (if any):-

mtd: not writing bad block at 0x00020000

mtd: not writing bad block at 0x00020000

mtd: not writing bad block at 0x00020000

mtd: not writing bad block at 0x00020000

mtd: not writing bad block at 0x00020000

mtd: not writing bad block at 0x00020000

 

Ερώτηση: Μπορώ να κάνω downgrade σε 2.1 και απο εκεί να κάνω root το κινητό και να προχωρήσω;

 

Ευχαριστώ παίδες.

Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν θυμάμαι καλά υπάρχει κάποιο πρόβλημα με κάποια κινητά και δε γίνεται s-off. Δυστυχώς δεν έχω δει κάποιον οδηγό για downgrade από τη 2.2 στη 2.1 :(
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όπως έχω ξαναγράψει έχω wildfire και περασμένη πάνω την 2.2.1 (official εννοειται). Δεν μπορώ να κάνω s-off με τίποτα. Οτι κι αν έχω δοκιμάσει δεν γίνεται τπτ. Παίρνω το παρακάτω μύνημα.

 

Zerging Root... this might take a minute or so.. Root acquired!

Sending in Caroline...

Retrieving Caroline from certain doom...

Retrying Caroline...

Caroline failed, but had this to say: An error occurred while writing the partit

ion.

Errors (if any):-

mtd: not writing bad block at 0x00020000

mtd: not writing bad block at 0x00020000

mtd: not writing bad block at 0x00020000

mtd: not writing bad block at 0x00020000

mtd: not writing bad block at 0x00020000

mtd: not writing bad block at 0x00020000

 

Ερώτηση: Μπορώ να κάνω downgrade σε 2.1 και απο εκεί να κάνω root το κινητό και να προχωρήσω;

 

Ευχαριστώ παίδες.

 

Με revolutionary εκανες s-off; Τι hboot version εχεις;

Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όπως έχω ξαναγράψει έχω wildfire και περασμένη πάνω την 2.2.1 (official εννοειται). Δεν μπορώ να κάνω s-off με τίποτα. Οτι κι αν έχω δοκιμάσει δεν γίνεται τπτ. Παίρνω το παρακάτω μύνημα.

 

Zerging Root... this might take a minute or so.. Root acquired!

Sending in Caroline...

Retrieving Caroline from certain doom...

Retrying Caroline...

Caroline failed, but had this to say: An error occurred while writing the partit

ion.

Errors (if any):-

mtd: not writing bad block at 0x00020000

mtd: not writing bad block at 0x00020000

mtd: not writing bad block at 0x00020000

mtd: not writing bad block at 0x00020000

mtd: not writing bad block at 0x00020000

mtd: not writing bad block at 0x00020000

 

Ερώτηση: Μπορώ να κάνω downgrade σε 2.1 και απο εκεί να κάνω root το κινητό και να προχωρήσω;

 

Ευχαριστώ παίδες.

 

Απ' ό,τι φαίνεται, υπάρχουν κάποια προβληματικά blocks στη μνήμη flash. Είναι κάτι αντίστοιχο με τα sectors στους σκληρούς δίσκους. Το revolutionary, για να σε προστατέψει από ενδεχόμενη εγγραφή τμήματος του bootloader σε κάποιο bad block, δεν προχωράει. Αν προχωρούσε, θα ήταν αρκετά πιθανό να γίνει brick το κινητό σου. Αυτό σημαίνει ότι, τουλάχιστον με αυτόν τον τρόπο, δεν μπορείς να κάνεις s-off. Υπάρχει ενδεχόμενο να μπορέσεις να κάνεις s-off με xtc clip, γιατί το κάνει διαφορετικά σε σύγκριση με το revolutionary. Σβήνει κάποια flags (για το S-ON), που υπάρχουν στο misc partition.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο να βρώ Αθήνα κάποιον με xtc-clip. Μα να έχω το κινητό και να μην μπορώ να του βάλω custom rom. Για το ****το. Τέσπα.
Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

[καλημερα και απο εμενα,εχω παρομοιο προβλημα με το com.htc.bgp. βρισκει την τρεχουσα τοποθεσια αλλα οταν παω να ενημερωσω τον καιρο,πεταει αυτον το μηνυμα.εχω καθαρισει cache εχω κανει επαναφορα, αλλα παλι τα ιδια.εχω τρελλαθει...villys sos αν υπαρχει κατι πιο δραστικο ετσι κι αλλιως το εχω επαναφερει στις εργοστασιακες. δεν το εχω φλασαρει ειναι με μαμα 2,2 πανω.ευχαριστω και συγγνωμη αν κουρασα:(:(
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα απ'ότι βλέπω είναι γενικότερα με την υπηρεσία του καιρού. Προσωπικά είμαι με τη cm7 και δεν εχω αυτό το πρόβλημα, αλλά παρατηρώ και στα άλλα θέματα ίδιες αναφορές. Απλά υπομονή μέχρι να δωθεί κάποια λύση! ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα απ'ότι βλέπω είναι γενικότερα με την υπηρεσία του καιρού. Προσωπικά είμαι με τη cm7 και δεν εχω αυτό το πρόβλημα, αλλά παρατηρώ και στα άλλα θέματα ίδιες αναφορές. Απλά υπομονή μέχρι να δωθεί κάποια λύση! ;)

 

ευχαριστω για την απαντηση....μηπως μπορω να εγκαταστησω παλι official rom...να κανω κατι σαν format και επανεγκατασταση λογισμικου...μπορει να λεω βλακειες

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις κατεβάζοντας μια stock rom (υπάρχουν και οδηγίες στο πρώτο post)! Ωστόσο δε νομίζω αυτό να λύσει το πρόβλημά σου, μιας και το πρόβλημα μάλλον οφείλεται στο πρόγραμμα του καιρού ή σε επικοινωνία του κινητού με κάποιους servers. Οπότε απλά υπομονή μέχρι να μάθουμε κάτι! Διαφορετικά μπορείς να βάλεις άλλη rom, αλλά αυτό είναι κάτι διαφορετικό ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις κατεβάζοντας μια stock rom (υπάρχουν και οδηγίες στο πρώτο post)! Ωστόσο δε νομίζω αυτό να λύσει το πρόβλημά σου, μιας και το πρόβλημα μάλλον οφείλεται στο πρόγραμμα του καιρού ή σε επικοινωνία του κινητού με κάποιους servers. Οπότε απλά υπομονή μέχρι να μάθουμε κάτι! Διαφορετικά μπορείς να βάλεις άλλη rom, αλλά αυτό είναι κάτι διαφορετικό ;)

 

Το εκανα ριχνοντας πολυ διαβασμα αλλα οπως ειπες τιποτα....οποτε δε βαριεσαι,ψαχνω τωρα να βαλω εφαρμογη καιρου αλλα να μην ειναι βαρια και να μην καταλωνει πολυ μπαταρια.....προτεινεισ κατι????:) H go weather ειναι καλη αλλα νομιζω πολυ βαρια κ την εβγαλα....

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να πας Settings >> Applications >> Manage applications και διάλεξε "Clear cache" και "Clear data" (σε όποιες από τις παρακάτω εφαρμογές διατίθεται):

 

- Calendar

- Calendar Storage

- Gmail

- Gmail Storage

 

μονο gmail εχω και εκανα οτι μου ειπες. μακαρι να διορθωθει. αν συνεχισει το προβλημα θα σας το ξανα αναφερω

 

καλησπερα και παλι φιλε μου. εκανα οτι μου ειπες και το προβλημα συνεχιζετε, συνεχιζει να μου βγαζει το ιδιο μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

Αποφασισα να στειλω αυτο το μυνημα γιατι εχω προβλημα με το κινητο μου και χρειαζομαι βοηθεια...

Εχω ενα wildfire με λειτουργικο android 2.2.1. και συνεχεια κολλαει...

εχω κανει 4 φορεσ μεσα σε δυο ημερες επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και παλι τα ιδια....

Υπαρχει περιπτωση να με βοηθησει καποιος να περασουμε λειτουργικο android 2.3 αλλα παιδια ειμαι τελειωσ ασχετος με την τεχνολογια...

Ευχαριστω.........

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια καλησπερα

Αποφασισα να στειλω αυτο το μυνημα γιατι εχω προβλημα με το κινητο μου και χρειαζομαι βοηθεια...

Εχω ενα wildfire με λειτουργικο android 2.2.1. και συνεχεια κολλαει...

εχω κανει 4 φορεσ μεσα σε δυο ημερες επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και παλι τα ιδια....

Υπαρχει περιπτωση να με βοηθησει καποιος να περασουμε λειτουργικο android 2.3 αλλα παιδια ειμαι τελειωσ ασχετος με την τεχνολογια...

Ευχαριστω.........

 

Ρίξε μια ματιά στο πρώτο post και οι οδηγοί που θα βρεις εκεί θα σε βοηθήσουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα ριχνοντας πολυ διαβασμα αλλα οπως ειπες τιποτα....οποτε δε βαριεσαι,ψαχνω τωρα να βαλω εφαρμογη καιρου αλλα να μην ειναι βαρια και να μην καταλωνει πολυ μπαταρια.....προτεινεισ κατι????:) H go weather ειναι καλη αλλα νομιζω πολυ βαρια κ την εβγαλα....

Φαντάζομαι πλέον τα προβλήματα λύθηκαν, σωστά; Όσο για την εφαρμογή που λες... Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το beautiful widgets και δε μου φαίνεται βαρύ. Υπάρχουν σίγουρα και ελαφρύτερα, αλλά πραγματικά εξαρτάται από το τι θέλεις εσύ ;) Πχ το simi clock μου φαίνεται αρκετά ελαφρύ!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πλέον τα προβλήματα λύθηκαν, σωστά; Όσο για την εφαρμογή που λες... Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το beautiful widgets και δε μου φαίνεται βαρύ. Υπάρχουν σίγουρα και ελαφρύτερα, αλλά πραγματικά εξαρτάται από το τι θέλεις εσύ ;) Πχ το simi clock μου φαίνεται αρκετά ελαφρύ!

 

Στο wildfire είναι πολύ καλό και το fancy widget... Εαν παίξεις με τα rows (σε μεγαλύτερες οθόνες) το fancy "σπάει" ενώ το BW τα πάει καλύτερα

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Στο wildfire είναι πολύ καλό και το fancy widget... Εαν παίξεις με τα rows (σε μεγαλύτερες οθόνες) το fancy "σπάει" ενώ το BW τα πάει καλύτερα

 

και εγώ από την στιγμή που το έκανα root μόνο το fancy widget χρησιμοποιώ

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πλέον τα προβλήματα λύθηκαν, σωστά; Όσο για την εφαρμογή που λες... Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το beautiful widgets και δε μου φαίνεται βαρύ. Υπάρχουν σίγουρα και ελαφρύτερα, αλλά πραγματικά εξαρτάται από το τι θέλεις εσύ ;) Πχ το simi clock μου φαίνεται αρκετά ελαφρύ!
Εχεις δικιο για αλλη μια φορα,οπως ηρθε το προβλημα εφυγε.....τι να πω.....δεν πειραζει ευκαιρια να το στησω απο την αρχη :):):)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.Έχω έκδοση 2.2.1 και θέλω να κάνω s-off αλλα χρησιμοποιώ Llinux Ubuntu,ύαπρξη κάποιος οδηγός για s-off με ubuntu ?ευχαριστώ
:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Έχω τη συσκευή 17 μήνες τώρα και με "τρώει" το χέρι μου για να τη ρουτάρω.Έχω τη 2.2.1 official και θα ήθελα να παραμείνω σε sense.Το ερώτημα μου είναι εαν τα καταφέρω τελικά θα μπορέσω ν'απεγκαταστήσω εφαρμογές του στυλ footprints,Google maps και άλλες τέτοιες ώστε ν'αδειάσει λίγο και η εσωτερική μνήμη.Ευχαριστώ παιδιά
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυστυχώς τα λινκ για τα αρχεία που χρειάζονται για μετά το s-off δεν λειτουργούν πιά:(:(:( Κάποια ιδέα???(Δε λειτουργούν ούτε και στο ...άλλο site)

 

Άκυρο παιδιά συγγνώμη τα κατέβασα...

Edited by mksstratos
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.Έχω έκδοση 2.2.1 και θέλω να κάνω s-off αλλα χρησιμοποιώ Llinux Ubuntu,ύαπρξη κάποιος οδηγός για s-off με ubuntu ?ευχαριστώ

Δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο. Μπορείς να δεις εδώ, όπου όλο και κάτι μπορεί να υπάρχει ;)

 

Παιδιά καλησπέρα.Έχω τη συσκευή 17 μήνες τώρα και με "τρώει" το χέρι μου για να τη ρουτάρω.Έχω τη 2.2.1 official και θα ήθελα να παραμείνω σε sense.Το ερώτημα μου είναι εαν τα καταφέρω τελικά θα μπορέσω ν'απεγκαταστήσω εφαρμογές του στυλ footprints,Google maps και άλλες τέτοιες ώστε ν'αδειάσει λίγο και η εσωτερική μνήμη.Ευχαριστώ παιδιά

ναι και θα το κάνεις από το titanium backup ;)

Eκτός από το titanium backup, μπορείς απλά με κάποιον file explorer να σβήσεις όποια εφαρμογή θες. Φυσικά να ξέρεις ότι αν σβήσεις κάποιες εφαρμογές. μπορεί να προκαλέσεις force closes σε κάποιες διεργασίες. Οπότε πάντα backup πριν το οτιδήποτε ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά αλλά δεν μπορώ να κάνω s-off δυστυχώς:(:(:( Μου βγάζει συνέχεια το μήνυμα ''invalid beta key'' 10 φορές το δοκίμασα στην εφαρμογή revolutionary......
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...