Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ! :)

 

εχω την εκδοση 2.1 θελω να κανω root ποια εκδοση προτεινεται που ειναι δοκιμασμενη και δουλευουν ολα τελεια και που μπορω να τη βρω? ευχαριστω

Εννοείς ποια rom σου προτείνουμε, έτσι;

Για όλα τα άλλα, θα βρείς πληροφορίες στο πρώτο post του θέματος αυτού...

Κοίταξε εγώ έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα 3 custom roms... Την wildpuzzle, την insertcoin (beta) και τη cm7 (beta επίσης-αυτήν έχω τώρα). Η δεύτερη υστερεί κατά τη γνώμη μου σε σχέση με τις άλλες, αλλά το όνομα και μόνο μου δίνει υποσχέσεις για το μέλλον (ο developer έχει κάνει πολλά στο θέμα του desire οπότε ελπίζω απλά να ασχοληθεί το ίδιο και με το wildfire). Για την cm7 τώρα... Είμαι πολύ ευχαριστημένος προς το παρόν, ΑΛΛΑ έχει και τα θεματάκια της. Δηλαδή υπάρχουν ακόμα bugs και είναι λογικό γιατί δεν είναι η stable έκδοση. Στη cm7 είναι τελείως διαφορετικό το περιβάλλον, γιατί είναι "stock" android (δηλαδή ας πούμε το android όπως περίπου το βγάζει η google και όχι με όλα τα καλά/κακά της htc). Και είναι και android 2.3.3. Για την wildpuzzle έχω να πω τα καλύτερα. Δουλεύουν τα πάντα όπως πρέπει και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Οπότε αν θες να δουλεύουν όλα, θα σου πρότεινα την wildpuzzle...

Θα τις βρείς όλες εδώ! :happy:

 

Θα σας παρακαλούσα αν υπάρχει κάποιος να μου πει πως θα μπορούσα να καταχωρήσω τις επαφές μου με το επώνυμο πρώτα και αν υπάρχει η δυνατότητα να γράφω 160 χαρακτήρες στα ελληνικά με Τ9

Εγώ το έκανα μέσω του gmail (έχω εκεί περασμένες τις επαφές μου και απλά έχει επιλογή για sorting και με τους δύο τρόπους). Για 160 χαρακτήρες μπορείς να βάλεις και κάποιο 3rd party πρόγραμμα, όπως το handcent sms ή το go sms!

 

Επειδη είμαι n00bas και εχω 3 μερες το κινητο, εξηγήστε μου κάτι παρακαλώ.

Πως γίνεται να περάσουμε εφαρμογές, απο το pc ? Χωρις δλδ να πάμε στο market ? Πχ αυτο το πρόγραμμα το HTC_IME mod, τι κάνω για να το περάσω ?

Kοίταξε το πρώτο post αυτού του θέματος και θα λυθούν πολλές απορίες σου ;)

 

υπάρχει τρόπος να γραφουμε sms σε μικρά ελληνικά τονιζόμενα, με 160χ?

όχι ε ?

παντως να πω ενα παραπονο για το wildfire, χάνει πολύ συχνά το wi-fi. Του έδωσα σταθερή ip και dns (καλα τα dns βοηθητικά είναι), αλλα απο τότε μου το έκανε αλλη 1 φορά!!!

Ίσως έχει να κάνει και με την ισχύ του router σου (κάπου στο intenet είχα δει ότι ανέβαζαν την ισχύ του router, ώστε να πιάνει καλύτερα το κινητό). Αν και ποτέ δεν είχα πρόβλημα, καθώς χρησιμοποιώ το wifi κυρίως στο σπίτι γιατί εκεί που κινούμαι δε βρίσκω και πολλά "free" hotspots, με το τελευταίο radio πάντως (αυτό στη 2.2.1), είδα σημαντική βελτίωση σχέση με πρίν ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάνε εκ νέου συγχρονισμό...

Και αν δε γίνει (και με την προϋπόθεση ότι όλες οι επαφές σου που είναι στο κινητό είναι αυτές που έχεις στο google mail), πήγαινε ρυθμίσεις->εφαρμογές->διαχείριση εφαρμογών και κάνε καθαρισμό δεδομένων/προσωρινής μνήμης στην εφαρμογή "αποθηκευτικός χώρος επαφών" και στη συνέχεια ξανά συγχρονισμό :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω για το "unknown reason 18" που δε με αφήνει να εγκαταστήσω εφαρμογές και παιχνίδια;
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω μπερδευτεί σε κάτι απλό. Στα μηνύματα, τα κεφαλαία μου τα βγάζει τονιζόμενα. Πληκτρολόγιο τηλεφώνο (όχι qwerty). Αλλαξα κωδικόποιηση απο 16 σε 7bit, στην εισαγωγή κειμένου απενεργοποίησα την "Ορθογράφιση" και άφησα μόνο την "ολοκλήρωση λέξεων" (έκανα κ το αντίστροφο) αλλα τίποτα.

Φτιάχνει αυτο? τι άλλο να πειράξω ?

 

Δλδ μπορω να εχω πληκτρολόγιο τηλεφώνου, στα κεφαλαία, χωρις τόνους? Η να το πετάξω απο το παράθυρο ?

Link to comment
Share on other sites

Koίταξε αυτό λίγο...

Έγινε hard reset και format της κάρτας.. Ευκαιρία για ξεσκαρτάρισμα. :p

Link to comment
Share on other sites

aaaa αυτη παιζει στο ebay?

Και βέβαια παίζει...

 

Καθόλου πρακτικό αυτό το βάλε/βγάλε! Άσε που έχουν αναφερθεί περιπτώσεις μετά από καιρό που χαλαρώνει να φεύγει η συσκευή από μέσα σε απότομες κινήσεις.

Προσωπικά τις βρίσκω πολύ πρακτικές τις θήκες αυτές. Έχουν και τον ειδικό ιμάντα που το βγάζεις το κινητό στο άψε σβήσε. Επειδή το έχω το κινητό αρκετό καιρό μαζί με την θήκη δεν έχει βγει από μόνο του ποτέ.

 

Απεναντίας μισώ τις σιλικονάτες θήκες μιας και που θέλω να πιάνω το κινητό μου και όχι την σιλικόνη. Άσε που πολλές από αυτές τις θήκες και σε πολλά κινητά δημιουργούν από μικρά έως μεγάλα προβλήματα στην ασύρματη επικοινωνία...

 

Ο καθένας με τα γούστα του βέβαια... :)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ σας ξανά....

Αφού για άλλη μια φορά ευχαριστήσω για τις συμβουλές και πληροφορίες, που έχω κατά καιρούς λάβει, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: υπάρχει η δυνατότητα μέσω του τηλεφώνου (με κάποιο υπάρχον πρόγραμμα) ή με κάποια πρόσθετη (αποτελεσματική και εύχρηστη) εφαρμογή να συγχρονίσω τον yahoo.gr λογαριασμό μου, ώστε να λαμβάνω τα mail μου σε πραγματικό χρόνο; Παίδες sorry αν το ερώτημα έχει απαντηθεί πιο νωρίς ή είναι προφανές :O , αλλά και 'γω τώρα παλεύω να "κατακτήσω" το κινητάκι και να το φέρω στα μέτρα μου. Οπότε πορεύομαι κατά το "κάθε αρχή και δύσκολη"...

Π.Ν.

"And more, much more than this, I did it my way...", είπε ο θείος Φρανκ!
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ σας ξανά....

Αφού για άλλη μια φορά ευχαριστήσω για τις συμβουλές και πληροφορίες, που έχω κατά καιρούς λάβει, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: υπάρχει η δυνατότητα μέσω του τηλεφώνου (με κάποιο υπάρχον πρόγραμμα) ή με κάποια πρόσθετη (αποτελεσματική και εύχρηστη) εφαρμογή να συγχρονίσω τον yahoo.gr λογαριασμό μου, ώστε να λαμβάνω τα mail μου σε πραγματικό χρόνο; Παίδες sorry αν το ερώτημα έχει απαντηθεί πιο νωρίς ή είναι προφανές :O , αλλά και 'γω τώρα παλεύω να "κατακτήσω" το κινητάκι και να το φέρω στα μέτρα μου. Οπότε πορεύομαι κατά το "κάθε αρχή και δύσκολη"...

Π.Ν.

 

Απο το yahoo στον υπολογιστη σου θα ενεργοποιησεις τη δυνατοτητα: Επιτρέψτε στο Ταχυδρομείο Yahoo! να λαμβάνεται από λογαριασμούς POP.Θα το βρεις στις επιλογες,pop και μεταβιβαση. Μετα θα πας στην εφαρμογη mail του κινητου (οχι gmail), θα ενεργοποιησεις νεο λογαριασμο pop,θα βαλεις αυτα τα στοιχεια: Διακομιστής εισερχόμενης αλληλογραφίας (POP3): pop.mail.yahoo.com (Χρήση SSL, θύρα: 995)

Διακομιστής εξερχόμενης αλληλογραφίας (SMTP): smtp.mail.yahoo.com (Χρήση SSL, θύρα: 465, χρήση πιστοποίησης ταυτότητας)

Όνομα λογαριασμού/Όνομα σύνδεσης: Η Ταυτότητα Χρήστη σας στο Ταχυδρομείο Yahoo! (η διεύθυνση e-mail σας χωρίς το "@yahoo.com")

Διεύθυνση e-mail: Η διεύθυνσή σας στο Ταχυδρομείο Yahoo! (π.χ., user@yahoo.com)

Κωδικός πρόσβασης: Ο κωδικός πρόσβασης που έχετε επιλέξει για το Ταχυδρομείο Yahoo! (ολα αυτα τα βρηκα στη 'βοηθεια' του yahoo)

και θα δουλεψει. Σε εμενα δουλευουν τα εισερχομενα αλλα δε μπορω να στειλω. Εχει και ρυθμισεις για το ποτε θα λαμβανεις,τι ωρες και τετοια.

Επισης υπαρχει και η επισημη εφαρμογη yahoo mail στο market αλλα δεν την εχω δοκιμασει. Αυτα

Greekapps - Ελληνικές εφαρμογές android
Link to comment
Share on other sites

Απο το yahoo στον υπολογιστη σου θα ενεργοποιησεις τη δυνατοτητα: Επιτρέψτε στο Ταχυδρομείο Yahoo! να λαμβάνεται από λογαριασμούς POP.Θα το βρεις στις επιλογες,pop και μεταβιβαση. Μετα θα πας στην εφαρμογη mail του κινητου (οχι gmail), θα ενεργοποιησεις νεο λογαριασμο pop,θα βαλεις αυτα τα στοιχεια: Διακομιστής εισερχόμενης αλληλογραφίας (POP3): pop.mail.yahoo.com (Χρήση SSL, θύρα: 995)

Διακομιστής εξερχόμενης αλληλογραφίας (SMTP): smtp.mail.yahoo.com (Χρήση SSL, θύρα: 465, χρήση πιστοποίησης ταυτότητας)

Όνομα λογαριασμού/Όνομα σύνδεσης: Η Ταυτότητα Χρήστη σας στο Ταχυδρομείο Yahoo! (η διεύθυνση e-mail σας χωρίς το "@yahoo.com")

Διεύθυνση e-mail: Η διεύθυνσή σας στο Ταχυδρομείο Yahoo! (π.χ., user@yahoo.com)

Κωδικός πρόσβασης: Ο κωδικός πρόσβασης που έχετε επιλέξει για το Ταχυδρομείο Yahoo! (ολα αυτα τα βρηκα στη 'βοηθεια' του yahoo)

και θα δουλεψει.

 

Συνονόματε "έγραψες"... :respect: Λίαν λεπτομερείς & κατατοπιστικές οι οδηγίες σου. Όλα πήγαν καλώς και αναμένω πλέον, να δω αν θα με βολέψει (όπως φαντάζομαι) η όλη κατάσταση. (Περιττή) ερώτηση: η εφαρμογή mail του κινητού σε ενημερώνει για τα εισερχόμενα μόνο εφόσον είσαι συνδεδεμένος στο Internet...? :fool:

"And more, much more than this, I did it my way...", είπε ο θείος Φρανκ!
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερετε αν θα παρουμε στο wildfire την εκδοση android 2.3???

 

και αν ναι ποτε???

 

Αγνωσται αι βουλαι της HTC.

 

Παντως σε ανεπισημη ρομ για rooted χρηστες υπαρχει ηδη...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερετε αν θα παρουμε στο wildfire την εκδοση android 2.3???

 

και αν ναι ποτε???

Mπορείς να δεις και το πρώτο ποστ, που θα απαντήσει σε αυτήν και σε άλλες πιθανές απορίες σου ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή όλοι εμείς που μείναμε με την official 2.2 που δεν μπορούμε να βάλουμε custom rom διότι δεν γίνεται να rootάρουμε το κινητό και απ ότι ξέρουμε δεν πρόκειται να αναβαθμιστεί περαιτέρω, την "πατήσαμε";
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή όλοι εμείς που μείναμε με την official 2.2 που δεν μπορούμε να βάλουμε custom rom διότι δεν γίνεται να rootάρουμε το κινητό και απ ότι ξέρουμε δεν πρόκειται να αναβαθμιστεί περαιτέρω, την "πατήσαμε";

 

Σε περίπου μια εβδομάδα θα έχω τρόπο να κάνω root (με hardware ή goldcard) την επίσημη 2.2 με το τελευταίο HBOOT. Θα σας ενημερώσω σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Το ήξερα, κατά βάθος... :(

Γιατί γίνεται σε κάποιο κινητό να ελέγχεις τα mail σου χωρίς σύνδεση; :confused:

 

Σε περίπου μια εβδομάδα θα έχω τρόπο να κάνω root (με hardware ή goldcard) την επίσημη 2.2 με το τελευταίο HBOOT. Θα σας ενημερώσω σχετικά.
Μιλάμε για wildfire Βασίλη, έτσι; Δουλεύεις με τους unrevoked ή άσχετο; Καλή επιτυχία-θα σ'ευγνωμονεί πολύς κόσμος! :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε περίπου μια εβδομάδα θα έχω τρόπο να κάνω root (με hardware ή goldcard) την επίσημη 2.2 με το τελευταίο HBOOT. Θα σας ενημερώσω σχετικά.

 

Τυχεροί οι κάτοχοι του Wildfire αν ασχοληθεί ο vman με αυτή τη συσκευή! :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για wildfire Βασίλη, έτσι; Δουλεύεις με τους unrevoked ή άσχετο; Καλή επιτυχία-θα σ'ευγνωμονεί πολύς κόσμος! :)

 

Για το wildfire μιλάω, αλλά είναι λύση που στηρίζεται σε ειδικό hardware κι όχι κάτι που μπορεί να κάνει ο καθένας σπίτι του.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανενας αν στο wild fire στις εφαρμογες-υπηρεσιες που εκτελουντε, το touch input τρωει ογκο δεδομενων και με χρεωνει? ρωταω γιατι κατω δειχνει <ελευθερα 125κβ+113κβ απο 23> αν ναι πως απενεργοποιητε?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το touch input δεν έχει καμία σχέση με το internet και την κατανάλωση. Αυτά τα νούμερα που διαβάζεις εκεί είναι για τον χώρο που καταλαμβάνουν τα προγράμματα στη συσκευή σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...