Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εάν κάνεις επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις δεν στο επαναφέρει σε αυτή που είχε πριν το ροοταρισ?

 

όχι σε επαναφέρει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις τις ρομ που φοράς!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δοκιμασα τα παντα ακομη και υπολογιστη αλλαξα και τιποτα, τα ιδια και τ τα ιδια. λες να θελω να πεδευομαι και να πεδευοκαι εσασ ρε villi? τουλαχιστον γνωριζετε καμοια ρομ με sence 2.1 η οποιαδηποτε να την περασω επανω και να τελειωνει το θεμα μου?

Επίσημη 2.1 νομίζω είναι αυτή. Aλλιώς από custom θυμάμαι αυτήν, αν και είναι 2.2.

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επίσημη 2.1 νομίζω είναι αυτή. Aλλιώς από custom θυμάμαι αυτήν, αν και είναι 2.2.

 

ευχαριστω villi, θα δοκιμασω οταν μπορεσω και θα σασ πω.....:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Σκοπευω να παρω καινουρια καρτα μνημης στα 8gb. Το θεμα ειναι χρειαζεται να κανω partitions στην sd ξανα? (νομιζω πως ναι)

Οι εφαρμογες που ειναι συνδεδεμενες με το link2sd που χρησιμοποιω, πρεπει να τις κανω κατι πριν αλλαξω την sd? Να τις μεταφερω στο κινητο ισως? Τι partition stats προτεινετε? Ειμαι με CM7.2 stable. Καποια scripts και mods που εχω περασει χρειαζεται να ξαναπεραστουν?

( Σκεφτομαι να αγορασω αυτη, καμια προταση? )

 

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις. Ευχαριστω in advance.

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια κάρτα είχα κι εγώ και δεν είχα κάποιο πρόβλημα όσο καιρό τη χρησιμοποιούσα. Για τις υπόλοιπες απορίες σου τώρα. Αν είχες πρίν partition, πρέπει να κάνεις πάλι. Πάρε ένα nandroid backup τη συσκευλη να υπάρχει. Εγώ γενικώς προτιμούσα clean install, αλλά φαντάζομαι πως δε θα έχεις πρόβλημα αν χρησιμοποιήσεις και κάποιο software στο pc για να κάνεις cloning το ext2 (ή ext3) partition. H μεταφορά στο κινητό θεωρητικά θα λειτουργήσει επίσης, αν και θα χωρέσουν όλες οι εφαρμογές σου; Τα mods κατά βάση πηγαίνουν στα partitions του κινητού, οπότε λογικά δε θα έχεις πρόβλημα και δε θα χρειαστεί να κάνεις κάτι :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω ενα προβλημα.. Ενω τοσο καιρο ολα δουλευαν ρολοι, ξαφνικα δε μου εχει πια την ελληνικη γλωσσα οταν γραφω μηνυματα κλπ. Εχει μονο τα αγγλικα. Παω ρυθμισεις-γλωσσα και πληκτρολογιο-touch input και μου εχει μονο τα αγγλικα, καμια αλλη γλωσσα. Καμια βοηθεια περα απ το να εγκαταστησω 3rd party keyboard? Μπορω να κανω install καπως τα ελληνικα?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο! Πείραξες μήπως κάτι στο root directory του κινητού; Δοκίμασες να κάνεις μια επανεκκίνηση ή μια εκκαθάριση της προσωρινής μνήμης της εφαρμογής του πληκτρολογίου;
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω ενα προβλημα.. Ενω τοσο καιρο ολα δουλευαν ρολοι, ξαφνικα δε μου εχει πια την ελληνικη γλωσσα οταν γραφω μηνυματα κλπ. Εχει μονο τα αγγλικα. Παω ρυθμισεις-γλωσσα και πληκτρολογιο-touch input και μου εχει μονο τα αγγλικα, καμια αλλη γλωσσα. Καμια βοηθεια περα απ το να εγκαταστησω 3rd party keyboard? Μπορω να κανω install καπως τα ελληνικα?

Ευχαριστω

 

To ειχα παθει κι εγω τον πρωτο μηνα που πηρα το τηλεφωνο, οταν δοκιμαζα κατι με το πληκτρολογιο. Δεν ξερω τι ειχε φταιξει. Δυστυχως δεν εχω λυση για σενα καθως τοτε ημουν αρκετα αρχαριος και απλα ξαναφλασαρα την ρομ, πραγμα υπερβολικο για το μεγεθος του προβληματος.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ηταν καποιο bug. Ειχα αλλαξει την γλωσσα του κινητου (των μενου δηλαδη) σε αγγλικα και παλι ελληνικα και δεν εγινε τιποτα. Το αλλαξα σε γερμανικα και μετα σε ελληνικα και ολα καλα. :S

Ευχαριστω παντως παιδια. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας! Έχω ένα Wildfire (απλό, όχι το S) και αφού ολοκλήρωσα το migration σε καινούριο κινητό, θέλω αυτό να το ρουτάρω για να "παίξω" με διάφορα πραγματάκια. Υπάρχει κανένας οδηγός βήμα βήμα γιατί έψαξα και δεν βρήκα κάτι οργανωμένο. Μόνο σπαστά βήματα που θέλουν κάτι S-OFF και κάτι τέτοια...

 

Έχω HBOOT 1.01.0002

 

Edit: http://random1random.blogspot.gr/2011/09/how-to-root-htc-wildfire-221-with-hboot.html αυτό βρήκα αλλά τα links είναι inactive...

 

Βρήκα άπειρα προγραμματάκια αλλά κανένα δεν μου δούλεψε... Υπάρχει κανένα που να μπορείς να ρουτάρεις χωρίς να ξεκλειδώσεις τον bootloader και χάσεις όλα τα αρχεία; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1870652

 

htcsupertoolv3

Edited by Errik
Link to comment
Share on other sites

Aπ'ότι θυμάμαι το revolutionary έκανε και για το 1.01.002 hboot. Το revolutionary ήταν η εξέλιξη του εργαλείου Alpharev που αναφέρεται στους οδηγούς. Γενικότερα δες κι εδώ :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Χρησιμοποίησα το Revolutionary και έκανα το κινητό μου S-OFF με HBOOT 6.01.1002 και RADIO 3.35.20.10

Έπειτα προσπάθησα να κάνω root το κινητό μου ώστε να εγκαταστήσω το CM7 αλλά δεν βρήκα κάποιον τρόπο που να είναι συμβατός, μόνο guides αρκετά παλιά τα οποία δεν είναι συμβατά πλέον. Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να κάνω root το κινητό μου και έπειτα να εγκαταστήσω το CM7; Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι συμβατό το Wildfire με την τελευταία έκδοση CM 7.2.0 που βρήκα. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις root με τον τρόπο που αναγράφεται εδώ; Νομίζω ότι δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Επίσης αν κατεβασες την 7.2 από το επίσημο site της cm θα είσαι ok!
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

επίσημα έχει πάρει μέχρι 2.2

ανεπίσημα έχει πάρει μέχρι 2.3.7 και ics!

ics δεν εχω δοκιμασει, αλλά η CM 7.2 (android 2.3.7) ήταν σούπερ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια...Ενδιαφερομαι να αγορασω το προαναφερομενο κινητο και κανοντας μια ερευνα αγορας στο νετ, μου δημιουργηθηκε η εξης απορια....Κοιτωντας το στο ebay το βρηκα στα 90 περιπου ευρω(πωλητες απο κινα και χονγκ κονγκ και με υπηλο feedback) ενω ενας φιλος μου το αγορασε στα 170 σε ενα τοπικο καταστημα..Αυτη η αποκληση οφειλεται στο γεγονος οτι το προσφερουν αμεσως μετα το εργοστασιο ή στο οτι μπορει να ειναι μαιμου???Περιμενω απαντηση απο τους πιο εμπειρους..Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

επίσημα έχει πάρει μέχρι 2.2

ανεπίσημα έχει πάρει μέχρι 2.3.7 και ics!

ics δεν εχω δοκιμασει, αλλά η CM 7.2 (android 2.3.7) ήταν σούπερ!

αυτην εχω αλλα σερνεται κανονικα (2.3) κι ελεγα μηπως εχει βγει αταθερη 4. δεν εψαξα ολο το τοπικ επειδη ειναι αχανες! θενξ

Edited by Villis
Προσθήκη κειμένου παράθεσης
the coldest of the cool
Link to comment
Share on other sites

αυτην εχω αλλα σερνεται κανονικα (2.3) κι ελεγα μηπως εχει βγει αταθερη 4. δεν εψαξα ολο το τοπικ επειδη ειναι αχανες! θενξ

Έχω σταματήσει να παρακολουθώ τις εξελίξεις για το wildfire, αλλά ακόμα κι αν έχει βγει αρκετά καλή ics, είναι σίγουρο ότι θα είναι πιο αργή στο wildfire απ'τη cm7.2. Μπορεί να σου φαίνεται αργή συγκρινόμενη με άλλη συσκευή, αλλά για το wildfire η cm7.2 με λίγο πείραγμα ή΄ταν ό,τι πιο γρήγορο ;)

 

Γεια σας παιδια...Ενδιαφερομαι να αγορασω το προαναφερομενο κινητο και κανοντας μια ερευνα αγορας στο νετ, μου δημιουργηθηκε η εξης απορια....Κοιτωντας το στο ebay το βρηκα στα 90 περιπου ευρω(πωλητες απο κινα και χονγκ κονγκ και με υπηλο feedback) ενω ενας φιλος μου το αγορασε στα 170 σε ενα τοπικο καταστημα..Αυτη η αποκληση οφειλεται στο γεγονος οτι το προσφερουν αμεσως μετα το εργοστασιο ή στο οτι μπορει να ειναι μαιμου???Περιμενω απαντηση απο τους πιο εμπειρους..Ευχαριστω!

Η τιμή 170 που το πήρε ο φίλος σου είναι ακριβή! Μήπως πήρε το wildfire s κι όχι το "απλό" wildfire; Το κινητό αυτό είναι παλιό και σε αυτά τα λεφτά θα μπορούσες να βρεις νομίζω καλύτερες συσκευές πλέον...

Edited by Villis
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

αυτην εχω αλλα σερνεται κανονικα (2.3) κι ελεγα μηπως εχει βγει αταθερη 4. δεν εψαξα ολο το τοπικ επειδη ειναι αχανες! θενξ

 

έχεις κάνει καθαρή εγκατάσταση?

πάρε backup από εφαρμογές κλπ και κάνε ένα wipe data,cache, dalvik cache (προφανώς θα σβήσουν τα πάντα)

για everyday use, κλησεις, μηνυματα, whatsapp/viber, fb και τέτοια είναι κομπλέ, έτσι το έχει και το χρησιμοποιεί η αδερφή μου το δικό πλεον.

για πιο βαριά πραγματα είναι λογικό να κολλάει..

 

 

Η τιμή 170 που το πήρε ο φίλος σου είναι ακριβή! Μήπως πήρε το wildfire s κι όχι το "απλό" wildfire; Το κινητό αυτό είναι παλιό και σε αυτά τα λεφτά θα μπορούσες να βρεις νομίζω καλύτερες συσκευές πλέον...

 

με 170-180 παίρνεις το galaxy s advance, οπότε 170 για το απλό wildfire είναι too much! (εδω βεβαια το εχουν 250 http://www.ebw.gr/el/Product/7431/HTC-A3333-Wildfire-Android-Phone-Black-GR-ENG-Smartphone-Android-Phone-GR-ENG-PDA-GSM-GPS-Mayro , υποθετω το εχουν ξεχασει!!)

 

το s το βρισκεις απο 130-190 http://www.skroutz.gr/s/326911/HTC-Wildfire-S.html )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...Στο ebay αξιζει να αγοραζω τετοιες συσκευες ή ειναι πιθανον να μου στειλουν "μουφα"?..Αν ναι πια κινητα προτεινετε στα 80-120 ευρω?
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα φίλε μου θα πρότεινα ακόμα και στα 90 ευρώ που λες κάποιες άλλες συσκευές πλέον μιας και το wildfire είναι όπως και να το κάνουμε παρωχημένο! Θα μπορούσες να ανοίξεις ένα νέο θέμα εδώ, ορίζοντας τις προτεραιότητές σου (τιμή, τι θες να κάνει κλπ) από ένα κινητό, ώστε να σου προτείνουν οι χρήστες αντίστοιχες συσκευές :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μεχρι ποια εκδοση του android μπορει να παρει το HTC Wildfire? Εχει την 2.3.6. προς το παρον και αρχησε να κανει κολπα, παρ' ολο που την ξαναπερασαμε την ιδια, απ' το ιδιο το κινητο!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

μερικά ποστς πιο πάνω:

επίσημα έχει πάρει μέχρι 2.2

ανεπίσημα έχει πάρει μέχρι 2.3.7 και ics!

ics δεν εχω δοκιμασει, αλλά η CM 7.2 (android 2.3.7) ήταν σούπερ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...