Jump to content

[Symbian^3] Ανακοινώσεις / Προτάσεις εφαρμογών


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντάξει, καλά νέα είναι. Θα φτιάξει το qooweather τουλάχιστον

 

Δε ξέρω αν είναι καλύτερο από το gismeteo...?

Link to comment
Share on other sites

Σαν widget δεν ξέρω, ανάλογα τι θέλει ο καθένας. Ο provider του gismeteo πάντως έχει πιο λίγες πόλεις. Αλλά και πάλι, μια επιλογή ακόμα ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διάβασα και το άρθρο του Steve... http://www.allaboutsymbian.com/flow/item/20368_Star_Browser_gets_complete_ove.php

 

Όπως έγραψα και στο σχόλιό μου εκεί, είναι η μόνη μου ελπίδα να ξαναλειτουργήσω Skype στο Symbian μέσω των User Agents του Starbrowser, αλλά δυστυχώς ακόμη κολλάει αρκετά...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Σε Νοκια 701 ( αλλά και σε άλλους όπως είδα από τα σχόλια στο fb ) δεν ολοκληρώνεται η αναβάθμιση ποτέ. Δυστυχώς ούτε ο ίδιος ξέρει γιατί γίνεται αυτό. Κάποιος μάλιστα ανέφερε ότι απεγκατέστησε την παλιά έκδοση , αλλά ούτε έτσι κατάφερε να βάλει την 1.70. Εν αναμονή λύσης λοιπόν...
Link to comment
Share on other sites

Σε Νοκια 701 ( αλλά και σε άλλους όπως είδα από τα σχόλια στο fb ) δεν ολοκληρώνεται η αναβάθμιση ποτέ. Δυστυχώς ούτε ο ίδιος ξέρει γιατί γίνεται αυτό. Κάποιος μάλιστα ανέφερε ότι απεγκατέστησε την παλιά έκδοση , αλλά ούτε έτσι κατάφερε να βάλει την 1.70. Εν αναμονή λύσης λοιπόν...

Γιατί έτσι? Μερικές μέρες πριν το άρθρο του Steve, είδα ενημέρωση στο AppList και την εγκατέστησα κανονικά (1.70)... Έχω προσαρμοσμένο λειτουργικό όμως, μήπως σε αυθεντικό δεν εγκαθίσταται? Εσύ τι έχεις; Αυθεντικά Belle, Delight ή κάτι άλλο? Και στα αυθεντικά πάντως μπορείς να χακάρεις την συσκευή σου για να βάζεις τέτοιες εφαρμογές μετά, χωρίς να σβήσεις το λειτουργικό σου.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τον δοκίμασα και εγώ αλλά από την στιγμή που δεν υποστηρίζει tabs τον άφησα να υπάρχει μόνο για backup.

 

Επίσης, τα qoo-apps είναι πλέον διαθέσιμα δωρεάν (τουλάχιστον τα περισσότερα)

Link to comment
Share on other sites

Αυθεντικό Belle.

Ενδέχεται να είναι εκεί το πρόβλημα τότε. Μετά το πάγωμα των πιστοποιητικών, πολλές εφαρμογές εγκαθίστανται μόνο σε χακαρισμένες συσκευές. Επομένως, σου προτείνω να χακάρεις την συσκευή στα αυθεντικά Belle, ώστε να μην σβήσεις τίποτα. Μετά θα μπορείς να εγκαθιστάς και όλες τις ανυπόγραφες εφαρμογές που είναι πλέον αρκετές...

 

Πρόσφατα είδα και ένα άρθρο στο AAS http://www.allaboutsymbian.com/flow/item/20365_How_to_Hack_your_Symbian_Devic.php

 

Είμαι σχεδόν βέβαιος πάντως πως αντίστοιχοι οδηγοί υπάρχουν και στο myphone, οπότε όλο και κάτι θα βρεις.

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε άλλο σαιτ ότι βγήκε update στο store! Το έβαλε κάνεις; παίζει να έχει σχέση με το opera store

 

 

Να τα... Αρχίσαμε...

 

[ATTACH]55177[/ATTACH]

 

πάμε για download των εφαρμογών μας από το store άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Να τα... Αρχίσαμε...

 

[ATTACH]55177[/ATTACH]

 

πάμε για download των εφαρμογών μας από το store άμεσα!

Ωχ... Νομίζω πως είναι καλή ώρα για προτάσεις εφαρμογών εκ νέου, όσο είναι καιρός! Το Opera Store έχει ελάχιστες καλές εφαρμογές και το κόβω χλωμό να μεταφέρονται όλες οι εφαρμογές του Nokia Store στο Opera... Αρχίστε προτάσεις!!! Λέω όσοι μείναμε στο Symbian, να προτείνουμε ανά θεματική ενότητα μια λίστα εφαρμογών που χρησιμοποιούμε ή έχουμε στην άκρη. Π.χ. ενότητα Ταξίδια/Πλοήγηση/Καιρός, Γραφείο, Φωτογραφία, Ήχος/Πολυμέσα, Κοινωνικά δίκτυα/Άμεσα μηνύματα, Παιχνίδια, Εμφάνιση/Πρόσθετα μενού κλπ

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ανακοίνωση του κλεισίματος του Nokia Store, πρότεινα να συγκεντρώσουμε λίστες εφαρμογών ανα θεματική ενότητα, ώστε να κατεβάσουμε όσες μας ενδιαφέρουν από το κατάστημα όσο είναι ακόμη καιρός.

 

Αρχίζω με εφαρμογές Φωτογραφίας/Βίντεο. (Αλφαβητικά)

 

3D Photo Camera

3D photo free

Best ScreenSnap

Burst Camera

Camera Lover Pack

CameraBag

CameraFX

CameraPro 3.6/NET (ξεχωριστή έκδοση για 808)

ColorizIt

Exposure Camera

Fast Motion

HDR app

HDR Photo Camera

HDR Pro Camera

Magic Photos

Memories

National Geographic Photo Tips

Nokia Panorama

Panorama Assistant

Photo Browser 2

Photo Stamper

Photo3D

PhotoFunia

PhotoFX Effects editor

Photorim HD

PhotProc

PureFix

QtCameraDemo

Screenshot App

ShutterPro Premium (ασύμβατο με 808/βγάζει αλλά με μαύρη οθόνη)

Silent Film Director

Sophie Cam

Stoppola

SymDVR

Timelapse Action Pro

VideoPro

Watermark

 

Αυτές έχω στην προσωπική μου συλλογή, αν σας ενδιαφέρουν κάποιες μπορείτε να τις κατεβάσετε όσο είναι καιρός ή να μου πείτε να σας τις στείλω με μήνυμα. Οι λίστες συνεχίζονται μέχρι να έχουμε όσο γίνεται περισσότερες χρήσιμες (και μη) εφαρμογές του Symbian. Μπορείτε να κάνετε κι εσείς φυσικά άλλες ή να προσθέσετε σε αυτές που αναφέρω ήδη.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με την λίστα εφαρμογών μου για ταξίδια/καιρό/πλοήγηση κλπ...

 

Accuweather

Airports

Carpe Noctem Planetarium

CarVCR

Compass Pro

FahrPlan

GeoSnaps

Gismeteo

GPS Info Qt

Homefinder

Info GPS

KAYAK (αν και υπάρχει κάποιο θέμα στην τροφοδοσία από το site)

LiveView

Locality

nMagnetometer

Nokia City Lens

qooWeather

Speedometer

Stellarium Mobile

TaxiCounter

TaxiPal

TopCity

TripAdvisor

Unlike City Guides

Weather clock

Weather HD

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Cuteradio 0.3.3 ! 740κατι ελληνικοί σταθμοί ! Δουλεύουν τα πάντα !

Έχω ακόμη από το TuneIn. Εϊχε περισσότερα πράγματα εκείνη η έκδοση. Και νομίζω και περισσότερους σταθμούς. Στην τελευταία αυξήθηκαν λες?

 

Επίσης, για όσους ενδιαφέρονται βγήκε το Vine για Symbian στο AppList.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είστε πραγματικοί ήρωες όσοι ασχολείστε ακόμα με το Symbian χωρίς ίχνος ειρωνείας...

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είστε πραγματικοί ήρωες όσοι ασχολείστε ακόμα με το Symbian χωρίς ίχνος ειρωνείας...

Όσο μας βολέυει (και δε μας βολέυει κανένα άλλο) φίλε μου εδώ θα είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Όσο μας βολέυει (και δε μας βολέυει κανένα άλλο) φίλε μου εδώ θα είμαστε.

 

Σας εύχομαι καλό κουράγιο τότε, γιατί και γω το λάτρευα άλλα δεν θα την πάλευα όπως εσείς υπό αυτές τις συνθήκες.:O

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Σας εύχομαι καλό κουράγιο τότε, γιατί και γω το λάτρευα άλλα δεν θα την πάλευα όπως εσείς υπό αυτές τις συνθήκες.:O

Το Ν8 με το 808 είναι σχεδόν μέρα με τη νύχτα να ξέρεις. Γιαυτό την παλέυουμε ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με τις αποθηκευμένες εφαρμογές μου για κοινωνικά δίκτυα, πολυμέσα, ενημέρωση και πολλά άλλα.

 

Audio Recorder Pro

Audiowave MP3 player

Boldbeast Call recorder

cuteRadio 0.3.3 (και η παλαιότερη 0.2.1 με το TuneIn)

Deutsche Welle

Equalizer

Equalizer Widget

ESPN FC

Facial

FastTube Downloader Pro

Flickr Up

fChat

fMobi

Folder Play

fring

gNewsReader

Grab Radio

Gravity

Instagraph Uploader

Linked in

Livescore Qt

MP3 cut

MP3 Ringtone

MusiX Player

Naftemporiki

Nimbuzz

Nokia Internet Radio (χωρίς server πια, μόνο με χειροκίνητη προσθήκη ροής)

Nokia Trailers

PicUpR

Podcatcher

Poddi

qmlMusic

qooPlayer

qooRSS

QuasarMX

Shazam

Smart Equalizer

Smooze

Socially

Soubdwave

Sports Tracker

Symbian Google News

Techlines

TodayQt

Viber

Video Playlist Player

Vine

Vlingo

Voice Recorder Touch

WhatsApp

Youtube Downloader HD+

YouTube Downloader Pro

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αξίζει να σημειωθεί ότι η καταραμένη μικρομαλακή συνεχίζει τον πόλεμο κατά της Νόκια, μιας και έκλεισε τέλος Δεκέμβρη την τροφοδοσία της δημοφιλούς εφαρμογής Nokia Trailers στα WindowsPhone. Παρόλα αυτά η αντίστοιχη εφαρμογή για Symbian εξακολουθεί να λειτουργεί και να ενημερώνεται με νέες ταινίες! Ελπίζω να την ξεχάσουν και να μην την κλείσουν κι αυτή!

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθεί μια λίστα με ποικίλες εφαρμογές γραφείου, πληροφορίας, λειτουργίες συσκευής κλπ

 

Angle Meter Touch

Bedside Qt

Bible

BMI Calculator

Bubble Level

Calendar widget

Countdown Timer

CountIt

Currencies Touch

CuteWiki

Data Counter Widget

Dictionary 9

Egg Timer Touch

ESET Security

F-Secure

Flashlight Extreme

freeWifi

Graphing Calculator cFunction

GTranslate

iDigMobi

JoikuSpot Premium

MeeBible

MemoryUp Pro

Mobile Cleaner

NeoReader

Nokia Energy Profiler

Nokia Handwriting Calculator

NotesPlus

NSR Reader

PDF Eagle

Periodic Table

Picsel Smart Office

Qcal Nitro

Qcal Pro

Qcal Scientific Calculator

qooBattery Widget

qooCalendar

qooClock

qooMail

qooSystem

QuickOffice Pro

QuickStocks

RAMblow Pro

Remote Desktop

ScanLife

SPB time

Sticky Notes

The Advanced Online Translator

The Flashlight

Timer Touch

Voice Translate Pro

WiFi-Talkie

WikiOnBoard 3

WinRAR

X-plore

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιο καλό μεταφραστή εκτός σύνδεσης πέρα από το ενσωματωμένο λεξικό, εάν γνωρίζει κάποιος μπορεί να το προσθέσει.

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καλά, όλα αυτές τις εφαρμογές τις έχεις εγκατεστημένες; Πολλές δεν τις είχα ακούσει καν και δεν ξέρω τι κάνουν.

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιο καλό μεταφραστή εκτός σύνδεσης πέρα από το ενσωματωμένο λεξικό, εάν γνωρίζει κάποιος μπορεί να το προσθέσει.

 

Και επειδή δεν εμπιστεύομαι την ms ότι δεν θα κατεβάσει τα διαθέσιμα λεξικά (αν δεν το έχει ήδη κάνει), έχω ήδη κατεβάσει όλα τα λεξικά στον υπολογιστή μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, όλα αυτές τις εφαρμογές τις έχεις εγκατεστημένες; Πολλές δεν τις είχα ακούσει καν και δεν ξέρω τι κάνουν.

 

 

 

Και επειδή δεν εμπιστεύομαι την ms ότι δεν θα κατεβάσει τα διαθέσιμα λεξικά (αν δεν το έχει ήδη κάνει), έχω ήδη κατεβάσει όλα τα λεξικά στον υπολογιστή μου.

Τις είχα κατά καιρούς όλες εγκατεστημένες + πολλές από το AppList που δεν τις έχω δυστυχώς σε sis (και ακόμη δεν ξέρω πως να αποθηκεύω από εκεί τους εγκαταστάτες). Τις έχω μειώσει πολύ βέβαια τελευταία. Το qooSystem μου εμφανίζει πλέον μόνο 188 εγκατεστημένες εφαρμογές! :D Ακολουθούν μια δυο ακόμη λίστες που έχω... Και φυσικά μπορείτε να τις εμπλουτίσετε εδώ, τουλάχιστον πριν γίνει η μετάβαση και χαθούν οι περισσότερες.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μια λίστα για τους παιχνιδόφιλους Symbianakides που έχουν απομείνει. Εϊναι διάφορα παιχνίδια (όχι του κιλού από τα πολλά του store, αλλά αξιόλογα), αρκετά από τα οποία είναι HD.

 

2048

5 in 1 Classics

AirHockey Express

Angry Birds (Full Pack)

Arts of War 2

Asphalt 6 HD

Assasins Creed HD

Avatar HD

Backgammon 5

Bacterium

Bounce Boing Battle NFC

Bouncy Bird

Bubbles - Temples of Pharaoh

Burning Tires

Chess Classics

Chess Genius

Chess 5

Chessboard Touch

Counter Quake Strike

Dungeon Hunter 2 HD

Freecell Touch

GT Racing Motor Academy HD

MicroMaze

MicroPool

Monsterit

Need for Speed Shift HD

Sensible Sudoku 2

Shrek Karting HD

Solitaire Qt

Sparkle 2 HD

Spiderman HD

The Sims 3 HD

Tic Tac Toe Blue

Transformers - Dark of the Moon

Undroid 2

WarChess 3D HD

 

Πριν την επανεγκατάσταση πέρυσι με PureSlim είχα τα περισσότερα περασμένα και αρκετά τερματισμένα, δυστυχώς μετά έπρεπε να ξαναρχίσω από την αρχή οπότε κράτησα ελάχιστα, κυρίως σκάκι, τάβλι, sudoku κλπ... :(

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...