Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι το tune-up και τι ακριβως κανει;;;
From N9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια εχετε κανει update to ogg support ?? εγω το εκανα και εχω ενα προβλημα με το Symfonie μου κολανε τα τραγουδια.. :confused: ξερει κανενας τπτ ?? ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο έχω πάθει. Μπορούμε να το απεγκαταστήσουμε;

Δυστυχώς δεν με αφήνει να το απεγκαταστήσω. πάντως είναι φορές που το τηλέφωνο σέρνεται και

δεν ξέρω αν έχει σχέση.

Edited by Cadfael
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα.

Σήμερα πήρα στα χέρια μου και εγω το Ν900 (απο ανταλλαγή). Διάβασα αρκετά, αλλά ακόμα έχω πολλές απορίες. Επιδή όμως γνωρίζω πόσο κουραστικό είναι να γράφονται τα ίδια και τα ίδια, αλλά απο την άλλη το search δεν με πολυβοήθησε, θα παρακαλούσα όποιον έχει την διάθεση και την καλοσύνη, να αφιερώσει λίγο χρόνο να μου "ανοίξει" τα μάτια μέσω pm . Απλά το προτείνω για να να αρχίσω και ρωτώ εδώ, και μετά πέσετε να με "φάτε" :p

 

Ευχαριστώ πολύ. :)

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο Myphone που εχει αρκετα παιδια με γνωση στο θεμα του Ν900 και ορεξη να βοηθησουν, να εχεις παντα στο νου σου και το maemo.org

 

ειναι η "βιβλος" του Ν900.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ευχαριστώ. Το πήρε το μάτι μου, αλλά λόγω αγγλικών μου είναι πιο δύσκολο. Ευχαριστώ πάντως. Θα ξενυχτήσω διαβάζωντας το site. Παρ'όλα αυτά, περίμενω και μία βοήθεια για να πάρω μπρος :)
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ευχαριστώ. Το πήρε το μάτι μου, αλλά λόγω αγγλικών μου είναι πιο δύσκολο. Ευχαριστώ πάντως. Θα ξενυχτήσω διαβάζωντας το site. Παρ'όλα αυτά, περίμενω και μία βοήθεια για να πάρω μπρος :)

γεια σου πατριωτακι .και γω μετα σπο ενα χρονο που το εχω ακομα μου γεννιουνται συνεχως αποριες.δυο φορες το εκανα 'τουβλο' το κινητακι και ηνοκια το εστειλε Τσεχισ για επισκευη.αυτη ειναι η μσγεια του Ν900.συνεχως κατι καινουριο βγαινει για ν ασχολεισαι.και τα παιδια στο φορουμ ειναι αστερισ.χαρη σ αυτους το εχω ακομη .μετσ απο ενα μηνα που το ειχα ηθελα να το πουλησω.με τη βοηθεια των παιδιων το εφερα στα μετρα μου.παρολο που προσφατα πηρα ενα zte blade με επιδοτηση το εδωσα στο γιο μου να παιζει παιχνιδια.Ν 900 ΑΘΑΝΑΤΟ.Καλως μας ηρθες στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου βγαινει συνεχεια το μυνημα "οι επαφες θα κλεισουν αναγκαστικα"...ολη την ωρα...μιλαμε..

και οταν παω στις επαφες μου δεν ανοιγουν....:rolleyes:

μου χει σπασει τα νευρα αυτο το πραγμα..υπαρχει καποιος τροπος να το διορθώσω χωρις να κανω φορματ και ολα τα σχετικα.(ειμαι με τα update της κοινότητας...)

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου βγαινει συνεχεια το μυνημα "οι επαφες θα κλεισουν αναγκαστικα"...ολη την ωρα...μιλαμε..

και οταν παω στις επαφες μου δεν ανοιγουν....:rolleyes:

μου χει σπασει τα νευρα αυτο το πραγμα..υπαρχει καποιος τροπος να το διορθώσω χωρις να κανω φορματ και ολα τα σχετικα.(ειμαι με τα update της κοινότητας...)

Ελα το εχω παθει και εγω μετα απο update επαφων απο το facebook και ειχα ξεχασει την προβολη επαφων στο "προσφατες". Θα σου φαει και τη μπαταρια σε λιγες ωρες αυτο το μηνυμα. Ειναι μια εντολη σε τερματικο και ολα Ok μετα.

Σε terminal δωσε

gconftool -s /apps/osso-addressbook/contacts-mode 0 -t int

 

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=63650

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ελα το εχω παθει και εγω μετα απο update επαφων απο το facebook και ειχα ξεχασει την προβολη επαφων στο "προσφατες". Θα σου φαει και τη μπαταρια σε λιγες ωρες αυτο το μηνυμα. Ειναι μια εντολη σε τερματικο και ολα Ok μετα.

Σε terminal δωσε

gconftool -s /apps/osso-addressbook/contacts-mode 0 -t int

 

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=63650

 

ευχαριστω ρε φιλε..

παω να το δοκιμασω αμεσως..

τι να μου την φαει την μπαταρια την ξεσκισε μιλαμε!!ουτε μια ωρα δεν αντεχει..

τρεχω να το αλλαξω να δουμε τι θα γινει..και παλι thanks..:)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόγραμμα προσαρμογής τραγουδιών σε ήχους κλήσης;

 

Τι εννοείς;

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς;

Που να κόβει κομμάτια από τραγούδια (π.χ. το ρεφρέν) και να τα χρησιμοποιείς μετά ως ήχους κλήσεις

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που βρήκα είναι το sox το οποίο δυστυχώς δουλεύει μόνο μέσω command line.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόγραμμα προσαρμογής τραγουδιών σε ήχους κλήσης;

 

cool edit (pc)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόγραμμα προσαρμογής τραγουδιών σε ήχους κλήσης;

 

http://www.miksoft.net/index.html

http://www.miksoft.net/products.htm

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Σε θέμα για το Ν900 είμαστε οπότε προφανώς και ζητάει κάτι για το Ν900. Για το pc είναι γνωστό ότι υπάρχουν πάρα πολλά που κάνουν αυτή τη δουλειά.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

παιδια help τα νευρα μου τα χουν παιξει . εκανα το λαθος να παρω ενα iphone 4 και απο χτες προσπαθω να μεταφερω τις επαφες μου. mail for exchange πακετο και απο n900 και απο 5800 . μονο export vcf απο ν900 και μετα import στις επαφες των windows 7 (με αυτοματη μετατροπη τους σε .contact ) καταφερα να κανω και μετα με τη σειρα του sync με itunes που ειχε σαν αποτελεσμα τισ μισες επαφες να τισ βγαλει κινεζικα και απο τισ υπολοιπες τα 2/3 να ειναι μονο το ονομα χωρις τηλ κλπ. Καποιοσ τα φωτα του ? (offtopic ν900 και ξερο ψωμι και ας μας εχουν ξεχασμενους στη nokia. απλα ασυγκριτα μεταξυ τους εκτος αν θες να λες οτι διαβαζεις τη καθημερινη μεσω εφαρμογης . αμφιβαλω αν θα υπαρξει κατι κοντα στο ν900 τα επομενα χρονια...)
Link to comment
Share on other sites

παιδια help τα νευρα μου τα χουν παιξει . εκανα το λαθος να παρω ενα iphone 4 και απο χτες προσπαθω να μεταφερω τις επαφες μου. mail for exchange πακετο και απο n900 και απο 5800 . μονο export vcf απο ν900 και μετα import στις επαφες των windows 7 (με αυτοματη μετατροπη τους σε .contact ) καταφερα να κανω και μετα με τη σειρα του sync με itunes που ειχε σαν αποτελεσμα τισ μισες επαφες να τισ βγαλει κινεζικα και απο τισ υπολοιπες τα 2/3 να ειναι μονο το ονομα χωρις τηλ κλπ. Καποιοσ τα φωτα του ? (offtopic ν900 και ξερο ψωμι και ας μας εχουν ξεχασμενους στη nokia. απλα ασυγκριτα μεταξυ τους εκτος αν θες να λες οτι διαβαζεις τη καθημερινη μεσω εφαρμογης . αμφιβαλω αν θα υπαρξει κατι κοντα στο ν900 τα επομενα χρονια...)
Δυστυχως εταιρειες που δεν συμβαδιζουν με κοινα προτυπα δημιουργουν προβλημα στους χρηστες. Μια λυση που μου ερχεται στο νου ειναι να περασεις τις επαφες σου σε μια cloud υπηρεσια οπως το gmail και απο εκει να τις περασεις στο Iphone. Πιστευω γινεται. Αν και εγω δεν θα ανεβαζα ποτε τις επαφες μου στο συννεφο, ειναι μια τακτικη που που πανε να καθιερωσουν ,για την ευκολια μας , το Ios και το android.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Χάριν ευκολίας σου δίνουν αυτή τη δυνατότητα κι έτσι έχουν διαθέσιμες όποτε θέλουν τις επαφές σου. Όχι ότι δεν μπορούν να σου τις πάρουν και "αλλιώς" αλλά για μένα η μηλοεταιρία και η google δεν (θέλουν να) ξέρουν την λέξη ιδιωτικότητα.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

μα ουτε σε gmail δε μπορω να τις ανεβασω. δοκιμασα mail for exchange με ν900 και 5800 δε καταφερα με κανενα απ τα 2. settings απο google. το μονο που καταφερα ειναι add μια μια τις exported επαφες του ν900 μεσω browser στο gmail... στη 5η σταματησα δε παλευεται ετσι ...
Link to comment
Share on other sites

μα ουτε σε gmail δε μπορω να τις ανεβασω. δοκιμασα mail for exchange με ν900 και 5800 δε καταφερα με κανενα απ τα 2. settings απο google. το μονο που καταφερα ειναι add μια μια τις exported επαφες του ν900 μεσω browser στο gmail... στη 5η σταματησα δε παλευεται ετσι ...

Αν περασεις το αρχειο που κανει export το N900 σε vcard δεν μπορεις να το ανοιξεις με το iphone χωρις μεταροπες; Εχω εντυπωση οτι το Iphone και αυτο σε αυτη τη μορφη τις κανει export. Δεν μπορει να μην τις ανοιγει...Τετοια κουλαμαρα στο ios;

 

Τωρα που διαβαζω σ εμερικα site. Πρεπει να ανεβασεις τις επαφες σου σε καποια υπηρεσια και να την ορισεις μεσα απο το itunes, να κανεις sync με το itunes για να σου τις περασει αυτο. Ετσι για να βασανιζεσαι που δεν διαλεξες απο την αρχη iphone :whip:. (Α ρε αθανατο BT transfer...)

Η το κλασσικο. Να στειλεις mail στον εαυτο σου με το vcard και να το ανοιξεις απο το Iphone(α ρε αθανατο BT transfer)

Thanks to the iPhone's excellent vCard support(τρομαρα του), you can import the contacts directly onto your iPhone by e-mailing the vCard file (as an attachment) to an account that can be accessed directly on your iPhone. When you open the vCard attachment, you will be prompted to save the contacts to your address book and hey presto, you're done.
Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

@lucifsg

Δοκίμασε το εξής. Πάρε τις καρτέλες των επαφών σου που έχεις είτε στο Ν900 είτε στο 5800 (λογικά είναι vcf) και πέτα τις χύμα μέσα στο outlook. Από εκεί απλά θα συγχρονίσεις itunes με outlook. Εγώ έτσι είχα περάσει τις επαφές μου από τις ίδιες συσκευές στο δικό μου iPhone.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

@lucifsg

Δοκίμασε το εξής. Πάρε τις καρτέλες των επαφών σου που έχεις είτε στο Ν900 είτε στο 5800 (λογικά είναι vcf) και πέτα τις χύμα μέσα στο outlook. Από εκεί απλά θα συγχρονίσεις itunes με outlook. Εγώ έτσι είχα περάσει τις επαφές μου από τις ίδιες συσκευές στο δικό μου iPhone.

Σου ειχε αναγνωρισει το outlook σωστα πολλαπλες επαφες; Διαβαζα τωρα οτι εχει προβλημα με τα vcards και πολλες φορες αναγνωριζει μονο το πρωτο πεδιο.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...