Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με το φλασαρισμα του firmware χανεις τα παντα απ το κιν ?(εφαρμογες κλπ)

εδω και ποσο καιρο οποτε παω να τραβηξω βιντεο η κολαει το κιν η κλεινει η εφαρμογη της καμερας και δε ξερω γιατι...

πως μπορω ομως να φλασαρω μονο το kernel;οι οδηγιες που βρισκω ειναι για φλασαρισμα του firmware.αν μπορει να βοηθησει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τελικα δεν καταφερα να το φλασαρω.προσπαθησα μ ενα Turbo-X με Win 7 και δεν ανοιγε το Maemo flasher.θα το δωσω αυριο σ ενα φιλο να δοκιμασει με αλλο υπολογιστη.στενοχωρεθηκα.νομιζω οτι δε θα γινει και παλι τιποτα.μαλλον παω για νοκια με κανα δυο μηνες αναμονη.κριμα.

Στα windows7 θα πας

start > run > cmd

θα κάνεις cd στο directory του flasher ( εκεί που το έκανες install )

cd C:\Program Files\maemo\flasher-3.5

 

με το φλασαρισμα του firmware χανεις τα παντα απ το κιν ?(εφαρμογες κλπ)

εδω και ποσο καιρο οποτε παω να τραβηξω βιντεο η κολαει το κιν η κλεινει η εφαρμογη της καμερας και δε ξερω γιατι...

 

Ναι χάνεις της εφαρμογές αλλά όχι τα settings των εφαρμογών .

Μήπως έχεις περάσει τπτ από devel / devel extra και σου δημιούργησε το πρόβλημα ?

 

πως μπορω ομως να φλασαρω μονο το kernel;οι οδηγιες που βρισκω ειναι για φλασαρισμα του firmware.αν μπορει να βοηθησει καποιος.

 

Σου έχω δώσει το link και πιο πίσω , αλλά μάλλον δεν το πρόσεξες ..

 

Flashing only the kernel from a FIASCO image

If you only want to flash a kernel from a FIASCO image without overwriting your rootfs (e.g. because you tried out a different kernel and that didn't work) you can use the following flasher command instead of the one above:

flasher-3.5 -F <firmware-image> --flash-only=kernel -f -R

This will flash the kernel from the FIASCO image and the reboot your device. The rootfs will not be touched by this.

Edited by LuckyStriker
Link to comment
Share on other sites

Ναι χάνεις της εφαρμογές αλλά όχι τα settings των εφαρμογών .

Μήπως έχεις περάσει τπτ από devel / devel extra και σου δημιούργησε το πρόβλημα ?

 

εχω αφαιρεσει οτι ειχα βαλει απο τοτε που παρουσιαστικε το προβλημα αλλα δε λεει να φτιαξει με τιποτα ... και το να φλασαρω ειναι μανικι για μενα, εχω σπασμενες εφαρμογες μεσα, overclock κλπ αντε να ξανασχοληθω απ την αρχη ...

Link to comment
Share on other sites

με το φλασαρισμα του firmware χανεις τα παντα απ το κιν ?(εφαρμογες κλπ)

εδω και ποσο καιρο οποτε παω να τραβηξω βιντεο η κολαει το κιν η κλεινει η εφαρμογη της καμερας και δε ξερω γιατι...

 

κανεις ενα buck up και δεν χανεις τιποτα...τα επαναφερεις ολα απο εκει μετα...

εγω ετσι εκανα.....:)

Link to comment
Share on other sites

κανεις ενα buck up και δεν χανεις τιποτα...τα επαναφερεις ολα απο εκει μετα...

εγω ετσι εκανα.....:)

Ακόμα και με back up χάνεις της εφαρμογές , απλά σου κρατα μια λίστα με αυτές που έχεις περασμένες . οποτε χρειάζεται να μπεις να κατεβάσεις και να της περάσεις πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και με back up χάνεις της εφαρμογές , απλά σου κρατα μια λίστα με αυτές που έχεις περασμένες . οποτε χρειάζεται να μπεις να κατεβάσεις και να της περάσεις πάλι.

συμφωνω ετσι ειναι!ειναι απλα τα πραγματα ομως!συνδεεσαι με wifi ανοιγεις το αρχειο του μπακ απ και σε 15 λεπτα (αναλογα με τις εφαρμογες που εχεις κατεβασει)το πολυ το κινητο ηταν οπως το ειχες πριν:)οποτε μικρο το κακο!

Link to comment
Share on other sites

ελληνικα στο hardware keyboard εχει παιδια?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ελληνικα στο hardware keyboard εχει παιδια?

Όχι δεν έχει Ελληνικά. Μπορείς να έχεις Ελληνικά περνώντας μια εφαρμογή, το ukeyboard. Έχει αναφερθεί άπειρες φορές και στο παρόν θέμα και στο θέμα με τις εφαρμογές (με μία αναζήτηση θα βρεις και άλλες πληροφορίες).

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο ηταν ....!!!!!!!!!!!!!

το κινητο μου εγινε ΤΟΥΒΛΟ.....

το ανοιγω και η οθονη κολλάει εκει που ανεβοκατεβαίνουν εκεινες οι μπαλιτσες πριν γραψω το πιν της καρτας...για να μπω μεσα.......

εκανα προσπάθεια να βαλω 160 χαρακτηρες για τα ελληνικα sms και μετα απο restart παπαλα(δεν λεω οτι φταιει αυτο γιατι εχω πειραξει τα παντα...οβερλοκ πολλαπλά desktop. κτλ κτλ κτλ....)...

πριν παθω πανικο και αρχιζω να ουρλιαζω:lol::lol: πειτε μου σαν πρωτο βημα τι να κανω.....????

επισης υπαρχει τροπος να σωσω ολα αυτα που ειχα μεσα στο κινητο οπως ηταν πριν γινει τουβλο....?

Link to comment
Share on other sites

reflash !!!

 

με την τελευταια εκδοση εννοείς ετσι....???

πειραζει που ειναι σε οβερλοκ κατασταση...?

το κουφο της υποθεσης ειναι ενω ειναι τουβλο....το βαζω στο pc και φορτιζει κανονικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δοκίμασε να φλασάρεις μόνο το kernel. Αν δεν δεις φως τότε κάντου ένα κανονικό reflash για να ζωντανέψει και πάλι!
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

με την τελευταια εκδοση εννοείς ετσι....???

πειραζει που ειναι σε οβερλοκ κατασταση...?

το κουφο της υποθεσης ειναι ενω ειναι τουβλο....το βαζω στο pc και φορτιζει κανονικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ναι , δοκίμασε και αυτό που σου λέει ο anapospastos αν και δεν νομίζω να φταίει το kernel , αφού δούλευε μέχρι που προσπάθησες να του περάσεις τα ελληνικά .

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δοκίμασε να φλασάρεις μόνο το kernel. Αν δεν δεις φως τότε κάντου ένα κανονικό reflash για να ζωντανέψει και πάλι!

 

το κανα φιλε reflash και ζωντάνεψε.......φιουυυυυυυυυ:)

(για αυτο το λατρευω αυτο το κινητο by the way το κανεις ΤΟΥΒΛΟ και επανέρχεται...:) )

στα θετικα...

κρατησε sms(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) επαφες κτλ...

στα αρνητικά εχασα πολλα και δεν εκανα back up.....ελληνική γλωσσα κτλ....

το τελευταίο μου back up ηταν 16 αυγουστου ξεκιναω απο εκει...και εχει ο θεος....

παιδια παντως σε γενικες γραμμες ακομη και να μην ανοιγει το κινητο γιατι το ΣΚΑΛΙΖΟΥΜΕ παρα πολυ(και με αρεσει αυτοοοοοο:lol::lol:) ΟΛΑ ΕΠΑΝΕΡΧΟΝΤΑΙ....

θελει μονο λιγη ψυχραιμία.....:):)

 

Ναι , δοκίμασε και αυτό που σου λέει ο anapospastos αν και δεν νομίζω να φταίει το kernel , αφού δούλευε μέχρι που προσπάθησες να του περάσεις τα ελληνικά .

 

για να ξερω την επομενη φορα...:p το φλασαρω το kernel τι σημαινει......????

οτι θα κρατησω ολες τις ρυθμίσεις οπως ηταν.....???

μιλατε για το οβερλοκ τωρα ετσι δεν ειναι...?

παιδια sorry αλλα ειμαι λιγο ασχετος.........:)

εγω ξαναπέρασα ολο το τελευταιο φιρμ απο την αρχη.....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι φλασαρις ένα μικρό μέρος του firmware μόνο .

Όποτε δεν χάνεται τπτ ( εκτός από της αλλαγές που έχεις κάνει στο ίδιο το kernel , πχ overclock )

 

Τι είναι ο πυρήνας

Link to comment
Share on other sites

με την τελευταια εκδοση εννοείς ετσι....???

πειραζει που ειναι σε οβερλοκ κατασταση...?

το κουφο της υποθεσης ειναι ενω ειναι τουβλο....το βαζω στο pc και φορτιζει κανονικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και μενα μετα το overlock τετοια κολπα μου εκανε.αφου πρωτα εκανα το λαθος να διαγραψω το κερνελ απο app. Manager.μετα απο 2 εβδομαδες προσπαθειων να το φλασαρω με διαφορετικους η/υ δεν καταφερα τπτ.σημερα εφυγε για Τσεχια και θα το παρω σε 2 εβδομαδες μου ειπαν.αντε να δουμε.νομιζω οτι υπαρχει καποιο λινκ για να παρακολουθω την πορεια του κινητου.ξερδτε τιποτα γι αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις:

1. Το τηλέφωνο έχω την εντύπωση ότι τελευταία έχει γίνει λίγο αργό. Αξίζει να μπω σε διαδικασία flashing?

2. Υπάρχει κάποια ρύθμιση για την οθόνη να μην ξεκλειδώνει αμέσως όταν δέχομαι κλήση; Αν το κινητό είναι σε θήκη ή σε τσέπη είναι πολύ πιθανό να το κλείσω μέχρι να το πάρω στα χέρια μου.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=uO0VoHtVdY8]YouTube - MeeGo Handset UX Build 20100907 @ Nokia N900[/ame]

"Very slow and laggy" γραφει ο πρωτος από κάτω...με τί καρδιά να κάτσω να το δω εγώ μετά;;; :Ρ

Link to comment
Share on other sites

"Very slow and laggy" γραφει ο πρωτος από κάτω...με τί καρδιά να κάτσω να το δω εγώ μετά;;; :Ρ

 

Καλησπερα , ειμαι νεος χρηστης Ν900 και μου ειπαν οτι υπαρχουν ελληνικα για το κινητο ? αν ναι μπορει καποιο να με βοηθηση , ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , ειμαι νεος χρηστης Ν900 και μου ειπαν οτι υπαρχουν ελληνικα για το κινητο ? αν ναι μπορει καποιο να με βοηθηση , ευχαριστω

Για να έχεις Ελληνικό μενού στο Ν900 ακολούθησε τις οδηγίες που βρίσκονται στο πρώτο post του θέματος Μετάφραση του Μaemo στα Ελληνικά. Αν θες Ελληνικά στο hardware πληκτρολόγιο απλά περνάς την εφαρμογή ukeyboard.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

πως κανεις reflash στο ν900...? μου κολλαει στην αρχη...εβαλα το multiboot kκ οταν το ανοιγω κολαει εκει που υποτιθετε οτι πρεπει να διαλεξεις κατι αλλα δεν εχει τιποτα......τι κανουμε......................??????????????????:(:(:(:(:blink::blink::blink::blink:
[sIGPIC][/sIGPIC]KTM DUKE....!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδες κατεβασα το Maemo Flasher v3.5_2.5.2.2 κ οταν παω να το ανοιξω παει να ανοιξει ενα παραθυρο κ αμεσως κλεινει...γιατι ????

 

κ κατι αλλο....το αρχειο RX-51_2009SE_10.2010.19-1_PR_COMBINED_MR0_ARM.bin. το βαζω μεσα στον φακελο MAEMO η μεσα στο φακελο flasher 3.5 ????

[sIGPIC][/sIGPIC]KTM DUKE....!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...μπορω εχοντας πακετο Mb σε vodafone cu να το χρησιμποιησω σε N900?θελω να πω υπαρχει τροπος να αποσταλουν οι ρυθμισεις tou vf live prepay οπως στα s60?
Link to comment
Share on other sites

παιδες κατεβασα το Maemo Flasher v3.5_2.5.2.2 κ οταν παω να το ανοιξω παει να ανοιξει ενα παραθυρο κ αμεσως κλεινει...γιατι ????

 

κ κατι αλλο....το αρχειο RX-51_2009SE_10.2010.19-1_PR_COMBINED_MR0_ARM.bin. το βαζω μεσα στον φακελο MAEMO η μεσα στο φακελο flasher 3.5 ????

 

τι windows εχεις.....?:)

ρωταω γιατι και σε μενα με τα 7 το ιδιο εκανε...

ακου τι εκανα εγω...

πηγα εναρξη αναζητηση maemo flasher μου εβγαλε το προγραμμα και απο εκει καταφερα να το τρεξω...απο το φακελο του προγραμματος και μενα δεν ανοιγε....:)

 

για το δευτερο που ρωτας το βαζεις μεσα στο φακελο φακελο flasher 3.5

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...