Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πριν λιγο εδωσα στο xter την εντολη apt-get update && apt-get upgrade και μου ζητησε την εγκατασταση καποιου πακετου.φυσικα δεν αντισταθηκα και πατησα YES.κατι προλαβα να διαβασω για transport https maemo 13 0m5 νομιζω.ξερει κανεις τι ειναι αυτο? Edited by gaiosgf

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η συσκευή λειτουργεί όταν είναι στο ρεύμα, αλλά λείπει η μπαταρία;

 

 

Πότε δεν έψαξα πώς το σετάρεις αυτό.

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχει η κοπέλα μου εδώ και ένα χρόνο το N900 αγορασμένο από το εξωτερικό. Ποτέ δεν το ευχαριστήθηκε το κινητό αυτό αλλά τέλος πάντων. Το πιο τελευταίο πρόβλημα είναι ότι ενώ πήγε να βγάλει το φορτιστή από τη συσκευή, ξεκόλλησε μαζί το βυσματάκι του usb που έχει το κινητό. Το πήγε στην Nokia αλλά της είπαν ότι έχει πάρει χαλκό και άρα είναι ασύμφορο να φτιαχτεί. Της φόρτισαν όμως την μπαταρία ώστε να μπορεί να πάρει φωτό, επαφές κλπ που είχε μέσα. Μια ερώτηση σας παρακαλώ όποιος μπορεί να με βοηθήσει .Τι τρόπος υπάρχει ώστε να μεταφέρουμε τις επαφές από αυτό το nokia σε ένα άλλο πιο παλιό της σειράς N όχι smartphone. Μπορεί να τις μεταφέρει όλες από τη μια συσκευή στην άλλη μέσω bluetooth χωρίς PC; Μπορεί μέσω sd card; Παρακαλώ τα φώτα σας. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχει η κοπέλα μου εδώ και ένα χρόνο το N900 αγορασμένο από το εξωτερικό. Ποτέ δεν το ευχαριστήθηκε το κινητό αυτό αλλά τέλος πάντων. Το πιο τελευταίο πρόβλημα είναι ότι ενώ πήγε να βγάλει το φορτιστή από τη συσκευή, ξεκόλλησε μαζί το βυσματάκι του usb που έχει το κινητό. Το πήγε στην Nokia αλλά της είπαν ότι έχει πάρει χαλκό και άρα είναι ασύμφορο να φτιαχτεί. Της φόρτισαν όμως την μπαταρία ώστε να μπορεί να πάρει φωτό, επαφές κλπ που είχε μέσα. Μια ερώτηση σας παρακαλώ όποιος μπορεί να με βοηθήσει .Τι τρόπος υπάρχει ώστε να μεταφέρουμε τις επαφές από αυτό το nokia σε ένα άλλο πιο παλιό της σειράς N όχι smartphone. Μπορεί να τις μεταφέρει όλες από τη μια συσκευή στην άλλη μέσω bluetooth χωρίς PC; Μπορεί μέσω sd card; Παρακαλώ τα φώτα σας. Ευχαριστώ.
Μεσω pc suite και bt γινεται μεταφορα και back up στο pc. Μετα συγχρονιζεις με ο,τι nokia θες. Υπαρχει Ν που δεν εχει symbian; Για ποιο μοντελο μιλαμε; Δοκιμασε στις ρυθμισεις του Ν900, επελεξε συγχρονισμο, συνδεεις τα δυο τηλεφωνα με BT και περιμενεις... . Ετσι ειχα κανει με το Ε51 οταν πηρα το Ν900, αλλα εκεινο εχει symbian.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιήστε το bluetooth στο Ν81 (να 'ναι και ορατό βεβαίως.)

 

Πάρτε το Ν900 και:

menu-->Settings-->(Connectivity) Bluetooth-->Devices-->new-->selct device (θα κάνει pairing αυτόματα), τικάρετε να είναι trusted devise και πατάτε pair.

 

 

Μετά

menu-->(connectivity) Transfer & Sync-->new-->next-->send data-->Select device και προχωράτε

 

(δεν έχω κάποια πρόχειρη συσκευή για να δοκιμάσω όλα τα βήματα)

 

Πιστεύω θα δουλέψει.....

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

εδω και ενα χρονο εχοντας εγκαταστησει το προγραμμα tweak flash plugin για να βλεπω βιντεακια (κατα τα αλλα πιο πολυ να διαβαζεις πρεπει παρα να το χαιρεσαι αυτο το κινητο), αντιμετωπιζω ενα προβλημα που λεγεται ' error#2046 '.

Παταω να δω ενα βιντεο δειχνει οτι φορτωνει και στην κατω μερια γραφει το μηνυμα αυτο. uninstall και μετα ξανα install και παλι τπτ. τι συμβαινει? εχει βγει κανενα update? αλλαξε κατι?

Edited by hot_quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία posts μεταφέρθηκαν στο : Αναβαθμίσεις Κοινότητας - Community SSU :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν αντιμετωπίζεται πρόβλημα με το Α-GPS δοκιμάστε να αλλάξετε το supl.nokia.com σε supl.google.com

Έχει αναφερθεί ως πρόβλημα μετά το update maemo16.8

το gps δεν είναι open source όποτε το css team δεν τροποποιήσε τίποτα, οπότε η συγγεκριμένη τροποποίηση αφορά όλους τους χρήστες, είτε έχουν κάνει το cssu είτε όχι.

Μάλλον το supl.nokia.com δεν δουλεύει πλέον, ή τουλάχιστον αυτές τις μέρες.

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζει κανεις το ιδιο προβλημα με εμενα?

εχω πατησει την επιλογη αυτόματη συνδεση με το 'wind gprs' και συνδέεται με 'wind mms' . ποιος ο λόγος?

Link to comment
Share on other sites

αποφασισα ποοολυ αργα να μπω λιγο στο ψητο και να κανω overclocking στο σαραβαλακι μου γιατι απ'οτι καταλαβα αλλιως δεν λεει. ετσι εψαξα να βρω εναν ελληνικο οδηγο και το μονο που βρηκα ηταν αυτο... http://blog.giannoug.gr/overclocking-nokia-n900/. επειδη ομως απο τοτε που εχει βγει αυτος ο οδηγος εχει περασει ενας χρονος + , σιγουρα κατι καλυτερα θα εχετε να μου δωσετε για να τα καταφερω. υποψιν δεν εχω ιδεα απο x-terminal. να φανταστειτε δεν ξερω ποια ειναι η διαφορα που γραφετε εδω μεσα αναμεσα στο root kai to gainroot.

Τα φώτα σας κυριοι.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

να φανταστειτε δεν ξερω ποια ειναι η διαφορα που γραφετε εδω μεσα αναμεσα στο root kai to gainroot.

Τα φώτα σας κυριοι.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

το ιδιο πραγμα ειναι.

 

παντως το πρωτο βημα που θα κανεις ωστε να μπορεσεις να κανεις overclocking οταν το αποφασισεις (ασχετως τον τροπο) ειναι η εγκατασταση του kernel-power v48

 

ανοιγεις τον application manager και θα το βρεις

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ και τους δυο...

τα καταφερα . ειμαι χρονισμενος στο ideal 500-850 αν και αυριο θα το παω και 900 .

οι ερωτησεις ομως δεν σταματουν εδω. :p

υπαρχει καποιος οδηγος οπως αυτος του o/c, αλλα να μιλαει για παιχνιδια και ειδικα για το web os games και το preenv??? δεν μπορω να καταλαβω πως λειτουργουν αυτα και αν λειτουργουν μαζι.

 

EDIT : AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA !!!!! δεν ανοιγει το κινητο...

πηγα να μετακινησω το εικονιδιο kernel στο πλεγμα για να μη το πατησει κανεις καταλαθος και ξαφνικα εκλεισε το κινητο. εχω κανει 3 προσπαθειες να το ανοιξω αλλα τπτ. εβγαλα μπαταρια και παλι τπτ. τι συμβαινει ρε παιδια???????? σε ενα ξενο forum ενα κινεζος απανταει σε εναν ομοιοπαθη οτι ειναι μπαταρια και οτι πρεπει να το αφησει να φορτισει για καμια ωρα . grrrr

 

ξανα edit: μετα απο μια ωρα προσπαθειων καταφερα και το ανοιξα. λοιπον...

α) στο qcpu ειχα ρυθμισει ideal 500-850 οπως ειπα και ειχα κανει save με αποτελεσμα (απ'οτι καταλαβαινω εγω με τα λιγα που ξερω) να ειναι default αυτη η ρυθμιση και να μη μπορει να ανοιξει καν. αφου με τα χιλια ζορια ανοιξε του εβαλα την custom ρυθμιση και εκανα και παλι save για να μεινει εκει μεχρι να εντοπισουμε το προβλημα.

β) οταν ανοιξε το κινητο τωρα μου εβγαλε το εξης μηνυμα 'warning : an unexpected reboot occured. your custom kernel settings were not loaded'.

γ) πως γινεται ολοι σας να μπορειται να το εχετε στο ideal 500-850 και εγω να μη μπορω?

συγνωμη για την εκθεση που εγραψα αλλα χ****κα επανω μου.

Edited by hot_quicksilver
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος οδηγος οπως αυτος του o/c, αλλα να μιλαει για παιχνιδια και ειδικα για το web os games και το preenv??? δεν μπορω να καταλαβω πως λειτουργουν αυτα και αν λειτουργουν μαζι.

β) οταν ανοιξε το κινητο τωρα μου εβγαλε το εξης μηνυμα 'warning : an unexpected reboot occured. your custom kernel settings were not loaded'.

γ) πως γινεται ολοι σας να μπορειται να το εχετε στο ideal 500-850 και εγω να μη μπορω?

συγνωμη για την εκθεση που εγραψα αλλα χ****κα επανω μου.

οδηγός για παιχνίδια web os

Για ορισμένα παιχνίδια μπορείς να βρεις έτοιμους installers στα αποθετήρια (πχ. need for speed installer), άλλα είναι απαραίτητο πρώτα να έχεις εγκαταστήσει το preenv και τις βιβλιοθήκες opengl-es

 

κάθε φορά που το κινητό κλείνει αναπάντεχα φορτώνονται οι default ρυθμίσεις του πυρήνα και εμφανίζεται αυτό το μήνυμα. Προτείνω να δοκιμάσεις άλλη μια φορά το ideal και αν έχει πρόβλημα δοκίμασε το lv.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα το ideal 500-850 αρκετες φορες αλλα τπτ. τωρα εχω βαλει lv 250-750 και ολα καλα. φοβαμαι να το ανεβασω πανω απο το 750 ομως. Edited by hot_quicksilver
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα το ideal 500-850 αρκετες φορες αλλα τπτ. τωρα εχω βαλει lv 250-750 και ολα καλα. φοβαμαι να το ανεβασω πανω απο το 750 ομως.

 

Λοιπον, εγω αν θυμαμαι καλα ειμαι με low voltage

 

οσον αφορα τις συχνοτητες ειμαι 550-900. Ειναι σταθεροτατο.

οτιδηποτε παραπανω σε εμενα φερνει reboot με το πρωτο ζορισμα gpu/cpu

 

κατω απο 850mhz για παραδειγμα τα WebOS games δεν πανε καλα.

 

***και εμενα φιλε υδραργυρε σε ideal μου εκανε reboots οταν το δοκιμαζα.

δοκιμασε σε lv, ulv

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εγω αν θυμαμαι καλα ειμαι με low voltage

οσον αφορα τις συχνοτητες ειμαι 550-900.

***και εμενα φιλε υδραργυρε σε ideal μου εκανε reboots οταν το δοκιμαζα.

δοκιμασε σε lv, ulv

πως μπορω στο low voltage να ρυθμισω στο 'qcpu' την minimum συχνοτητα? μονο την maximum μπορω να διορθωσω και εχω τωρα 250-750, ενω θα προτιμουσα 500-750. το ulv φοβαμαι επισης να το δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

μην κανεις τιποτα αν δεν εισαι σιγουρος.

 

σχετικα με εμενα παντως, το oc το εχω κανει μεσω εντολων του xterminal.

χωρις καποιο προγραμματακι

 

απλα kernel power 48 και xterminal εντολες.

εννοειται δεν ειχα/εχω ιδεα... τυχερος ειμαι που δεν το μπρικαρα..

 

απλα ηθελα να πω αυτο, πως με ideal ειχα και εγω κρασαρισματα.

 

εδω εριξες μια ματια?

 

http://wiki.maemo.org/Overclocking

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

εδω εριξες μια ματια?

 

http://wiki.maemo.org/Overclocking

 

εριξα αλλα επειδη χρησιμοιω το qcpu θα περιμενω μηπως καποιο απο τα παιδια που το χρησιμοποιει μπορει να με βοηθησει να φτασω στα 500 - 850 χωρις να κρασαρω.

Link to comment
Share on other sites

sudo gainroot

kernel-config load lv

kernel-config limits 250 850

kernel-config save "βαλε ο,τι ονομα θες"

 

^ με τετοιο τροπο εκανα OC εγω, με εντολες xterminal.

 

απλα το αναφερω ετσι για την κουβεντα

 

** στις τιμες (250 850) μπορεις να βαλεις ο,τι θες εσυ. εγω ειχα βαλει 500 900

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

ειναι δυο εφαρμογες στα extra-devel

α)sms160

β)tmoread

οι οποιες λεει φτιαχνουν το γνωστο προβλημα με τους ελληνικους χαρακτηρες στα sms. εχει δοκιμασει κανεις αν λειτουργουν?

Link to comment
Share on other sites

sudo gainroot

kernel-config load lv

kernel-config limits 250 850

kernel-config save "βαλε ο,τι ονομα θες"

 

^ με τετοιο τροπο εκανα OC εγω, με εντολες xterminal.

 

απλα το αναφερω ετσι για την κουβεντα

 

** στις τιμες (250 850) μπορεις να βαλεις ο,τι θες εσυ. εγω ειχα βαλει 500 900

εκανα τα βηματα οπως ακριβως μου τα ειπες και ολοκληρωθηκε επιτυχως. πηγα μετα στο qcpu να δω την συχνοτητα και ηταν αυτη που ειχα ορισει στο x-term. επειτα απο 2 ωρες (δε θυμαμαι αν εκανα επανεκκινηση) πηγα qcpu παλι και ειχε τις default συχνοτητες. :mad:

γιατι συμβαινει αυτο? καποιος που να χρησιμοποιει το qcpu και να εχει ορισει κατωτατη 500 με lv υπαρχει?

 

edit: δεν εχω καταλαβει κατι. αν συγκρινουμε τις εξης συχνοτητες ideal 500-850 και lv 500-850 θα ειναι το ιδιο πραγμα? με εβαλε ο διαβολος τωρα και ξαναδοκιμασα ideal 500-805 αλλα αυτη την φορα δεν πατησα ουτε save ,ουτε την επιλογη 'load.... battery' που υπαρχει στα settings.

περιμενω να δω αν θα μου κανει τα ιδια...

 

Ξαναedit: μετα απο μια ωρα δεν εχει κανει κιχ χρονισμενο στο ideal 500-805. Υπαρχει περιπτωση η επιλογη load bq27x00_battery module να μου εκανε χθες τα κολπα??? πολυ φοβαμαι πως αυτο ηταν η αιτια. (?)

Edited by hot_quicksilver
Link to comment
Share on other sites

εκανα τα βηματα οπως ακριβως μου τα ειπες και ολοκληρωθηκε επιτυχως. πηγα μετα στο qcpu να δω την συχνοτητα και ηταν αυτη που ειχα ορισει στο x-term. επειτα απο 2 ωρες (δε θυμαμαι αν εκανα επανεκκινηση) πηγα qcpu παλι και ειχε τις default συχνοτητες. :mad:

γιατι συμβαινει αυτο? καποιος που να χρησιμοποιει το qcpu και να εχει ορισει κατωτατη 500 με lv υπαρχει?

 

edit: δεν εχω καταλαβει κατι. αν συγκρινουμε τις εξης συχνοτητες ideal 500-850 και lv 500-850 θα ειναι το ιδιο πραγμα? με εβαλε ο διαβολος τωρα και ξαναδοκιμασα ideal 500-805 αλλα αυτη την φορα δεν πατησα ουτε save ,ουτε την επιλογη 'load.... battery' που υπαρχει στα settings.

περιμενω να δω αν θα μου κανει τα ιδια...

 

Ξαναedit: μετα απο μια ωρα δεν εχει κανει κιχ χρονισμενο στο ideal 500-805. Υπαρχει περιπτωση η επιλογη load bq27x00_battery module να μου εκανε χθες τα κολπα??? πολυ φοβαμαι πως αυτο ηταν η αιτια. (?)

 

Από το qcpufreq δεν μπορείς να ορίσεις ελάχιστη συχνότητα. Για να ορίσεις ως default τις επιλογές που έκανες χειροκίνητα πρέπει μετά τις εντολές που ανέφερε ο prodigy να γράψεις

kernel-config default "το όνομα που αποθήκευσες"

 

Μήπως το κρασάρισμα οφειλόταν στο ότι είχες ενεργοποιήσει το smart reflex ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...