Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια το αφησα ολη την νυχτα χωρις μπαταρια και τα ιδια δεν βλεπει την σιμ. Οταν το αναβω μου βγαζει της 4-5 τελειες μετα σκετη μαυρη οθονη και μετα παλι της τελειες... και αργει κανα λεπτο εδω και μετα τα "χερια της νοκια" και μου ζηταει γλωσσα χωρα...

κανει περισσοτερη ωρα να ανοιξη σε σχεσει με το πρoηγουμενη εκδοση λογισμικου

μπορει καποιος που το εχει κανει update και δεν εχει προβληματα να μου στειλει την εκδοση του λογισμικου (να την ανεβαση(rapidshare...) και να μου στειλει το λινκ).

 

ευχαριστω για την βοηθεια και της αμεσες απαντησεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To firmware θα το βρείς εδώ: http://tablets-dev.nokia.com/nokia_N900.php (νομιζω θέλει το ΙΜΕΙ της συσκευης σου για επιβεβαίωση)

και οδηγίες εδώ: https://wiki.maemo.org/Updating_the_firmware

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Η αλλιώς για μεγαλυτερη ευκολία το συνδέεις στον υπολογιστη και το αναβαθμιζεις με το ovi suite...
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το αφησα ολη την νυχτα χωρις μπαταρια και τα ιδια δεν βλεπει την σιμ. Οταν το αναβω μου βγαζει της 4-5 τελειες μετα σκετη μαυρη οθονη και μετα παλι της τελειες... και αργει κανα λεπτο εδω και μετα τα "χερια της νοκια" και μου ζηταει γλωσσα χωρα...

κανει περισσοτερη ωρα να ανοιξη σε σχεσει με το πρoηγουμενη εκδοση λογισμικου

μπορει καποιος που το εχει κανει update και δεν εχει προβληματα να μου στειλει την εκδοση του λογισμικου (να την ανεβαση(rapidshare...) και να μου στειλει το λινκ).

 

ευχαριστω για την βοηθεια και της αμεσες απαντησεις!!!!

 

Γιατι δεν το ξαναφλασαρεις;;;;

Μπορει να στρωσει. Ισως την πρωτη φορα να πηγε κατι στραβα.

Edited by gnkgr

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολα οκ το ξανα flashara αλλα με αλλη εκδοση και οχι με αυτη που λειει το ποστ του φλασαρισματος στο πρωτο θεμα, που με την οποια το ειχα φλασαρει τρεις φορες και ειχα το ιδιο προβλημα.

Συγκεκριμενα με αυτην RX-51_2009SE_10.2010.19-1_PR_COMBINED_MR0_ARM και ολα οκ. ξερεται τι πρειπει να κανω ωστε μετα το flasharisma μην υπαρχει τιποτα ,επαφες,μυνηματα bookmark,..... ναι ειναι οπως το πηρα καινουργιο

 

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο το "Διαβάστε πριν ρωτήσετε: Maemo OS FAQ"

 

<<Μπορούμε όμως να κάνουμε μορφοποίηση (format) στην εσωτερική μνήμη των 32GB που διαθέτει το Ν900 και στην κάρτα μνήμης (αν βέβαια έχουμε τοποθετήσει στην συσκευή μας).

 

Για να κάνουμε format στην εσωτερική μνήμη των 32GB ακολουθούμε την παρακάτω διαδρομή:

Menu - More - File Manager - N900* (παρατεταμένη πίεση) - Format

*Είναι η εργοστασιακή ονομασία της εσωτερικής μνήμης του Ν900. Εσείς μπορεί να την έχετε μετονομάσει.

 

Για να κάνετε μορφοποίηση (format) στην κάρτα μνήμης (εάν έχετε τοποθετήσει μέσα στην συσκευή σας) υπάρχουν 2 τρόποι, είτε μέσα από την συσκευή είτε από τον υπολογιστή σας.

Μέσα από τη συσκευή: Για να κάνουμε μορφοποίηση (format) στην κάρτα μνήμης, επιλέγουμε: Menu - More - File Manager - Memory Card**(παρατεταμένη πίεση) - Format.

**Ή όπως αλλιώς την έχετε ονομάσει

 

Μέσω υπολογιστή: Εναλλακτικά, η μορφοποίηση της κάρτας μπορεί να γίνει πολύ εύκολα συνδέοντας το κινητό με τον υπολογιστή μέσω καλωδίου σε λειτουργία «Μεταφορά δεδομένων» ώστε να αναγνωριστεί το κινητό ως μέσο μαζικής αποθήκευσης.

Η μορφοποίηση έχει ως αποτέλεσμα τη πλήρη διαγραφή των δεδομένων που περιέχονται στην μαζική μνήμη και την κάρτα μνήμης. Ως εκ τούτου μια απλή αντιγραφή και επικόλληση αυτών στον υπολογιστή σας συνδέοντας το κινητό σε λειτουργία «Μεταφοράς Δεδομένων» ή τοποθετώντας τη κάρτα σε card reader αρκεί για να τα σώσετε.

 

Ειδικά για τις περιπτώσεις εκείνες όπου ο χρήστης θέλει να σώσει και τα εγκατεστημένα στη κάρτα εφαρμογές/παιχνίδια/θέματα, θα πρέπει κατά την αντιγραφή - επικόλληση να επιλέξει τα αρχεία και τους φακέλους συστήματος οι οποίοι είναι κρυφοί. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχει ενεργοποιήσει στον υπολογιστή του την εμφάνιση των κρυφών αρχείων και φακέλων.>>

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Τα ξερω αυτα και τα διαβασα στο αρχικο θεμα . εκανα μορφοποιηση την μνημη τον 32γιγα αλλα εκανα φλασαρισμα και τα μυνηματα η επαφες τα bookmark εχουν μεινει και το ιστορικο στο terminal αν πατησεις το πανω βελακι μου βγαζει της τελευταιες εντολες που εχω δωσει κανονικα αυτα δεν επρεπε να διαγραφουν???? πως διαγραφονται υπαρχει καποιος τροπος που να διαγραφει τα παντα χωρις να χρειαζεται να το κανεις ενα ενα????
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι περιεργο και εμενα το ιδιο κανει. Γενικα τα GPS που δουλευουν με A-GPS θελουν αρχικα συνδεση δεδομενων να βρουν στιγμα αλλα μετα τα πανε πολυ καλα.

Το ιδιο ισχυει και για το 5800 που εχω...

Για να μην κανεις ολη την διαδικασια παντως που ανεφερες παραπανω κανε το εξης: Συνδεσου στα δεδομενα ανοιξε το sygic και οαταν βρει στιγμα κλεισε την συνδεση δεδομενων, αν και ανοικτη να την αφησεις δεν κατεβαζει πλεον δεδομενα αφου το μονο που χρειαζετε ειναι πολυ λιγα kb στην αρχη μεχρι να βρει στιγμα. Μετα δεν κατεβαζει τιποτα (τσεκαρισμενο).

Οσο γαι το αν εχει προβλημα μετα βεβαιωτητος σου λεω οτι δεν εχει κανενα προβλημα. Απλα την δευτερη φορα που ανοιγεις το sygic εχει πολυ προσφατην την συνδεση με τους δορυφορους και δεν χρειαζεται υποβοηθηση (A-GPS)...

 

Μου φαινεται περιεργο γιατι το Ν95 8GB που εχω βρισκει σημα αμεσως. Εβαλα και το Gpsjini να δω τι γινεται αλλα ουτε και αυτο μπορει να βρει δορυφορο χωρις συνδεση.

Παντως φιλος μου με ιδιο τηλεφωνο δεν εχει κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ειμαι νεος στο forum και εχω ενα προβλημα με το n900.Εσβησα κατι προγραμματα απο το τηλ. και τωρα οταν παω να το ανοιξω δεν ανοιγει πως μπορω να το ανοιξω με το πληκτρολογιο σε safe mode ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ειμαι νεος στο forum και εχω ενα προβλημα με το n900.Εσβησα κατι προγραμματα απο το τηλ. και τωρα οταν παω να το ανοιξω δεν ανοιγει πως μπορω να το ανοιξω με το πληκτρολογιο σε safe mode ευχαριστω

κανε ενα reflash .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ειμαι νεος στο forum και εχω ενα προβλημα με το n900.Εσβησα κατι προγραμματα απο το τηλ. και τωρα οταν παω να το ανοιξω δεν ανοιγει πως μπορω να το ανοιξω με το πληκτρολογιο σε safe mode ευχαριστω

 

αμα ψαξεις λιγακι στο φορουμ θα βρεις αναλυτικες οδηγιες για να το επαναφερεις..να σου πουμε μονο πως θα το ανοιξεις σε safe mode δεν εχει νοημα :)

Link to comment
Share on other sites

αμα ψαξεις λιγακι στο φορουμ θα βρεις αναλυτικες οδηγιες για να το επαναφερεις..να σου πουμε μονο πως θα το ανοιξεις σε safe mode δεν εχει νοημα :)

 

Μα εδω μιλαμε ανοιγει δειχνει το λογοτυπο της NOKIA και μετα απο 10" σβηνει παλι

Link to comment
Share on other sites

καμια απάντηση στο θέμα του larry77? γιατί το ίδιο πρόβλημα έπαθα και εγώ σήμερα διαγράφοντας το linux kelner for pro users ένα help αν μπορείτε:blink:
Link to comment
Share on other sites

καμια απάντηση στο θέμα του larry77? γιατί το ίδιο πρόβλημα έπαθα και εγώ σήμερα διαγράφοντας το linux kelner for pro users ένα help αν μπορείτε:blink:

κοιτα εκει που λεει Flashing only the kernel from a FIASCO image

Link to comment
Share on other sites

http://img35.imageshack.us/img35/3532/screenshot2010070917452.th.png

 

http://img28.imageshack.us/img28/4346/screenshot2010072105371.th.png

 

λιγη βοηθεια παιδες... απ τη μια κανει conflict απ την αλλη δε κανει uninstall το πακετο...

επισης η εφαρμογη xarchiver καθε φορα υπαρχει προς update χωρις να κανει update κατι.

Edited by stendor
Σμίκρυνση εικόνων.
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να απενεργοποιήσουμε το αυτόματο ξεκλείδωμα της οθόνης όταν δεχόμαστε κλήση γιατί ειδικά αν το τηλέφωνο το έχεις μέσα σε καμμία τσέπη έχεις πρόβλημα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολη την παρεα.ξερει κανεις αν γινεται κλεινοντας τον browser της συσκευης να τερματιζεται και η συνδεση στο ιντερνετ;(3g wifi )
Link to comment
Share on other sites

κοιτα εκει που φαινεται το σημα του κινητου,αν ειναι ακομα συνδεδεμενο στο internet.ειτε μεσω wifi ειτε μεσω 3g.αν εισαι ακομα θα πρεπει να την τερματισεις μονος σου.πατας πανω στην taskbar,εκει που λεει ωρα,σημα κτλ.και μετα πατα internet connection και μετα disconect.
Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλα το παλικάρι θέλει αυτόματα. Γίνεται και αυτόματα:

Το AutoDisconnect, σου επιτρέπει να κάνεις αυτη την δουλειά. Η έκδοση 0.4.6 βρίσκεται στον κατάλογο extras.

Αν χρησιμοποιείς το Pidgin για IM, θα πρέπει να εγκαταστήσεις την έκδοση 0.4.7 (συμφωνα πάντα με τον δημιουργό) που βρίσκεται στον κατάλογο extras-testing, αλλα πιθανότατα αυτη η έκδοση να έχει κάποιες ατέλειες ή προβλήματα, οποτε κάνεις εγκατάσταση με δική σου ευθύνη.

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω φιλε μου ετσι το εκλεινα εως τωρα απλα ειναι λιγο βαρετη διαδικαστα.το auto disconnekt ξερει κανεις αν κανει αυτη τη δουλεια;

 

Το ξερω φιλε μου ετσι το εκλεινα εως τωρα απλα ειναι λιγο βαρετη διαδικαστα.το auto disconnekt ξερει κανεις αν κανει αυτη τη δουλεια;

Σας ευχαριστω και τους δυο για τις αμεσες απαντησεις.θα το δοκιμασω σε λιγο.

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα. Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω χρησιμοποιήσει, απλα ξέρω οτι το ρυθμίζεις πηγαίνοντας Μενού -> Ρυθμίσεις -> Συνδεσιμότητα. Εκει θα βρείς μια επιλογή "AutoDisconnect".

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

παιδες σημερα μου επεσε το κινητο σ ενα βενζιναδικο και το πατησε αμαξι... πατησε κανονικα πανω του ο πισω τροχος, αργα και βασανιστηκα με 2km/h. αρρωστησα οσο το εβλεπα. αφου βρηκα το κουραγιο να πω στον οδηγο να κανει μπροστα ,γιατι ειχε κεντραρει τη ροδα πανω στο κινητο, προς εκπληξη μου ειδα οτι δεν επαθε σχεδον τιποτα εκτος απο γρατσουνιες στην οθονη και το μεταλικο χρωμα που εχει γυρω της. η οθονη κοιταζε το εδαφος οταν περναγε τ αμαξι απο πανω. ευτυχως ειχα βαλει ζελατινα στην οθονη. την αφαιρεσα και η οθονη ειναι αθικτη αλλα παραμενουν καποιες μικρες γρατσουνιες στο πλαισιο της. παρεπιπτωντος το πλαισιο πρεπει να ναι μεταλο οχι πλαστικο. αυτο καταλαβαινω απ τα σημεια που εχει φυγει το χρωμα. και μου φαινεται οτι εχει ξεχειλωσει το πλαισιο μισο χιλιοστο το πολυ απ τη πλευρα που πιεζεις την οθονη για να κανει slide προς τα πανω. η νοκια alpha copy υπαρχει ακομα για να το παω να αλλαξω πλαισιο οθονης η υπαρχει αλλος αντιπροσωπος τωρα ? Edited by lucifsg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...