Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε να κάνεις format και στην εσωτερική μνήμη..

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2978848#post2978848

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κάτι έπαθε ξαφνικά και όταν έρχονται καινούρια sms όταν πατάω στο conversations να μου το ανοίξει δεν μου δείχνει τίποτα. Μάνο μαύρο... έκανα reflash το maemo και το πρόβλημα παραμένει.. τι να κάνω?

 

Εκανες restore μετα το reflash;

 

Αυτο συμβαινει οταν το database με τα μυνηματα ειναι κατεστραμενο ή εχει χαρακτηρες που δεν υποστηριζονται. Δοκιμασε αυτο στο xterm:

 

mv /home/user/.rtcom-eventlogger/el-v1.db /home/user/.rtcom-eventlogger/el-v1.db.old

 

και κανε restart.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες.

Φρέσκος, μιας εβδομάδας ιδιοκτήτης Ν900

Δεν το έχω δει σ' αυτό το τοπικ, και θα υποβάλλω το ερώτημα:

Το ότι η φόρτιση της μπαταρίας διαρκεί πάνω από 8ωρο, τουλάχιστον έτσι δείχνει το πορτοκαλί αναβοσβήνον (τι ωραία που τόπα!!:lol:) φως είναι δικό μου πρόβλημα ή έχει παρατηρηθεί και σε σας;

Eπίσης, το ότι παρότι συμπληρώνω σωστά τα στοιχεία μου στο setup του Yahoo e-mail account μου παίρνω μήνυμα username or password incorrect όταν πάει να συνδεθεί για να πάρει mail οφείλεται σε κάτι που δεν έχω κάνει σωστά ή μήπως -και σε συνδυασμό με το πιο πάνω ερώτημά μου- θα πρέπει να με ανησυχήσει για κάτι ελλατωματικό στη συσκευή μου; (version 10.2010.19-1.203.1)

Galaxy Note Edge, Galaxy Note II, HTC Trophy, Nokia N900,

Galaxy Note 10.1 2014 LTE (SM-P605), Nokia Lumia 630 DS

Link to comment
Share on other sites

Εκανες restore μετα το reflash;

 

Εκανες restore μετα το reflash;

 

Αυτο συμβαινει οταν το database με τα μυνηματα ειναι κατεστραμενο ή εχει χαρακτηρες που δεν υποστηριζονται. Δοκιμασε αυτο στο xterm:

 

mv /home/user/.rtcom-eventlogger/el-v1.db /home/user/.rtcom-eventlogger/el-v1.db.old

 

και κανε restart.

 

Δεν γνώριζα την θέση του συγκεκριμένου αρχείου. Θα χρειαστεί σίγουρα πολλές φορές και θα βοηθήσει αρκετούς :)

 

Mε mv δεν θα γίνει κάτι απλά θα αντιγράψουμε το αρχείο στον ίδιο κατάλογο με άλλο όνομα, μπορούσαμε να κάνουμε το ίδιο με cp η ln. Το αντίστοιχο αρχείο στα symbian δημιουργείται ξανά μετά από διαγραφή μήπως να διαγράψει ολόκληρο τον κατάλογο .rtcom-eventlogger?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια σιγουρα δεν θελει 8 ωρες για να φορτιστει. το φορτιζεις με το φορτιστη η μεσω της usb του υπολογιστη σου? κανονικα σε μια ωριτσα το πολυ πρεπει να εισαι κομπλε.

αν απο το φορτιστη θελει τοσο ,πηγαινε το πισω αμεσα!!

 

οσο αφορα το yahoo mail,τι mail εχεις? com η gr?

αν εχεις gr θα πρεπει μεσα απο το λογαριασμο σου να ενεργοποιησεις το mail forwarding και να περασεις τις ρυθμισεις που αναφερονται εκει

ελπιζω να σε βοηθησα

Edited by chocbhed_6630
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνώριζα την θέση του συγκεκριμένου αρχείου. Θα χρειαστεί σίγουρα πολλές φορές και θα βοηθήσει αρκετούς :)

 

Είναι απλή sqlite3 db. Μπορείς να το ανοίξεις με ένα από τα πολλά προγράμματα για db και να το τροποποιήσεις αν θέλεις.

 

Mε mv δεν θα γίνει κάτι απλά θα αντιγράψουμε το αρχείο στον ίδιο κατάλογο με άλλο όνομα, μπορούσαμε να κάνουμε το ίδιο με cp η ln. Το αντίστοιχο αρχείο στα symbian δημιουργείται ξανά μετά από διαγραφή μήπως να διαγράψει ολόκληρο τον κατάλογο .rtcom-eventlogger?

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Το mv, cp και ln είναι τρεις διαφορετικές εντολές και κάνουν διαφορετικές λειτουργίες..

Όπως και να'χει, να μην διαγράψει τον κατάλογο. Με το mv στην συγκεκριμένη περίπτωση μετονομάζουμε το αρχείο οπότε και θα επαναδημιουργηθει μετά την επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Εκανες restore μετα το reflash;

 

Αυτο συμβαινει οταν το database με τα μυνηματα ειναι κατεστραμενο ή εχει χαρακτηρες που δεν υποστηριζονται. Δοκιμασε αυτο στο xterm:

 

 

 

και κανε restart.

 

μου λέει no such file or directory

Link to comment
Share on other sites

μου λέει no such file or directory

 

Έκανες copy/paste ή το έγραψες;

Εχεις το PR1.2;

 

Δοκιμασε και πες τι δειχνει το:

ls -al /home/user/.rtcom-eventlogger/

Edited by chris_saturn
Link to comment
Share on other sites

Σωστός, κόλλησα και νόμιζα ότι θα παραμείνει το el-v1.db και θα έχουμε στον ίδιο κατάλογο τα δύο αρχεία.

 

Με το PR1.2 τα παραπάνω εφαρμόζονται κανονικα..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Έκανες copy/paste ή το έγραψες;

Εχεις το PR1.2;

 

Δοκιμασε και πες τι δειχνει το:

 

 

τα έγραψα αλλά ήταν σωστά.. ναι pr1.2 έχω..

 

αυτό που μου είπες έβγαλε μια μεγάλη λίστα

λέει διάφορα του τύπου

 

 

-rw------- 1 user users 1257472 jun 23 13:13 el.d

Edited by vasilismf
Link to comment
Share on other sites

Αυτα που βλέπεις είναι τα δικαιώματα των αρχείων που υπάρχουν στον κατάλογο που βρίσκεσαι.

 

Σκοπός είναι να μας πείς τις ανομασίες απο τα αρχεία που έχει ο δικός σου κατάλογος για να καταλάβουμε γιατί σου εμφανίζει το μήνυμα λάθους.

 

Πριν κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή στον κατάλογο .rtcom-eventlogger θα πρέπει να συνδεθείς ως root.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά μην σε ανησυχεί αυτό στο τέλος θα καταλάβεις ότι τα πράγματα είναι ευκολότερα από ότι φαίνονται :)

 

Για αρχή εγκατέστησε την εφαρμογή rootsh για να μπορείς να κάνεις αλλαγές στον κατάλογο .rtcom-eventlogger.

 

Σε περίπτωση που θελήσετε να τροποποιήσετε ένα αρχείο που δεν είναι στον προσωπικό σας κατάλογο αυτό απαιτεί προνόμια υπερχρήστη (root) θα πρέπει να εγκαταστήσετε την εφαρμογή rootsh, την οποία θα βρείτε στο Application manager αφου ενεργοποιήσετε το Extras-devel repository. Η εφαρμογή rootsh θα μας επιτρέψει να αποκτήσουμε προνόμια root για να μπορέσουμε να τροποποιήσουμε τα αρχεία που δεν έχουμε δικαίωμα. Αφού εγκαταστήσουμε την εφαρμογή rootsh ανοίγουμε το τερματικό και δίνουμε sudo gainroot. Προσοχή γιατί τώρα έχουμε την απόλυτη δικαιοδοσία στο σύστημα και μπορεί να προκαλέσουμε κάποια ανεπανόρθωτη ζημιά.

 

Μετά άνοιξε το τερματικό και πληκτρολόγησε αυτα που σου είπε ο chris_saturn[/member]:

 

1. sudo gainroot

2. mv /home/user/.rtcom-eventlogger/el-v1.db /home/user/.rtcom-eventlogger/el-v1.db.old

3. Επανεκκίνηση της συσκευής.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδοα το ovi store σας δουλευει?

μου βγαζει μηνυμα οτι το ovi store is currently unavailable for my device

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις δοκίμασε να διαγράψεις ολόκληρο τον κατάλογο. Πριν το κάνεις θα πρέπει να σου θυμίσω αυτό που έγραψε ο πριν λίγο o chris_saturn :

 

Όπως και να'χει, να μην διαγράψει τον κατάλογο.

 

Ενημερωτικά εγώ διέγραψα τον κατάλογο αλλά δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Χάθηκαν τα μηνύματα και το ιστορικό των κλήσεων αλλά εμφανίστηκαν χωρίς πρόβλημα τα καινούρια. Τα αρχεία el.db και el.db-journal που υπήρχαν δεν έχουν δημιουργηθεί ακόμη αλλά φαντάζομαι πως θα τα δημιουργήσει το σύστημα όταν τα χρειαστεί.

 

Έαν βιάζεσαι δοκίμασε το η περίμενε κάποια απάντηση - λύση από τα υπόλοιπα μέλη..

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια σιγουρα δεν θελει 8 ωρες για να φορτιστει. το φορτιζεις με το φορτιστη η μεσω της usb του υπολογιστη σου? κανονικα σε μια ωριτσα το πολυ πρεπει να εισαι κομπλε.

αν απο το φορτιστη θελει τοσο ,πηγαινε το πισω αμεσα!!

 

οσο αφορα το yahoo mail,τι mail εχεις? com η gr?

αν εχεις gr θα πρεπει μεσα απο το λογαριασμο σου να ενεργοποιησεις το mail forwarding και να περασεις τις ρυθμισεις που αναφερονται εκει

ελπιζω να σε βοηθησα

Από το φορτιστή,δυστυχώς...

Yahoo.com είναι ο λογαριασμός...

Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί λύση σε ΝΟΚΙΑ Store στη Λάρισα;Το πήρα από Αθήνα μέσω Internet....

Galaxy Note Edge, Galaxy Note II, HTC Trophy, Nokia N900,

Galaxy Note 10.1 2014 LTE (SM-P605), Nokia Lumia 630 DS

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως το yahoo.com δεν γινετε,εχω και γω το ιδιο προβλημα

 

καλο θα ηταν να επικοινωνησεις με το καταστημα που το πηρες για να γινει αμεσα αντικατασταση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.Δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει απλά η μπαταρία,π.χ.;

Galaxy Note Edge, Galaxy Note II, HTC Trophy, Nokia N900,

Galaxy Note 10.1 2014 LTE (SM-P605), Nokia Lumia 630 DS

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως το yahoo.com δεν γινετε,εχω και γω το ιδιο προβλημα

 

 

Παιδια συγνωμη αλλα γινετε να παιρνεται τα μαιλ απο το yahoo.com αλλα δεν θα πρεπει να χρησιμοποιειτε την ετοιμη λυση που σας δινει η συσκευη αλλα να περασετε τις ρυθμισεις χειροκινητα.

Εγω αυτο εχω κανει και παιρνει κανονικα τα μαιλ.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη αλλα γινετε να παιρνεται τα μαιλ απο το yahoo.com αλλα δεν θα πρεπει να χρησιμοποιειτε την ετοιμη λυση που σας δινει η συσκευη αλλα να περασετε τις ρυθμισεις χειροκινητα.

Εγω αυτο εχω κανει και παιρνει κανονικα τα μαιλ.

Δεν είπαμε ότι δεν γίνεται απλά το .com θέλει ( ήθελε τουλάχιστον παλιότερα ) κάποια συνδρομή , ενώ το .gr είναι free το pop forward.

Link to comment
Share on other sites

τωρα δεν γινετε ουτε με συνδρομη,γραφει οτι δεν ειναι εμπορικα διαθεσιμη η υπηρεσια
Link to comment
Share on other sites

πως τον διαγράφουμε; με flash στο emmc δεν θα καταφέρω κάτι εε;

 

Εάν διαγράψεις τον κατάλογο κατά πάσα πιθανότητα δεν θα αλλάξει κάτι, εάν θέλεις δοκίμασε το ίσως να είσαι τυχερός.

 

Για να τον διαγράψεις θα συνδεθείς ως root και θα πληκτρολογήσεις :

rm -rf /home/user/.rtcom-eventlogger

 

Δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο, καλύτερα κανε ένα ολικό format για να δείς τι θα γίνει.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3037012#post3037012

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2978848#post2978848

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Μετά την τελευταία αναβάθμιση στην αναζήτηση wlan υπάρχει και ένα ´´ανοιχτό´´ δίκτυο το οποίο λέγεται devel_adhoc. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τί ακριβώς είναι;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...