Jump to content

[Android - προτάσεις] Πλοήγηση στο διαδίκτυο


sardas
 Κοινοποίηση

Ποιος Browser σας καλύπτει περισσότερο;  

515 members have voted

  1. 1. Ποιος Browser σας καλύπτει περισσότερο;

    • CM Browser
    • UC Browser
    • Firefox Browser
    • Dolphin Browser
    • Opera Browser
    • Chrome Browser
    • Yandex Browser
    • Boat Browser
    • Lightning Browser
    • Άλλος (Puffin Browser, Javelin Browser, Next Browser, Maxthon Cloud Browser κλπ.)


Recommended Posts

Μετα απο μερικες δοκιμες με διαφορους browsers εξακολουθω να πιστευω οτι ο Via ειναι ο καλυτερος browser. Απο τους πιο γρηγορους, αρκετα smooth, με ad blocker. Χωρις αρκετα δικαιωματα και χωρις διαφημισεις. Δε τρωει γρηγορα την μπαταρια. Η βαθμολογια μιλαει απο μονη της. Ελπιζω να μη χαλασει στο μελλον, οπως εγινε και με τον apus browser.
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μερικες δοκιμες με διαφορους browsers εξακολουθω να πιστευω οτι ο Via ειναι ο καλυτερος browser. Απο τους πιο γρηγορους, αρκετα smooth, με ad blocker. Χωρις αρκετα δικαιωματα και χωρις διαφημισεις. Δε τρωει γρηγορα την μπαταρια. Η βαθμολογια μιλαει απο μονη της. Ελπιζω να μη χαλασει στο μελλον, οπως εγινε και με τον apus browser.

text wrapping έχει; μην δοκιμάζουμε άδικα δηλαδή..

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι εννοεις με αυτη την ορολογια.. Υπαρχει τετοια επιλογη στον Chrome;

 

Πριν λιγες ημερες ειχες γραψει αυτο εδω παντως :

 

έβαλα τον via που αναφέρθηκε μια χαρά στην αρχή αλλά έφαγε σουτ γιατί άπειρες φορές πατούσα λινκ να ανοίξει στο background, άνοιγα πχ 10 λινκ σε 10 tab και κανένα δεν είχε ανοίξει!

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ξεχνας ευκολα..

 

Αν και αυτο που λες δεν το εχω παρατηρησει ποτε μου.

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

text wrapping έχει;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γι'αυτό και μόνο τον λόγο δω αλλάζω τον Όπερα.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό και μόνο τον λόγο δω αλλάζω τον Όπερα.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Στον τομέα αυτόν (και όχι μόνο) κανένας δεν τον έχει φτάσει!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα τον όπερα ακριβώς για αυτόν τον λόγο. Πάντα όμως ένιωθα πως θυσιάζω ταχύτητα για να έχω το text rapping. Μέχρι που έβαλα Yandex. Τώρα νιώθω πως δεν θυσιάζω τίποτα. Αξίζει μια δοκιμή.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί;

Σου φαίνεται αργός ο Opera;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

τον (ξανα)τσεκαρα κι εγω προσφατα (τον opera), αλλα δεν μου αρεσαν:

1) που δεν εχει desktop site

2) που το αστερακι που ελεγα τις προαλες του ινσομνια παιζει μονο στο extreme mode,

στο οποιο φυσικα οπως γραφει δεν παιζουν αρκετα site γιατι γινεται οντως τρελη συμπιεση στους servers του opera πριν παρεις την σελιδα

 

παραμενουν για μενα top uc για δυνατοτητες και εβαλα προσφατα και τον via για lite,

ο οποιος ο τελευταιος αν κανω αναζητησεις στο google, βγαζει ενα script απο πανω καποιες φορες,

μικρο το κακο, αλλα σιγουρα bug

Link to comment
Share on other sites

Γιατί;

Σου φαίνεται αργός ο Opera;

Ναι και ειδικά όταν έχεις ώρα να τον ανοίξεις και πρέπει να φορτώσει από την αρχή. Εκεί ειδικά έχει τεράστια διαφορά με τον Yandex.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν λεει κατι αυτο, ισια ισια που μπορει να ειναι και αρνητικο, απο την αποψη οτι ο yandex "καθεται" στο background και περιμενει να δεχθει αιτηματα,

ακομα και την πρωτη φορα, μετα απο boot του τηλεφωνου σου, ο yandex παει και καθεται στην μνημη σου και περιμενει,

ο opera προφανως... οχι ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν λεει κατι αυτο, ισια ισια που μπορει να ειναι και αρνητικο, απο την αποψη οτι ο yandex "καθεται" στο background και περιμενει να δεχθει αιτηματα,

ακομα και την πρωτη φορα, μετα απο boot του τηλεφωνου σου, ο yandex παει και καθεται στην μνημη σου και περιμενει,

ο opera προφανως... οχι ;)

Πολύ σωστό αυτό.

Από την άλλη πλευρά εγώ δεν έχω παρατηρήσει να είναι αργός ο όπερα, ίσα-ίσα που είναι πάρα πολύ γρήγορος.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο στον Via. Έχεις ενεργοποιήσει το adblock; Κάποιο παράδειγμα σχετικά με το text wrapping που λέτε στον Opera;
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο στον Via. Έχεις ενεργοποιήσει το adblock; Κάποιο παράδειγμα σχετικά με το text wrapping που λέτε στον Opera;

Ζουμάροντας με τα δάχτυλα στην οθόνη, το κείμενο μετατρέπεται κατά τετοιον τρόπο ώστε να μπορεί να διαβαστεί άνετα.

Δεν ξέρω πώς αλλιώς να τo διατυπώσω, αλλά ελπίζω να έγινα κατανοητός.

 

http://ccm.net/faq/40518-opera-for-android-how-to-enable-text-wrapping

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

σε οθόνες κινητών χωρίς text wrapping είναι πρακτικά αδύνατον να διαβάσεις μια σελίδα ειδικά εάν δεν είναι διαμορφωμένη για mobile use.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο με το force zoom που εχουν οι αλλοι browsers δεν ειναι;

Aυτό το δοκίμασα σε άλλους browsers και δεν δούλεψε, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο και για ποιον λόγο δεν δούλεψε.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο με το force zoom που εχουν οι αλλοι browsers δεν ειναι;

 

Aυτό το δοκίμασα σε άλλους browsers και δεν δούλεψε, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο και για ποιον λόγο δεν δούλεψε.

καμία σχέση. με το text wrapping μόλις κάνεις ζουμ για να δεις μεγαλύτερα τα γράμματα βρε παιδί μου, αυτόματα ΟΛΕΣ οι προτάσεις "χωράνε" στην οθόνη του κινητού οπότε δεν πας πέρα δώθε να διαβάσεις μια πρόταση....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καμία σχέση. με το text wrapping μόλις κάνεις ζουμ για να δεις μεγαλύτερα τα γράμματα βρε παιδί μου, αυτόματα ΟΛΕΣ οι προτάσεις "χωράνε" στην οθόνη του κινητού οπότε δεν πας πέρα δώθε να διαβάσεις μια πρόταση....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aυτό ακριβώς, γι' αυτό και μ' αρέσει ο Opera!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το text wrapping είναι το ίδιο με το reader mode στον yandex.

 

Πραγματικά πιστόλι browser. Είναι ο μοναδικός που χρησιμοποιώ τόσο μεγάλο διάστημα, αποκλειστικά, χωρίς να αλλάζω η να έχω εφεδρικό.

 

Σχεδόν πάντα είχα ένα back up browser για κάποιες στριμμένες σελίδες.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση το double tap.

 

Το αντίστοιχο feature στον chrome είναι το "make page mobile friendly" που εμφανίζει στο κάτω μέρος της σελίδας αλλά κ πάλι του yandex είναι κλάσεις ανώτερο. Πιο μεγάλο κ ευανάγνωστο κείμενο.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερικές μέρες έχω τον via και μπορω να πω ότι είναι ενας από τους καλύτερους που έχω δουλέψει.
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση το double tap.

 

Το αντίστοιχο feature στον chrome είναι το "make page mobile friendly" που εμφανίζει στο κάτω μέρος της σελίδας αλλά κ πάλι του yandex είναι κλάσεις ανώτερο. Πιο μεγάλο κ ευανάγνωστο κείμενο.

δεν καταλαβαινω ποια ειναι η διαφορα, πατας double tap και εμφανιζεται το κειμενο μονο και οσο χωραει στην οθονη,

αναλογα και το μεγεθος της γραμματοσειρας, γιατι ειναι διαφορετικη η αναδιπλωση δηλαδη;

το ιδιο ακριβως πραγμα εγω πιστευω οτι λεμε/ειναι

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω ποια ειναι η διαφορα, πατας double tap και εμφανιζεται το κειμενο μονο και οσο χωραει στην οθονη,

αναλογα και το μεγεθος της γραμματοσειρας, γιατι ειναι διαφορετικη η αναδιπλωση δηλαδη;

το ιδιο ακριβως πραγμα εγω πιστευω οτι λεμε/ειναι

δες τις φωτο πριν και μετά το double tap με chrome. στην 2η φωτο κάποια γράμματα λέξεων είναι κομμένα δεν φαίνονται.

και μετά που μεγάλωσα όσο ήθελα το κείμενο με όπερα που παρόλο τα μεγαλα γράμματα ΌΛΑ είναι μέσα στην οθόνη.

μεγάλη βοήθεια... 37f6cf7f603b14882ed1e3bf5110c907.jpg8f9fafc62b6c04fe9080524ef5c4c874.jpg9963040d121bf69da69fddcc0ce3fbed.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ε, ενταξει δεν κανει σωστο double tap ο chrome, δεν το ηξερα γιατι δεν τον χρησιμοποιω,

ο uc browser και ο via μια χαρα double tap κανουν, αλλα δεν ξερω αν διαβαζονται γιατι γινονται μικρα

για να χωρεσουν

 

edit: οκ, καταλαβα, Word wrap που εχει το notepad π.χ., αυτο εχει το opera και

δεν το εχει κανενας αλλος, οντως

 

edit2: και ποσα sites ειναι τετοια ομως; εξαιρετικα σπανια πετυχαινω τετοιο site,

πλεον ολα τα site εχουν και εκδοση για κινητα απο την μια,

απο την αλλη υπαρχουν και οι υπολογιστες ;)

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πλοήγηση στο διαδίκτυο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...