Jump to content

[Android - προτάσεις] Πλοήγηση στο διαδίκτυο


sardas
 Κοινοποίηση

Ποιος Browser σας καλύπτει περισσότερο;  

515 members have voted

  1. 1. Ποιος Browser σας καλύπτει περισσότερο;

    • CM Browser
    • UC Browser
    • Firefox Browser
    • Dolphin Browser
    • Opera Browser
    • Chrome Browser
    • Yandex Browser
    • Boat Browser
    • Lightning Browser
    • Άλλος (Puffin Browser, Javelin Browser, Next Browser, Maxthon Cloud Browser κλπ.)


Recommended Posts

Ρε παιδιά, έχω βάλει την τελευταία (beta) έκδοση του Chrome, και σε αρκετά sites (ενδεικτικά αναφέρω http://www.sport24.gr και http://www.contra.gr) και όποτε μπαίνω στην desktop έκδοση και όχι στην mobile σελίδα, δεν μου ανοίγει τα banner μέσα από το site, τα βγάζει γκρι με "Αναζήτηση Προσθήκης" και μου κατεβάζει στο κινητό τα swf αρχεία :wacko:

Γιατί;

 

Έχουν κάποιες σημαντικές διαφορές οι διάφοροι browsers έτσι ώστε να προτιμήσω τον έναν έναντι του άλλου; Πχ υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί λιγότερα ΜΒ για να τον δουλεύω όποτε μπαίνω από 3G;

 

Έχω περάσει μέχρι στιγμής Chrome, Dolphin HD και Opera Mobile, αλλά πολλές φορές χρησιμοποιώ τελικά τον stock browser :lol:

Δεν έχω καταλήξει σε κάποιον για να τον καθιερώσω..

 

Η μόνη ορατή διαφορά που έχω δει είναι που στον Opera Mobile έχει επιλογή για τα flash να βγάζει ένα 'play button' και να επιλέγεις εσύ αν θα παίξουν ή όχι. Βολικό υποθέτω για να καταναλώνεις λιγότερο bandwidth..

 

ΥΓ. Ο Chrome μου κάνει και άλλο χαζό. Μπαίνω από ένα φόρουμ σε embedded youtube video, και όταν πάω να επιστρέψω από το βίντεο πάλι στο φόρουμ, κρασάρει ο Chrome.. :blink:

 

Κρίμα, γιατί είχα φτιαχτεί να τα'χω όλα synced..

 

 

Χθες μου ηρθε το update του Chrome και πλεον δεν ειναι beta.Δοκιμασε τον να δεις τι διορθωνεται

Νομιζω τα flash δε τα παιζει ολα ο Chrome(δεν το εχω ψαξει οποτε και δεν ειμαι σιγουρος τι παιζει...)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ το update χτες, τώρα μου λέει πως έχω την έκδοση:

18.0.1025123

 

Πάλι μου κάνει το ίδιο. Και με τα flash που τα κατεβάζει στο κινητό σαν .swf αντί να τα παίζει μέσα από την σελίδα και με το κρασάρισμα όταν επιστρέφω από το embedded youtube στο φόρουμ..

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ το update χτες, τώρα μου λέει πως έχω την έκδοση:

18.0.1025123

 

Πάλι μου κάνει το ίδιο. Και με τα flash που τα κατεβάζει στο κινητό σαν .swf αντί να τα παίζει μέσα από την σελίδα και με το κρασάρισμα όταν επιστρέφω από το embedded youtube στο φόρουμ..

 

Λοιπον το δοκιμασα μολις.Τα embedded απο youtube μου τα παιζει μια χαρα.

Τα banners πχ στο contra καποια μου τα δειχνει και καποια μου τα βγαζει με γκρι που γραφει "αναζητηση προσθηκης" και μολις πατησω πανω του απλα κριβεται χωρις να μου κατεβασει το swf αρχειο.

Link to comment
Share on other sites

βασικα σε opera mini

οταν βαζω εικονα ενεργη να μην ρωταει

για επαναφορτωση.

 

πως γινεται να αδειασω την cache απο

opera mini.

 

κι αν υπαρχει τροπος να εισαγω σε dolphin HD

bookmarks απο αρχειο;

Edited by nikosxeng3

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | Pioneer BDP-320 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχω βάλει την τελευταία (beta) έκδοση του Chrome, και σε αρκετά sites (ενδεικτικά αναφέρω http://www.sport24.gr και http://www.contra.gr) και όποτε μπαίνω στην desktop έκδοση και όχι στην mobile σελίδα, δεν μου ανοίγει τα banner μέσα από το site, τα βγάζει γκρι με "Αναζήτηση Προσθήκης" και μου κατεβάζει στο κινητό τα swf αρχεία :wacko:

Γιατί;

 

Έχουν κάποιες σημαντικές διαφορές οι διάφοροι browsers έτσι ώστε να προτιμήσω τον έναν έναντι του άλλου; Πχ υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί λιγότερα ΜΒ για να τον δουλεύω όποτε μπαίνω από 3G;

 

Έχω περάσει μέχρι στιγμής Chrome, Dolphin HD και Opera Mobile, αλλά πολλές φορές χρησιμοποιώ τελικά τον stock browser :lol:

Δεν έχω καταλήξει σε κάποιον για να τον καθιερώσω..

 

Η μόνη ορατή διαφορά που έχω δει είναι που στον Opera Mobile έχει επιλογή για τα flash να βγάζει ένα 'play button' και να επιλέγεις εσύ αν θα παίξουν ή όχι. Βολικό υποθέτω για να καταναλώνεις λιγότερο bandwidth..

 

ΥΓ. Ο Chrome μου κάνει και άλλο χαζό. Μπαίνω από ένα φόρουμ σε embedded youtube video, και όταν πάω να επιστρέψω από το βίντεο πάλι στο φόρουμ, κρασάρει ο Chrome.. :blink:

 

Κρίμα, γιατί είχα φτιαχτεί να τα'χω όλα synced..

 

Δοκίμασε boat η marathon..

Πραγματικά κάνουν παπάδες

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Σαν να μου φαίνεται ότι μετά τη σημερινή αναβάθμιση του dolphin, έγινε πολύ πιο γρήγορος.
Link to comment
Share on other sites

Με τον boat, πως γίνεται να βλέπω την έκδοση του myphone για την mobile έκδοση σε tablet;

 

κατω κατω εχει ενα κινητο στην αρχικη σελιδα...πατα το και θα μπεις

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το onavo extend τι εντυπωσεις σας εχει αφησει; Το δοκιμαζα τοσο καιρο και μου εχει κανει καλη εντυπωση αλλα στο mydata manager μου λεει οτι εχει καταναλωσει 35mb αλλα αυτο μου λεει οτι εχει εξοικονομησει 104...κανενας αλλος;;;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος ο Dolphin να τρώει λιγότερα δεδομένα;

Ενώ είναι ο βασικός μου browser, με τσακίζει στην κατανάλωση.

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος ο Dolphin να τρώει λιγότερα δεδομένα;

Ενώ είναι ο βασικός μου browser, με τσακίζει στην κατανάλωση.

Φαντάζομαι αν έχει επιλογή για μη εμφάνιση εικόνων κλπ, θα κατεβάζει λιγότερα δεδομένα. Αλλιώς για 2g/3g νομίζω πως ο opera mini που συμπιέζει τα δεδομένα είναι μονόδρομος. Επίσης αν έχεις ics, μπορείς να δοκιμάσεις το onavo που αναφέρεται και παραπάνω, μιας και συμπιέζει τα δεδομένα που χρησιμοποιούν οι εφαρμογές!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τελευταία έχω ένα πρόβλημα. Έχω ICS 4.0.4. Κρασάρουν όλοι οι browsers εκτός του Opera (o stock,o dolphin ki o maxthon), λίγα δευτερόλεπτα αφού τους ανοίξω. Κάποια εξήγηση και λύση?
Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα Lenovo K1 και παρατηρώ πως όλοι οι browsers εκτός του opera όταν κάνω scroll μου εμφανίζει το site σε τετραγωνάκια αυτό δεν το κάνει μόνο την πρώτη φορά δηλαδή εάν αρχίσω να ανεβοκατεβάζω την ιστοσελίδα αυτό θα εξακολουθεί να γίνεται.... τι φταίει;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα. Τελευταία έχω ένα πρόβλημα. Έχω ICS 4.0.4. Κρασάρουν όλοι οι browsers εκτός του Opera (o stock,o dolphin ki o maxthon), λίγα δευτερόλεπτα αφού τους ανοίξω. Κάποια εξήγηση και λύση?

 

Απευθύνσου καλύτερα στο θέμα της συσκευής σου μιας και εκεί πρέπει να είναι το πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Απευθύνσου καλύτερα στο θέμα της συσκευής σου μιας και εκεί πρέπει να είναι το πρόβλημα.
έχω βάλει custom rom,και δεν έχει να κάνει με τη συσκευή. και πριν λιγες μέρες δεν το κανε
Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε τα δεδομένα των browsers και κάνε μια επανεκκίνηση το tablet. Αν το πρόβλημα εμφανίστηκε με το πέρασμα της custom rom, μάλλον φταίει αυτή, οπότε είναι θέμα συσκευής-rom κι όχι του android αυτού καθ'αυτού!
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε τα δεδομένα των browsers και κάνε μια επανεκκίνηση το tablet. Αν το πρόβλημα εμφανίστηκε με το πέρασμα της custom rom, μάλλον φταίει αυτή, οπότε είναι θέμα συσκευής-rom κι όχι του android αυτού καθ'αυτού!

το χω κανει. και παρατήρησα μάλιστα ότι αυτοί οι browsers, εκτος του opera, χρησιμοποιούν τη μηχανη rendering του stock browser της ics. επίσης έχω κανει κι επανακινησεις, και καθαρισμο ολων των cache (smartphone, οχι tablet:Ρ). το πρόβλημα εμφανιστηκε ξαφνικα, κι όχι με την εγκατασταση της rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα, ερωτηση/απορια:

 

εχουμε τη δυνατοτητα system proxy στο android? γιατι προς το παρον εχω δει μονο στον οπερα. υπαρχει καποιος τροπος/εφαρμογη γι αυτο?

 

θενκς εκ των προτερων.

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ερωτηση/απορια:

 

εχουμε τη δυνατοτητα system proxy στο android? γιατι προς το παρον εχω δει μονο στον οπερα. υπαρχει καποιος τροπος/εφαρμογη γι αυτο?

 

θενκς εκ των προτερων.

στις ρυθμίσεις του κάθε δικτύου

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,ποιος ειναι κατα την γνωμη σας ο πιο γρηγορος browser για σερφαρισμα χωρις wifi?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας

 

Εχω ενα προβλημα με το SIII αλλα ρωταω εδω γιατι ειναι θεμα android και οχι συγκεκριμενης συσκευης. Στον stock email client εχω περασει εταιρικο exchange mail

Οταν στελνω mail και δεν εχει αρκετο σημα να τα στειλει τα κραταει λογικα στο Outbox. To θεμα ειναι οτι οταν βρισκει σημα δεν προσπαθει μονο του να τα στειλει και πρεπει να το κανω χειροκινητα

Κάνω κατι λαθος??

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

στις ρυθμίσεις του κάθε δικτύου

 

thanks! δεν ειχα παρατηρησει οτι εχει advanced options για το καθε δικτυο. /noob :p

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,ποιος ειναι κατα την γνωμη σας ο πιο γρηγορος browser για σερφαρισμα χωρις wifi?

 

μακραν ο οπερα μινι για σεργαρισμα ακομα και χωρις 3g

Link to comment
Share on other sites

εχω εναν οπερα μινι ετσι με ασπρο συμβολο,αυτο εννοεις?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

εχω εναν οπερα μινι ετσι με ασπρο συμβολο,αυτο εννοεις?

ειναι το κλασσικο ομικρον σε κοκκινο χρωμα.προσεξε μονο γιατι υπαρχει και ο οπερα ο mobile που κατεβαζει πολλα δεδομενα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πλοήγηση στο διαδίκτυο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...