Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) από εταιρικό κατάστημα ή franchise της wind ?

2) ακόμα και έτσι αν είναι, πες ότι κτύπα ξύλο έχεις πρόβλημα, το πας στην wind μέσα στα πλαίσια της εγγυησης που οφείλουν να δώσουν, για ποιο λόγο να πας σε service της ΝΟΚΙΑ απευθείας ?

σε εταιρικο καταστημα μου το ειπαν αλλα ισχυει απο οτι μου ειπαν για ολα τα καταστηματα

αν παρουσιασει προβλημα το πας στη wind αλλα ακομα και για μια αναβαθμιση η περασμα των ελληνικων(εαν ειναι παραεισαγωγη) πρεπει να περιμενεις 2 βδομαδες μεχρι να γυρισει

την ειχα πατησει και γω με το Ν95 και ξερω.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτο το διαθεσιμο κατοπιν παραγγελιας ισχυει απο τελη του προηγουμενου μηνα. Εμενα μου ειχαν πει μεχρι μεσα του μηνος. Λεμε τωρα.. Αν το παρεις απο εκει πες μας ειναι παραεισαγωγη ή οχι.

 

Μόλις κάλεσα το κέντρο εξυπηρέτησης των Multirama, τελευταία ενημέρωση είναι για αρχες Δεκεμβρίου.

Link to comment
Share on other sites

σε εταιρικο καταστημα μου το ειπαν αλλα ισχυει απο οτι μου ειπαν για ολα τα καταστηματα

αν παρουσιασει προβλημα το πας στη wind αλλα ακομα και για μια αναβαθμιση η περασμα των ελληνικων(εαν ειναι παραεισαγωγη) πρεπει να περιμενεις 2 βδομαδες μεχρι να γυρισει

την ειχα πατησει και γω με το Ν95 και ξερω.....

 

πάντως εγώ να σου πω την αλήθεια δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα φέρουν τηλ που δεν θα έχει Ελληνικά

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που είναι ψηφιακό το ζουμ δεν αλλοιώνεται καθόλου ούτε η εικόνα ούτε το βίντεο και, φυσικά, δεν υπάρχει ίχνος pixel. Είναι ίσως η μοναδική συσκευή που έχω πιάσει και έχει νόημα να χρησιμοποιήσεις το ψηφιακό ζουμ. Είχε δημοσιευθεί και ένα άρθρο (allaboutsymbian ή thenokiablog, δεν θυμάμαι που ακριβώς) που εξηγούσε τι ακριβώς έχουν κάνει ώστε να επεξεργάζεται ψηφιακά το κάδρο ώστε να μην υπάρχουν καθόλου απώλειες.

 

ΥΓ. Χρόνια σου πολλά, ότι επιθυμείς. :)

 

Σ' ευχαριστο και για τις ευχες και για την απαντηση. Εχω το s8500 wave, οσο τραβω χωρις zoom ολα καλα, οσο ομως zoomαρω τοσω χαλαει το αποτελεσμα. Με full zoom σε κοντινα πλανα ειναι εντελος απαραδεκτο, μια θολουρα. Γι' αυτο σκεφτομαι μηπως να αλλαζα συσκευη?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα οτι δεν θα εχει ελληνικα,ολα τα τηλεφωνα τους ειχαν αλλα εαν ειναι παραεισαγωγη και μαλιστα εκτος ευρωπης τοτε ειναι που αρχιζουν τα προβληματα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα ελληνικά μου την δίνει στα νεύρα. :mad: Γιατί πρέπει να είναι τα ελληνικά πρόσθετο τμήμα του τηλεφώνου και να μην έρχεται μαζί . Για παράδειγμα το i-phone που έχω έχει ενσωματωμένα τα ελληνικά και σαν εγγύηση ισχύει όλο το τηλέφωνο και όχι μόνο το hardware. Τουλάχιστον αυτό ξέρω εγώ . Βέβαια το i-phone έχει άλλα .... τέλοσπάντων .
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από κατάστημα Γερμανός στην πόλη που μένω και μου είπε το φιλαράκι μου που δουλεύει εκεί ότι το πολύ μέχρι 25 Νοεμβρίου θα το έχουν φέρει κομπλέ.

Τον ρώτησα και κάποια πράγματα για την συσκευασία του αν θα είναι πλήρης γιατί στης wind λέει κάτι τρελά στο φυλλάδιο και μου είπε να μην ανησυχώ.Το κουτί του θα είναι full όπως το δίνει η Nokia,πενάκι δεν θα έχει μέσα αλλά απ'ότι μου είπε η οθόνη του είναι τόσο εύχρηστη που δεν χρειάζεται και τέλος θα έχει κανονικά τα Ελληνικά περασμένα.

Link to comment
Share on other sites

παίδες αποφάσισα να το παραγγείλω και εγώ...σε (β)λαχανί χρωματάκι...επειδή δε σκαμπάζω από online αγορές, ποιο site μου προτείνετε που να το έχει διαθέσιμο και να είμαι σίγουρη για την εγγύησή του (εάν ξέρετε αν έχει ελληνικά ακόμα καλύτερα);

 

 

βασικά από αυτά τα 3 έχει κάνει κάποιος αγορά;ποιο μου προτείνετε;

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=44089&cs_cookies[cart_languageC]=GR&cs_cookies[secondary_currencyC]=eur&cs_cookies[stat_uniq_code]=646235&cs_cookies[cu_id]=2133449376&cs_cookies[csid]=82d4bf9fb70ba1e9594dc0769b80a6f6

http://www.super-shopping.gr/index.php?act=viewProd&productId=2304

http://www.kinitomania.com/products/details/1064/1/%CE%9A%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC/nokia-n8

Edited by Torres10
Link to comment
Share on other sites

Μόλις κάλεσα το κέντρο εξυπηρέτησης των Multirama, τελευταία ενημέρωση είναι για αρχες Δεκεμβρίου.

 

ευτυχως που το ακυρωσα

 

Μόλις γύρισα από κατάστημα Γερμανός στην πόλη που μένω και μου είπε το φιλαράκι μου που δουλεύει εκεί ότι το πολύ μέχρι 25 Νοεμβρίου θα το έχουν φέρει κομπλέ.

Τον ρώτησα και κάποια πράγματα για την συσκευασία του αν θα είναι πλήρης γιατί στης wind λέει κάτι τρελά στο φυλλάδιο και μου είπε να μην ανησυχώ.Το κουτί του θα είναι full όπως το δίνει η Nokia,πενάκι δεν θα έχει μέσα αλλά απ'ότι μου είπε η οθόνη του είναι τόσο εύχρηστη που δεν χρειάζεται και τέλος θα έχει κανονικά τα Ελληνικά περασμένα.

 

χωρις παρεξηγηση επειδη ειναι φιλος σου αλλα οσοι δουλευουν στο γερμανο (και οχι μονο) κανουν τους ξερολες. Για να εχουμε καλο ερωτημα το χρησιμοποιησε ο φιλος σου ή μαλλον το πιασε καν στα χερια του και σου λεει οτι ειναι τοσο ευχρηστο που δε θελει πενακι σε καμμια περιπτωση? αυτη η παραπληροφορηση ελεος πια

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Του γερμανου που ειπαν καποια παιδια οτι θα ειναι customized.Δλδ αν το παρουμε απο εκει τι προβλημα ακριβως θα εχουμε?

θα παιρνει πιο αργα τις αναβαθμισεις?

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που είναι ψηφιακό το ζουμ δεν αλλοιώνεται καθόλου ούτε η εικόνα ούτε το βίντεο και, φυσικά, δεν υπάρχει ίχνος pixel. Είναι ίσως η μοναδική συσκευή που έχω πιάσει και έχει νόημα να χρησιμοποιήσεις το ψηφιακό ζουμ. Είχε δημοσιευθεί και ένα άρθρο (allaboutsymbian ή thenokiablog, δεν θυμάμαι που ακριβώς) που εξηγούσε τι ακριβώς έχουν κάνει ώστε να επεξεργάζεται ψηφιακά το κάδρο ώστε να μην υπάρχουν καθόλου απώλειες.

Το ψηφιακό ζουμ δεν επηρεάζει καθόλου την ποιότητα του βίντεο, κι αυτό γιατί απλά χρησιμοποιεί μικρότερο κομμάτι του αισθητήρα (αυτό μπορεί να το κάνει γιατί ο αισθητήρας του είναι 12MP και τραβάει βίντεο με μόλις 0,8MP - 1024x768). Στη φωτογραφία όμως το ψηφιακό ζουμ έχει επιπτώσεις στην ποιότητα, αφού εκεί χρησιμοποιεί ολόκληρο τον αισθητήρα ούτως ή άλλως, και στο ζουμ παρεμβάλει με interpolation επιπλέον pixels ανάμεσα στα ήδη υπάρχοντα.

 

Αυτό με τα ελληνικά μου την δίνει στα νεύρα. :mad: Γιατί πρέπει να είναι τα ελληνικά πρόσθετο τμήμα του τηλεφώνου και να μην έρχεται μαζί . Για παράδειγμα το i-phone που έχω έχει ενσωματωμένα τα ελληνικά και σαν εγγύηση ισχύει όλο το τηλέφωνο και όχι μόνο το hardware. Τουλάχιστον αυτό ξέρω εγώ . Βέβαια το i-phone έχει άλλα .... τέλοσπάντων .

Και ποιος σου είπε ότι τα ελληνικά δεν είναι τμήμα του τηλεφώνου; Όλα τα Nokia που κυκλοφορούν στην Ελλάδα έχουν ελληνικά εγγενώς, από καταβολής κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος σου είπε ότι τα ελληνικά δεν είναι τμήμα του τηλεφώνου; Όλα τα Nokia που κυκλοφορούν στην Ελλάδα έχουν ελληνικά εγγενώς, από καταβολής κόσμου.

 

Ακριβώς έτσι είναι, πέστα μπας και καταλάβουν ορισμένοι.

 

Επιτέλους ρε παιδιά πάρτε το απόφαση. Η Nokia επέλεξε να το φέρει πιο αργά σε εμάς εδώ. Επομένως οποίος βιάζεται και θέλει να το πάρει πιο νωρίς, ας κάνει μόντες με τα ελληνικά. Εμείς που δεν βιαζόμαστε τόσο, μπορούμε να περιμένουμε και να το πάρουμε με πλήρη υποστήριξη ελληνικών από την αρχή.

Δεν υπάρχει περιθώριο για γκρίνια από τη στιγμή που ξέρουμε την κατάσταση.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το ψηφιακό ζουμ δεν επηρεάζει καθόλου την ποιότητα του βίντεο, κι αυτό γιατί απλά χρησιμοποιεί μικρότερο κομμάτι του αισθητήρα (αυτό μπορεί να το κάνει γιατί ο αισθητήρας του είναι 12MP και τραβάει βίντεο με μόλις 0,8MP - 1024x768). Στη φωτογραφία όμως το ψηφιακό ζουμ έχει επιπτώσεις στην ποιότητα, αφού εκεί χρησιμοποιεί ολόκληρο τον αισθητήρα ούτως ή άλλως, και στο ζουμ παρεμβάλει με interpolation επιπλέον pixels ανάμεσα στα ήδη υπάρχοντα.

 

 

Και ποιος σου είπε ότι τα ελληνικά δεν είναι τμήμα του τηλεφώνου; Όλα τα Nokia που κυκλοφορούν στην Ελλάδα έχουν ελληνικά εγγενώς, από καταβολής κόσμου.

 

Μάλλον δεν το έγραψα σωστά . Και βέβαια τα τηλέφωνα στην Ελλάδα της ελληνικής αντιπροσωπείας έχουν ελληνικά . Αυτό που ήθελα να πω εγώ είναι για τα παραεισαγωγής από Ευρώπη . Αγόρασα i-pod από Αγγλία και είχε και ελλληνικά . Και βέβαια σε κάθε αναβάθιση τα ελληνικά υπήρχαν . Αυτό εννοώ γιατί θα πρέπει να έχω αγχος για το κινητό εξ Γερμανίας αν θα χάσω ή όχι τα ελληνικά . Αυτό γίνεται και σε άλλες μάρκες κινητών ; Για παράδειγμα samsung ;

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έγραψα σωστά . Και βέβαια τα τηλέφωνα στην Ελλάδα της ελληνικής αντιπροσωπείας έχουν ελληνικά . Αυτό που ήθελα να πω εγώ είναι για τα παραεισαγωγής από Ευρώπη . Αγόρασα i-pod από Αγγλία και είχε και ελλληνικά . Και βέβαια σε κάθε αναβάθιση τα ελληνικά υπήρχαν . Αυτό εννοώ γιατί θα πρέπει να έχω αγχος για το κινητό εξ Γερμανίας αν θα χάσω ή όχι τα ελληνικά . Αυτό γίνεται και σε άλλες μάρκες κινητών ; Για παράδειγμα samsung ;

 

φυσικα και γινεται και με τις αλλες τις μαρκες.

η καθε συσκευη αναλογα με την αγορα που προοριζεται να πουληθει φερει και διαφορετικο product code.

το καθε product code αντιστοιχει και σε καποιο συγκεκριμενο firmware.

που σημαινει οτι αλλο ειναι το firmware της Σουιδιας αλλο της Φιλλανδιας και αλλο της Ελλαδας. (Για την ακριβεια υπαρχουν πολλα διαφορετικα firmware ακομα και για την ιδια χωρα!!! πχ αλλο firmware εχει η vodafone αλλο η cosmote και αλλο η wind. ακριβως αυτο συζητουσαμε κανα 2 σελιδες πισω αν διαβασες)

Το ιδιο ισχυει και στο samsung μου, στο οποιο η samsung εχει δωσει την εκδοση 2,2 του λειτουργικου συστηματος android, ομως ακομα δεν εχει δωσει την ελληνικη εκδοση με αποτελεσμα οποιος ελληνας θελει να αναβαθμιση, αν δεν θελει να περιμενει μεχρι να βγει η ελληνικη εκδοση ανγκαζεται να κανει πατεντες για να παρει το update το οποιο δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο.

οποτε μετα αναγκαστικα πεφτουν και αλλες πατεντες για να του βαλεις τα ελληνικα...

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έγραψα σωστά . Και βέβαια τα τηλέφωνα στην Ελλάδα της ελληνικής αντιπροσωπείας έχουν ελληνικά . Αυτό που ήθελα να πω εγώ είναι για τα παραεισαγωγής από Ευρώπη . Αγόρασα i-pod από Αγγλία και είχε και ελλληνικά . Και βέβαια σε κάθε αναβάθιση τα ελληνικά υπήρχαν . Αυτό εννοώ γιατί θα πρέπει να έχω αγχος για το κινητό εξ Γερμανίας αν θα χάσω ή όχι τα ελληνικά . Αυτό γίνεται και σε άλλες μάρκες κινητών ; Για παράδειγμα samsung ;

Αυτό είναι πράγματι ένα θέμα, καλό θα ήταν κάποια στιγμή και η Nokia να αρχίζει να βάζει όλες τις γλώσσες σε κάθε συσκευή της, ανεξαρτήτως της χώρας για την οποία προορίζεται. Όπως για παράδειγμα συμβαίνει με τα Windows, ό,τι έκδοση και να 'χεις μπορείς να έχεις και ελληνικό πληκτρολόγιο, και γερμανικό, και κινέζικο, και ό,τι άλλο θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνδεοντας το Ν8 χθες στο Village Cinemas Gold Class η ποιοτητα του βιντεο σε μορφη mp4

στην οθονη του σινεμα απλα εχω να πω οτι πλησιαζε στο 90% της ποιοτητας ταινιας κινηματογραφου.

108mb χωρητικοτητα mp4 αρχειο 2:38 διαρκεια το τρειλερ της ταινιας Tron.

Το surround απλα ηταν ιδιο με αυτο που προσφερει η αιθουσα κινηματογραφου.

Συνισταται ιδιαιτερα σε οσους ταξιδευουν.

Πλεον εκτος τον φορτιστη καλο ειναi να εχετε μαζι σας και ενα καλωδιο HDMI για τα ξενοδοχεια που επισκεπτεστε.

Edited by spireto
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε το πηρα απο το e-click.gr (καλο μαγαζι) μια χαρα ειναι το κινητακι με περασμενα τα ελληνικα σου δινουν και βιβλιο εξτρα με ελληνικα.Με γερμανικο product code με φουλ καλωδια μεσα στο κουτι εκτος πενας.Και στην αποδειξη επανω γραφει το imei κανονικα!!!Με εγγυηση τα παντα ολα!!!Θες να ρωτησεις κατι αλλο?Το τηλ δουλευει αψογα!!!;)

Καλοριζικο φιλε μου αλλα αν κανεις αναβαθμιση θα χασεις τα ελληνικα;:)

Link to comment
Share on other sites

Αν αναβαθμίσεις over the air (μέσω wi-fi δηλαδή) δεν χάνεις τίποτα ενώ από το ovi suite θα χάσεις τα ελληνικά. Επίσης, σε περίπτωση hard reset, δεν χάνεις τα ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει καμμια επισημη ενημερωση απο Nokia club-acn stores? Για να καταλαβω εχουμε φτασει μεσα Νοεμβριου και δεν ξερουν τπτ για σιγουρα ακομα? ελεος
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Αν αναβαθμίσεις over the air (μέσω wi-fi δηλαδή) δεν χάνεις τίποτα ενώ από το ovi suite θα χάσεις τα ελληνικά. Επίσης, σε περίπτωση hard reset, δεν χάνεις τα ελληνικά.

 

Φιλε Γιωργο, αν θυμαμαι καλα, να ρωτησω και γω κατι μιας και εχεις τη συσκευη. Ο δεικτης μπαταριας πως παει; Φανταζομαι παρουσιαζει το γωστο θεματακι ολων το νοκια με την 7η γραμμη να πεφτει πολυ αργα αλλα μετα οι υπολοιπες πολυ γρηγορα. Τουλαχιστον εχεις παρατηρησει να γινεται αποτομη πτωση γραμμων πχ κατευθειν απο 7 σε 4 κατι που εχει παρατηρηθει πολλες φορες στα symbian; Επισης η ενδειξη του ποσοστου ειναι ακριβης η παει αναλογα με τις γραμμες? Η ερωτηση απευθυνεται φυσικα και σε ολους τους κατοχους της συσκευης.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Ότι αφορά προγράμματα πλοήγησης, έχουν δημιουργηθεί τα ανάλογα θέματα τα οποία παρακαλείσθε να χρησιμοποιείτε.

 

Link to comment
Share on other sites

Να αγοράσω ή όχι το Ν8 από κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα; Αυτοί μου λένε οτι έχει εγγύηση της Nokia και έχει ελληνικό μενου. Τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσω στο μέλλον; Πχ. δεν θα μπορώ να το αναβαθμίσω με την ελληνική αναβάθμιση αφού το product code είναι ξένο; Μήπως πρέπει να περιμένω να κυκλοφορήσει από τις μεγάλες εταιρείες (π.χ Γερμανό στα τέλη Νοεμβρίου ή Multirama στις αρχές Δεκεμβρίου); Εχω πελαγώσει!
Link to comment
Share on other sites

Να αγοράσω ή όχι το Ν8 από κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα; Αυτοί μου λένε οτι έχει εγγύηση της Nokia και έχει ελληνικό μενου. Τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσω στο μέλλον; Πχ. δεν θα μπορώ να το αναβαθμίσω με την ελληνική αναβάθμιση αφού το product code είναι ξένο; Μήπως πρέπει να περιμένω να κυκλοφορήσει από τις μεγάλες εταιρείες (π.χ Γερμανό στα τέλη Νοεμβρίου ή Multirama στις αρχές Δεκεμβρίου); Εχω πελαγώσει!

 

Εγώ πάντως σου προτείνω να πας να παραγγείλεις σε ένα Nokia shop. Έτσι, μπορεί να περιμένεις λίγο παραπάνω, αλλά τουλάχιστον δεν θα πάρεις συσκευή παραεισαγωγής. Και έχουν ανακοινώσει ημερομηνία άφιξης γύρω στις 25 με 30 Νοεμβρίου το αργότερο. Εγώ προσωπικά αυτό έκανα. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σου προτείνω να πας να παραγγείλεις σε ένα Nokia shop. Έτσι, μπορεί να περιμένεις λίγο παραπάνω, αλλά τουλάχιστον δεν θα πάρεις συσκευή παραεισαγωγής. Και έχουν ανακοινώσει ημερομηνία άφιξης γύρω στις 25 με 30 Νοεμβρίου το αργότερο. Εγώ προσωπικά αυτό έκανα. ;)

 

Αν επιτρεπεται σε τι τιμη θα το αγορασεις απο το nokiashop; Σκεφτομαι και γω να καταληξω σε ενα τετοιο μαγαζι για να εχω το κεφαλι μου ησυχο...

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...