Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείς να κατεβάσεις όλο το νομό φίλε μου!

 

Τεσπα... δοκίμασέ το και μπορεί να σε βολέψει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οσοι θελουν να πληρωνουν για navigation μπορουν να χρησιμοποιουν google maps. (Πληρωνεις για τα φορητα δεδομενα)

Οσοι δεν θελουν χρησιμοποιουν here.

 

Ειναι τοσο απλο, οι υπηρεσιες ειναι πολυ κοντα.

 

Το ενα επιχειρηματικο μοντελο ειναι b2b (Βλεπε αυτοβιομηχανιες bmw,audi, mercedes,fiat κτλ)

Το αλλο ειναι "δωρεαν" (b2advertisments)

Edited by ceron
Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

τους offline χαρτες του here του ειχα κατεβασει, αλλα ηταν τεραστιοι, 500mb, κατι τετοιο,

ενω του google, οπως ειπε κι ο tsiv μολις 75mb (μην πω και μαξ τοσο..),

με αλλα λογια δεν βλεπω πως και τι προσφερουν οι αγοραστες εφαρμογες,

εκτος απο τα extra "καλουδια" που λετε, για offline παντως μια χαρα ειναι και το google,

αρκει να εχεις προνοησει απ το wifi του σπιτιου σου/ξενοδοχειου σου/whatever

Link to comment
Share on other sites

τους offline χαρτες του here του ειχα κατεβασει, αλλα ηταν τεραστιοι, 500mb, κατι τετοιο,

ενω του google, οπως ειπε κι ο tsiv μολις 75mb (μην πω και μαξ τοσο..),

με αλλα λογια δεν βλεπω πως και τι προσφερουν οι αγοραστες εφαρμογες,

εκτος απο τα extra "καλουδια" που λετε, για offline παντως μια χαρα ειναι και το google,

αρκει να εχεις προνοησει απ το wifi του σπιτιου σου/ξενοδοχειου σου/whatever

500 στους here είναι όλη η Ελλάδα, τα 75 στους Google είναι με το ζόρι ένας νόμος.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

τους offline χαρτες του here του ειχα κατεβασει, αλλα ηταν τεραστιοι, 500mb, κατι τετοιο,

ενω του google, οπως ειπε κι ο tsiv μολις 75mb (μην πω και μαξ τοσο..),

με αλλα λογια δεν βλεπω πως και τι προσφερουν οι αγοραστες εφαρμογες,

εκτος απο τα extra "καλουδια" που λετε, για offline παντως μια χαρα ειναι και το google,

αρκει να εχεις προνοησει απ το wifi του σπιτιου σου/ξενοδοχειου σου/whatever

 

Να συγκρίνουμε όμοια πράγματα για να βγάζουμε σωστό συμπέρασμα.:)

Επίσης δεν μπορείς πάντα να προνοήσεις που θα πας και τι θα χρειαστείς εκεί.

 

Οπως βολευεται ο καθένας .:):)

Link to comment
Share on other sites

Οσοι θελουν να πληρωνουν για navigation μπορουν να χρησιμοποιουν google maps. (Πληρωνεις για τα φορητα δεδομενα)

Οσοι δεν θελουν χρησιμοποιουν here.

 

Ειναι τοσο απλο, οι υπηρεσιες ειναι πολυ κοντα.

 

Το ενα επιχειρηματικο μοντελο ειναι b2b (Βλεπε αυτοβιομηχανιες bmw,audi, mercedes,fiat κτλ)

Το αλλο ειναι "δωρεαν" (b2advertisments)

Τα έχεις κάνει σαλάτα με τα επιχειρηματικά μοντέλα.

Τι σχέση έχει τα b2b που λες, την στιγμή που αγνοείς ηθελημένα να αναφέρεις όλα τα κορυφαία offline προγράμματα.

 

Είπαμε να υποστηρίζεις το.HERE σε όλα τα posts σου, αλλά πλέον με το να λες ότι δεν υπάρχουν άλλα offline προγράμματα εχεις καταντήσει γραφικός και παραπληροφορείς φουλ.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αβολο γιατί αν δεν έχεις δεδομένα δεν έχεις ενημέρωση για την κίνηση,εκεί πήγαινε το "αβολο" .

Τις προάλλες ήμουν σε χωριό της Μεγαλόπολης ,Λυκόσουρα , και ήθελα να βάλω το google maps για να βγω προς Ελληνικό .Σήμα απο την κοσμοτέ όμως μηδεν εκεί.Εβαλα το HereWeGo σε οffline Mode και με πήγε.

 

Τεσπα όπως βολεύει τον καθένα.:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ξέρεις πάντα που θα κινηθείς και που θα δυσκολευτείς ;Σκέψου να είσαι οδηγός που κάνει παραδόσεις και να γυρνάς ολόκληρο τον νομό χωρίς να ξέρεις που θα σε στείλουν σε κάθε δρομολόγιο ...

 

Εχεις μπερδευτει φιλε μου.Μπορεις να κατσεις σπιτι σου ενα βραδυ και να κατεβασεις ολη την ελλαδα(σχεδον) με περιπου 230mb και να την αποθηκευσεις στο κινητο.

για την κινηση δυστηχως ολα τα προγραμματα δουλευουν με δεδομενα οποτε οποιο και να χρησιμοποιεις χωρις δεδομενα η κινηση δεν θα λειτουργει.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Πλέον έχουν καταργήσει τους χάρτες tomtom και επενδύουν στους openstreetmap

 

 

Στην Κηφισίας υπάρχει αρίθμηση. Όπως και στους περισσότερους μεγάλους δρόμους. Σε μικρούς δρόμους όπου δεν έχει βάλει κάποιος χρήστης αρίθμηση, απλά σε πάει στην οδό, κι ελπίζεις ο δρόμος να μην έχει αλλάξει κατεύθυνση, ώστε τα νούμερα να είναι από την αρχή προς το τέλος

Δεν το ήξερα αυτό. Κρίμα γιατί θυμάμαι ότι μου είχε κάνει εντύπωση η καλή πλοήγηση ,η εφαρμογή και οι λεπτομερείς και σωστοί χάρτες.
Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις κάνει σαλάτα με τα επιχειρηματικά μοντέλα.

Τι σχέση έχει τα b2b που λες, την στιγμή που αγνοείς ηθελημένα να αναφέρεις όλα τα κορυφαία offline προγράμματα.

 

Είπαμε να υποστηρίζεις το.HERE σε όλα τα posts σου, αλλά πλέον με το να λες ότι δεν υπάρχουν άλλα offline προγράμματα εχεις καταντήσει γραφικός και παραπληροφορείς φουλ.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Τα άλλα προγράμματα τα αγοράζεις, δεν υπάρχει θέμα εκεί.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Εχεις μπερδευτει φιλε μου.Μπορεις να κατσεις σπιτι σου ενα βραδυ και να κατεβασεις ολη την ελλαδα(σχεδον) με περιπου 230mb και να την αποθηκευσεις στο κινητο.

για την κινηση δυστηχως ολα τα προγραμματα δουλευουν με δεδομενα οποτε οποιο και να χρησιμοποιεις χωρις δεδομενα η κινηση δεν θα λειτουργει.

Και κάθε τόσο θέλει ανανέωση το κατέβασμα για τους χάρτες της google.

 

Να είχαμε να λέγαμε είναι το πράγμα.Οπότε επιστρέφουμε στο "όπως βολεύει τον καθένα" .

:)

Link to comment
Share on other sites

Και κάθε τόσο θέλει ανανέωση το κατέβασμα για τους χάρτες της google.

 

Να είχαμε να λέγαμε είναι το πράγμα.Οπότε επιστρέφουμε στο "όπως βολεύει τον καθένα" .

:)

 

Αν θες να κάνεις τη δουλειά σου τσάμπα και χρειάζεται μια φορά το μήνα να ανανεώνεις ένα χάρτη, δεν είναι και κάτι τραγικό.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις μπερδευτει φιλε μου.Μπορεις να κατσεις σπιτι σου ενα βραδυ και να κατεβασεις ολη την ελλαδα(σχεδον) με περιπου 230mb και να την αποθηκευσεις στο κινητο.

για την κινηση δυστηχως ολα τα προγραμματα δουλευουν με δεδομενα οποτε οποιο και να χρησιμοποιεις χωρις δεδομενα η κινηση δεν θα λειτουργει.

Θελει περιπου 3x230MB για το χαρτη ολης της Ελλαδας. Αλλα σε συγκριση με τα 2+ GB που ηθελες πριν ενα χρονο για τον ιδιο χαρτη, η βελτιωση ειναι τεραστια. Με μετριο wifi θες περιπου 10 λεπτα, οχι ενα βραδυ. Κατα τ' αλλα συμφωνω.

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Και κάθε τόσο θέλει ανανέωση το κατέβασμα για τους χάρτες της google.

Να 'χαμε να λέγαμε... :)

 

Screenshot_20180219-022301.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ξερει κανεις τι χαρτες χρησιμοποιει το Navitel; Δεν ειναι tom tom ή here. Ο τελευταιος για Ελλαδα ειναι γυρω στα 150 mb και ειναι τραγικος!

 

Στάλθηκε από το thl 4000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για όσους είχαν το don't panic: Μου ήρθε σήμερα email ότι μπορώ να κατεβάσω το genius maps, να το εγκαταστήσω σε μια συσκευή, να το ενεργοποιήσω και να έχω απεριόριστες αναβαθμίσεις χάρτη. Αφορά μόνο στην Ελλάδα όμως και δεν ξέρω τί γίνεται για όσους είχαμε αγοράσει όλη την Ευρώπη.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και σε εμένα και το έκανα ήδη εγκατάσταση. Αρκετα καλό δείχνει με μια πρώτη βολτα που έκανα. Επιτέλους αξιώθηκαν να βαλουν αναζήτηση διασταύρωσης και γενικά δείχνει πιο καλό απο το πρώτο dont panic και σε συνδυασμό με την αξιοπιστία του χάρτη της GI πιστεύω ειναι μια καλη εναλλακτική επιλογή

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κοστίζει το genius maps, για Ελλάδα;

 

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

22€ χωρίς κίνηση. Με κίνηση συν 16€.

Για όλη την Ευρώπη 65€ χωρίς κίνηση πάλι.

 

Είναι αρκετά τα λεφτά με τις τιμές αυτή τη στιγμή.

-20€ κοστίζει το TomTom συνδρομή τον χρόνο. Δεν ξέρω τι κάνει με τη κίνηση.

- 25 αν θυμάμαι καλά είχα αγοράσει το sygic για όλη την Ευρώπη με κίνηση ,το οποίο προσωπικά δεν με καλύπτει.

 

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για όσους είχαν το don't panic: Μου ήρθε σήμερα email ότι μπορώ να κατεβάσω το genius maps, να το εγκαταστήσω σε μια συσκευή, να το ενεργοποιήσω και να έχω απεριόριστες αναβαθμίσεις χάρτη. Αφορά μόνο στην Ελλάδα όμως και δεν ξέρω τί γίνεται για όσους είχαμε αγοράσει όλη την Ευρώπη.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Εμένα δεν μου ήρθε. Το είχα αγοράσει το don't panic. Έβαλα αυτό που έγραψες και δεν έχει φωνές, θέλει 20 κάτι ευρώ οπότε τι τζάμπα είναι, μήπως κάνω κάτι λάθος;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και εμένα το μέιλ. Πράγματι κατέβασα τον χάρτη και έχω πλοήγηση με φωνητικές οδηγίες δωρεάν λόγω του ότι είχα αγοράσει το don't panic από ngi. Καλό είναι που έστω και αργά το έδωσαν και σε εμάς.

Δεν θα το χρησιμοποιήσω βέβαια γιατί για να έχω πληροφορίες κίνησης (πολύ σημαντικό για εμένα κυρίως στις συνθήκες της Αθήνας) πρέπει να αγοράσω το πακέτο live traffic .

Δεν θα το κάνω γιατί πλέον έχω σαν πρώτη επιλογή το Waze που τα προσφέρει όλα και μάλιστα δωρεάν.(συν την συμβατότητα με το android auto)

Ένα καλό πάντως που έχει το genius maps και θα με κάνει να μην το απεγκαταστήσω είναι ότι έχει δακτύλιο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου ήρθε. Το είχα αγοράσει το don't panic. Έβαλα αυτό που έγραψες και δεν έχει φωνές, θέλει 20 κάτι ευρώ οπότε τι τζάμπα είναι, μήπως κάνω κάτι λάθος;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το είχες αγοράσει απο το play store ή από την Gi? Αν απο gi στείλε τους ένα μέιλ ή παρτους τηλέφωνο http://giniusdriver.geointelligence.gr/%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1.aspx

Στο μειλ γράφει τις οδηγίες ενεργοποίησης της πλήρους άδειας.Βασικά μέσω του μειλ πατάς ενα λινκ και στο ενεργοποιεί για τη συσκευή σου

Link to comment
Share on other sites

Και μεγάλο φάουλ του χάρτη της GI που δεν έχει το νέο τμήμα της λεωφόρου Θηβών, από την Αγίου Νικολάου έως τη λεωφόρο φυλής, αν και έχει παραδωθεί στην κυκλοφορία πριν ένα χρόνο
Link to comment
Share on other sites

Το είχες αγοράσει απο το play store ή από την Gi? Αν απο gi στείλε τους ένα μέιλ ή παρτους τηλέφωνο http://giniusdriver.geointelligence.gr/%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1.aspx

Στο μειλ γράφει τις οδηγίες ενεργοποίησης της πλήρους άδειας.Βασικά μέσω του μειλ πατάς ενα λινκ και στο ενεργοποιεί για τη συσκευή σου

Από την gi την μια άδεια και σε άλλη συσκευή από mireo. Θα τους πάρω το πρωί τηλέφωνο. Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

22€ χωρίς κίνηση. Με κίνηση συν 16€.

Για όλη την Ευρώπη 65€ χωρίς κίνηση πάλι.

 

Είναι αρκετά τα λεφτά με τις τιμές αυτή τη στιγμή.

-20€ κοστίζει το TomTom συνδρομή τον χρόνο. Δεν ξέρω τι κάνει με τη κίνηση.

- 25 αν θυμάμαι καλά είχα αγοράσει το sygic για όλη την Ευρώπη με κίνηση ,το οποίο προσωπικά δεν με καλύπτει.

 

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Το SYGIC εβγαινε νομίζω στα 35€ για όλη την Ευρώπη όταν ήταν σε προσφορά και έχει αναβαθμίσεις χαρτών κάθε 3 μήνες εφόρου ζωής.

Η κίνηση είναι έξτρα.

Παντού στην Ευρώπη όπου το έχω δουλέψει, γραφικά και πλοήγηση πολύ καλό

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θελει περιπου 3x230MB για το χαρτη ολης της Ελλαδας. Αλλα σε συγκριση με τα 2+ GB που ηθελες πριν ενα χρονο για τον ιδιο χαρτη, η βελτιωση ειναι τεραστια. Με μετριο wifi θες περιπου 10 λεπτα, οχι ενα βραδυ. Κατα τ' αλλα συμφωνω.
Νομίζω μικρό το κακό πλέον για το μέγεθος του χάρτη εφόσον σου επιτρέπει να το έχεις αποθηκευμένο.εμενα κάνει και αυτοματη ενημέρωση κάθε μήνα οπότε ένα χρόνο τώρα δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα.

Δεν γνωρίζω βέβαια αυτές οι ενημερώσεις τι σκοπό έχουν(poi ή απλά οδικές διορθωσεις) .

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νομίζω μικρό το κακό πλέον για το μέγεθος του χάρτη εφόσον σου επιτρέπει να το έχεις αποθηκευμένο.εμενα κάνει και αυτοματη ενημέρωση κάθε μήνα οπότε ένα χρόνο τώρα δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα.

Δεν γνωρίζω βέβαια αυτές οι ενημερώσεις τι σκοπό έχουν(poi ή απλά οδικές διορθωσεις) .

Δοκίμασα να κατεβάσω το dont panic apo store,το έχω αγορασμενο και αχρησιμοποιητο(αν θυμάμαι από store) αλλά δεν υπάρχει πουθενά.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...