Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά στο google maps που τώρα υποστηρίζει off line πλοήγηση πως " κατεβάζουμε " πχ τον χάρτη της Ελλάδας?

 

Ναι, πως γίνεται π.χ. να κατεβάσουμε έναν ολόκληρο χάρτη και όχι μόνο την συγκεκριμένη περιοχή που βρισκόμαστε όπως συμβαίνει αν επιλέξουμε "διάθεση εκτός σύνδεσης" για την αποθήκευση του χάρτη?

 

Επίσης που αποθηκεύονται οι χάρτες? Στην sd ή στην internal?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, πως γίνεται π.χ. να κατεβάσουμε έναν ολόκληρο χάρτη και όχι μόνο την συγκεκριμένη περιοχή που βρισκόμαστε όπως συμβαίνει αν επιλέξουμε "διάθεση εκτός σύνδεσης" για την αποθήκευση του χάρτη?

 

Επίσης που αποθηκεύονται οι χάρτες? Στην sd ή στην internal?

 

Ολόκληρο τον χάρτη δεν μπορείς να τον κατεβάσεις. Μπορείς να κάνεις zoom out μέχρι ένα σημείο και να αποθηκεύσεις μεγαλύτερο κομμάτι του χάρτη. Ε, αν το κάνεις με zoom out για μεγάλα κομμάτια του χάρτη φαντάζομαι με περίπου 10 αποθηκεύσεις θα έχεις σχεδόν όλη τη χώρα. Στην SD αποθηκεύονται (έτσι νόμιζα τουλάχιστον) αλλά τώρα που δοκίμασα μου έβγαλε "Αποθηκεύτηκε στη συσκευή". Θα κάνω check και θα επανέλθω.

Edit: Οκ, καλά θυμόμουν. Στην SD τα αποθηκεύει.

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

δεν το είχα δει νωρίτερα..

 

όχι, δεν φτάνει μόνο το 694*

 

πρέπει να βάλεις και κανόνα +30694* γιατί όταν σε καλεί κάποιος, το νούμερό του "έρχεται" σε σένα στη μορφή +30694*...

οπότε για να το αναγνωρίσει το droidstats πρέπει να προσθέσεις και αυτόν τον κανόνα.. :)

και όχι, δεν είναι ελληνική εφαρμογή απ'όσο ξέρω, ωστόσο έχει ελληνικά..

 

Ευχαριστώ :thumbup:

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

root είμαι αλλα την συγκεκριμένη δυνατότητα σου τη δίνει η pro έκδοση ....

 

εφαρμογη συστηματος μπορεις να κανεις οποιαδηποτε εφαρμογη με το SystemCleanup :happy:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.SystemCleanup.Inteks.org

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ..υπαρχει καποια εφαρμογη στο android σαν αυτες που εχοθμε στο pc οπως advanced system care,tune up utilities κτλ ωστε να βρισκει και να καθαριζει ακομη και την external sd ?
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ..υπαρχει καποια εφαρμογη στο android σαν αυτες που εχοθμε στο pc οπως advanced system care,tune up utilities κτλ ωστε να βρισκει και να καθαριζει ακομη και την external sd ?

 

Κατι σαν το sd maid εννοεις..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

το tapatalk αξιζει ή τσαμπα λεφτα?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

το tapatalk αξιζει ή τσαμπα λεφτα?

 

Στις τελευταιες αναβαθμισεις εχει πλεον και ελληνικα αλλα εχει χειροτερεψει το scrolling, καλυτερη θεωρω την εκδοση 2.1.3 :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Κατι σαν το sd maid εννοεις..;

το sdmaid απο οτι ειδα οταν κανεις uninstall καποια εφαρμογη δεν σοθ βρισκει για να σβησει τα στοιχεια ποθ εχουν μηνει απο την εφαρμογη οπως αυτα ποθ κανουν αυτες για το pc υπαρχει καποια αλλη ?

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το Tasker, ρουφάει την μπαταριά σαν τρελό η είναι η ιδέα μου???

Και κάτι που σίγουρα έχει ξαναειπωθεί. Κανένα πρόγραμμα που καταγράφει κατά ποσοστό,

πόσο μπαταριά χρησιμοποιεί η κάθε εφαρμογή?

Και paid να είναι δεν με ενοχλεί, αρκεί να κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Στου Galaxy Note που το calendar είναι της Samsung όταν το έχω το widget είτε σε month display mode είτε σε day/day mode, όσα γενέθλια έχω περασμένα μέσα στις επαφές μου τα βγάζει σαν ειδοποίηση ημέρας. ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΟ! στου Galaxy Nexus βλέπω πως και μέσα στο καλενταρ να μπω δεν τα βλέπω τα γενέθλια.

 

Ποιό καλεντάρ απο το Play Store θεωρείτε πως είναι καλύτερο και κάνει αυτή την δουλειά(να περνάει αυτόματα τα γενέθλια μέσα) ?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

ειχα το igo8.3 στο σ2 και μετα στο σ3 δεν δουλευε. δεν γεμιζε η οθονη του σ3 αλλα ενα μερος της. εβαλα το navigon και δουλευει αψογα.
Link to comment
Share on other sites

Στου Galaxy Note που το calendar είναι της Samsung όταν το έχω το widget είτε σε month display mode είτε σε day/day mode, όσα γενέθλια έχω περασμένα μέσα στις επαφές μου τα βγάζει σαν ειδοποίηση ημέρας. ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΟ! στου Galaxy Nexus βλέπω πως και μέσα στο καλενταρ να μπω δεν τα βλέπω τα γενέθλια.

 

Ποιό καλεντάρ απο το Play Store θεωρείτε πως είναι καλύτερο και κάνει αυτή την δουλειά(να περνάει αυτόματα τα γενέθλια μέσα) ?

 

Εγω χρησιμοποιω το dark birthday το οποιο εχει δικο του widget και μ αρεσει παρα πολυ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω το dark birthday το οποιο εχει δικο του widget και μ αρεσει παρα πολυ!

 

Συμπαθητικό, το εγκατέστησα.. Αν και προτιμώ 2 σε 1 , δηλαδή να μου προτείνει κάποιος κάποιο καλό καλεντάρ που να τα χει όλα . :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαλει το simple callendar για αυτη την δουλεια οπου μου λεει τα προσφατα συμβαντα και αν το ανοιξω με βγαζει στο ημερολογιο. Νομιζω οτι ζητουσε και τις λιγοτερες αδειες σε σχεση με αλλα.
Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρο τον χάρτη δεν μπορείς να τον κατεβάσεις. Μπορείς να κάνεις zoom out μέχρι ένα σημείο και να αποθηκεύσεις μεγαλύτερο κομμάτι του χάρτη. Ε, αν το κάνεις με zoom out για μεγάλα κομμάτια του χάρτη φαντάζομαι με περίπου 10 αποθηκεύσεις θα έχεις σχεδόν όλη τη χώρα. Στην SD αποθηκεύονται (έτσι νόμιζα τουλάχιστον) αλλά τώρα που δοκίμασα μου έβγαλε "Αποθηκεύτηκε στη συσκευή". Θα κάνω check και θα επανέλθω.

Edit: Οκ, καλά θυμόμουν. Στην SD τα αποθηκεύει.

 

1. Τον χάρτη σε μορφή δορυφορικής εικόνας μπορείς να τον κατεβάσεις ή δεν σε αφήνει λόγω του μεγάλου όγκου?

2.Στην sd που ακριβώς? Παρατηρώ πως ο όγκος των αρχείων στην sd είναι πολύ μικρότερος από τον αναγραφόμενο κατά την αποθήκευση. Ισχύει ή είναι ιδέα μου?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που σίγουρα έχει ξαναειπωθεί. Κανένα πρόγραμμα που καταγράφει κατά ποσοστό,

πόσο μπαταριά χρησιμοποιεί η κάθε εφαρμογή?

Και paid να είναι δεν με ενοχλεί, αρκεί να κάνει δουλειά.

 

Δες το better battery stats. Είναι δωρεάν στο xda.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα πήρα ένα Samsung Galaxy S2 και για GPS έχω το Navigon και Sygic. Μου άρεσε πολύ στο Sygic πως φαίνονται τα κτήρια όπως επίσης και οτι υπάρχει 3D απεικόνιση. Ανηφόρες, κατηφόρες κτλ.
Never Settle 3...
Link to comment
Share on other sites

ειχα το igo8.3 στο σ2 και μετα στο σ3 δεν δουλευε. δεν γεμιζε η οθονη του σ3 αλλα ενα μερος της. εβαλα το navigon και δουλευει αψογα.

 

το εκανε αυτο γιατι ειναι διαφορετικες αναλυσεις οθωνης το s2 800x480 και το s3 1280χ800 νομιζω ειναι???.. εαν βαλεις το αναλογο apk igo δουλευει μια χαρα σε S3 ... το navigon εχει τις αναλυσεις ολες μαζι οταν κατεβαζεις τα δεδομενα , το igo ειναι ξεχωριστα το καθε apk με την αναλογη αναλυση ...παντως για μενα ειναι τα δυο καλυτερα με σειρα 1)igo primo 2 android 2)navigon (προσωπικη μου γνωμη εχοντας και τα δυο) ...:)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή συζήτηση παιδιά!στο παλιό μου κινητό(samsung)υπήρχε ένα θέμα που είχε ένα τοπίο και ανάλογα με την ώρα της ημέρα σκοτείνιαζε το βράδυ και το πρωί έδειχνε πάλι το ίδιο τοπίο με φώς.Μήπως έχει κάποιος ιδέα αν υπάρχει κάποιο παρόμοιο θέμα σε android?
Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά κρίμα που ο απίστευτος es file explorer δεν έχει δυνατότητα κλειδώματος φακέλων. Ψάχνω τουλάχιστον για ξεχωριστή τέτοια εφαρμογή και δεν βρίσκω κάτι σοβαρό. Υπάρχουν εφαρμογές για κλείδωμα media files κλπ αλλά όχι για κλείδωμα φακέλων ανεξαρτήτως περιεχομένου. Έχει κανείς κάτι υπόψη ?
Link to comment
Share on other sites

Στις τελευταιες αναβαθμισεις εχει πλεον και ελληνικα αλλα εχει χειροτερεψει το scrolling, καλυτερη θεωρω την εκδοση 2.1.3 :rolleyes:

H τελευταία 2.2.7 που κυκλοφόρησε προχθες έχει βελτιωθεί πάρα πολύ.Πάντως προσωπικά θεωρώ ότι οι 1.χ. εκδόσεις ήταν σαφώς πιο γρήγορες.Η τελευταία 1.13.5 πιστεύω πως ειναι πιο γρήγορη και από την 2.1.3

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρο τον χάρτη δεν μπορείς να τον κατεβάσεις. Μπορείς να κάνεις zoom out μέχρι ένα σημείο και να αποθηκεύσεις μεγαλύτερο κομμάτι του χάρτη. Ε, αν το κάνεις με zoom out για μεγάλα κομμάτια του χάρτη φαντάζομαι με περίπου 10 αποθηκεύσεις θα έχεις σχεδόν όλη τη χώρα.

 

Δεν γίνεται τελικά. Μέχρι 6 περιοχές με πεπερασμένο εμβαδόν επιτρέπει.

Κανένας άλλος τρόπος για offline google maps υπάρχει?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Στου Galaxy Note που το calendar είναι της Samsung όταν το έχω το widget είτε σε month display mode είτε σε day/day mode, όσα γενέθλια έχω περασμένα μέσα στις επαφές μου τα βγάζει σαν ειδοποίηση ημέρας. ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΟ! στου Galaxy Nexus βλέπω πως και μέσα στο καλενταρ να μπω δεν τα βλέπω τα γενέθλια.

 

Ποιό καλεντάρ απο το Play Store θεωρείτε πως είναι καλύτερο και κάνει αυτή την δουλειά(να περνάει αυτόματα τα γενέθλια μέσα) ?

 

Εάν δεν κάνω λάθος είχες κάνει την ερώτηση και σε άλλο thread όπου και απαντήθηκε.

Έχεις τη δυνατότητα να προσθέσεις στο google account το ημερολόγιο "contact birthdays" (Add calendar -> other calendars αν με βοηθάει η μνήμη μου), οπότε και σου δείχνει τα γενέθλια όποιο calendar widget και να χρησιμοποιείς, ακόμα και το στοκ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...