Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαφορά δεν υπάρχει πιθανά, απλά έχει πιο πολλές επιλογές στον χρήστη, πάντως στο nexus s me isc δεν παίζει η απενεργοποίηση του ήχου..
Link to comment
Share on other sites

Έμμεση λύση με άλλο ένα extra process που θα τρέχει μονίμως στο background με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Καθόλου έμμεση λύση, γιατί μπορεί να μην θέλει να περάσει μία custom rom, με ότι αυτό συνεπάγεται με προβλήματα σταθερότητας (είχα περάσει αρκετές στο desire και είχα διαφορετικά προβλήματα με την κάθε μία). Η συγκεκριμένη εφαρμογή εξάλλου δεν αλλάζει μόνο το εικονίδιο αλλά δίνει πολλές πληροφορίες σχετικά με την μπαταρία και με τα δεδομένα που διακινούνται από κάθε εφαρμογή. Επίσης η κατανάλωση της σε μνήμη είναι αρκετά μικρή. Μην λέμε λοιπόν ότι θέλουμε αν δεν ξέρουμε.

 

Swyped from my Galaxy S2

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου έμμεση λύση, γιατί μπορεί να μην θέλει να περάσει μία custom rom, με ότι αυτό συνεπάγεται με προβλήματα σταθερότητας (είχα περάσει αρκετές στο desire και είχα διαφορετικά προβλήματα με την κάθε μία). Η συγκεκριμένη εφαρμογή εξάλλου δεν αλλάζει μόνο το εικονίδιο αλλά δίνει πολλές πληροφορίες σχετικά με την μπαταρία και με τα δεδομένα που διακινούνται από κάθε εφαρμογή. Επίσης η κατανάλωση της σε μνήμη είναι αρκετά μικρή. Μην λέμε λοιπόν ότι θέλουμε αν δεν ξέρουμε.

 

Swyped from my Galaxy S2

 

Ο Athanasso είπε πως τρέχει στο backround ένα ακόμη process και αυτό είναι γεγονός. Διαφωνείς με αυτό? Δε νομίζω πως "λέει ότι θέλει".

Μάλλον πιο υποκειμενική είναι η δική σου γνώμη όσων αφορά τις custom roms αφού εγώ (και είμαι σίγουρος πολλοί άλλοι) έχω δοκιμάσει custom roms που καμία official δεν τις έπιανε. Και δεν μιλάω για benchmark tests. Μιλάω για day to day use. Σαφώς υπάρχουν και λιγότερο καλογραμμένες roms αλλά μην τις ισοπεδώνουμε όλες.

Anyway, κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου. Δεν είναι κακό να έχουμε ένα προγραμματάκι για την μπαταρία για να βλέπουμε και που πάει η κατανάλωση. Θεωρώ πως αν είναι καλογραμμένο η διαφορά που θα κάνει το extra process είναι πολύ μικρή για να θεωρηθεί αποθαρρυντική.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Ο Athanasso είπε πως τρέχει στο backround ένα ακόμη process και αυτό είναι γεγονός. Διαφωνείς με αυτό? Δε νομίζω πως "λέει ότι θέλει".

Μάλλον πιο υποκειμενική είναι η δική σου γνώμη όσων αφορά τις custom roms αφού εγώ (και είμαι σίγουρος πολλοί άλλοι) έχω δοκιμάσει custom roms που καμία official δεν τις έπιανε. Και δεν μιλάω για benchmark tests. Μιλάω για day to day use. Σαφώς υπάρχουν και λιγότερο καλογραμμένες roms αλλά μην τις ισοπεδώνουμε όλες.

Anyway, κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου. Δεν είναι κακό να έχουμε ένα προγραμματάκι για την μπαταρία για να βλέπουμε και που πάει η κατανάλωση. Θεωρώ πως αν είναι καλογραμμένο η διαφορά που θα κάνει το extra process είναι πολύ μικρή για να θεωρηθεί αποθαρρυντική.

 

Δεν διαφωνώ ότι με custom roms θα πηγαίνει καλύτερα από πλευράς απόδοσης και ταχύτητας, σε σταθερότητα όμως τη μαμίσια δεν την πιάνει καμία, τουλάχιστον όχι αυτές που είχα δοκιμάσει εγώ και οι οποίες ήταν επώνυμες. Ήταν ο λόγος που αναγκάστηκα να δώσω το desire, αφού είχα προβλήματα με κολλήματα και αν γύρναγα στην μαμίσια του δεν θα είχα αρκετή μνήμη για εφαρμογές. Σε ότι αφορά το θέμα μας με την ανωτέρω εφαρμογή, έγινε κριτική από τον φίλο παραπάνω χωρίς να ξέρει τι ακριβώς κάνει η συγκεκριμένη εφαρμογή και για το αν καταναλώνει πολύ μνήμη. Και επίσης αν είναι να μην βάζουμε εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο, θα πρέπει να απεγκαταστήσουμε σχεδόν τις μισές εφαρμογές που έχουμε.

Καλή η κριτική, αλλά να έχουμε δοκιμάσει κάτι για να μπορούμε να το κρίνουμε.

Swyped from my Galaxy S2

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να ορισω το 'εξτρα' πληκτρολογιο 'smart keyboard pro' που εγκατεστησα, να ειναι η default input mode εισαγωγης κειμενου στο android?

Επι μονιμου βασεως 'χανει' τη ρυθμιση και μου δινει επιλογη να γραψω μονο με το android πληκτρολογιο.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να ορισω το 'εξτρα' πληκτρολογιο 'smart keyboard pro' που εγκατεστησα, να ειναι η default input mode εισαγωγης κειμενου στο android?

Επι μονιμου βασεως 'χανει' τη ρυθμιση και μου δινει επιλογη να γραψω μονο με το android πληκτρολογιο.

 

Αν στα πληκτρολόγια είναι ενεργοποιημένο και το έχεις επιλέξει και ως Input Method όταν γράφεις κανονικά δεν χάνει καμιά ρύθμιση. Το έχω στο xperia mini και όσο καιρό το δούλευα ως default δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Αν στα πληκτρολόγια είναι ενεργοποιημένο και το έχεις επιλέξει και ως Input Method όταν γράφεις κανονικά δεν χάνει καμιά ρύθμιση. Το έχω στο xperia mini και όσο καιρό το δούλευα ως default δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα.

 

Το ενεργοποιω, αλλα καθε φορα που κανω boot το τηλεφωνο, το τσεκαρισμα στα πληκτρολογια του android, και συνεπως και στο smart keyboard pro, εχει φυγει, και πρεπει παλι απο την αρχη να παω να το τσεκαρω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει καποια εφαρμογη λεξικο που να δουλευει με την καμερα?

ειχα δει παλια σε νοκια κατι παρομοιο!

σκαναρες με τη καμερα το κειμενο και αυτο μετα σου την μεταφραζε...

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω δεν έχεις αλλάξει δηλωμένο mail (δηλαδή το gmail είναι το ίδιο με αυτό από το οποίο την αγόρασες). Αν μπεις στο google wallet μπορείς να τη δεις στις αγορασμένες? Έχεις περάσει το free trial? (όχι ότι παίζει ρόλο, λογικά, αλλά σκέφτομαι όλα τα ενδεχόμενα). Δοκίμασε να τους στείλεις ένα mail στο support τους και να τους πεις ότι σου ζητάει να την αγοράσεις ξανά, να τους πεις και με ποιό mail την αγόρασες μήπως βρεις από εκεί άκρη.

Να'σαι καλα! Ευχαριστω πολυ. Θα δω τι θα κανω. Χρονια πολλα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει καποια εφαρμογη λεξικο που να δουλευει με την καμερα?

ειχα δει παλια σε νοκια κατι παρομοιο!

σκαναρες με τη καμερα το κειμενο και αυτο μετα σου την μεταφραζε...

 

Το Google goggles το δοκιμασες?

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

προτεινετε μου 1 προγραμμα για Videoκλησεις μεσω ΜΣΝ ή yahoo

εβαλα ηδη το skype αλλα δεν ειναι μεσω ΜΣΝ

 

δοκιμασα fring, ebuddy κλπ αλλα δεν εχει κανενα βιντεο..

Link to comment
Share on other sites

Το Google goggles το δοκιμασες?

 

 

Λίγο μπερδεμένο μου φαίνεται .

το άλλο σε νοκια ήταν πολύ πιο απλό..

Το συγκεκριμένο που το είδα λίγο τώρα μου φάνηκε χάος ..

Κάτι άλλο υπάρχει;

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λίγο μπερδεμένο μου φαίνεται .

το άλλο σε νοκια ήταν πολύ πιο απλό..

Το συγκεκριμένο που το είδα λίγο τώρα μου φάνηκε χάος ..

Κάτι άλλο υπάρχει;

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

 

Απλά εχει κι άλλες επιλογές. Μη σε τρομάζει. Είναι πολύ καλό. Εγώ άλλο δεν ξέρω.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή για να κατεβάσω ελληνικά mp3?
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή για να κατεβάσω ελληνικά mp3?

 

Από το youtube? To tubemate.

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή για να κατεβάσω ελληνικά mp3?

 

Δοκίμασε την εφαρμογή easy mp3 downloader.

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Λίγο μπερδεμένο μου φαίνεται .

το άλλο σε νοκια ήταν πολύ πιο απλό..

Το συγκεκριμένο που το είδα λίγο τώρα μου φάνηκε χάος ..

Κάτι άλλο υπάρχει;

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

 

https://market.android.com/details?id=com.intsig.camdict

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλημερα.ποιο ειναι το καλυτερο προγραμμα για backup στο note δεν ειναι root η συσκευη.

 

https://market.android.com/details?id=com.rerware.android.MyBackup&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5yZXJ3YXJlLmFuZHJvaWQuTXlCYWNrdXAiXQ

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ενεργοποιω, αλλα καθε φορα που κανω boot το τηλεφωνο, το τσεκαρισμα στα πληκτρολογια του android, και συνεπως και στο smart keyboard pro, εχει φυγει, και πρεπει παλι απο την αρχη να παω να το τσεκαρω.

 

Αν το έχεις περασμένο στην κάρτα μνήμης και όχι στο τηλέφωνο παίζει να το κάνει, τα ίδια μου κάνει κι εμένα με το Swiftkey X

 

EDIT: Πέρασα το swiftkey X από την κάρτα μνήμης στο κινητό το έβαλα σαν default πληκτρολόγιο και έκανα restart και το κράτησε μια χαρά στις ρυθμίσεις :)

Edited by DeathAngel

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει δωρεαν/trial εκδοση του tapatalk.

εβαλα το convo..καλο ειναι και αυτο...

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις περασμένο στην κάρτα μνήμης και όχι στο τηλέφωνο παίζει να το κάνει, τα ίδια μου κάνει κι εμένα με το Swiftkey X

 

EDIT: Πέρασα το swiftkey X από την κάρτα μνήμης στο κινητό το έβαλα σαν default πληκτρολόγιο και έκανα restart και το κράτησε μια χαρά στις ρυθμίσεις :)

 

Α, ναι αν είναι στην κάρτα μνήμης θα τις χάσει τις ρυθμίσεις αλλά εννοείται παιδιά πως δεν βάζεις τέτοιες εφαρμογές στην κάρτα μνήμης!

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα!!!

Ξέρετε αν υπαρχει κανενας dialer με Ελληνικα γραμματα?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, Χρόνια Πολλά!!

2 εφαρμογούλες στα γρήγορα (έχουν ξαναειπωθεί σίγουρα)..

Για διαχείριση email? K-9 mail? Το Google Mail που υπάρχει ήδη είναι καλό, να το χρησιμοποιώ?

Επίσης, για ηχογράφηση?

Thanks!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...