Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμπειρία από titanium backup...

(το backup καλα το παίρνεις και νομιζεις οτι εισαι έτοιμος για όποια καταστροφή γίνει, με το restore τι γίνεται όμως...) (εικονική ασφάλεια?)

 

Παντως το titanium backup, με απογοητευσε σφόδρα.

Χθες δοκιμασα επαναφορα, backup που ειχα παρει απο τα προγραμματα μιας rom, να τα επαναφερει οταν φορτωσα αλλη rom.

Τα επανεφερε μεν, αλλα...χτυπουσαν μετα διάφορα services του κινητού, ουσιαστικά ήταν άχρηστο.

Έτσι αναγκάστικα και εκανα reset - factory settings, και τα περασα ολα ενα-ενα απο την αρχη...

Ζητάω πολλά;

Δεν λειτουργεί το backup-restore από rom σε άλλη rom?

Δεν το περιμενα ομως, και βρεθηκα με ένα 'αχρηστο' τελικα , backup στο χερι...

Η προσδοκία για μια εύκολη-γρηγορη-απροβλημάτιστη επαναφορά προγραμμάτων και ρυθμίσεων, πηγε περίπατο.

Και απορώ, σε μένα τυχαίνουν; Όλοι λενε 'titanium backup' και 'πινουν νερό στο όνομά του', και τελικα τιποτε.

Ολα σε ολους πανε ρολόι και σε μένα τυχαίνει η στραβή; Ίσως όμως περίμενα πράγματα που δεν τα κάνει το πρόγραμμα.

Για πείτε.

 

Εγω πριν βαλω την 2,3 εκδοση πηρα κανονικα back up και μετα απο λαθος δικο μου στην εγκατασταση της νεας ρομ χρειαστηκε να κανω restore αποτελεσματικα!Μετα βεβαια εβαλα κανονικα την κανουρια ρομ!Αρα κατι λαθος εκανες.

 

Σχετικα με το ξυπνητηρι ευχαριστω για τις απαντησεις σας!Απλα ειχα μαθει απο πιο παλια να το σβηνω για εξοικονομηση μπαταριας.:p

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

:O....ωχ...τόσο απλά δλδ..!!

Απλά σε άλλα nav που έχω δοκιμάσει το ζητάει ξεχωριστά...

Edited by zoid70
Link to comment
Share on other sites

Εμπειρία από titanium backup...

(το backup καλα το παίρνεις και νομιζεις οτι εισαι έτοιμος για όποια καταστροφή γίνει, με το restore τι γίνεται όμως...) (εικονική ασφάλεια?)

 

Παντως το titanium backup, με απογοητευσε σφόδρα.

Χθες δοκιμασα επαναφορα, backup που ειχα παρει απο τα προγραμματα μιας rom, να τα επαναφερει οταν φορτωσα αλλη rom.

Τα επανεφερε μεν, αλλα...χτυπουσαν μετα διάφορα services του κινητού, ουσιαστικά ήταν άχρηστο.

Έτσι αναγκάστικα και εκανα reset - factory settings, και τα περασα ολα ενα-ενα απο την αρχη...

Ζητάω πολλά;

Δεν λειτουργεί το backup-restore από rom σε άλλη rom?

Δεν το περιμενα ομως, και βρεθηκα με ένα 'αχρηστο' τελικα , backup στο χερι...

Η προσδοκία για μια εύκολη-γρηγορη-απροβλημάτιστη επαναφορά προγραμμάτων και ρυθμίσεων, πηγε περίπατο.

Και απορώ, σε μένα τυχαίνουν; Όλοι λενε 'titanium backup' και 'πινουν νερό στο όνομά του', και τελικα τιποτε.

Ολα σε ολους πανε ρολόι και σε μένα τυχαίνει η στραβή; Ίσως όμως περίμενα πράγματα που δεν τα κάνει το πρόγραμμα.

Για πείτε.

 

Προσωπικα μιλωντας μεσα απο την εμπειρια μου με το συγκεκριμενο προγραμμα κανει ακριβως κατα γραμμα τα οσα λεει.

 

Εχω αλλαξει πανω απο 6rom stock k custom κ ουτε μια φορα δεν χρειαστηκε να εγκαταστησω εφαρμογες μια προς μια χαρη στη δυνατοτητα του μαζικου backup των εφαρμογων αλλα κ των δεδομενων τους κ την επαναφορα τους σε αλλη rom μετεπειτα.

 

Το μονο προβλημα που μπορει να δημιουργηθει ειναι

1. Αν δοκιμασες να επαναφερεις εφαρμογες συστηματος με η χωρις τα δεδομενα τους (διοτι προκειται για εφαρμογες η οποιες διαφερουν οπως κ οι ρυθμισεις τους καποιες φορες απο ρομ σε ρομ)

2. Εφαρμογες εξωτερικες μαζι με τα δεδομενα τους (παντα επαναφερεις πρωτα τις εφαρμογες κ επειτα διαλεγεις κ κρινεις εσυ σε ποιες θα επαναφερεις τα δεδομενα)

 

162 εφαρμογες τις κουβαλαω 7μηνες απο οποια ρομ κ αν μεταφερθω με απολυτη επιτυχια γλυτωνοντας μου πολλες ωρες κ υπομονη.. οποτε πιστεψε με titanium κ σε συνδιασμο με το cwm ειναι οτι καλυτερο υπαρχει κατα τη προσωπικη μου αποψη στο χωρο για γρηγορη επαναφορα σχεδον των παντων χωρις απωλειες κ προβληματα.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

----

Μονο εγω δεν ξερω τι ειναι το swype?

 

Εσυ μάλλον δεν ξέρεις τι είναι το google.

Αν είχες κάνει μια αναζήτηση.....

Link to comment
Share on other sites

Άργησες πολύ να έρθεις στον κόσμο του swype! Το κακό είναι πως αν αρχίσεις και το συνηθίσεις λίγο, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να γυρίσεις σε συμβατικό πληκτρολόγιο όπου χρειάζεσαι και τα δύο χέρια για να γράψεις γρήγορα!!

 

Swype Tips

Tips 1

Tips 2

 

 

Ότι άργησα, άργησα.. Το ομολογώ!!!:o Είχα βολευτεί με το compact qwerty του Desire και δεν το είχα ψάξει καθόλου. Μόνο για το mini ασχολήθηκα λίγο. Αν δεν έδινες το link με τόση σιγουριά δεν θα το είχα δοκιμάσει!:):)

 

 

εφαρμογη msn για κληση ομιλιας;

 

Σταμάτησε να ρωτάς το ίδιο σε κάθε σελίδα?! Σου απάντησαν ήδη. Αυτό που θες δεν υπάρχει. Δεν θα αλλάξει κάτι αν συνεχίσεις να ρωτάς. Βάλτε όλοι Skype.

 

 

 

 

----

Μονο εγω δεν ξερω τι ειναι το swype?

 

Πληκτρολόγιο είναι.

 

 

 

 

Εγω πριν βαλω την 2,3 εκδοση πηρα κανονικα back up και μετα απο λαθος δικο μου στην εγκατασταση της νεας ρομ χρειαστηκε να κανω restore αποτελεσματικα!Μετα βεβαια εβαλα κανονικα την κανουρια ρομ!Αρα κατι λαθος εκανες.

 

Σχετικα με το ξυπνητηρι ευχαριστω για τις απαντησεις σας!Απλα ειχα μαθει απο πιο παλια να το σβηνω για εξοικονομηση μπαταριας.:p

 

Βάλε το κινητό airplane mode.. Και εξοικονόμηση και ξυπνητήρι!;)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

To εχει δοκιμασει κανεις στο δρομο το OsmAnd μιας που ειναι και free???

Βλέπω ότι free είναι το κατέβασμα του χάρτη και όχι η πλοήγηση.

Οπότε τι να το κάνεις?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημερα δεν ξερω αν οφειλαιται οτι ειναι trial παντως εμενα που κατεβαζα απο mireo δεν ειναι κομμενη οθονη (μολισ το δοκιμασω μια -2 δυο μερες και βαλβ το κανονικο θα ενημερωσω

 

Οι φίλοι πιο πάνω δεν μιλάνε για το don't panic αλλά για το iGO.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος player που μπορεί να παίζει αρχεία .MTS (στο Samsung Galaxy SII), τα οποία είναι βίντεο από κάμερα High Definition της Sony;

 

για δοκιμασε το MX Video Player

το χρησιμοποιω καιρο, παιζει πολλα φορματ ισως και αυτο που θελεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Είχα κατεβάσει το mireo don't panic από το market. Πριν από κανένα δίωρο είχε ενημέρωση, την έκανα, όλα οκ.

 

Τώρα που ξανακοίταξα μου δείχνει πως υπάρχει ενημέρωση, αλλά όταν πατάω πάνω μου βγάζει μόνο επιλογή άνοιγμα και κατάργηση. Αν το τσεκάρω από το titanium backup, η έκδοση που έχω είναι η ίδια με την τελευταία του market, ενώ αν ανοίξω τη σελίδα του market μέσα από το titanium (παρατεταμένο πάτημα, εμφάνιση πληροφοριών market, εμφάνιση στο market) τότε δεν μου βγάζει ειδοποίηση για ενημέρωση!

 

Δοκίμασα να καθαρίσω data και cache του market, τα ίδια... τι στο καλό παίχτηκε; :p

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτησε να ρωτάς το ίδιο σε κάθε σελίδα?! Σου απάντησαν ήδη. Αυτό που θες δεν υπάρχει. Δεν θα αλλάξει κάτι αν συνεχίσεις να ρωτάς. Βάλτε όλοι Skype.

Η Viber ή Tango. Το Tango το θεωρώ καλύτερο γιατί υποστηρίζει και pc

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κατεβάσει το mireo don't panic από το market. Πριν από κανένα δίωρο είχε ενημέρωση, την έκανα, όλα οκ.

 

Τώρα που ξανακοίταξα μου δείχνει πως υπάρχει ενημέρωση, αλλά όταν πατάω πάνω μου βγάζει μόνο επιλογή άνοιγμα και κατάργηση. Αν το τσεκάρω από το titanium backup, η έκδοση που έχω είναι η ίδια με την τελευταία του market, ενώ αν ανοίξω τη σελίδα του market μέσα από το titanium (παρατεταμένο πάτημα, εμφάνιση πληροφοριών market, εμφάνιση στο market) τότε δεν μου βγάζει ειδοποίηση για ενημέρωση!

 

Δοκίμασα να καθαρίσω data και cache του market, τα ίδια... τι στο καλό παίχτηκε; :p

 

Κάποιο λάθος έχει γίνει και βιάστηκε το market . Η αναβάθμιση με τον νέο χάρτη της Geointelligence 2011.09 κυκλοφόρησε μόνο για ΡΝΑ . Γιά android μέχρι το τέλος του χρόνου λένε ..........:O ( Στο τηλέφωνο πριν μισή ώρα από Geointelligence )

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα reboot και παραμένει... θα περιμένω λίγες ημέρες ακόμα :P

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Το μόνιμο πρόβλημα που είχα στο Sygic με το αργό κλείδωμα σήματος, ενώ στο GPS status κλείδωνε σφαίρα, λύθηκε με το νέο GPS.Conf αρχείο του crypted στο φόρουμ των Xda.

Πλέον μέσα σε 10 δευτερα κλειδώνω όπου και αν είμαι και χωρίς 3G ανοιχτό.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα!!! :-)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μια εφαρμογη στυλ vrisko που ειχε αναφερθει πριν λιγες μερες την θυμαται κανεις?

Εβρισκε που εισαι και ειχε τα παντα γυρω σου, καφε,διαμονη,φαγητο,ΑΤΜ,τραπεζες κτλπ

 

Θυμαται κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Μια εφαρμογη στυλ vrisko που ειχε αναφερθει πριν λιγες μερες την θυμαται κανεις?

Εβρισκε που εισαι και ειχε τα παντα γυρω σου, καφε,διαμονη,φαγητο,ΑΤΜ,τραπεζες κτλπ

 

Θυμαται κανεις?

 

μηπως το spot4u

https://market.android.com/details?id=com.nca.Spot4U&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5uY2EuU3BvdDRVIl0.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά έκδοση έχεις τελικά την 4.42 την επίσημη με χάρτη 2011.06 ?

 

Έχω την 4.4.5 (από market) με χάρτη GeoIntelligence 2011.06. Επιτέλους μπόρεσα και έκανα την ενημέρωση, τώρα όλα οκ! :)

 

Εντωμεταξύ fail... είχα αποφασίσει να το αγοράσω από το site της ngi, αλλά το χρειάστηκα αμεσα και τελικά το αγόρασα από market... Τώρα εντάξει, τα premium pois δεν καίγομαι και τόσο να τα αγοράσω για €5, αλλά θα πρέπει να σκάσω €16 για να αγοράσω την αναβάθμιση του χάρτη (τον 2011.09);! dafuq;

 

Έπρεπε να ψαχτώ καλύτερα που να πάρει...

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μιλωντας μεσα απο την εμπειρια μου με το συγκεκριμενο προγραμμα κανει ακριβως κατα γραμμα τα οσα λεει.

 

Εχω αλλαξει πανω απο 6rom stock k custom κ ουτε μια φορα δεν χρειαστηκε να εγκαταστησω εφαρμογες μια προς μια χαρη στη δυνατοτητα του μαζικου backup των εφαρμογων αλλα κ των δεδομενων τους κ την επαναφορα τους σε αλλη rom μετεπειτα.

 

Το μονο προβλημα που μπορει να δημιουργηθει ειναι

1. Αν δοκιμασες να επαναφερεις εφαρμογες συστηματος με η χωρις τα δεδομενα τους (διοτι προκειται για εφαρμογες η οποιες διαφερουν οπως κ οι ρυθμισεις τους καποιες φορες απο ρομ σε ρομ)

2. Εφαρμογες εξωτερικες μαζι με τα δεδομενα τους (παντα επαναφερεις πρωτα τις εφαρμογες κ επειτα διαλεγεις κ κρινεις εσυ σε ποιες θα επαναφερεις τα δεδομενα)

 

162 εφαρμογες τις κουβαλαω 7μηνες απο οποια ρομ κ αν μεταφερθω με απολυτη επιτυχια γλυτωνοντας μου πολλες ωρες κ υπομονη.. οποτε πιστεψε με titanium κ σε συνδιασμο με το cwm ειναι οτι καλυτερο υπαρχει κατα τη προσωπικη μου αποψη στο χωρο για γρηγορη επαναφορα σχεδον των παντων χωρις απωλειες κ προβληματα.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Δεν εχω λογο να αμφισβητησω τα οσα λες.

Ωστοσο, δυσκολευομαι να καταλαβω.

 

1. Εφαρμογες συστήματος. ok, να μην τις παρω backup αφου ισως δημιουργησουν προβλημα. Πως δεν θα τις παρω backup, δηλαδη τι πρεπει να αποφυγω στο batch μενου του titanium?

 

2. Εξωτερικες εφαρμογες. Εδω με μπερδεψες τελειως. Γιατι αυτη η 'ιδιατερότητα' για τα δεδομένα των εφαρμογων; Η περισσότερη μανουβρα, ειναι τα settings. Τι νοημα εχει το ξεχωριστο restore? Τι ειναι 'επικινδυνο' να γινει restore και να δημιουργησει προβλημα;

 

Ετσι οπως τα λες...εφαρμογες συστηματος, restore μεν, αλλά...

εξωτερικες εφαρμογες , restore μεν, αλλά....

ε δεν ειναι και δυσκολο να την πατησει κανεις, κι ετσι μαλλον την πατησα εγω.

 

Μου τα διευκρινιζεις λιγο τα παραπάνω?

 

Αν και με το πολύ 'επιλεκτικο' restore που πρεπει να γινεται για να 'αποφευχθουν' λάθη, χλωμα τα βλεπω τα πράγματα...

Ισως τα κανω εγω ολα λαθος ομως. Για πες μου μηπως τελικα τα κανω λαθος και μπορεσω και τα διορθωσω.

Link to comment
Share on other sites

 

Δυστυχως οχι,μη σας βαλω στην διαδικασια και γραφει ο καθενας και κουρασω κοσμο.

 

Thanx anyway

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οχι,μη σας βαλω στην διαδικασια και γραφει ο καθενας και κουρασω κοσμο.

 

Thanx anyway

Μήπως λες το Αthensbook;

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Έχω την 4.4.5 (από market) με χάρτη GeoIntelligence 2011.06. Επιτέλους μπόρεσα και έκανα την ενημέρωση, τώρα όλα οκ! :)

 

Εντωμεταξύ fail... είχα αποφασίσει να το αγοράσω από το site της ngi, αλλά το χρειάστηκα αμεσα και τελικά το αγόρασα από market... Τώρα εντάξει, τα premium pois δεν καίγομαι και τόσο να τα αγοράσω για €5, αλλά θα πρέπει να σκάσω €16 για να αγοράσω την αναβάθμιση του χάρτη (τον 2011.09);! dafuq;

 

Έπρεπε να ψαχτώ καλύτερα που να πάρει...

 

Κάποιος πάει να μας τρελλάνει τελικά .

Εβγαλε αναβάθμιση λογισμικού η Mireo το έδωσε στο market και η Geointeligence δεν έχει ιδέα ?

Τι είδους συνεργασία είναι αυτή , ή μήπως το market αυθαιρετεί και μετονόμασε το 4.42 σε 4.4.5 ?

Στο Ρυθμίσεις/Σχετικά/Εκδοση γράφει 4.4.5 ?

Πως γίνεται και πατάω το κουμπί "Ελεγχος ενημερώσεων" που με συνδέει με το Mireo Store και μου βγάζει πως δεν

υπάρχει καμία αναβάθμιση . Τρέλλα σκέτη .

Τελικά πόσο το πήρες από το market γιατί από Geointeligence κοστίζει 39 ευρώ , με δωρεάν αναβαθμίσεις χαρτών και

λογισμικών , και εγκατάσταση σε 5 διαφορετικά android με το ίδιο google λογαριασμό .

Αν έδωσες 24 ευρώ , όπως ακούγεται , με συν τα 16 είσαι κοντά . Αλλά δεν ξέρω αν αγοράζεις σ' αυτή την περίπτωση

τις αναβαθμίσεις μελλοντικών χαρτών .

Edited by geobas
Link to comment
Share on other sites

Στο Ρυθμίσεις/Σχετικά/Εκδοση γράφει 4.4.5 ?

 

Ακριβώς, 4.45!

 

Αν έδωσες 24 ευρώ , όπως ακούγεται , με συν τα 16 είσαι κοντά .

 

Πολύ λιγότερα είχα δώσει αν δεν απατώμαι, τώρα που κοίταω τον λογαριασμό μου στη χρεωστική, αν δεν διαβάζω λάθος την κατάσταση (έχουν και αυτά τα ονόματα γραμμένα όπως να'ναι!) έδωσα 14,99 για αγορά μόνο του χάρτη. Οπότε μάλλον γι'αυτό και δεν έχω δωρεάν αναβαθμίσεις.

 

Εμ αυτά έχουν οι βιασύνες :rtfm:

 

Αν είναι σε κάθε αναβάθμιση να τα σκάω εκ νέου για χάρτη, καλύτερα να το ξαναπάρω από το ηλεκτρονικό κατάστημα της ngi. :X

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω λογο να αμφισβητησω τα οσα λες.

Ωστοσο, δυσκολευομαι να καταλαβω.

 

1. Εφαρμογες συστήματος. ok, να μην τις παρω backup αφου ισως δημιουργησουν προβλημα. Πως δεν θα τις παρω backup, δηλαδη τι πρεπει να αποφυγω στο batch μενου του titanium?

 

2. Εξωτερικες εφαρμογες. Εδω με μπερδεψες τελειως. Γιατι αυτη η 'ιδιατερότητα' για τα δεδομένα των εφαρμογων; Η περισσότερη μανουβρα, ειναι τα settings. Τι νοημα εχει το ξεχωριστο restore? Τι ειναι 'επικινδυνο' να γινει restore και να δημιουργησει προβλημα;

 

Ετσι οπως τα λες...εφαρμογες συστηματος, restore μεν, αλλά...

εξωτερικες εφαρμογες , restore μεν, αλλά....

ε δεν ειναι και δυσκολο να την πατησει κανεις, κι ετσι μαλλον την πατησα εγω.

 

Μου τα διευκρινιζεις λιγο τα παραπάνω?

 

Αν και με το πολύ 'επιλεκτικο' restore που πρεπει να γινεται για να 'αποφευχθουν' λάθη, χλωμα τα βλεπω τα πράγματα...

Ισως τα κανω εγω ολα λαθος ομως. Για πες μου μηπως τελικα τα κανω λαθος και μπορεσω και τα διορθωσω.

 

Επειδη εγραψα ολοκληρη εκθεση στην εστειλα σε pm, οτι προβλημα εχεις ελευθερα :-)

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...