Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε το ξεχείλωσες τερμα.....22αρα γεμισες......:)

15,5 οθόνες laptop 15.6"....ή αλλιώς περίπου 3 μέτρα σεντόνι!!!:lol:

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι ειναι αυτο το osm που εσυ αναφερεις ? Και πως ακριβως το κοιταξες ? Δεν ξερω εαν καταλαβες σε τι ακριβως αναφερθηκα. Ασε που ειπα 2 λεξεις, ενω εσυ απαντας με 1 λεξη. Ναι εχει αλλο νοημα. Μηπως το μπερδευεις με το OsmAnd ??

 

 

- προφανως ξεχνας ή αγνοεις της υπαρξη rugged smartphone, απο 100-1500€. Μια χαρα δουλευουν και με γαντια

cat phones

Samsung Xcover 4

MobileMapper 50

 

 

Εγώ δεν έχω garmin.. Σκεφτόμουν να πάρω μια φορά ένα rugged smartphone αλλά σκέφτηκα ότι δεν αξίζει να τρως καθημερινά περισσότερη ακτινοβολία γιατί μία μέρα το μήνα μπορεί να σου χρειαστεί ως gps σε extreme καταστάσεις. Άσε που δεν πάω σε extreme πεζοπορίες..

 

ένα απλό smartphone μπορεί να κάνει την ίδια ακριβώς δουλειά με το garmin σε απλές καταστάσεις.. σε μια κατάσταση κινδύνου που μπορεί να χρειαστείς το gps π.χ. υπό βροχή, το garmin θα κάνει την διαφορά..

 

για τη μπαταρία το garmin έχει ένα πλεονέκτημα.. αγοράζεις 2 ζευγάρια μπαταρίες από το περίπτερο για αναπληρωματικές πριν ξεκινήσεις, και έχεις μπαταρίες για μια βδομάδα..

 

o osm είναι δωρεάν χάρτης (open street map) αλλά υπάρχει και το γνωστό πρόγραμμα πλοήγησης OsmAd που βασίζεται σε αυτούς τους χάρτες. Οπότε όταν λέμε για το osmad πρόγραμμα είναι σαν να λέμε για τους osm χάρτες. Οι χάρτες αυτοί λοιπόν (osm) σε μερικά βουνά είναι πολύ αναλυτικοί και έχουν πολλά μονοπάτια, και σε άλλα καθόλου.

 

o topo4u map είναι άλλος διαφορετικός δωρεάν χάρτης (όχι οι osm χάρτες).. απλά, είπα ότι μου αρέσει περισσότερο και χρησιμοποιώ αυτόν τον χάρτη στο orux.

Link to comment
Share on other sites

Τα screenshot που δείχνουν τους δορυφόρους με σημαία ποιο πρόγραμμα είναι;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.android.gpstest

 

NKP4kn7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω garmin.. Σκεφτόμουν να πάρω μια φορά ένα rugged smartphone αλλά σκέφτηκα ότι δεν αξίζει να τρως καθημερινά περισσότερη ακτινοβολία γιατί μία μέρα το μήνα μπορεί να σου χρειαστεί ως gps σε extreme καταστάσεις. Άσε που δεν πάω σε extreme πεζοπορίες..

 

ένα απλό smartphone μπορεί να κάνει την ίδια ακριβώς δουλειά με το garmin σε απλές καταστάσεις.. σε μια κατάσταση κινδύνου που μπορεί να χρειαστείς το gps π.χ. υπό βροχή, το garmin θα κάνει την διαφορά..

 

o osm είναι δωρεάν χάρτης (open street map) αλλά υπάρχει και το γνωστό πρόγραμμα πλοήγησης OsmAd που βασίζεται σε αυτούς τους χάρτες. Οπότε όταν λέμε για το osmad πρόγραμμα είναι σαν να λέμε για τους osm χάρτες. Οι χάρτες αυτοί λοιπόν (osm) σε μερικά βουνά είναι πολύ αναλυτικοί και έχουν πολλά μονοπάτια, και σε άλλα καθόλου.

 

o topo4u map είναι άλλος διαφορετικός δωρεάν χάρτης (όχι οι osm χάρτες).. απλά, είπα ότι μου αρέσει περισσότερο και χρησιμοποιώ αυτόν τον χάρτη στο orux.

 

1. ποια αποδειξη υπαρχει πως τα rugged smartphone εχουν περισσότερη ακτινοβολία απο τα "απλα" smartphone ???

 

2. και εγω "απλο" smartphone εχω. για τα δυσκολα οπως βροχη, σκονη, υγρασια, λασπες, αμμος θαλασσης, να σκαλίζεις τη μύτη σου, η λυση λεγεται ζιπ σακουλακια

http://www.lilas.gr/Product-05.011.001%5D-%CE%A3%CE%91%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%9B%CE%91%CE%9A%CE%99%CE%91-%CE%95%CE%93%CE%9A%CE%9F%CE%A0%CE%97%CE%A3-%CE%96%CE%99%CE%A0-%CE%A3-100_1297.aspx

 

3. να υποθεσω οτι στο osmand ειχες αλλαξει την απεικονιση του χαρτη απο city σε topo ?

 

4. εαν ο topo4u map που εχεις υπαρχει σε αυτο το λινκ

https://www.4umaps.com/outdoor-smartphone-gps-navigation.aspx

τοτε οπως μπορεις να δεις κατω απο τον χαρτη γραφει "By OpenStreetMap"

Οσοι λοιπον εχουν τα ιδια χαρτογραφικα δεδομενα εχουν και τους ιδιους χαρτες. Αυτο που αλλαζει ειναι τo map stlyle (skin), που δινει καθε ενας αποκλειστικα για τους δικους του χαρτες μεσα απο την σελιδα που εχει. Ετσι λοιπον καταληγουμε πως η εμφανιση ειναι υποκειμενικη

Link to comment
Share on other sites

μετά από πολλούς μήνες χρησιμοποίησα το CoPilot GPS - Πλοήγηση μιας που είδα πως το κάνανε αναβάθμιση !

το κάνανε πολύ σφαίρα πλέον . πολύ καλό

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μετά από πολλούς μήνες χρησιμοποίησα το CoPilot GPS - Πλοήγηση μιας που είδα πως το κάνανε αναβάθμιση !

το κάνανε πολύ σφαίρα πλέον . πολύ καλό

το μαυρο ή το κοκκινο ????

Link to comment
Share on other sites

1. ποια αποδειξη υπαρχει πως τα rugged smartphone εχουν περισσότερη ακτινοβολία απο τα "απλα" smartphone ???

 

4. εαν ο topo4u map που εχεις υπαρχει σε αυτο το λινκ

https://www.4umaps.com/outdoor-smartphone-gps-navigation.aspx

τοτε οπως μπορεις να δεις κατω απο τον χαρτη γραφει "By OpenStreetMap"

Οσοι λοιπον εχουν τα ιδια χαρτογραφικα δεδομενα εχουν και τους ιδιους χαρτες. Αυτο που αλλαζει ειναι τo map stlyle (skin), που δινει καθε ενας αποκλειστικα για τους δικους του χαρτες μεσα απο την σελιδα που εχει. Ετσι λοιπον καταληγουμε πως η εμφανιση ειναι υποκειμενικη

 

Αν το topo4u ειναι κι αυτο αλλη εμφανιση του osm, τι να πω; εμενα μου φαινεται πολυ διαφορετικος. Η topo εμφανιση του osm ειναι για πεζοποριες, αλλα και η default εμφανιση ειναι καταλληλη για τετοια χρηση. Μηπως πρεπει να βοηθησουμε ολοι να τελειοποιηθει το osm;

Οταν εβλεπα τα rugged κινητά ειχα δει οτι ολα ειχαν περισσότερη ακτινοβολια απο τα απλα κινητα. Λογικο είναι αφου το σημα θελει περσσοτερη ενεργεια για να περασει προς τα εξω.

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οταν εβλεπα τα rugged κινητά ειχα δει οτι ολα ειχαν περισσότερη ακτινοβολια απο τα απλα κινητα. Λογικο είναι αφου το σημα θελει περσσοτερη ενεργεια για να περασει προς τα εξω.

 

Η λογικη και η επιστημονικες αποδειξεις ειναι 2 πραγματα που δεν ειναι απαραιτητα να συνυπαρχουν. Ακομα και ενας βοσκος, που για βιοποριστικους λογους αναγκαστηκε να τελειωσει μονο το δημοτικο, μπορει να εχει πολυ καλυτερη λογικη απο εναν πυρηνικο φυσικο που εχει ενα τοιχο γεματο πτυχια και διακρισεις. Ο οποιος εκτος επαγελματος, στην καθημερινοτητα να ειναι N.E.R.D

 

Οσο αφορα την τα ηλεκρομαγνητικα κυματα μια χαρα περνανε απο ολα τα μη μεταλλικα υλικα. Τωρα εαν μου βρεεις ενα rugged phone με aluminium unidody κατασκευη θα ειναι πρωτη φορα για εμενα. Ολα ανεξαρτητα τιμης, 100-1500 ευρω ειναι πλαστικα. Εχουν μερικες μεταλλικες λωριδες σε καποια σημεια, ειναι περισσοτερο για θεμα design.

 

Σε γενικες γραμμες σαν καταναλωτης που θελεις σωστες απαντησεις, να ψαχνεις τις μετρησεις SAR του κατασκευαστη. Αν και νομιζω πως για να μπορει να πουληθει στην Ε.Ε δεν επιτρεπεται να ξεπερνουν καποια συγκεκριμένα ορια. Εαν εχω δικιο σε αυτο, τοτε ολα ειναι ασφαλη.

 

Υ.Γ.

εχεις δει τις μετρησεις (Head) που δινει η Apple για τα Iphone. Για κανε μια βολτα απο ενα plaisio και δες ... μαζι με τις αλλες μαρκες που εχει τριγυρω. Υπαρχουν υποχρεωτικα στα ταμπελακια με τις τιμες/προδιαγραφες της συσκευης.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα τοπογραφικα ρολογια της Garmin. Τα 800 ή τα 1150 $ χωρις την αγορα του χαρτη δεν τα λες και λιγα. Μονο στην ακριβη εκδοση θα εχεις τον μετρητη Acclimation sensor (blood oxygen saturation level). Η Ελληνικη αντιπροσωπεια το πουλαει στο 850 ευρω με τους χαρτες TopoActive Europe. Οχι δεν ειναι οι γνωστοι που υπαρχουν στα Ελληνικα handheld oregon + montana, ο topodrive της geodata. Ειναι οι OSM , καλο ε ? Οσο για την Garmin (usa) πουλαει τον osm που ειναι δωρεαν, στα 60$, αφου τον βαφτισε σε TopoActive Europe. Γι' αυτο τωρα τι να πεις ?

Εαν παμε τωρα στο βουνο, λιγες φορες θα βρεθουμε με κοντομανικο. Και αυτο θα γινει το καλοκαιρι, απο τις 10πμ - 4μμ συνηθως. Με κρυο, βροχες, και γαντια, πως θα βλεπουμε το ρολοι ? πως θα το χειριστουμε ? σε μια οθονη λιγο μεγαλυτερη απο το δακτυλο μας ?

Ο καθενας ας αποφασισει και ας αγορασει οτι θελει.

 

Ελληνικη συσκευη

http://garmin.gr/eshop/3--/70-adventure-watches/734-fnixr-5x-plus.html

 

TopoActive Europe

https://buy.garmin.com/en-US/US/p/586905/pn/010-D1566-00

---compiled using the community-generated OpenStreetMap (OSM) database---

 

land-rover-explore-outdor-phone.png

Η δικα μου αποψη για το βουνο, ειναι μια πραγματικη rugged smartphone συσκευη ειδικα για outdoor χρηση, hardware + software ετοιμη απο τον κατασκευαστη, ή οπως αλλιως λεμε "ready out-of-the-box"

Η εταιρεια εκτος της ενσωματωμενης 4000mAh μπαταριας εχει και το

Adventure Pack Specification

• 3600mAh additional battery

• 25 x 25mm Ceramic Patch GPS Antenna (με επιπλεον κεραια GPS)

 

Η συσκευη εχει ενσωματωμενη την εφαρμογη viewrager

http://www.viewranger.com/en-US

και οπως θα διαβασουμε στο playstore

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.augmentra.viewranger.android&hl=el

εχει ---- Ελληνικοί τοπογραφικοί χάρτες από την Terrain Editions

και οχι μονο ----- https://shop.viewranger.com/products.php?category_id=42

 

δελτιο τυπου

https://landroverexplore.com/introducing-land-rover-explore-the-outdoor-phone

 

Επισημα βιντεο του κατασκευαστη.

Υπαρχει καποιος που βλεπωντας το πρωτο βιντεο, θα μεινει παραπονεμενος απο τις rugged προδιαγραφες της συσκευης. Μηπως η ψαλιδα αναμεσα στα smartphone και τα ορειβατικα της Garmin εχει πλεον μονο μικρες διαφορες ?

promo video

Adventure Pack

mountain bike

Adventure

 

Ελληνικη παρουσιαση

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μείνετε στο θέμα.

Εδώ δε μιλάμε για ορειβατικά ρολόγια, αλλά για android επιλογές.

Ούτε επίσης το θέμα μας είναι το SAR των συσκευών.

Link to comment
Share on other sites

Το magic Earth το έχει δοκιμάσει κάποιος; Εντυπώσεις;

όταν δεν έχει νούμερα οδών στους μισούς δρόμους της Αθήνας όσο καλές και να είναι οι δρομολογησεις τι να το κάνεις; το έχω αλλά πλέον δεν το χρησιμοποιώ.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το magic Earth το έχει δοκιμάσει κάποιος; Εντυπώσεις;

 

Απολυτα ικανοποιημενος, με εξαιρεση τα νουμερα δρομων. Προσωπικα δε με ενοχλει τοσο (εξαλλου εχει αρκετα POI αν θελω να κινηθω απο αυτα), και σε 6-7 διευθυνσεις που παω πιο συχνα προσθεσα εγω νουμερο στους OpenStreetMaps (ευκολακι σχετικα και μακαρι να εκανε τον κοπο ο καθενας να εβαζε το σπιτι του και τα διπλανα πχ :p)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Απολυτα ικανοποιημενος, με εξαιρεση τα νουμερα δρομων. Προσωπικα δε με ενοχλει τοσο (εξαλλου εχει αρκετα POI αν θελω να κινηθω απο αυτα), και σε 6-7 διευθυνσεις που παω πιο συχνα προσθεσα εγω νουμερο στους OpenStreetMaps (ευκολακι σχετικα και μακαρι να εκανε τον κοπο ο καθενας να εβαζε το σπιτι του και τα διπλανα πχ :p)
Για πες ποια ειναι η διαδικασια ενημερωσης ενος νουμερου που δεν υπαρχει πχ!
Link to comment
Share on other sites

Οι here με έχουν απογοητεύσει στην offline πλοήγηση και αναζητώ κάτι άλλο.

Συγκεκριμένα, σπάνια κλειδώνει το GPS και όποτε γίνεται αυτό, σε κάθε αναζήτηση μου βγάζει μήνυμα πως κάτι πήγε στραβά και να προσπαθήσω αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία οι here κι εμένα με έκαναν να χάσω την εμπιστοσύνη μου και είχα την εφαρμογή σαν καλύτερη και αξιόπιστη για πλοήγηση.

Έστριβα (και σε online πλοήγηση) για το σπίτι μου, στην ίδια οδό μερικά στενά πιο κάτω, και αυτό μου έλεγε να στρίψω πότε αριστερά και πότε δεξιά, τα 400 μέτρα τα έκανε 1 χιλιόμετρο, το δοκίμασα ξανά δεύτερη φορά για σιγουριά και δυστυχώς με έβγαζε και τις δυο φορές από πιο μακριά..

Link to comment
Share on other sites

Osmand (open streets maps) είναι αξιόπιστη εφαρμογή; Αν ναι αξίζει να πληρώσεις 5€ για τις επιπλέον λειτουργίες;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ξέρει κανείς αν το Sygic Car Navigation παίζει σε 2 κινητά (με το ίδιο email).

Λέω να το αγοράσω μιας και είναι το μόνο που παίζει στην οθόνη του toyota chr

Ευχαριστώ

Μιχάλης

Δεν υπάρχει μονοπάτι για την ευτυχία, ευτυχία είναι το μονοπάτι
Link to comment
Share on other sites

Osmand (open streets maps) είναι αξιόπιστη εφαρμογή; Αν ναι αξίζει να πληρώσεις 5€ για τις επιπλέον λειτουργίες;

Το είχα πληρώσει, καλό είναι, αλλά νομίζω βαρύ και όχι τόσο εύχρηστο κατά την γνώμη μου, έχει πάρα πολλά pois αλλά δεν έχει παντού αρίθμηση στις οδούς, σίγουρα από εμφάνιση και γραφικά πάρα πολύ καλό, με πλοήγηση και στα ελληνικά, αλλά διάβασε και κάποια άλλη γνώμη.

 

Καλημέρα

Ξέρει κανείς αν το Sygic Car Navigation παίζει σε 2 κινητά (με το ίδιο email).

Λέω να το αγοράσω μιας και είναι το μόνο που παίζει στην οθόνη του toyota chr

Ευχαριστώ

Μιχάλης

Το έχω σε δύο συσκευές και παλιότερα το είχα σε τρεις ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σε δύο συσκευές και παλιότερα το είχα σε τρεις ταυτόχρονα.

 

Σ ευχαριστώ. Θυμάσαι αν πιό παλιά το έχει βάλει σε προσφορά κάτω από τα 49,99 που το έχει τώρα ώστε να αξίζει να περιμένω μιας και δεν βιάζομαι

Δεν υπάρχει μονοπάτι για την ευτυχία, ευτυχία είναι το μονοπάτι
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ. Θυμάσαι αν πιό παλιά το έχει βάλει σε προσφορά κάτω από τα 49,99 που το έχει τώρα ώστε να αξίζει να περιμένω μιας και δεν βιάζομαι

Πολλες φορες μπαινει στα 20 ευρω και κατω η παγκοσμια αδεια οποτε αν δεν το βιαζεσαι καλυτερα να το περιμενεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες μπαινει στα 20 ευρω και κατω η παγκοσμια αδεια οποτε αν δεν το βιαζεσαι καλυτερα να το περιμενεις.

 

Σ ευχαριστώ Μάλλον θα περιμένω λίγο. Πάνω από 10 χρόνια δουλεύω το igo που είναι και το κορυφαίο, (κατά την άποψή μου), οπότε δεν βιάζομαι.

Δεν υπάρχει μονοπάτι για την ευτυχία, ευτυχία είναι το μονοπάτι
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ. Θυμάσαι αν πιό παλιά το έχει βάλει σε προσφορά κάτω από τα 49,99 που το έχει τώρα ώστε να αξίζει να περιμένω μιας και δεν βιάζομαι
Πριν 10 μέρες το είχαν στα 15-20€.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...