Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άσε που κοιτάς μακριά από εκεί που πρέπει και είναι επικίνδυνο.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πληροφορακά για όσους είναι λάτρεις του Route66 και νυν του Magic Earth σχετικά με το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί μετα την τελευταία αναβάθμιση , μόλις έλαβα ένα απαντατητικό email απο το support τους και με ενημερώνουν οτι το πρόβλημα το γνωρίζουν και εργάζονται για αυτό για να το λύσουν και ότι σύντομα θα υπάρξει update .

 

Καλό απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες όταν σου προτείνει διαδρομή να κάνεις swipe αριστερά;

Ήταν τόσο απλό. Έτσι είναι και γίνεται εύκολη η επιλογή.

Η παράθεση πήγαινε για το here we go.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δείχνει κιόλας το καημένο :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Το δείχνει κιόλας το καημένο :p

Άδικα το κατηγόρησα. Μπορεί και να έμεινα 10 λεπτά στην άκρη προσπαθώντας να αλλάξω την διαδρομή. Τελικά άνοιξα το Google maps :lol:

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορακά για όσους είναι λάτρεις του Route66 και νυν του Magic Earth σχετικά με το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί μετα την τελευταία αναβάθμιση , μόλις έλαβα ένα απαντατητικό email απο το support τους και με ενημερώνουν οτι το πρόβλημα το γνωρίζουν και εργάζονται για αυτό για να το λύσουν και ότι σύντομα θα υπάρξει update .

 

Καλό απόγευμα

Ευχαριστουμε. Πολυ χρησιμο ποστ.

 

Λοιπον, ο μοναδικος ηλιθιος της υποθεση ειμαι εγω, αφενος γιατι καθομαι και ασχολουμαι με δυο διαδρομες Σκιαθο και Ροδο (που προφανως εγιναν σε αναζητηση διαδρομης διακοπων και οχι για κανα σοβαρο λογο) και δευτερον γιατι χρησιμοποιησα το waze ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ φορα, για να παω απο Ασυρματο-Ασπροπυργο. Ναι αυτη την τοσο ξεχωριστη διαδρομη των 22 χιλιομετρων.

 

Και ηταν τοσο φοβερη επιτυχια που με εβγαλε σε αδιεξοδο με σκαλακια.

 

Αυτα τα ολιγα. Καλα χιλιομετρα και καλες διαδρομες.

 

Επειδη ειναι μακραν το ποστ με την περισσοτερη προσπαθεια να γραφτεί,

 

1. Συγχαρητηρια για τον κοπο και την ωρα που μας αφιερωσες.

2. Η δρομολογηση ηξερες απο πριν οτι θα ειναι αδιεξοδη και παρολα αυτα την ακολουθησες για να μας δωσεις και πραγματικες αποδειξεις περα απο ευκολα screenshots? Ή την ακολουθησες, επεσες στο αδιεξοδο και γυρισες πισω να την ξανακανεις ωστε να μας δωσεις τις πραγματικες φωτο που αποδεικνυουν του λογου σου το αληθες?

 

Πρωτοτυπη η μοντα σου για την τοποθετηση του κινητου ειδικα τωρα το καλοκαιρι, αλλα

....παρε μια βεντουζα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε. Πολυ χρησιμο ποστ.

 

 

 

Επειδη ειναι μακραν το ποστ με την περισσοτερη προσπαθεια να γραφτεί,

 

1. Συγχαρητηρια για τον κοπο και την ωρα που μας αφιερωσες.

2. Η δρομολογηση ηξερες απο πριν οτι θα ειναι αδιεξοδη και παρολα αυτα την ακολουθησες για να μας δωσεις και πραγματικες αποδειξεις περα απο ευκολα screenshots? Ή την ακολουθησες, επεσες στο αδιεξοδο και γυρισες πισω να την ξανακανεις ωστε να μας δωσεις τις πραγματικες φωτο που αποδεικνυουν του λογου σου το αληθες?

 

Πρωτοτυπη η μοντα σου για την τοποθετηση του κινητου ειδικα τωρα το καλοκαιρι, αλλα

....παρε μια βεντουζα.

 

 

Οχι φιλε μου. Ειμαι ηλιθιος, οχι τοσο, ωστε να σκεφτω ολοκληρη την ιστορια που ανεφερε.

Ημουν ασυρματο και εβαλα να με παει ασπροπυργο.

Πατησα την διαδρομη και με εβγαλε εκει που ειδες.

 

Που ηταν η εφαρμογαρα οταν την χρειαστηκα;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ο μοναδικος ηλιθιος της υποθεση ειμαι εγω, αφενος γιατι καθομαι και ασχολουμαι με δυο διαδρομες Σκιαθο και Ροδο (που προφανως εγιναν σε αναζητηση διαδρομης διακοπων και οχι για κανα σοβαρο λογο) και δευτερον γιατι χρησιμοποιησα το waze ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ φορα, για να παω απο Ασυρματο-Ασπροπυργο. Ναι αυτη την τοσο ξεχωριστη διαδρομη των 22 χιλιομετρων.

 

Και ηταν τοσο φοβερη επιτυχια που με εβγαλε σε αδιεξοδο με σκαλακια.

....

Δηλαδή χρησιμοποίησες για πρώτη φορά αυτό το πρόγραμμα (waze) και του έβαλες μια διαδρομή και το ακολούθησες τυφλοσούρτη;

Και αυτά που έγραφες εδώ;;;:rolleyes:

Για να τελειωσουμε μια και καλη, αν θελω να παω απο Ναυπλιο-Ροδο, και ειμαι αρκετα ηλιθιος να βαλω την διαδρομη στο sygic, ναι θα φτασω Αλεξανδρουπολη. Αν ειμαι Αθηνα και θελω να παω Λευκαδα, και ειμαι αρκετα ηλιθιος να βρω την διαδρομη στην εφαρμογη το πρωι που θα ξεκινησω, ναι θα φτασω αλλου.

....

Αυτό προσπαθώ να σου πω δυο μέρες τώρα:p

 

Αν κατάλαβα καλά το αδιέξοδο στην φωτο που δείχνεις είναι Μήτρου Σαρκουδινού και Πανταζή; Στα screenshot που έχεις βάλει δεν φαίνεται το κομάτι αυτό της διαδρομής με το αδιέξοδο.

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη υποστηριζεται οτι λεει ψεματα;

Θεωρειται οτι εχει καποιο λογο να το κανει;

Πριν μια εβδομαδα πηγαινα και εγω βι πα μεσογαια και εβαλα το copilot.δυστηχως λογω δουλειας δεν μπορω να κανω σκαριφημα το δρομολόγιο,ουτε μπορω να καθομαι να ασχολουμε μια και με βλεπω να καταληγω με τον πλεον αλανθαστο τυπωμενο χαρτη,σταματας τον ανοιγεις διαβάζεις συνεχιζεις.

Με εβγαλε σε χωματοδρομο και αδιεξοδα,αφου βεβαια δεν καταφερα να βρω τον προορισμο μου και εβαλα καποιον παραπλησια,δοκιμασα με το gmaps και ως δια μαγειας βρηκε τον προορισμο και την διαδρομη βέβαια.

Ειπα να το δοκιμασω και στον γυρισμο μιας και με ενθουσιασε με μια πρωτη ματια.

Εβαλα προορισμο βαρη γιατι ηθελα να γυρισω απο κορωπιου.

Τι βοσκοτοπια ειδα,τι μποστάνια,τι αλογα,δεν λεω ωραια διαδρομη,αλλα εφαγα και κανενα 20λεπτο επιπλεον.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη υποστηριζεται οτι λεει ψεματα;

...

Δεν είπα τέτοιο πράγμα φίλε μου!!!

...Τι βοσκοτοπια ειδα,τι μποστάνια,τι αλογα,δεν λεω ωραια διαδρομη,αλλα εφαγα και κανενα 20λεπτο επιπλεον.

:lol::lol::lol:

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Θα αποφασίσεις εσύ αν θα τελειώνουμε μια και καλή;;;:rolleyes:

Δεν καταλαβαίνεις τι λέμε η δεν θέλεις να καταλάβεις;;;

Δεν είπε κανείς ότι ξεκίνησε και πήγε στην Ρόδο μέσω Αλεξανδρούπολης. Συγκρίνουμε δρομολογήσεις Προγραμμάτων πλοήγησης για να ξέρουμε ποιο θα χρησιμοποιήσουμε όταν πραγματικά θα το χρειασθούμε, όταν πρόκειται να πάμε κάπου που δεν ξέρουμε. Ξαναλέω το παράδειγμα κάποιου τουρίστα που σου έδωσα link πιο πάνω!

 

Για να σου λυθει η απορια, οταν πραγματικα χρειαστεις μια εφαρμογη πλοηγησης, μην χρησιμοποιησεις το waze, γιατι θα σε βγαλει σε αδιεξοδο.

Με βαση την λογικη σου παντα. Φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το navigon εγκατεστημένο από το Amazon, με την προσφορά του γερμανικού καταστήματος, που ήταν δωρεάν.

Αυτή η έκδοση, είναι "κανονική"σαν αυτή που υπάρχει στο play;

Μπορώ να αγοράσω επιπλέον χαρακτηριστικά; Υπάρχει τρόπος, ακόμη και με αγορά, να έχω ελληνικό tts και απεικόνιση του ανάγλυφου του εδάφους;

Ακόμη δεν έχω ολοκληρώσει την εγκατάσταση λόγω σύνδεσης δεδομένων. Υπάρχουν αυτά στο πρόγραμμα; Βλέπω ότι η ολοκλήρωση της εγκατάστασης θέλει περίπου 1.6g και γιαυτό ρωτάω, αν είναι να μην ασχοληθώ περισσότερο.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες η "NAVIGON_europe.8.7.1.Amazon.apk" έκδοση είναι η τελευταία σε .apk που παίζει ή έχει βγει κάτι νεότερο?

:)

Έχω κατεβάσει το παραπάνω .apk και το χρησιμοποιώ κανονικά στο κινητό μου!

Ναι αυτή η έκδοση είναι η τελευταία.

 

Έχω το navigon εγκατεστημένο από το Amazon, με την προσφορά του γερμανικού καταστήματος, που ήταν δωρεάν.

Αυτή η έκδοση, είναι "κανονική"σαν αυτή που υπάρχει στο play;

Μπορώ να αγοράσω επιπλέον χαρακτηριστικά; Υπάρχει τρόπος, ακόμη και με αγορά, να έχω ελληνικό tts και απεικόνιση του ανάγλυφου του εδάφους;

Ακόμη δεν έχω ολοκληρώσει την εγκατάσταση λόγω σύνδεσης δεδομένων. Υπάρχουν αυτά στο πρόγραμμα; Βλέπω ότι η ολοκλήρωση της εγκατάστασης θέλει περίπου 1.6g και γιαυτό ρωτάω, αν είναι να μην ασχοληθώ περισσότερο.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Χρησιμοποιώ την έκδοση του Αμαζον, και σε σύγκριση με την κανονική έκδοση που χρησιμοποίησα παλιότερα δεν θυμάμαι να είδα κάποια εμφανή διαφορά. Δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος γιατί δεν ήταν σε κοντινό διάστημα η σύγκριση και των δύο, αλλά μου φάνηκαν ακριβώς τα ίδια.

Ελληνικό tts έχει κανονικά,και οι επιπλέον λειτουργίες πρέπει να είναι ξεκλειδωμενες, το navigon cockpit λειτουργεί που βλέπω, το live traffic νομίζω δεν λειτουργεί για Ελλάδα. Δεν βγάζει επιλογή να αγοράσεις κάτι επιπλέον. Και η χωρητικότητα που μου πιάνει στην μνήμη είναι 692mb, έχοντας σβήσει από τον φάκελο sound τα αρχεία tts των άλλων χωρών εκτός από ελληνικά, με μόνο χάρτη την Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή η έκδοση είναι η τελευταία.

 

 

 

 

Χρησιμοποιώ την έκδοση του Αμαζον, και σε σύγκριση με την κανονική έκδοση που χρησιμοποίησα παλιότερα δεν θυμάμαι να είδα κάποια εμφανή διαφορά. Δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος γιατί δεν ήταν σε κοντινό διάστημα η σύγκριση και των δύο, αλλά μου φάνηκαν ακριβώς τα ίδια.

Ελληνικό tts έχει κανονικά,και οι επιπλέον λειτουργίες πρέπει να είναι ξεκλειδωμενες, το navigon cockpit λειτουργεί που βλέπω, το live traffic νομίζω δεν λειτουργεί για Ελλάδα. Δεν βγάζει επιλογή να αγοράσεις κάτι επιπλέον. Και η χωρητικότητα που μου πιάνει στην μνήμη είναι 692mb, έχοντας σβήσει από τον φάκελο sound τα αρχεία tts των άλλων χωρών εκτός από ελληνικά, με μόνο χάρτη την Ελλάδα.

Αν σβήσεις αρχεία που χρειάζεται, θα στα ξανακατεβασει έτσι και αλλιώς.

 

Και δεν μπορείς να αγοράσεις κάτι έξτρα.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δουλεύει πάντως έτσι και δεν ξανακατεβασε τίποτα. Οπότε δεν ήταν αρχεία που χρειάζεται, μόνο τα αρχεία tts των άλλων χωρών που πιάνουν και τον μεγαλύτερο χώρο στον φάκελο sound..
Link to comment
Share on other sites

Είναι σε προσφορά το OsmAnd+.

Ποιες είναι οι εντυπώσεις σας από το πρόγραμμα;

Εγώ το έχω αγορασμένο, απλά θέλω να ακούσω και την άποψη άλλων χρηστών.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε προσφορά το OsmAnd+.

Ποιες είναι οι εντυπώσεις σας από το πρόγραμμα;

Εγώ το έχω αγορασμένο, απλά θέλω να ακούσω και την άποψη άλλων χρηστών.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν επιλέξεις μια οδό σου έχει επιλογή για αριθμό; νομίζω πως όχι, το είχα αγοράσει και δε το χρησιμοποίησα καθόλου

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε προσφορά το OsmAnd+.

Ποιες είναι οι εντυπώσεις σας από το πρόγραμμα;

Εγώ το έχω αγορασμένο, απλά θέλω να ακούσω και την άποψη άλλων χρηστών.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλό και με πολλές λεπτομέρειες στις πόλεις, και ελλιπές ακόμα στην επαρχία, αλλά επειδή είναι ανοιχτού κώδικα (κι εγώ έχω στείλει μερικές διορθώσεις) πιστεύω ότι σε μερικά χρόνια ίσως είναι από τους καλύτερους χάρτες.

Η πλοήγηση απ' ό,τι ξέρω δεν είναι ακόμα στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα όμως ελληνικό tts και θα του δώσω μία ευκαιρία αύριο σε μικρή διαδρομή προς την δουλειά.

Οι χάρτες του, ξέρουμε από που είναι; Δηλαδή από που παίρνουν τα δεδομένα;

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή η έκδοση είναι η τελευταία.

 

Ωραίος φιλαράκι και εγώ δεν έχω βρει κάτι νεότερο.

Αν βγει ρίχτε ένα ποστ εδώ,αν είναι εύκολο. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κρίμα για το OsmAnd+. Το δοκίμασα και εκτός από το ότι δεν είχα ήχο, καθόλου, είναι δύσκολο να επιλέξεις εναλλακτικές διαδρομές. Μόνο με επιλογή και αποκλεισμό δρόμων, μπόρεσα να επιλέξω άλλη διαδρομή.

 

Edit: στο navigon, γίνεται να έχω ανάγλυφο εδάφους και γυναικεία φωνή tts;

 

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Πολύ κρίμα για το OsmAnd+. Το δοκίμασα και εκτός από το ότι δεν είχα ήχο, καθόλου, είναι δύσκολο να επιλέξεις εναλλακτικές διαδρομές. Μόνο με επιλογή και αποκλεισμό δρόμων, μπόρεσα να επιλέξω άλλη διαδρομή.

 

Edit: στο navigon, γίνεται να έχω ανάγλυφο εδάφους και γυναικεία φωνή tts;

 

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν είναι να κάθεσαι και να του δείχνεις με αποκλεισμούς δρόμων εναλλακτικές διαδρομές τί να το κάνεις; Δεν λέει!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να κάθεσαι και να του δείχνεις με αποκλεισμούς δρόμων εναλλακτικές διαδρομές τί να το κάνεις; Δεν λέει!

Δυστυχώς δεν βρήκα άλλον τρόπο και δεν νομίζω να υπάρχει.

Ευτυχώς το είχα αγοράσει σε τιμή χώμα πριν καιρό, οπότε δεν έγινε και τίποτα.

Παραμένω με Google maps, here we go και Navigon.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κρίμα για το OsmAnd+. Το δοκίμασα και εκτός από το ότι δεν είχα ήχο, καθόλου, είναι δύσκολο να επιλέξεις εναλλακτικές διαδρομές. Μόνο με επιλογή και αποκλεισμό δρόμων, μπόρεσα να επιλέξω άλλη διαδρομή.

 

Edit: στο navigon, γίνεται να έχω ανάγλυφο εδάφους και γυναικεία φωνή tts;

 

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το Navigon δεν δέχεται κανένα πείραγμα.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κρίμα για το OsmAnd+. Το δοκίμασα και εκτός από το ότι δεν είχα ήχο, καθόλου, είναι δύσκολο να επιλέξεις εναλλακτικές διαδρομές. Μόνο με επιλογή και αποκλεισμό δρόμων, μπόρεσα να επιλέξω άλλη διαδρομή.

 

Edit: στο navigon, γίνεται να έχω ανάγλυφο εδάφους και γυναικεία φωνή tts;

 

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Νομίζω οτι στο navigon που δίνει το amazon το ανάγλυφο είναι ενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...