Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για το tom tom (για android) ποιά η γνώμη σας;

το update χαρτών και προγράμματος είναι για πάντα;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο τομτομ, πληρωνεις πληρωνεις πλεον συνδρομη (νομιζω καπου 20-30€ την τριετια). Αρα εχει γινει υπερβολικα ακριβο σε συγκριση με τα υπολοιπα. Αρκετα καλο ως προγραμμα παντως, με εγγενη tts φωνη και καλο χαρτη/δρομολογησεις. Σε συγκριση με το προγενεστερο προγραμμα που εχω εγω (και στο οποιο συνεχιζονται ακομα οι ενημερωσεις του χαρτη) παρατηρησα αρκετα μεγαλυτερη καταναλωση μπαταριας (σχεδον 70-80% αυξημενη).
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σκέφτομαι να αγοράσω τον χαρτη Ελλάδας για το Genius Maps.οταν τον αγορασω θα ειναι για κάποιο χρονικο διαστημα τυπου συνδρομης ενεργοποιημενος? η θα ειναι για παντα ενεργος? επισης αν τον αγορασε κάποιος από εσας ποιες ειναι οι εντυπώσεις ?

 

στάλθηκε σε από το note2

Link to comment
Share on other sites

Εχω το προηγουμενο, το dont panic, το οποιο σε παει απο το Α στο Β χωρις φρουφρου και tts. Εχει μετριες δρομολογησεις, λιγα λαθη στο χαρτη, αρκετα poi, και το αγοραζεις μια για παντα. Στο dont panic παντως, μετα απο 3 χρονια σταματησαν να βγαζουν αναβαθμιση λογω του οτι εβγαλαν νεο προϊον.
Link to comment
Share on other sites

Εχω το προηγουμενο, το dont panic, το οποιο σε παει απο το Α στο Β χωρις φρουφρου και tts. Εχει μετριες δρομολογησεις, λιγα λαθη στο χαρτη, αρκετα poi, και το αγοραζεις μια για παντα. Στο dont panic παντως, μετα απο 3 χρονια σταματησαν να βγαζουν αναβαθμιση λογω του οτι εβγαλαν νεο προϊον.

 

Ολα τα προγράμματα οταν τελειώσει η διάρκεια... τους μένεις με την τελευταία version εφαρμογή/χάρτη που υπάρχουν εκείνη την περίοδο (εφόσον είναι αγορασμένα)! Το συγκεκριμένο που λες έχει όμως και ενα όριο 10 συσκευών προς εγκατάσταση! Εγώ το ξεπέρασα το όριο πριν τα 3 χρόνια της διάρκειας του, και δεν μπαίνει σε άλλη συσκευή!

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα προγράμματα οταν τελειώσει η διάρκεια... τους μένεις με την τελευταία version εφαρμογή/χάρτη που υπάρχουν εκείνη την περίοδο (εφόσον είναι αγορασμένα)! Το συγκεκριμένο που λες έχει όμως και ενα όριο 10 συσκευών προς εγκατάσταση! Εγώ το ξεπέρασα το όριο πριν τα 3 χρόνια της διάρκειας του, και δεν μπαίνει σε άλλη συσκευή!

Μα δεν λεω οτι εκαναν καλα που παρατησαν τις αναβαθμισεις στο dont panic. Απλως ετσι εγινε. Και βεβαια οι οροι ελεγαν για"απεριοριστη αναβαθμιση χαρτων". Ουτε επισημα η geointelligence επιβεβαιωνει το γεγονος. Οσοι το εχουμε αγορασει, εχουμε μεινει με την 4.7.8 εδω και ενα χρονο περιπου. Για τον περιορισμο των 10 συσκευων δεν ξερω τι ισχυει, ουτε στο dont panic, ουτε και στα υπολοιπα προγραμματα που εχω αγορασμενα (εκτος του igo).

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα μπορεί να μην το αναβαθμίζουν πια αλλά χάρτες η gi συνεχίζει να βγάζει κανονικά νέο χάρτη και τους δίνει ακόμη δωρεάν για όσους είχαν αγοράσει το πρόγραμμα απο εκείνους και όχι μέσω play store .Πράγματι η έκδοση για android είναι για 10 συσκευές και αυτό μετράει με βάση το imei του κινητού.
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν λεω οτι εκαναν καλα που παρατησαν τις αναβαθμισεις στο dont panic. Απλως ετσι εγινε. Και βεβαια οι οροι ελεγαν για"απεριοριστη αναβαθμιση χαρτων". Ουτε επισημα η geointelligence επιβεβαιωνει το γεγονος. Οσοι το εχουμε αγορασει, εχουμε μεινει με την 4.7.8 εδω και ενα χρονο περιπου. Για τον περιορισμο των 10 συσκευων δεν ξερω τι ισχυει, ουτε στο dont panic, ουτε και στα υπολοιπα προγραμματα που εχω αγορασμενα (εκτος του igo).

Η αναβάθμιση εφαρμογής/χάρτη ηταν για 3 χρόνια ανέκαθεν (αγορά απο geointelligence)! Εφόρου ζωής δεν ηταν ποτέ εκτός αν (που δεν ξέρω) με αγορά απο play store ίσχυε κάτι άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Για 3 χρόνια ήταν για το πρώτο τους πρόγραμμα το giniusdriver στα pna που ήταν και κλειδωμένο στην sd.Στο android και την έκδοση του dont panic απο το 2010 που κυκλοφόρησε μέχρι και σήμερα,οσοι ειχαν αγοράσει την πλήρη έκδοση απο forthnet καταστήματα ή την geointelligence δεν έχουν ξαναπληρώσει για αναβάθμιση.Η τελευταία έκδοση χάρτη κυκλοφόρησε τον οκτώβριο του 2015 οπότε έχουμε ήδη 5 χρόνια υποστήριξης και δεν έχουν γράψει κάτι ότι δε θα βγάλουν νέα έκδοση χάρτη.Ο μόνος μέχρι στιγμής περιορισμός είναι η χρήση της 1 άδειας σε μέχρι 10 κινητά.
Link to comment
Share on other sites

Είχα αγοράσει το don't panic για το Android από το site της NGI. Μίλαγαν σαφώς για έυ όρου ζωής αναβαθμίσεις ενημερώσεις.

Δυστυχώς βγήκε το genius maps στο playstore και δεν είχαμε δυνατότητα ουτε καν με έκπτωση να το πάρουμε.

Τους χάρτες τους αναβαθμίζουν κουτσα στραβα ακόμα το πρόγραμμα όμως είναι πολύ πίσω σε σχέση με το genius maps.

Για εμένα δεν αξίζει αγορά κανενός προγράμματος πλέον. Με το here δωρεάν και εναλλακτικά και το Google maps καλύπτομαι απόλυτα. Υπάρχει και το don't panic αλλά σπάνια θα αναγκαστω να το χρησιμοποιησω. Για εμένα δοκιμάστε το here και αν θέλετε κάτι καλύτερο κατέβαστε μια έκδοση tomtom go ή sygic ή navigon ή δεν ξέρω εγώ ποιο άλλο για δοκιμή και αφου το αξιολογήσετε εκτενώς τοτε μόνο σκεφτείτε αγορά κάποιου προγράμματος

Link to comment
Share on other sites

Ομοίως με αγορασμένο don't panic και tomtom, χρησιμοποιώ google maps και here για offline.

Σε χώρες με πιο ολοκληρωμένη κάλυψη (πλήρη 3D κτήρια, ποδηλατόδρομοι) το google maps πραγματικά τα σπάει. Ανυπομονώ να γίνει αντίστοιχη υλοποίηση κι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ομοίως με αγορασμένο don't panic και tomtom, χρησιμοποιώ google maps και here για offline.

Σε χώρες με πιο ολοκληρωμένη κάλυψη (πλήρη 3D κτήρια, ποδηλατόδρομοι) το google maps πραγματικά τα σπάει. Ανυπομονώ να γίνει αντίστοιχη υλοποίηση κι εδώ.

3D κτίρια υπάρχουν στην Ελλάδα εδώ και χρόνια μέσω SYGIC.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είχα αγοράσει το don't panic για το Android από το site της NGI. Μίλαγαν σαφώς για έυ όρου ζωής αναβαθμίσεις ενημερώσεις.

Δυστυχώς βγήκε το genius maps στο playstore και δεν είχαμε δυνατότητα ουτε καν με έκπτωση να το πάρουμε.

Τους χάρτες τους αναβαθμίζουν κουτσα στραβα ακόμα το πρόγραμμα όμως είναι πολύ πίσω σε σχέση με το genius maps.

Για εμένα δεν αξίζει αγορά κανενός προγράμματος πλέον. Με το here δωρεάν και εναλλακτικά και το Google maps καλύπτομαι απόλυτα. Υπάρχει και το don't panic αλλά σπάνια θα αναγκαστω να το χρησιμοποιησω. Για εμένα δοκιμάστε το here και αν θέλετε κάτι καλύτερο κατέβαστε μια έκδοση tomtom go ή sygic ή navigon ή δεν ξέρω εγώ ποιο άλλο για δοκιμή και αφου το αξιολογήσετε εκτενώς τοτε μόνο σκεφτείτε αγορά κάποιου προγράμματος

 

Φιλαράκι το αγορασα απο ngi 20 ιουλιου του 2013 και ηταν για 3 χρόνια! Μετά τέλος μου ειπαν απο ngi! Δηλαδή ξανα αγορά η μένεις ως έχεις χωρίς αναβαθμίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω φίλε για αυτό που λες.

Το 2013 ξέραν κάτι και για άυτο Μίλαγαν για 3 έτη.

Εμείς που το αγοράσαμε πολύ νωρίτερα αλλά μας έλεγαν.

Link to comment
Share on other sites

Aρα τώρα που έχουν περάσει τα 3 χρόνια και τα 5 για εμάς που το ειχαμε πάρει απο την αρχή,θα μας ζητήσουν να πληρώσουμε την νέα αναβάθμιση που θα βγει εντός 2016? Θα δείξει..
Link to comment
Share on other sites

Το sigyc το χρησιμοποιπω χρόνια τώρα χωρίς πρόβλημα. μόνο μια φορά που ενώ με π'ηγε στον προορισμό μου γρήγορα στην επιστροφή μου πήγε γύρω γύρω απο την Αττική. απόσταση 1.5 ώρας την έκανα σε 3+ χωρίς να πέχω πειράξει κάτι στα settings. αλλά γενβικά είναι πολύ καλο
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μείνει λίγο πίσω. Έχω να χρησιμοποιήσω το iGO περίπου δύο χρόνια. Συνεχίζει ακόμη η δουλειά πάνω σε αυτό; Μπορεί να βοηθήσει κανείς σχετικά με skins, data κλπ; Όποιος θέλει να βοηθήσει, ας μου στείλει και ένα πμ.

Ευχαριστώ!

 

Edit: έκλεισε το gpspocketpc; Πότε;

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Το sigyc το χρησιμοποιπω χρόνια τώρα χωρίς πρόβλημα. μόνο μια φορά που ενώ με π'ηγε στον προορισμό μου γρήγορα στην επιστροφή μου πήγε γύρω γύρω απο την Αττική. απόσταση 1.5 ώρας την έκανα σε 3+ χωρίς να πέχω πειράξει κάτι στα settings. αλλά γενβικά είναι πολύ καλο

Και δεν μπορώ να βρω το igo . Από εκεί το έβρισκα πολύ παλιά gpspocket. Τώρα δεν ξέρω. Αν ξέρει κανείς ας μας ενημερώσει.

Επειδή έχω μείνει λίγο πίσω. Έχω να χρησιμοποιήσω το iGO περίπου δύο χρόνια. Συνεχίζει ακόμη η δουλειά πάνω σε αυτό; Μπορεί να βοηθήσει κανείς σχετικά με skins, data κλπ; Όποιος θέλει να βοηθήσει, ας μου στείλει και ένα πμ.

Ευχαριστώ!

 

Edit: έκλεισε το gpspocketpc; Πότε;

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

 

 

One plus X

Link to comment
Share on other sites

Μια που λέγαμε πρόσφατα για το τι δίνει η κάθε εταιρεία.

 

Τελικά το Sygic όχι δεν κόβει, αλλά δίνει και άλλα πράγματα τσάμπα.

 

Από *11/4 για την πληρωμένη έκδοση, τα Head-up Display και Dashcam Δωρεάν για πάντα.

 

Unleashed by my M1 NOTE

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

3D κτίρια υπάρχουν στην Ελλάδα εδώ και χρόνια μέσω SYGIC.

 

Unleashed by my M1 NOTE

Το κακό είναι ότι δεν έχουν τα χωριά κτίρια και σπίτια 3d :(

 

Στάλθηκε από το GT-I9105P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους! Θελω την βοηθεια σας σαν πιο εμπειροι...θελω να αγορασω κινητο με android αλλα κολλαω στο θεμα gps. Επειδη το χρησιμοποιω καθε μερα στην δουλεια μου,εχω ενα Lumia με τους Here maps που εχουν δωρεαν gps κ χωρις χρηση δεδομενων κυριως....υπαρχει κατι αντιστοιχο στα android??? :worry:

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους! Θελω την βοηθεια σας σαν πιο εμπειροι...θελω να αγορασω κινητο με android αλλα κολλαω στο θεμα gps. Επειδη το χρησιμοποιω καθε μερα στην δουλεια μου,εχω ενα Lumia με τους Here maps που εχουν δωρεαν gps κ χωρις χρηση δεδομενων κυριως....υπαρχει κατι αντιστοιχο στα android??? :worry:

 

Εσύ τί λες..... Εννοείται πως υπάρχει. Όλες οι συσκευές υποστηρίζουν αυτό που θες.

 

Στάλθηκε από το LG V10 μου

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι δεν έχουν τα χωριά κτίρια και σπίτια 3d :(

 

Στάλθηκε από το GT-I9105P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να κάνεις τι στα χωριά τα κτίρια 3D;;

Να βλέπεις το Δημαρχείο του Αγ. Νικολα Κολοπετινιτσας σε 3D, ώστε να το θαυμάζεις όταν περνάς δίπλα του;;

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους! Θελω την βοηθεια σας σαν πιο εμπειροι...θελω να αγορασω κινητο με android αλλα κολλαω στο θεμα gps. Επειδη το χρησιμοποιω καθε μερα στην δουλεια μου,εχω ενα Lumia με τους Here maps που εχουν δωρεαν gps κ χωρις χρηση δεδομενων κυριως....υπαρχει κατι αντιστοιχο στα android??? :worry:

Υπάρχει το here Maps και στο Android. Κ άλλες βρίσκεις

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...