Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το κακό με το sygic είναι ότι δεν δίνει εναλλακτική διαδρομή.

Απο την εκδοση 14.3.xx και μετα δινει 3 εναλλακτικες (οχι παντα τις καλυτερες ομως).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το κακό με το sygic είναι ότι δεν δίνει εναλλακτική διαδρομή.

Μια χαρά δίνει εδώ και πολύ καιρό, αλλά εξαρτάται και τον προορισμό.

Για κάποια μέρη δεν βγάζει ενναλακτικές.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οποίος γουστάρει offline maps, δωρεάν στο store το MAPS. ME PRO, αρκετά καλό και κατεβάζεις έξτρα οποία χώρα θέλεις
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Οποίος γουστάρει offline maps, δωρεάν στο store το MAPS. ME PRO, αρκετά καλό και κατεβάζεις έξτρα οποία χώρα θέλεις

 

Ωραίος....

Link to comment
Share on other sites

Οποίος γουστάρει offline maps, δωρεάν στο store το MAPS. ME PRO, αρκετά καλό και κατεβάζεις έξτρα οποία χώρα θέλεις

το έχω ήδη αυτό.

Πλοήγηση δεν κάνεις όμως, σωστά;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

το έχω ήδη αυτό.

Πλοήγηση δεν κάνεις όμως, σωστά;

Δεν το έχω κοιτάξει αλλά νομίζω πως έχει, κατεβάζεις ξεχωριστό αρχείο

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε και εγκατέστησε το GPS test , και τσεκάρισε αν πιάνεις δορυφόρους .

 

Το δοκίμασα και εγώ από οτι μπορώ να καταλάβω δεν πιάνει .Υπάρχει κάποιο άλλο θέμα για να μην γεμίζουμε εδω μπας και βγάλουμε άκρη ;

Link to comment
Share on other sites

Για το genius maps τι γνώμη έχετε ;

Το βλέπω σε προσφορα περίπου 25 ευρώ ( 29.99 $ γράφει μέσα στην εφαρμογή, 32.99 $ στο play!!! )όλη η Ευρώπη με αναβαθμίσεις για πάντα.

Λέει;

Σε μία μικρή δοκιμή πού του έκανα σήμερα πήρε άριστα.

Υπάρχει κάποιος που το έχει τεστάρει εκτεταμένα;

Έχουμε καμία γνώμη γι'αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δοκίμασα τις προαλλες και το βρήκα πολύ καλύτερο από το dont panic που έχω αγοράσει από το την ngi.σαν εφαρμογη βεβαια γιατί χάρτη τον ίδιο έχουν.

Αν ήταν να αγοράσω κάποιο για χρήση Ελλάδα πρώτα και κατα δευτερο λόγο για Ευρώπη θα το αγόραζα.

Προσωπικα εκτιμω προγραμματα οχι με πολλά φρουφρου .

Γιαυτο χρησιμοποιώ Ελλάδα το dont panic και Ευρώπη το τομτομ.απλα λιτα για να έχεις την προσοχή στον δρόμο και από το gps καθαρή απεικόνιση ευκολοδιαβαστες οδηγίες και ευκρινή καθοδήγηση.

Το λέω αυτό γιατί δεν εχουμε όλοι τα ίδια γούστα. Αν είσαι λάτρης της παραμετροποιησης ίσως να μην σου κάνει

Αν σκεφτεις επίσης ότι όσοι αγοράσαμε τοdont panic μόνο με χαρτη ελλαδας δώσαμε κάπου 30 αν θυμάμαι καλά ευρώ ενώ τώρα με τα ίδια περίπου παίρνεις όλη την Ευρώπη νομίζω είναι καλή επιλογή

Edited by christou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω.

 

Θέλω την βοήθειά σας. Θέλω να κάνω την διαδρομή Αλμυρός, Μαγνησία - Μύτικας, Αιτωλοκαρνανίας. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι οι χάρτες της Google μου δίνουν αυτές 3 προτάσεις ενώ το sygic στο κινητό βγάζει μόνο την μεσαία διαδρομή απο αυτές που βγάζει η google και με διαφορά 55 χιλιομέτρων. Ποιο να εμπιστευτώ;

Edited by bill_phone
Link to comment
Share on other sites

Το sygic δε σου βγάζει την ίδια διαδρομή με τη μεσαία του google maps.

Σου βγάζει μια μίξη της μεσαίας και της επάνω.

Μέχρι την Αμφιλοχία είναι ίδια, μετά το sygic συνεχίζει παραλιακά τον αμβρακικό, φτάνεις Βόνιτσα και μετά σε βάζει να κατέβεις κάτω για Μύτικα.

 

Εγώ θα διάλεγα τη διαδρομή του sygic στο πήγαινε και την επιλεγμένη (με μπλε) του google maps για το γυρισμό.

Η επάνω από Εγνατία είναι τέρμα βαρετή και μονότονη οδηγικά. Αλλά είναι πιο ξεκούραστη παρά τα περισσότερα χιλιόμετρα.

Βέβαια ανάλογα και τον σκοπό του ταξιδιού. Αν είναι να πας ταξιδάκι αναψυχής κάνε ότι σου είπα. Είναι ωραίες διαδρομές να τις περάσεις χαλαρά (και ενίοτε και γρήγορα).:devil:

 

Αν πας για δουλειά και πρέπει να πας πιο γρήγορα πιο ξεκούραστα κλπ μπορείς να πας και από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το sygic δε σου βγάζει την ίδια διαδρομή με τη μεσαία του google maps.

Σου βγάζει μια μίξη της μεσαίας και της επάνω.

Μέχρι την Αμφιλοχία είναι ίδια, μετά το sygic συνεχίζει παραλιακά τον αμβρακικό, φτάνεις Βόνιτσα και μετά σε βάζει να κατέβεις κάτω για Μύτικα.

 

Εγώ θα διάλεγα τη διαδρομή του sygic στο πήγαινε και την επιλεγμένη (με μπλε) του google maps για το γυρισμό.

Η επάνω από Εγνατία είναι τέρμα βαρετή και μονότονη οδηγικά. Αλλά είναι πιο ξεκούραστη παρά τα περισσότερα χιλιόμετρα.

Βέβαια ανάλογα και τον σκοπό του ταξιδιού. Αν είναι να πας ταξιδάκι αναψυχής κάνε ότι σου είπα. Είναι ωραίες διαδρομές να τις περάσεις χαλαρά (και ενίοτε και γρήγορα).:devil:

 

Αν πας για δουλειά και πρέπει να πας πιο γρήγορα πιο ξεκούραστα κλπ μπορείς να πας και από πάνω.

 

To sygic όμως δεν μου βγάζει εναλλακτικές διαδρομές. Ακόμα και αν από τις ρυθμίσεις επιλέξω την οικονομικότερη ή την σύντομη μου βγάζει πάλι την ίδια.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το here το βλέπετε στο Galaxy apps? Γιατί από 2 διαφορετικές gaxaly συσκευές που το έψαξα δεν το βρήκα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το here το βλέπετε στο Galaxy apps? Γιατί από 2 διαφορετικές gaxaly συσκευές που το έψαξα δεν το βρήκα..

Κατέβασε το από το site του. Πάτα here στο γουγλη και στο βγάζει πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω.

 

Θέλω την βοήθειά σας. Θέλω να κάνω την διαδρομή Αλμυρός, Μαγνησία - Μύτικας, Αιτωλοκαρνανίας. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι οι χάρτες της Google μου δίνουν αυτές 3 προτάσεις ενώ το sygic στο κινητό βγάζει μόνο την μεσαία διαδρομή απο αυτές που βγάζει η google και με διαφορά 55 χιλιομέτρων. Ποιο να εμπιστευτώ;

 

Το πρόβλημα που βάζεις δεν είναι καθόλου απλό. Στην ουσία θέλεις να βρεις τρόπο να διαχίσεις τον κορμό της Πίνδου.

Με τις διαδρομές που περάνε από Καρπενήσι θα δεις ωραία μέρη αλλά θα αγανακτήσεις από τις στροφές. Από τις τέσσερις προτάσεις, θα έλεγα ότι καλύτερη είναι η κύρια πρόταση του Google και αρκετα χειρότερη η μοναδική πρόταση του Sygic. Αφού έχεις φάει τις στροφές μέχρι το Θέρμο, σε βάζει μετά στη δοκιμασία να διασχίσεις και τα βουνά για να φτάσεις στην Αμφιλοχία.

Εγώ θα σου πρότεινα τη λύση που δίνει το here. Πας Λάρισα, Τρίκαλα, Καλαμπάκα, Εγνατία, Γιάννενα. Από εκει κατηφορίζεις από την Εθνική μέχρι τη διασταύρωση μετά την Φιλιππιάδα και από εκεί Μύτικας. Νομίζω ότι είναι "μονόδρομος". Το δίνει 341 χλμ, 5:04'.

Αν αποφασίσεις να πας από Καρπενήσι τώρα τον χειμώνα, μη ξεχάσεις τις αλυσίδες.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από μερικά χρόνια επέλεξα τη διαδρομή Αθήνα-Λαμία-Καρδίτσα-Εγνατία-Ηγουμενίτσα για να πάω στην Κέρκυρα από διαφορετική αντί της κλασικής διαδρομής, μέσω Ρίου, αλλά και να γνωρίσω την Εγνατία. Η συνολική εμπειρία από τη διαδρομή ήταν εξαιρετική, παρά το γεγονός ότι ο Ε65 εξακολουθεί να αποτελεί ακόμη το δρόμο-φάντασμα της Κεντρικής Ελλάδας.

 

Η διαδρομή, μέσω Καρπενησίου, από Βόλο για Μύτικα, δεν είναι τόσο δύσκολη, όπως ήταν πριν από 30-40 χρόνια, γιατί έχουν γίνει αρκετά έργα (σήραγγα για να αποφύγεις τη Ράχη πριν φτάσεις στο Καρπενήσι, διαπλατύνσεις δρόμων κλπ). Εάν, βέβαια, το ταξίδι πραγματοποιηθεί μέσα στην καρδιά του χειμώνα, καλό είναι να υπάρχουν αλυσίδες για όποια διαδρομή ακολουθηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που βάζεις δεν είναι καθόλου απλό. Στην ουσία θέλεις να βρεις τρόπο να διαχίσεις τον κορμό της Πίνδου.

Με τις διαδρομές που περάνε από Καρπενήσι θα δεις ωραία μέρη αλλά θα αγανακτήσεις από τις στροφές. Από τις τέσσερις προτάσεις, θα έλεγα ότι καλύτερη είναι η κύρια πρόταση του Google και αρκετα χειρότερη η μοναδική πρόταση του Sygic. Αφού έχεις φάει τις στροφές μέχρι το Θέρμο, σε βάζει μετά στη δοκιμασία να διασχίσεις και τα βουνά για να φτάσεις στην Αμφιλοχία.

Εγώ θα σου πρότεινα τη λύση που δίνει το here. Πας Λάρισα, Τρίκαλα, Καλαμπάκα, Εγνατία, Γιάννενα. Από εκει κατηφορίζεις από την Εθνική μέχρι τη διασταύρωση μετά την Φιλιππιάδα και από εκεί Μύτικας. Νομίζω ότι είναι "μονόδρομος". Το δίνει 341 χλμ, 5:04'.

Αν αποφασίσεις να πας από Καρπενήσι τώρα τον χειμώνα, μη ξεχάσεις τις αλυσίδες.

 

Πριν από μερικά χρόνια επέλεξα τη διαδρομή Αθήνα-Λαμία-Καρδίτσα-Εγνατία-Ηγουμενίτσα για να πάω στην Κέρκυρα από διαφορετική αντί της κλασικής διαδρομής, μέσω Ρίου, αλλά και να γνωρίσω την Εγνατία. Η συνολική εμπειρία από τη διαδρομή ήταν εξαιρετική, παρά το γεγονός ότι ο Ε65 εξακολουθεί να αποτελεί ακόμη το δρόμο-φάντασμα της Κεντρικής Ελλάδας.

 

Η διαδρομή, μέσω Καρπενησίου, από Βόλο για Μύτικα, δεν είναι τόσο δύσκολη, όπως ήταν πριν από 30-40 χρόνια, γιατί έχουν γίνει αρκετά έργα (σήραγγα για να αποφύγεις τη Ράχη πριν φτάσεις στο Καρπενήσι, διαπλατύνσεις δρόμων κλπ). Εάν, βέβαια, το ταξίδι πραγματοποιηθεί μέσα στην καρδιά του χειμώνα, καλό είναι να υπάρχουν αλυσίδες για όποια διαδρομή ακολουθηθεί.

 

 

Το ταξίδι θα γίνει τέλη Δεκέμβρη. Αλυσίδες δεν θα σκεφτόμουν να πάρω. Τώρα θα πάρω. :)

 

Από τα συμφραζόμενα θα πάω από Εγναντία και ας είναι πιο μακρυά. To sygic βέβαια από εγναντία μου την βγάζει 379χλμ και 8ω 10λ !!!

Φαντάζομαι ότι θα υπερβάλει λίγο γιατί οι gm την δίνουν 5ω 34λ.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω.

 

Θέλω την βοήθειά σας. Θέλω να κάνω την διαδρομή Αλμυρός, Μαγνησία - Μύτικας, Αιτωλοκαρνανίας. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι οι χάρτες της Google μου δίνουν αυτές 3 προτάσεις ενώ το sygic στο κινητό βγάζει μόνο την μεσαία διαδρομή απο αυτές που βγάζει η google και με διαφορά 55 χιλιομέτρων. Ποιο να εμπιστευτώ;

 

Μάλλον έχεις παλιό Sygic γιατί εγώ βλέπω 2 επιλογές.

Εκτός αν έχω βάλει λάθος προορισμό.

 

[ATTACH]53816[/ATTACH]

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αναβαθμίσει στην τελευταία γιατί δεν έχω ακούσει καλά λόγια. Αλλά και πάλι θα έπρεπε να μου βγάλει την 2η.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αναβαθμίσει στην τελευταία γιατί δεν έχω ακούσει καλά λόγια. Αλλά και πάλι θα έπρεπε να μου βγάλει την 2η.

 

Έτσι όμως από την αρχή μας δίνεις λάθος δεδομένα και βγάζεις λάθος συμπεράσματα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έγραψα λίγο πιο πάνω. Την έβαλα χειροκίνητα την διαδρομή.

 

Πως βγάζω λάθος συμπεράσματα αφού και πάλι δεν συμφωνούνε με τους gm οι διαδρομές.

 

To sygic βέβαια από εγναντία μου την βγάζει 379χλμ και 8ω 10λ !!!

Φαντάζομαι ότι θα υπερβάλει λίγο γιατί οι gm την δίνουν 5ω 34λ.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδρομή, μέσω Καρπενησίου, από Βόλο για Μύτικα, δεν είναι τόσο δύσκολη, όπως ήταν πριν από 30-40 χρόνια, γιατί έχουν γίνει αρκετά έργα (σήραγγα για να αποφύγεις τη Ράχη πριν φτάσεις στο Καρπενήσι, διαπλατύνσεις δρόμων κλπ). Εάν, βέβαια, το ταξίδι πραγματοποιηθεί μέσα στην καρδιά του χειμώνα, καλό είναι να υπάρχουν αλυσίδες για όποια διαδρομή ακολουθηθεί.

Μεχρι το Καρπενήσι είναι περίπατος. Μετά αρχίζουν τα ζόρια.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση...ταλαιπωρήθηκα μέχρι να οργανωθώ. Μου βγάζει τις 2 διαδρομές.

 

Η παλιότερη δεν ξέρω γιατί δεν έβγαζε εναλλακτική.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...