Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα, στην επιλογή TTS, μόνο μία μπορείς να έχεις.

 

Άλλη η επιλογη tts στις ρυθμισεις του τηλεφωνου που αφορα την εκφωνηση καλουντος, και σε διαφορα gps (π.χ co pilot) που δουλευουν με την υπηρεσια (svox) για εκφωνηση ονοματων οδων, και αλλη η επιλογη μεσα απο το πρόγραμμα του sygic που αφορα μόνο της φωνητικές οδηγίες του sygic! Σε άλλα προγραμματα ειναι συνυφασμένη η παρουσια του tts svox ωστε να δουλευουν οι φωνητικές οδηγίες..., ενω σε αλλα (π.χ navigon) δεν χρειάζεται! Εξ'ου και το navigon 750+mb λογο και της δικης του μηχανης tts!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακου τι συμβαινει: το route 66 οταν εχεις την επιλογη φωτισμου παντα ενεργοποιημένο, και ενω σου εκφωνεί οδηγίες εσυ κλείσεις την οθόνη, προφανώς το αντιλαμβάνεται σαν προσωρινη διακοπη! Οταν ομως την λειτουργιά του φωτισμού την έχεις μονο στην επιλογή καθως οδηγατε και καθως περπατατε, τοτε και να σβήσεις την οθονη χειροκίνητα οι οδηγίες θα ακούγονται κανονικά! Και οταν ξανα ανοίξεις την οθονη θα σε ρωτήσει για επαναφορά πλοήγησης και θα συνεχισεις (με επιλογή το ναι) και με οπτικες οδηγίες !;)

Δυστυχως δεν γινεται ετσι. Ακομη και με την επιλογη "φωτισμος ενω οδηγειτε ή περπατατε" αν κλεισω χειροκινητα την οθονη σταματουν και οι φωνητικες οδηγιες. Μολις ξανανοιξω την οθονη μου βγαζει μηνυμα αν θελω να συνεχισω την πλοηγηση. Δοκιμασμενο 3 φορες.

Link to comment
Share on other sites

Μα, στην επιλογή TTS, μόνο μία μπορείς να έχεις.

 

ναι μονο μια .

Εγω εβαλα τον ΦΑΚΕΛΟ loquendo και εχω μηχανη svox.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν γινεται ετσι. Ακομη και με την επιλογη "φωτισμος ενω οδηγειτε ή περπατατε" αν κλεισω χειροκινητα την οθονη σταματουν και οι φωνητικες οδηγιες. Μολις ξανανοιξω την οθονη μου βγαζει μηνυμα αν θελω να συνεχισω την πλοηγηση. Δοκιμασμενο 3 φορες.

 

Εγω που το δοκίμασα 1 φορα δούλεψε! Μπορει και να μου έτυχε κατα λάθος.

 

edit: Οντως εχεις δικιο! Εβαλα να κανει 1 διαδρομή μονο του και ενω μίλαγε κανονικά το εκλεισα... και παπαλα!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου "πρόβλημα" είναι Ότι θα θελα με κάποιο πρόγραμμα να σβήνει η οθόνη από μόνη της σε κάποιο διεθνή δρόμο πχ και να ανοίγει ξανά για να με προειδοποιήσει για μια στροφή. Μια φορά έγινε κατά λάθος με το sygic Μάλλον και προσπαθώ να βρω τις ρυθμίσεις ώστε να συμβαίνει πάντα. Το navigon θα θελα να το δοκιμάσω λόγω χαρτών navteq, ειδικά αν μπορεί να μου πει ότι έχει την λειτουργία αυτή.

 

Για δες στο navigon settings->general->energysaver

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Το loquendo το βρισκεις μεσα απο το sygic οταν κατεβάσεις και 1 tts φωνη μαζί απο αυτές που έχει! Το θεμα ειναι οτι δεν εχει την ελληνικη! Εγω λοιπον κατεβασα μια τυχαια για να κατέβει η loquendo στην συσκευη μου, και μετα προσθεσα την ελληνική που βρηκα και εσβησα την άλλη και ολα οκ!;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εννοεί για το sygic μόνο! Για εκφώνηση καλούντος που λες το loquendo δεν κάνει (αν δεν κανω λάθος)! Διοτι η loquendo κατεβαίνει μεσα απο το sygic και δεν ειναι αρχειο τυπου apk(δηλαδή ξεχωριστή εφαρμογή εγκατάστασης) και ειναι προσθετη λειτουργία του εν λογο προγράμματος! Ενω η svox ειναι ανεξάρτητη εφαρμογή για tts σε gps και οτι άλλο μπορει να προσφερει! Οποτε δεν χρειάζεται να αλλάζεις τιποτα...!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ναι οντως, απλα για εμενα η φωνη της Αριάδνης (svox) ειναι τελείως ρομποτικη, και πολυ κουραστικη + που δεν τα λέει και σωστα!

 

To TTS της loquendo όπως και της svox είναι ανεξάρτητες εφαρμογές και μπορούν να χρησιμοποιηθούν απο όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιούν το TTS του συστήματος. Αν έχεις κάτι που σου διαβάζει π.χ. ενα pdf τότε μπορεί να το κάνει χρησιμοποιώντας όποιο TTS έχεις επιλέξει εσύ σαν default στο android.

Link to comment
Share on other sites

Και που βρισκουμε Ελληνικη γλωσσα για το loquendo?
Link to comment
Share on other sites

στο sygic που βλέπουμε ποιον χάρτη έχουμε; ποια χρονολογία;2014.03 κλπ

 

Στο φάκελο Sygic/maps θα υπάρχει φάκελος όπως πχ

grc.ta.2014.04.

 

Και που βρισκουμε Ελληνικη γλωσσα για το loquendo?

 

Αν μιλάμε για Sygic

 

http://gpspocketpc.gr/phpbb/viewtopic.php?t=9319

Edited by furiousdemitris
GPS Pocket PC Team
Link to comment
Share on other sites

Στο φάκελο Sygic/maps θα υπάρχει φάκελος όπως πχ

grc.ta.2014.04.

 

 

 

Αν μιλάμε για Sygic

 

http://gpspocketpc.gr/phpbb/viewtopic.php?t=9319

Ναι οκ αλλά εννοούσα μέσα από την εφαρμογή!

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ αλλά εννοούσα μέσα από την εφαρμογή!

Όχι δεν φαίνεται από μέσα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στο "προβλημα" σου φιλε μου μάλλον δεν γίνεται αυτο που ζητας! Οσο ξερω απο τα navigon-sygic-don't panic-route 66-co pilot που εχω εγω και χρησιμοποιω!:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ακου τι συμβαινει: το route 66 οταν εχεις την επιλογη φωτισμου παντα ενεργοποιημένο, και ενω σου εκφωνεί οδηγίες εσυ κλείσεις την οθόνη, προφανώς το αντιλαμβάνεται σαν προσωρινη διακοπη! Οταν ομως την λειτουργιά του φωτισμού την έχεις μονο στην επιλογή καθως οδηγατε και καθως περπατατε, τοτε και να σβήσεις την οθονη χειροκίνητα οι οδηγίες θα ακούγονται κανονικά! Και οταν ξανα ανοίξεις την οθονη θα σε ρωτήσει για επαναφορά πλοήγησης και θα συνεχισεις (με επιλογή το ναι) και με οπτικες οδηγίες !;)

Σίγουρα με ένα εκ των sygic gmaps το κάνει γιατί από εκεί το είδα. Λογικά στο sygic Αλλά στη πλήρη έκδοση γι αυτό δεν το κάνει τώρα που έλειξε το trial.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, παίζει το δίδυμο garmin με χαρτες autodrive hellas σε κινητό με android?

Ενδιαφέρομαι και για εκτός δρόμου διαδρομές και θυμάμαι πως οι χάρτες της autodrive ήταν αρκετά καλοί...

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, παίζει το δίδυμο garmin με χαρτες autodrive hellas σε κινητό με android?

Ενδιαφέρομαι και για εκτός δρόμου διαδρομές και θυμάμαι πως οι χάρτες της autodrive ήταν αρκετά καλοί...

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Όχι, αλλά έτσι και αλλιώς δεν θυμάσαι σωστά.

Τους είχα σε Symbian και ήταν για δρόμους με άσφαλτο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά έτσι και αλλιώς δεν θυμάσαι σωστά.

Τους είχα σε Symbian και ήταν για δρόμους με άσφαλτο.

κάπως αλλιώς λεγόταν οι χάρτες για off road! δεν θυμάμαι έχει δίκιο.όχι autodrive αλλά κάπως αλλιώς!

Link to comment
Share on other sites

κάπως αλλιώς λεγόταν οι χάρτες για off road! δεν θυμάμαι έχει δίκιο.όχι autodrive αλλά κάπως αλλιώς!

 

Anavasis μήπως;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

θυμαμαι πολυ καλα παντως πως οι χαρτες autodrive και topodrive hellas ειναι απο τους καλυτερους για off road μαζι με αυτους της αναβασης.

Αλλα αφου δεν παιζουν σε android θα βολευτω με το κινεζοnavigatorgps που εχω στο αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]48804[/ATTACH] ώρες ώρες δεν καταλαβαίνω γιατί το sygic δεν βγάζει εναλλακτικές διαδρομές.θα μπορούσε να προτείνει να με πάει Αθήνα-Ερέτρια και μέσω Χαλκίδας.αλλά ούτε καν το προτείνει.Φυσικά στο primo προτείνει 4 διαδρομές.αλλά έλα που μου αρέσει εμφανισιακά πιο πολύ το sygic lol
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]48804[/ATTACH] ώρες ώρες δεν καταλαβαίνω γιατί το sygic δεν βγάζει εναλλακτικές διαδρομές.θα μπορούσε να προτείνει να με πάει Αθήνα-Ερέτρια και μέσω Χαλκίδας.αλλά ούτε καν το προτείνει.Φυσικά στο primo προτείνει 4 διαδρομές.αλλά έλα που μου αρέσει εμφανισιακά πιο πολύ το sygic lol

Βάλε το beta 14.5.x

το δοκιμάζω συνεχώς σε δεύτερη συσκευή και έχει γίνει πολύ σταθερό.

Ακόμα και για να πας Μαρούσι από κέντρο, 3 διαδρομές έβγαλε!

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]48804[/ATTACH] ώρες ώρες δεν καταλαβαίνω γιατί το sygic δεν βγάζει εναλλακτικές διαδρομές.θα μπορούσε να προτείνει να με πάει Αθήνα-Ερέτρια και μέσω Χαλκίδας.αλλά ούτε καν το προτείνει.Φυσικά στο primo προτείνει 4 διαδρομές.αλλά έλα που μου αρέσει εμφανισιακά πιο πολύ το sygic lol

Αυτό μου τη σπάει κι εμένα. 8 στις 10 φορές που θέλω να υπολογίσω επακριβώς μία απόσταση που θέλω μία συγκεκριμένη διαδρομή, με απόλυτα ελεγχόμενα κάποια υποχρεωτικά σημεία, επιλέγω το Navigon που κάνει τη δουλειά μου όπως ακριβώς θέλω.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]48804[/ATTACH] ώρες ώρες δεν καταλαβαίνω γιατί το sygic δεν βγάζει εναλλακτικές διαδρομές.θα μπορούσε να προτείνει να με πάει Αθήνα-Ερέτρια και μέσω Χαλκίδας.αλλά ούτε καν το προτείνει.Φυσικά στο primo προτείνει 4 διαδρομές.αλλά έλα που μου αρέσει εμφανισιακά πιο πολύ το sygic lol

 

Οσο δουλευω περισσοτερο το sygic τοσο παρατηρω ποσα χαλια προγραμμα ειναι στις δρομολογησεις του. Πρωτα απο ολα δεν γνωριζει οτι αρκετοι χωματοδρομοι, ειναι οντως χωματοδρομοι και ετσι να τους αποφευγει. Τις προαλλες μαλιστα θελησα να παω καπου και μου προτεινε 3 διαδρομες στις οποιες και στις 3 υπηρχε χωματοδρομος μεσα και ΔΕΝ μου συμπεριελαβε την μικροτερη και συντομοτερη διαδρομη που ηταν ασφαλτος και ηταν ο γνωστος επαρχιακος δρομος!!!!:X:X

 

Ωραιο σαν προγραμμα αλλα στις δρομολογησεις τετοιο χαλι δεν το εχω ξαναδει!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο σαν προγραμμα αλλα στις δρομολογησεις τετοιο χαλι δεν το εχω ξαναδει!:wacko:

 

Υπαρχουν 6 προγραμματα offline πλοηγησης συν το google maps , καθενα απο τα οποια εχει τα συν και τα πλην του. Το σιτζικ εχει 2 πολυ σημαντικα συν, το προγραμματακι maps to sygic και τις φωνητικες οδηγιες αλλα με την TTS φωνη της Loquendo. Ειναι απιστευτη η λεπτομερης καθοδηγηση σε σχεση με την απλη φωνη του σιτζικ.

Για τη δρομολογηση συμφωνω, απο τις χειροτερες, παρα τις 3 εναλλακτικες που πλεον και αυτο δινει.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από το Sygic πρέπει να χρησιμοποιήσω TTS Loquendo ή μπορώ να χρησιμοποιήσω SVOX ή Vocalizer επίσης; Αν ναι πώς; Γιατί δεν βλέπω τρόπο να γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...