Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μενω θεσσαλονικη κινουμαι καθε μερα απο πολιχνη σε κρηνη δυο ακρες της πολης σχεδον και δεν ειχα ποτε θεμα με το sygic. Επισης και σε ταξιδια θεσσαλονικη προς βεροια,σερρες,χαλκιδικη,εδεσσα,ιωαννινα προς ολες τις κατευθύνσεις με εχει παει αψογα και σε σερρες με βολτες και μεσα σε χωριουδακια οχι μονο στην πολη των σερρων. Και για poi οπως ATM με εχει βοηθησει πολύ και στα χωρια μεσα ακομα. Επισης πριν κατακρινετε πολλοι ενα προγραμμα οχι μονο το sygic αλλα οποιοδηποτε κατεβαστε το γνησιο επι πληρωμης ή έστω ενα free trial και μετα κρινεται γιατι οι περισσοτεροι εχετε μια παλια "σπασμενη" εκδοση με παλιους χαρτες απο την εποχη του νώε και σας φταινε όλα. Ξερετε πολυ προσφατα μαλιστα οι χαρτες του sygic ανανεωθηκαν και δεν υπαρχουν ακομα φανταζομαι "σπασμενοι"

Και οι χάρτες και η τελευταία έκδοση μια χαρά κυκλοφορούν .

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@tzivas31 όπως έγραψα παραπάνω το sygic το έχω αγορασμένο και πολύ πρόσφατα, δηλ ούτε "σπασμένο" ούτε παλαιούς χάρτες... και όμως σε δύο από τις τρεις διαδρομές έκανε τραγικά λάθη οπως ανέφερα λίγο παραπάνω. Θα συνεχίσω τις δοκιμές του με την ελπίδα να μην ξαναδώ τέτοια λάθη / δυσλειτουργίες
Link to comment
Share on other sites

είναι καλο GPS αλλα κάνει κάποια σπαστικά κωλύματα όπως το να μην σχεδιάζει καινούργια διαδρομή αν περάσεις μια στροφή για παράδειγμα και σε βάζει να κανεις αναστροφη στο επόμενο τετράγωνο ..

κατά τα αλλα είναι πολύ καλο με το πιο ωραίο χαρτί για μένα

Link to comment
Share on other sites

είναι καλο GPS αλλα κάνει κάποια σπαστικά κωλύματα όπως το να μην σχεδιάζει καινούργια διαδρομή αν περάσεις μια στροφή για παράδειγμα και σε βάζει να κανεις αναστροφη στο επόμενο τετράγωνο ..

κατά τα αλλα είναι πολύ καλο με το πιο ωραίο χαρτί για μένα

Αυτός είναι ο ορισμός του καλού gps?

Για να κοιτάμε στον καναπέ τις ομορφιές του και να ψάχνουμε να βρούμε πορεία στους δρόμους?

Και να έχει πληρωθεί επίσης?

Εγώ πάντως βλέπω ότι σε σχέση με παλιά έχει βελτίωση, αλλά απέχει ακόμα, από το να θεωρηθεί καλός πλοηγός.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο ορισμός του καλού gps?

Για να κοιτάμε στον καναπέ τις ομορφιές του και να ψάχνουμε να βρούμε πορεία στους δρόμους?

Και να έχει πληρωθεί επίσης?

Εγώ πάντως βλέπω ότι σε σχέση με παλιά έχει βελτίωση, αλλά απέχει ακόμα, από το να θεωρηθεί καλός πλοηγός.

 

δεν ειπα κάτι τέτοιο

την δουλειά του την κάνει αν όχι τέλεια έστω ικανοποιητικα και όταν το ανοίγω εγώ έστω ξέρω πως θα φτάσω στον προορισμό μου.

δεν νομίζω πως θα σου κάνει κάποιο σοβαρό λάθος.. δεν με έχει βάλει σε αντίθετο ρεύμα πχ .. μου έχει κάνει μονο αυτό που λέω πιο πάνω που μεν είναι σπαστικό αλλα όχι και κάτι το οποιο θα με κάνει να το πω κακό GPS.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι παρόλο που ήμουν οπαδός της Sygic και δεν με έχει απογοητεύσει τις περισσότερες φορές, εχθές τα πήρα στο κρανίο γιατί έκανε δύο σοβαρά λάθη. Δείτε και την φώτο

Το πρώτο είναι η αναστροφή στην Εγνατία στην Θεσσαλονίκη και στο καπάκι ότι με έβαλε σε μονόδρομο.

Δοκίμασα να αλλάξω τύπο διαδρομής (ταχύτερη, οικονομική ή σύντομη) αλλά τίποτα. Κρίμα γιατί με ξενερωσε πολύ.

 

Τι αλλο έχετε να προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι παρόλο που ήμουν οπαδός της Sygic και δεν με έχει απογοητεύσει τις περισσότερες φορές, εχθές τα πήρα στο κρανίο γιατί έκανε δύο σοβαρά λάθη. Δείτε και την φώτο

Το πρώτο είναι η αναστροφή στην Εγνατία στην Θεσσαλονίκη και στο καπάκι ότι με έβαλε σε μονόδρομο.

Δοκίμασα να αλλάξω τύπο διαδρομής (ταχύτερη, οικονομική ή σύντομη) αλλά τίποτα. Κρίμα γιατί με ξενερωσε πολύ.

 

Τι αλλο έχετε να προτείνετε;

Τέτοια λάθη κάνουν όλα τα προγράμματα πλοήγησης. Μπορεί να κάνεις πάλι την ίδια διαδρομή και να μην στο κάνει πάλι.

το sygic είναι πολύ καλό πρόγραμμα με πολύ όμορφα γραφικά όπως επίσης το navigon που για εμένα είναι κορυφαίο.

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Τέτοια λάθη κάνουν όλα τα προγράμματα πλοήγησης. Μπορεί να κάνεις πάλι την ίδια διαδρομή και να μην στο κάνει πάλι.

το sygic είναι πολύ καλό πρόγραμμα με πολύ όμορφα γραφικά όπως επίσης το navigon που για εμένα είναι κορυφαίο.

 

το sygic είναι κακό πρόγραμμα με πολύ όμορφα γραφικά, ενώ το λιτό navigon είναι κορυφαίο.

Νομίζω ότι έτσι θα έπρεπε να το γράψεις, για να δείξεις αυτό που εννοείς. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Για εσένα μπορεί να είναι κακό πρόγραμμα. Για εμένα δεν είναι τουλάχιστον προς το παρόν και για όσο χρονικό διάστημα το έχω χρησιμοποιεί. Επειδή έχω και το Navigon, απλά είναι κορυφαίο
:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Προσφάτως πηρα ξανα το ς2 και ήθελα να ξαναβάλω το don't panic όμως δυστυχώς έχασα τον κωδικό, ηταν δωρεάν απο πλαίσιο, μπορω να τον ξαναβρώ με κάποιο τρόπο;
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καποιο καλο προγραμμα για off road πλοηγηση υπαρχει. Garmin για το android υπαρχει; Η garmin ειχε πολυ καλο χαρτη για off road.

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια λάθη κάνουν όλα τα προγράμματα πλοήγησης. Μπορεί να κάνεις πάλι την ίδια διαδρομή και να μην στο κάνει πάλι.

το sygic είναι πολύ καλό πρόγραμμα με πολύ όμορφα γραφικά όπως επίσης το navigon που για εμένα είναι κορυφαίο.

 

Τέτοια λάθη είναι επικίνδυνα και δεν τα κάνουν όλα τα προγράμματα πλοήγησης. Αν έχει τουλάχιστον σωστό χάρτη, δε θα σε πάει κοντά στο μονόδρομο να παίζεις τη ζωή σου κορώνα - γράμματα...

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια λάθη είναι επικίνδυνα και δεν τα κάνουν όλα τα προγράμματα πλοήγησης. Αν έχει τουλάχιστον σωστό χάρτη, δε θα σε πάει κοντά στο μονόδρομο να παίζεις τη ζωή σου κορώνα - γράμματα...

φίλε μου όταν ανοίγεις για πρώτη φορά ένα πρόγραμμα πλοήγησης έχει κάποιες οδηγίες σχετικές με την ασφάλειά σου. Μάλλον δεν τις έχεις διαβάσει ποτέ. Αν μπήκες σε μονόδρομο δεν φταίει το πρόγραμμα πλοήγησης αλλά εσύ που δεν κοιτάς τις πινακίδες. Οπότε πρόσεχε στο μέλλον όταν οδηγάς να εμπιστεύεσε πρώτα τα μάτια σου και αυτά που βλέπεις real στο δρόμο και μετά την οθόνη του κινητού σου.

φιλικά και καλοπροαίρετα στα λέω

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δοκίμασα το iGo primo και το Sygic. Το ιGo μου έβγαλε μια διαδρομή που θα έπρεπε να περάσω απο ενα δρόμο που δέν είναι ανοιχτός την ώρα που θα πήγαινα ( είναι ανοιχτός μονο απο τια 7-10 το πρωί εδώ και 10 χρόνια και βάλε). Το sygic μου έβγαλε την σώστη πάντος.
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου όταν ανοίγεις για πρώτη φορά ένα πρόγραμμα πλοήγησης έχει κάποιες οδηγίες σχετικές με την ασφάλειά σου. Μάλλον δεν τις έχεις διαβάσει ποτέ. Αν μπήκες σε μονόδρομο δεν φταίει το πρόγραμμα πλοήγησης αλλά εσύ που δεν κοιτάς τις πινακίδες. Οπότε πρόσεχε στο μέλλον όταν οδηγάς να εμπιστεύεσε πρώτα τα μάτια σου και αυτά που βλέπεις real στο δρόμο και μετά την οθόνη του κινητού σου.

φιλικά και καλοπροαίρετα στα λέω

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο ότι δεν πρέπει να κοιτάμε τύφλα οποιοδήποτε τέτοιο πρόγραμμα. Απλά είχα πολλά χρόνια να δω ή να ακούσω για τέτοιο λάθος. Πίστευα ότι τέτοιες χοντράδες τις είχαμε ξεπεράσει...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο ότι δεν πρέπει να κοιτάμε τύφλα οποιοδήποτε τέτοιο πρόγραμμα. Απλά είχα πολλά χρόνια να δω ή να ακούσω για τέτοιο λάθος. Πίστευα ότι τέτοιες χοντράδες τις είχαμε ξεπεράσει...

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Έτσι και εγώ.... γι'αυτό και μόλις είπα ότι απογοητεύτηκα από το Sygic. Αγόρασα το Navigon και του έβαλα την ίδια διαδρομή και με πήγε ακόμα πιο σωστά προτείνοντας πολύ πιο βολική διαδρομή. Για τον μονόδρομο και την αναστροφή δεν το συζητώ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Έτσι και εγώ.... γι'αυτό και μόλις είπα ότι απογοητεύτηκα από το Sygic. Αγόρασα το Navigon και του έβαλα την ίδια διαδρομή και με πήγε ακόμα πιο σωστά προτείνοντας πολύ πιο βολική διαδρομή. Για τον μονόδρομο και την αναστροφή δεν το συζητώ.

+100 για το navigon

Όπως έχω γράψει αρκετές φορές για εμένα είναι το κορυφαίο. Να σημειώσω επίσης ότι για μέσα στη πόλη πολύ καλό είναι και το tom tom λόγω του τρόπου που σου δίνει την πληροφόρηση ειδικά στις στροφές και στις πλατείες. Το είχα δοκιμάσει σε iPhone και ήταν εξαιρετικό.

Θέλω να σημειώσω όμως κάτι που έχω παρατηρήσει σχεδόν σε όλα τα προγράμματα πλοήγησης. Ενώ κάνουν λάθος σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο της διαδρομής, εάν επιχειρήσεις να ξαναπεράσεις από το ίδιο σημείο μετά από επαναπρογραμματισμό της διαδρομής δεν το κάνουν το λάθος και η πλοήγηση είναι σωστή. Σαν να έχουν ''φάει'' δηλαδή στιγμιαίο κόλλημα. Για το θέμα του μονόδρομου που αναφέρθηκε πριν, σίγουρα μπορεί να φταίει η ενημέρωση των χαρτών αλλά μερικές φορές φταίνε και οι Δήμοι που αλλάζουν την σήμανση σαν να τρώνε ψωμοτύρι. Στην Αττική τουλάχιστον και σε αρκετούς Δήμους το φαινόμενο αυτό είναι έντονο.

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

+100 για το navigon

Για το θέμα του μονόδρομου που αναφέρθηκε πριν, σίγουρα μπορεί να φταίει η ενημέρωση των χαρτών αλλά μερικές φορές φταίνε και οι Δήμοι που αλλάζουν την σήμανση σαν να τρώνε ψωμοτύρι. Στην Αττική τουλάχιστον και σε αρκετούς Δήμους το φαινόμενο αυτό είναι έντονο.

 

Το ίδιο ισχυει και για θεσσαλονικη κυριως την ανατολικη τα τελευταια χρονια το εχουν μαμησει το θεμα με τις μονοδρομησεις και επισης με την κατασκευη πεζοδρομιων και καταστρεφοντας δρομους διπλης κατευθυνσης τους κανουν μονής κατευθυνσης την τυχη μου μεσα. Για να μην πω τις σκεψεις που εχουν εδω και καιρο αλλα ελπιζω να μην γινει ποτε για να πεζοδρομησουν την λεωφορο νικης για οσους δεν ειναι απο θεσσαλονικη ειναι ο δρομος απο το λιμανι ως το λευκο πυργο

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα user manual γιά το Navigon Αγγλικά ή Ελληνικά , και που θα το βρω ???

 

Βάλε στο Google ότι ερώτηση θέλεις και θα σε πάει κάπου.

Αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο ρώτησε.

Αν θέλεις κάτι δύσκολο στείλε μειλ στην εταιρεία. Απαντάνε σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Το γκουγκλάρισα αλλά με πήγαινε από τον Αννα στον Καϊάφα χωρίς να βρω κάποιο pdf να κατεβάσω . Στο Site της Navigon έχει

Manuals γιά κάτι μυστήριες εκδόσεις .

Link to comment
Share on other sites

το navigon ειναι το europe για την ελλαδα?αυτο που κανει 39 ευρω?θελω καποιος να μου πει εαν δουλευει σωστα σε ΔΙΚΑΡΤΟ ΚΙΝΕΖΙΚΟ κινητο αλλα και εαν ο δρομεας κυλαει ομαλα σε FULL HD αναλυση!

επισης γιατι εχει 30% μοναστερα στο μαρκετ?τοσο τραγικο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

το navigon ειναι το europe για την ελλαδα?αυτο που κανει 39 ευρω?θελω καποιος να μου πει εαν δουλευει σωστα σε ΔΙΚΑΡΤΟ ΚΙΝΕΖΙΚΟ κινητο αλλα και εαν ο δρομεας κυλαει ομαλα σε FULL HD αναλυση!

επισης γιατι εχει 30% μοναστερα στο μαρκετ?τοσο τραγικο ειναι?

 

σε δικαρτα κινεζικα δεν παιζει ,εχω το THL W100 δεν παιζει...

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...