Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Έχω διαβάσει όλο το topic και πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω αλλά ψιλοχάθηκα ;)

Αυτό που θέλω είναι ένας χάρτης πλοήγησης για το κινητό μου (Motorola Milestone) και δεν ξέρω ποιον να χρησιμοποιήσω :-(

Διάβασα για αγοραστούς και "αγοραστούς" χάρτες.

Μπορεί κάποιος απο εσάς please να μου προτείνει κάποιες λύσεις καλές both of them?

Ευχαριστώ πολύ όποιον απαντήσει γιατί έληξε το motonav που είχα στο κινητό μου (αν και δεν μου άρεσε) και είμαι πλέον χωρίς χάρτη :-( :-( :-(

 

Επίσης αν κάποιος μου στείλει κάνα "μαγαζάκι" με private θα είμαι ευγνώμων !!!

Edited by vooda
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά βρηκα και RasterData για Θεσσαλονικη και τα περασα στο Ndrive10. Μια χαρα... Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Έχω διαβάσει όλο το topic και πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω αλλά ψιλοχάθηκα ;)

Αυτό που θέλω είναι ένας χάρτης πλοήγησης για το κινητό μου (Motorola Milestone) και δεν ξέρω ποιον να χρησιμοποιήσω :-(

Διάβασα για αγοραστούς και "αγοραστούς" χάρτες.

Μπορεί κάποιος απο εσάς please να μου προτείνει κάποιες λύσεις καλές both of them?

Ευχαριστώ πολύ όποιον απαντήσει γιατί έληξε το motonav που είχα στο κινητό μου (αν και δεν μου άρεσε) και είμαι πλέον χωρίς χάρτη :-( :-( :-(

 

Επίσης αν κάποιος μου στείλει κάνα "μαγαζάκι" με private θα είμαι ευγνώμων !!!

 

Υπάρχουν ένα σωρό προγράμματα, όλα τα γνωστά, όπως θα είδες στις προηγούμενες σελίδες.

Καποια έχουν και Trial στο Market. Δοκιμάζεις λοιπόν και βλέπεις πιο καλύπτει περισσότερο τις ανάγκες σου. Καλές λύσεις είναι τα Navigon, NDrive, Copilot, Sygic, iGO.

Προσωπικά χρησιμοποιώ Navigon 3.5 και Sygic Aura 2.0 beta

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις καποιο λινκ για χαρτες ελλαδασ για το copilot v8.2.0.218?δεν βρισκω πουθενα και δεν καταβαινουν μεσα απο το προγραμμα

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

TTS για κάποιες χώρες (όχι Ελλάδα), Traffic Live, και την υπηρεσία Reality Scanner, ίσως και η πιο εντυπωσιακή.

Δες και εδώ.

Πριν λίγες μέρες δόθηκε και Update 3.5.2

Σίγουρα πάντως αξίζει το Update.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που χρησιμοποιεί το CoPilot να μου πει εαν μπορεί να ορίσει διαδρομή με διεύθυνση στις Σέρρες. Μου λέει οτι δεν υπάρχουν εγγραφές.. (κάτι τέτοιο) Έλεος!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί σου βγάζει μόνο Τουρκία φυσιολογικά θα έπρεπε να σου βγάλει όλους τους χάρτες και εσύ θα τσεκάρεις αυτόν που σε ενδιαφέρει... Δέν κοιλάει η μπάρα παρακάτω;...Τί να σου πώ μου φαίνεται παράξενο..

Επιβεβαιωνω και εγω στο eastern του ndrive βγαζει μονο τουρκια.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες απο αυτα που διαβάζω θα ήθελα να δοκιμάσω το sygic ή το co-piloto. Το ndrive δε με βόλεψε κ πολύ.

Τις "καλές" εκδόσεις που μπορώ να τις βρώ, μπορεί να μου στήλει κάποιος κάποια "¨πληροφόρηση" ???

 

 

Έστω για το NDRIVe αν υπάρχει κάπου η πληροφορία.

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι κατάλαβα δε γίνεται να ειπωθεί κάτι παραπάνω από τα "γνωστά". Το ζήτημα είναι ότι υπάρχουν και κάποιοι άσχετοι με το αντρόιντ όπως εγώ και αν κάποιος δε μας τα πει απόλυτα αναλυτικά από την αρχή έως το τέλος δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιο Sygic παίζει στα android?

Το mobile ή το Aura?

Χάρτες βγάινουν οι ίδιοι που έιναι και για symbian με τους οποίους είμαι πολύ ευχαριστημένος?? (ενημέρωση κάθε 3 μήνες από 2 εταιρείες)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιο Sygic παίζει στα android?

Το mobile ή το Aura?

Χάρτες βγάινουν οι ίδιοι που έιναι και για symbian με τους οποίους είμαι πολύ ευχαριστημένος?? (ενημέρωση κάθε 3 μήνες από 2 εταιρείες)

 

για android απο sygic ειναι το aura

oσων αφορα τις ενημερωσεις συνηθως καθε εταιρια βγαζει καθε χρονο και μια καινουρια εκδοση του λογισμικου (για να προλαβουν τον ανταγωμισμο)μαζι με νεο χαρτη

και αλλο symbian και αλλο android

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για android απο sygic ειναι το aura

oσων αφορα τις ενημερωσεις συνηθως καθε εταιρια βγαζει καθε χρονο και μια καινουρια εκδοση του λογισμικου (για να προλαβουν τον ανταγωμισμο)μαζι με νεο χαρτη

και αλλο symbian και αλλο android

Το τελευταίο δεν το κατάλαβα.

Είπα εγώ ότι είναι ίδια??

 

Για τους χάρτες γνωρίζει κάποιος κάτι?Κάθε πότε βγάινει ενημέρωση?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και καλο μήνα σε όλους. Θέλω να ρωτήσω εαν αντιμετωπίζει κάποιος προβλημα κατα τη διαρκεια της πλόηγησης. οποιο προγραμμα και να έβαλα αν και αρχικα βρισκει χάρτες , κατα τη διαρκεια της πλοηγησης σχεδον πάντα χάνεται το σήμα ή με βγαζει σε λάθος δρόμο , δηλαδη εχει απόκλιση τουλαχιστον 50. δειχνει οτι ειμαι στη Μεσογείων πχ ενω εγω ειμαι σε διπλανο παραλλήλο δρόμο. Αν είναι έτσι προβλήματικό τότε ειναι αχρηστο το gps.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και καλο μήνα σε όλους. Θέλω να ρωτήσω εαν αντιμετωπίζει κάποιος προβλημα κατα τη διαρκεια της πλόηγησης. οποιο προγραμμα και να έβαλα αν και αρχικα βρισκει χάρτες , κατα τη διαρκεια της πλοηγησης σχεδον πάντα χάνεται το σήμα ή με βγαζει σε λάθος δρόμο , δηλαδη εχει απόκλιση τουλαχιστον 50. δειχνει οτι ειμαι στη Μεσογείων πχ ενω εγω ειμαι σε διπλανο παραλλήλο δρόμο. Αν είναι έτσι προβλήματικό τότε ειναι αχρηστο το gps.

 

Εγώ προσωπικά δεν το έχω πάθει, αλλά δεν είχα ποτέ το τηλέφωνό σου. Ίσως καλύτερα να ρωτήσεις στο thread του τηλεφώνου σου.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιο Sygic παίζει στα android?

Το mobile ή το Aura?

Χάρτες βγάινουν οι ίδιοι που έιναι και για symbian με τους οποίους είμαι πολύ ευχαριστημένος?? (ενημέρωση κάθε 3 μήνες από 2 εταιρείες)

 

μια χαρα παιζει και το Sygic Mobile 8.14

Link to comment
Share on other sites

Έχω το HTC Desire και εγκατέστησα με επιτυχία το Sygic Mobile Maps 10 v 8.14.

Για χάρτες έβαλα το Sygic Maps Europe 2010.07 (NavteQ) (με το αντίστοιχο SMM10 Europe Navteq.mlm) και όλα παίζουν μία χαρά.

 

Με ποιο τρόπο μπορώ να βάλω και τους χάρτες NaviGreece & NaviCyprus 2010.06 (με το αντίστοιχο Greece_CI_MM10.mlm) ώστε να συνυπάρχουν μαζί με τους ήδη ενεργοποιημένους...?

Link to comment
Share on other sites

εγώ στο δικό μου κατέβασα το Aura sygic με χάρτες Ελλάδας μόνο (δεν ηθελα ολη την ευρώπη που είναι 2+ giga). κατέβασα και το navigon, αλλά το Sygic έχει πιο ωραία γραφικά.....
Link to comment
Share on other sites

δεν το κατεβασα απ το μαρκετ. το κατεβασα σαν torrent και το εκανα install αφου το ερικσα στην καρτα apk με τον appinstaller. είναι πολύ καλό με πολύ ωραία 3D γραφικά.
Link to comment
Share on other sites

Όντως, το μόνο που στέκεται δίπλα στο igo8:)

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Απο άποψη γραφικών χάρτη ναι στέκεται,αλλά άποψη δυνατοτήτων.....

 

συμφωνω απολυτα..

εγω με εγκατεστημενα τα navigon, ndrive και sygic aura, ακομα εχω ως 1η επιλογη το navigon..

αλλωστε τι να τα κανεις τα 3D κτιρια? για μενα ενας καλος χαρτης που δειχνει τη θεση σου και οι βασικες λειτουργιες οριζουν το καλο gps..

παντως δεν βρηκα οσο εψαξα στο aura, επιλογη για να διαλεγεις τη διαδρομη που θες οταν βαζεις τον προορισμο σου..

στο navigon σου βγαζει 3 διαφορετικες διαδρομες και επιλεγεις πριν την πλοηγηση..

Link to comment
Share on other sites

Απο άποψη γραφικών χάρτη ναι στέκεται,αλλά άποψη δυνατοτήτων.....

Σωστός:)Αυτό εννοουσα

Την παραμετροποίηση και τις δυνατότητες του igo, κανένα!!

Πάντως Αθήνα , που το δούλεψα απο πλευράς χάρτη και δρομολογήσεων μια χαρά το Aura

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το ndrive και δεν μπορει να δει το gps μου. εχω ενεργοποιησει εννοειτε απο το settings>location>gps την δυνατοτητα χρησης του gps.

 

μεσα απο το ndrive παρατηρησα στις πληροφοριες gps οτι βγαζει "status no fix" και αν και αλλαξα και τις 3 ρυθμισεις του gps "DDD-DMS-DMM" με καμια δεν βγαζει καποια ενδειξη.

 

εχω το htc magic με cupcake 1.5

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...