Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν πατήσεις αναπαραγωγή ήχου στις ρυθμίσεις σου δεν σου λέει κάτι?

 

Καλημερα. Οταν παταω στο "listen to an example" μου βγαζει κανονικοτατα female φωνη που λεει "Παραδειγμα συνθεσης φωνης στα ελληνικά" και φαινεται όντως να ειναι αποτελεσμα ..."συνθεσης". Το προβλημα ειναι οτι αυτο δεν λειτουργει στην ιδια την πλοήγηση. Εκει ακουω τα κλασικά, σε Χ μετρα στριψτε αριστερα, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από τότε που δοκίμασα το Waze πέσαν σε αχρηστία όλα τα προηγούμενα προγράμματα gps,αγορασμενα και μη.

Και μόνο που μπορείς να αναφέρεις σε πραγματικό χρόνο ότι συμβαίνει στον δρόμο και επωφελείσαι και εσύ από τις αναφορές των άλλων χρηστών κάνει όλα τα υπόλοιπα προγράμματα να μοιάζουν 2 γενιές πίσω.

Και είναι και δωρεάν

Link to comment
Share on other sites

δεν μας είπες πόσες φορές πλήρωσες στα τόσα χρόνια ?

 

1 φορα πριν 4 χρονια καπου στα 20κατι€

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που δοκίμασα το Waze πέσαν σε αχρηστία όλα τα προηγούμενα προγράμματα gps,αγορασμενα και μη.

Και μόνο που μπορείς να αναφέρεις σε πραγματικό χρόνο ότι συμβαίνει στον δρόμο και επωφελείσαι και εσύ από τις αναφορές των άλλων χρηστών κάνει όλα τα υπόλοιπα προγράμματα να μοιάζουν 2 γενιές πίσω.

Και είναι και δωρεάν

Από θέμα χαρτογράφησης πως πάει; Προφανώς θα πρέπει να έχεις ανοιχτά συνέχεια τα δεδομένα;

Επίσης από θέμα πόρων; Διαβάζω παράπονα στο εξωτερικό για battery draining και κολλήματα πολλές φορές της εφαρμογής.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Η χαρτογράφηση είναι επιπέδου Google maps δηλαδή μπροστά. Κολλήματα έχουν τύχει και σε εμένα κυρίως κάποιες στιγμές που η wind ξέμεινε από δίκτυο προς στιγμήν.

Μπατερυ ντρειν δεν έχω παρατηρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που δοκίμασα το Waze πέσαν σε αχρηστία όλα τα προηγούμενα προγράμματα gps,αγορασμενα και μη.

Και μόνο που μπορείς να αναφέρεις σε πραγματικό χρόνο ότι συμβαίνει στον δρόμο και επωφελείσαι και εσύ από τις αναφορές των άλλων χρηστών κάνει όλα τα υπόλοιπα προγράμματα να μοιάζουν 2 γενιές πίσω.

Και είναι και δωρεάν

 

Καλησπέρα ,

Είπα να δοκιμάσω και αυτην την εφαρμογή όπως λές ότι είναι πολύ καλή και βέβαια δεν έχω κανένα λόγο να αμφιβάλω, αλλά του βάζω κάτι πολύ απλό να να με πάει απο την Αθήνα στον Αθανάσιο Διάκο Φωκίδος και μου βγάζει έναν Αθανάσιο Διάκο στην φωκίδα που απέχει μόνο 160km απο την Αθήνα , ενώ κανονικά η απόσταση απο την Αθήνα είναι 260km , αλλά έστω και σε αυτόν τον Αθανάσιο διάκο που βρήσκει του πατάω να ξεκινήσει την πλοήγηση και μου βγάζει δεν βρήσκω αυτην την τοποθεσία. Τι γίνεται ?.....

 

Thank you

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Είπα να δοκιμάσω και αυτην την εφαρμογή όπως λές ότι είναι πολύ καλή και βέβαια δεν έχω κανένα λόγο να αμφιβάλω, αλλά του βάζω κάτι πολύ απλό να να με πάει απο την Αθήνα στον Αθανάσιο Διάκο Φωκίδος και μου βγάζει έναν Αθανάσιο Διάκο στην φωκίδα που απέχει μόνο 160km απο την Αθήνα , ενώ κανονικά η απόσταση απο την Αθήνα είναι 260km , αλλά έστω και σε αυτόν τον Αθανάσιο διάκο που βρήσκει του πατάω να ξεκινήσει την πλοήγηση και μου βγάζει δεν βρήσκω αυτην την τοποθεσία. Τι γίνεται ?.....

 

Thank you

έχεις δίκιο ενώ με Google maps το βρίσκει το μέρος 4f6facf3a65aa2e0a32ce6a44fc4ac1b.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

έχεις δίκιο ενώ με Google maps το βρίσκει το μέρος 4f6facf3a65aa2e0a32ce6a44fc4ac1b.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Για μενα google maps και ξερο ψωμι,δειχνει και τις επαφες που εχουν διευθυνση συνεργαζεται με το πισι κλπ!
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο φίλε πράγματι με τον Αθανάσιο Διάκο Φωκίδος δείχνει να παθαίνει εμπλοκή.

Δεν ξέρω τι φταίει.

Εγώ όπου κάποιο πρόγραμμα τα βρίσκει σκούρα ανοίγω google maps και κάνω share τον προορισμό με το send to gps στο πρόγραμμα προτίμησης μου.

Προφανώς και το waze δεν είναι τέλειο όπως κανένα Navi δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το waze είναι για το κέντρο, εκτός είναι ανάξιο λόγου.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο φίλε πράγματι με τον Αθανάσιο Διάκο Φωκίδος δείχνει να παθαίνει εμπλοκή.

Δεν ξέρω τι φταίει.

Εγώ όπου κάποιο πρόγραμμα τα βρίσκει σκούρα ανοίγω google maps και κάνω share τον προορισμό με το send to gps στο πρόγραμμα προτίμησης μου.

Προφανώς και το waze δεν είναι τέλειο όπως κανένα Navi δεν είναι.

 

Ακριβώς κάτι παθαίνει με τον Αθανάσιο Διάκο Φωκίδος μάλλον κάτι δεν του αρέσει...κρίμα!!!...αυτός χάνει...χα!χα!χα!... διότι είναι και αυτό είναι ένα απο τα ωραίοτερα μέρη της όμορφης Ελλάδος.

Τέλος ήθελα να πώ οτι το Genius Map που το δοκιμάζω απο χθές μπορώ να πώ οτι μου άρεσε πάρα πολύ και σαν πλοήγηση αλλά και σαν κάποιες περίεργες διευθύνσεις που ενώ το igo δεν μπορούσε να μου τίς βρεί το Genius με την πρώτη τίς βρήκε .

 

Καλό βράδυ

Edited by OAL
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο. Δεν παιζει σε μενα...
Για να παίξει αυτό, εάν δεν κάνω λάθος, πρέπει η γλώσσα τηλεφώνου να είναι ελληνικά ώστε τα ονόματα των δρόμων στο Google maps να είναι στα ελληνικά για να μπορεί να τα διαβάσει το TTS. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Για να παίξει αυτό, εάν δεν κάνω λάθος, πρέπει η γλώσσα τηλεφώνου να είναι ελληνικά ώστε τα ονόματα των δρόμων στο Google maps να είναι στα ελληνικά για να μπορεί να τα διαβάσει το TTS. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

 

Το εχω δοκιμασει φιλε μου με τη γλωσσα του τηλεφωνου και στα ελληνικα και στα αγγλικα, χωρις αποτέλεσμα. Θα το ξαναδοκιμασω παρόλα αυτά σύντομα και θα ενημερώσω :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειναι ασχετο οι tts φωνες με την εκφωνηση των δρομων. Αν η google δεν εχει περασει τα ονοματα των δρομων πως θα τα παιξει;;; Αυτο που προσφερουν οι tts φωνες ειναι μια καλυτερη ακουστικη εμπειρια.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς κάτι παθαίνει με τον Αθανάσιο Διάκο Φωκίδος μάλλον κάτι δεν του αρέσει...κρίμα!!!...αυτός χάνει...χα!χα!χα!... διότι είναι και αυτό είναι ένα απο τα ωραίοτερα μέρη της όμορφης Ελλάδος.

Τέλος ήθελα να πώ οτι το Genius Map που το δοκιμάζω απο χθές μπορώ να πώ οτι μου άρεσε πάρα πολύ και σαν πλοήγηση αλλά και σαν κάποιες περίεργες διευθύνσεις που ενώ το igo δεν μπορούσε να μου τίς βρεί το Genius με την πρώτη τίς βρήκε .

 

Καλό βράδυ

Ποιο Igo δεν έβρισκε τι;

Δώσε ακριβώς την διεύθυνση να δούμε.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κανενα απο τα 3 δεν ειναι φωκιδα παντως :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα απο τα 3 δεν ειναι φωκιδα παντως :p

 

Μια χαρά σε πάει (απο Γιάννινα) νούμερο έβαλα τυχαία, iGO και πάλι iGO

 

image.png image.png image.png image.png

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τον Αθ.Διάκο στην Οίτη ή εγώ έχω καταλάβει κάτι λάθος;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

mariodj καμία σχέση. ΤΑ ΣΚΑΤΩΣΕ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΑ ΤΟ igo looooooooool

 

https://goo.gl/maps/aAduXCWJQ632

 

γι αυτο το χωριό μιλάμε. Στο βουνό Γκιώνα. Στη Φωκίδα

Edited by Bayern7
Link to comment
Share on other sites

mariodj καμία σχέση. ΤΑ ΣΚΑΤΩΣΕ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΑ ΤΟ igo looooooooool

 

https://goo.gl/maps/aAduXCWJQ632

 

γι αυτο το χωριό μιλάμε. Στο βουνό Γκιώνα. Στη Φωκίδα

 

Τώρα που το έδωσες σωστά..............παρτο, και μου βγάζει και δυο διαδρομές, θα μου πείτε έμενα για το iGO :p

 

image.pngimage.pngimage.pngimage.png

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Για να παίξει αυτό, εάν δεν κάνω λάθος, πρέπει η γλώσσα τηλεφώνου να είναι ελληνικά ώστε τα ονόματα των δρόμων στο Google maps να είναι στα ελληνικά για να μπορεί να τα διαβάσει το TTS. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

 

Το εχω δοκιμασει φιλε μου με τη γλωσσα του τηλεφωνου και στα ελληνικα και στα αγγλικα, χωρις αποτέλεσμα. Θα το ξαναδοκιμασω παρόλα αυτά σύντομα και θα ενημερώσω :)

 

Ρε παιδια ειναι ασχετο οι tts φωνες με την εκφωνηση των δρομων. Αν η google δεν εχει περασει τα ονοματα των δρομων πως θα τα παιξει;;; Αυτο που προσφερουν οι tts φωνες ειναι μια καλυτερη ακουστικη εμπειρια.

 

Σημερα έκανα ακόμα μια δοκιμή, στην διαδρομή από το σπίτι προς το γραφείο. Με ελληνικά στο interface του τηλεφώνου. Αποτέλεσμα το ίδιο. Δηλαδή απλά δεν έπαιξε.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε πάει (απο Γιάννινα) νούμερο έβαλα τυχαία, iGO και πάλι iGO

 

Μονο που ειχες βαλει Φθιωτιδα, οχι Φωκιδα πριν... Επισης οχι δρομο που σου ειπαν αλλα χωριο οπως ειπε εξαρχης :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο Igo δεν έβρισκε τι;

Δώσε ακριβώς την διεύθυνση να δούμε.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Είχα το IGO navigation στο smartphone μου αγορασμένο απο το google play και θυμάμαι μια μέρα ήθελα να πάω εδω : Λ. Εθνικής Αντιστάσεως 41, T.K.142 34, Νέα Ιωνία και δεν μου το έβρησκε . Θυμάμαι με είχε πάει σε ένα άσχετο στενάκι που λεγόταν "Εθνικής Αντιστάσεως" στην Ν.Ιωνία. Αντιθέτως το Genius μου βρήκε την διεύθυνση με την πρώτη.

Προσθεού δεν το κατηγορώ το igo και προσωπικά εμένα μου άρεζε πάρα πολύ απλά έτυχε να μην μου βρεί την συγκεκριμένη διεύθυνση. Δέν ξέρω αν το έχουν βελτειώσει τώρα διότι έχω πολύ καιρό να το δουλέψω.

 

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...