Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οντως η 14.6.x εχει αθλιο ui. Προσωρινα ξαναγυρισα στη 14.3.3. Δεν εχει αναζητηση μονο οδου (χωρις δημο εννοω), και κυριως δεν εχει αναζητηση κοντινων poi.

 

Μαύρο χάλι. Ξεκινησα να το χρησιμοποιω απο την εκδοση 11. Τετοιο χάλι δεν ξαναγινε.

Για να δεις τι χαρτες εχει διαθεσιμους θελει σωνει και καλα internet!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγω με κιτκατ απλα τρεχω οτι apk θελω και εγκαθιστανται το προγραμμα πλοηγησης στην εσωτερικη αλλα στην sd πανε οι χαρτες κλπ.στις ρυθμισεις εχω βαλει σαν δισκο εγγραφης την καρτα μνημης βεβαια οπως κανω παντα.

 

Στο sony z1 compact που εχω, με kit kat, αυτο δεν γινεται, ενω παντα το εκανα, να βαζω τους χαρτες κλπ στην εξωτερικη, πλεον αναγκαστικά όλα στην εσωτερικη. (τσεκαρισμενο οτι δεν γινεται).

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Ποιο από όλα τα προγράμματα προήγησης έχει:

1. πληροφορίες κίνησης για Θεσσαλονίκη

2. Προειδοποίηση για κάμερες

3. Πλήρεις χάρτες καλύτερους του google maps.

 

Δεν έχω βρει κάποιο που να συνδιάζει το 1 με το 2

Link to comment
Share on other sites

Σύντροφοι μπορείτε να μου λύσετε ένα πρόβλημα? Μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων σε 2,3 android θέλω να εγκαταστήσω το sygic αλλά με την διαφορά ότι δεν έχω-θέλω να συνδεθώ σε κάποιο wifi δίκτυο για να κατεβάσω το πακέτο του χάρτη…

Θέλω με δεδομένα να το κάνω αυτό αλλα δεν με αφήνει το κινητό.. « Download paused because wifi is disabled”

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

...

Να θυμίσω ότι το Don't Panic είναι σκουπίδι με τους χάρτες tom tom (το έχω), και καλό με τους χάρτες geointeligence (όπως λένε αυτοί που το έχουν με αυτούς τους χάρτες).

Το Genius Maps κυκλοφορεί για την Ελλάδα μόνο με τους χάρτες της geointeligence.

...

Στις υπεραστικές διαδρομές όμως μου τα χάλασε χοντρά. Ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά και έβρισκε άψογα ότι του ζητούσα, όταν του ζήτησα τη διαδρομή για Βοβούσα Ιωαννίνων τα έκανε μαντάρα κάνοντας ένα λάθος που δεν έχω δει σε κανένα άλλο πρόγραμμα.

Η σωστή διαδρομή είναι από Λαμία - Τρίκαλα - Καλαμπάκα - Γρεβενά - Περιβόλι - Βοβούσα, και αυτή είναι πράγματι μια από τις διαδρομές που προτείνει το Genius Maps. Με τη διαφορά ότι ενώ όλος ο κόσμος πάει στα Τρίκαλα από τον Δομοκό, το Genius Maps πάει από τη Λάρισα.

Το λάθος είναι πολύ χοντρό. Μιλάμε για 85 παραπάνω χιλιόμετρα!!!

Το αστείο είναι ότι όταν του ζητάς να σε πάει στο Περιβόλι που είναι το χωριό 15 χλμ πριν τη Βοβούσα, σου προτείνει και τη σωστή διαδρομή από Δομοκό. Ως τρίτη επιλογή επιλογή βέβαια, αλλά τουλάχιστον την προτείνει. Και σ' αυτή τη πρόταση όμως, τα καταφέρνει να τα κάνει εντελώς σαλάτα στο τέλος, κάνοντας μια τεράστια βόλτα στο νομό Γρεβενών αντί να πάει ευθεία από το Ζιάκα. Ευτυχώς που υπάρχουν και οι ταμπέλες του δρόμου.

Τι να του βάλω λοιπόν; Μηδέν ή άριστα; Κρίνετε μόνοι σας. Εγώ πάντως θα ήμουν ποοοολύ επιφυλακτικός.

.. .

Μετά την πρόσφατη απογοητευτική δοκιμή μου του Genius Maps με τους χάρτες της geointeligence, αναρωτιέμαι αν και το Don't Panic με τους χάρτες της geointeligence, τα κάνει και αυτό σαλάτα στις δρομολογήσεις.

Κάποιοι σε προηγούμενη συζήτηση είχαν αναφέρει ότι κάνει τις καλύτερες δρομολόγησεις.

Ας το επιβεβαιώσουμε λοιπόν ζητώντας του τη διαδρομή Αθήνα - Βοβούσα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το νέο ui του Sygic μου αρέσει πάντως. Πιο minimal και πιο συμβατό με τα νέα πρότυπα που έχει θέσει η Google για το Android
Link to comment
Share on other sites

Το νέο update του sygic θα προσφέρει καλύτερη εμπειρία, όσο αναφορά το περιβάλλον χρήσης.. Νομίζω χρειαζόταν μια τέτοια αναβάθμιση.. Coming soon λεει... :-)

http://www.sygic.com/static/nui-android/?utm_source=SilverpopMailing&utm_medium=email&utm_campaign=Newsletter_Sygic_GPS_Navigation_26_9_14_Android%20(25)&utm_content=&spMailingID=21525388&spUserID=ODQ3MjgzNTY1MjAS1&spJobID=420111279&spReportId=NDIwMTExMjc5S0#features

Όντως. Πανέμορφο. Αλλά τι να το κάνεις?όταν το δοκίμασα οι διαδρομές ηταν αλλαντάλον

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτομαι τι θα κανω με το sygic αν κρατησουν αυτο το αθλιο interface.

Γιατι καποια στιγμη θα πρεπει να περασω νεα εκδοση κι αν ειναι ετσι, κλαφτα χαραλαμπε.

Εξαφανισαν ολες τις επιλογες, και ψαχνεσαι οχι απλα που ειναι τι(αντε πες αφου αλλαξε το ui αυτο θα γινονταν), αλλα αν υπαρχει το καθετι .

Και προχειρα που το ειδα, οντως πρεπει να αφαιρεσαν πολλες επιλογες. Τωρα αν αυτο το ονομαζουν προοδο...

Θα το παθουν σαν την microsoft με τα windows, που εκαναν αηδιες πειραματισμους, και σιγα σιγα επαναφερουν το δοκιμασμενο interface....

Link to comment
Share on other sites

Καλά το ότι δεν μπορείς πια να κάνεις αναζήτηση στα POI κοντά σε κάποιο σημείο, είναι μεγάλο λάθος.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά το ότι δεν μπορείς πια να κάνεις αναζήτηση στα POI κοντά σε κάποιο σημείο, είναι μεγάλο λάθος.

 

Οταν πας να βαλεις διαδρομή για πλοηγηση απο οτι είδα σου δίνει επιλογή να αναζητήσεις poi ανάλογα τον δρόμο!

Αυτό εννοεις?:)

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και φωτο να δεις την αναζήτηση

Μπορει να κανω λαθος καθως την 14.6 την εβαλα για μονο 1 ωρα, αλλα νομιζω οτι η εκδοση που δειχνεις δεν ειναι η 14.6. Εν πασει περιπτωση οταν λεμε poi στη γυρω περιοχη εννοουμε αυτο:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να κανω λαθος καθως την 14.6 την εβαλα για μονο 1 ωρα, αλλα νομιζω οτι η εκδοση που δειχνεις δεν ειναι η 14.6. Εν πασει περιπτωση οταν λεμε poi στη γυρω περιοχη εννοουμε αυτο:

 

Δηλαδη αυτο:

Τι διαφορα εχει απο αυτο που δείχνεις ?:blink: Εχω την 14.3.4 (επίσημη του play), αλλα δεν εχω καταλάβει ακομα γιατί δεν μπορεις να κάνεις αναζήτηση poi ενω και απο την φωτογραφία φαίνεται οτι μπορεις!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυτο:

Τι διαφορα εχει απο αυτο που δείχνεις ?:blink: Εχω την 14.3.4 (επίσημη του play), αλλα δεν εχω καταλάβει ακομα γιατί δεν μπορεις να κάνεις αναζήτηση poi ενω και απο την φωτογραφία φαίνεται οτι μπορεις!

Αρα καλα το ειχα καταλαβει. Κι εγω την 14.3 σου εδειξα. Αυτη λοιπον την δυνατοτητα οπως και πολλες αλλες δεν τις βρηκα στη 14.6 τη 1 ωρα που ασχοληθηκα με αποτελεσμα να γυρισω τρεχοντας στη 14.3, μιας και οι χαρτες ειναι οι ιδιοι, ακομη τουλαχιστον. Οταν θα σου ερθει η αναβαθμιση θα με καταλαβεις, αλλα κρατα καλου κακου ενα μπακαπ για να μπορεις να ξαναβαλεις την 14.3. Με 2 λεξεις εντελως διαφορετικο ui, και προς το παρον χειροτερο κατα τη γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Οταν πας να βαλεις διαδρομή για πλοηγηση απο οτι είδα σου δίνει επιλογή να αναζητήσεις poi ανάλογα τον δρόμο!

Αυτό εννοεις?:)

Μην μπερδεύεσαι.

Αναφέρομαι στο νέο UI του Sygic.

Εσύ δείχνεις από την παλιά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεσαι.

Αναφέρομαι στο νέο UI του Sygic.

Εσύ δείχνεις από την παλιά.

 

Ποια εκδοση έχεις φιλε?

Link to comment
Share on other sites

Στα ενσωματωμενα pois του sygic εχει κοντινα εστιατορια/ξενοδοχεια/ATM?

 

Μέχρι την 14.3.4 ναι.

Στην 14.6.Χ δεν το έχω ψάξει ακόμη.

 

 

 

 

 

Ποια εκδοση έχεις φιλε?

Μιλούσα για το νέο Ui, άρα για τις 14.6.Χ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι την 14.3.4 ναι.

Στην 14.6.Χ δεν το έχω ψάξει ακόμη.

 

 

 

 

 

 

Μιλούσα για το νέο Ui, άρα για τις 14.6.Χ.

 

Οκ δεν κατάλαβα καλά! Δηλαδή μάπα το καρπούζι ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν το έψαξες καλά, εκτός αν δεν κατάλαβα εγώ καλά.. Αλλά νομίζω θες αυτό : [ATTACH]50716[/ATTACH][ATTACH]50717[/ATTACH]
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν φτιάχνουν οι διαχειριστές ένα ξεχωριστό θέμα για το sygic;

Βάζω στοίχημα ότι με τη μεταφορά των ποστ που το αφορούν, θα είχε πάνω από 300 σελίδες με τη μία.

Και θα ησυχάζαμε κι εμείς οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Στο Sygic ποιο αρχείο είναι αυτό που αποθηκεύονται τα "αγαπημένα" έτσι ώστε σε μία αναβάθμιση να μεταφέρω απλά το αρχείο;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Στο Sygic ποιο αρχείο είναι αυτό που αποθηκεύονται τα "αγαπημένα" έτσι ώστε σε μία αναβάθμιση να μεταφέρω απλά το αρχείο;

 

sygic/maps/rupi/ ότι έχει μέσα

http://help.sygic.com/hc/en-us/articles/201893153-How-to-do-backup-your-favorites-POIs-and-routes-

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Μετά την πρόσφατη απογοητευτική δοκιμή μου του Genius Maps με τους χάρτες της geointeligence, αναρωτιέμαι αν και το Don't Panic με τους χάρτες της geointeligence, τα κάνει και αυτό σαλάτα στις δρομολογήσεις.

Κάποιοι σε προηγούμενη συζήτηση είχαν αναφέρει ότι κάνει τις καλύτερες δρομολόγησεις.

Ας το επιβεβαιώσουμε λοιπόν ζητώντας του τη διαδρομή Αθήνα - Βοβούσα.

 

Αθηνα - Βοβουσα

Ταχύτερη διαδρομή

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=50773&stc=1&d=1412621876

 

Συντομότερη χιλιομετρικά διαδρομή

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=50774&stc=1&d=1412621876

 

 

edit: βγηκαν τεραστιες οι φωτο! sorry αλλα δεν ξερω πως να το φτιαξω!

Edited by Cubigon
Link to comment
Share on other sites

... αναρωτιέμαι αν και το Don't Panic με τους χάρτες της geointeligence, τα κάνει και αυτό σαλάτα στις δρομολογήσεις.

...

Ας το επιβεβαιώσουμε λοιπόν ζητώντας του τη διαδρομή Αθήνα - Βοβούσα.

 

Αθηνα - Βοβουσα

Ταχύτερη διαδρομή

<Από Ρίο-Γιάννενα>

 

Συντομότερη χιλιομετρικά διαδρομή

<Από Καλαμπάκα-Μέτσοβο>

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Το Mireo Don't Panic με χάρτη Geointeligence, προτείνει για τη διαδρομή Αθήνα-Βοβούσα, τις ίδιες διαδρομές που προτείνει και το Google Maps. Δεν είναι κακές διαδρομές, αλλά καμιά από τις δύο δεν είναι η καλύτερη. Η καλύτερη διαδρομή είναι από Καλαμπάκα-Γρεβενά.

 

Μια ακόμη παρατήρηση: Η διαδρομή για Βοβούσα που το Don't Panic με χάρτη Geointeligence προτείνει ως συντομότερη χιλιομετρικά, είναι στη πραγματικότητα και η ταχύτερη από τις δύο που προτείνει. Εδώ υπερέχει σαφώς το Genius Maps το οποίο προτείνει πολλαπλές διαδρομές και σε αφήνει έτσι με μιά ματιά να δεις όλες μαζί τις πιθανές επιλογές (και πιθανόν να κάνεις από μόνος σου συνδυασμούς), χωρίς να χρειάζεται να μπαίνεις σε μενού και να αλλάζεις τις επιλογές δρομολόγησης (γρήγορη, σύντομη, κλπ)

 

Πιθανολογώ ότι στο Περιβόλι Γρεβενών σε πάει από τα Γρεβενά, παρότι απέχει ελάχιστα (15 χλμ) από τη Βοβούσα Ιωαννίνων και η βέλτιστη διαδρομή είναι κοινή και για τα δύο. Ανήκουν όμως σε διαφορετικούς ...νομούς.

Πρόσεξε και το εξής πολύ σημαντικό: Αν τυχόν η διαδρομή που σου προτείνει το Don't Panic με χάρτη Geointeligence για το Περιβόλι, δεν είναι από τα Γρεβενά-Μαυραναίους αλλά είναι από την Κρανιά-Μικρολίβαδο (όπως κάνει το Don't Panic με χάρτη Tom-Tom), τότε λυπάμαι να πω ότι είναι κι αυτό για τα μπάζα. Ο κατευθείαν δρόμος από Μικρολίβαδο για Περιβόλι είναι χωματόδρομος και θέλει καλύτερα 4Χ4 και αποφασισμένο για όλα οδηγό. Πρόκειται δηλαδή για ένα πάρα πολύ μεγάλο λάθος, που οδηγεί, είτε σε μεγάλη ταλαιπωρία στο χωματόδρομο, είτε σε πολύωρη καθυστέρηση και τρελό κύκλο, είτε σε πιθανά επικίνδυνες καταστάσεις. Το ίδιο ακριβώς τραγικό λάθος κάνει και το Google Maps.

 

Συμπέρασμα: Δεν βγάζω οριστικό συμπέρασμα για το Don't Panic με χάρτη Geointeligence μέχρι να δω τη δρομολόγηση για Περιβόλι Γρεβενών. Πάντως με τα μέχρι τώρα, το βάζω πιο κάτω από το Route66 (που θυμίζω έχει κι αυτό χάρτη Tom-Tom).

Edited by PANKAN
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...